Narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie

3

grabie i łopataWłaściciele ogrodów, nawet jeśli kochają zajmowanie się swoją zieloną przestrzenią, na pewno doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest to zajęcie wymagające czasu. Na szczęście można znacznie sobie ułatwić i przyspieszyć pielęgnację ogrodu. Do tego potrzebne Ci są odpowiednie narzędzia.


Narzędzia, które musisz mieć

Podstawowymi narzędziami, które trzeba mieć w każdym ogrodzie, są narzędzia ręczne. Każdemu przydadzą się:

 • Łopata i szpadel – służą do usuwania nadmiaru ziemi, kopania, przydają się podczas spulchniania ziemi i sadzenia nowych roślin.
 • Grabie – zazwyczaj potrzebne są dwie pary. Jedna wąska, z miękkimi pazurkami do zbierania liści oraz skoszonej trawy, druga przeznaczona do pielęgnacji ogródka warzywnego i rabat kwiatowych.
 • Sekator – w zależności od wielkości roślin potrzebny jest sekator jednoręczny (do mniejszych pędów) lub dwuręczny. Jeśli w ogrodzie posiadasz wysokie drzewa, może przydać się sekator teleskopowy.
 • Piła ręczna typu lisi ogon – sprawdzi się do usuwania grubszych gałęzi.
 • Siekiera – powinna znaleźć się na wyposażeniu ogrodu, w którym jest dużo drzew i krzewów. Z pewnością przyda się także do cięcia drewna kominkowego.
 • Taczka – niezbędna podczas zakładania ogrodu, do przewożenia ziemi oraz kompostu, pociętych gałęzi czy sadzonek. Najlepiej wybierać ogrodową taczkę jednokołową z tworzywa sztucznego.
 • Konewka, wąż ogrodowy lub zraszacz – pozwalają zadbać o rośliny i ułatwiają ich podlewanie. O ile nie podlewasz trawnika, to konewka w zupełności wystarczy.

Narzędzia mechaniczne

Narzędzia mechaniczne są udogodnieniem, po które często sięgają właściciele dużych ogrodów. Dzięki nim pielęgnacja roślin jest znacznie ułatwiona. Jeśli nie masz czasu na ręczną pielęgnację, z pewnością przydadzą się:

 • Nożyce elektryczne lub spalinowe – na rynku dostępne są zarówno modele przeznaczone do formowania żywopłotu, jak i modele służące przycinaniu gałęzi.
 • Pilarka łańcuchowa – można zakupić zarówno modele spalinowe, jak i elektryczne. Pilarka jest niezastąpiona przy obcinaniu gałęzi i cięciu na kawałki grubszych kawałków drewna.
 • Glebogryzarka – znacznie ułatwia spulchnianie ziemi podczas zakładania ogrodu i rabat kwiatowych. To narzędzie przydaje się także do mieszania ziemi z nawozami.

Narzędzia do koszenia trawnika

Trawnik musi być regularnie koszony, tylko wtedy jest ozdobą terenu i zachowuje zdrowy wygląd. W zależności od wielkości ogrodu przydać się może:

 • Kosiarka bębnowa – są to ręczne kosiarki, które sprawdzają się przy pielęgnacji niewielkich trawników. Takie kosiarki są wąskie, ciche w działaniu i nie wymagają skomplikowanej konserwacji przed rozpoczęciem nowego sezonu.
 • Kosiarka elektryczna – stosowanie kosiarki elektrycznej niekoniecznie oznacza zasięg ograniczony kablem. Zakupić można bowiem nowoczesne modele z akumulatorem, a nawet kosiarki automatyczne, które nie potrzebują do działania obecności człowieka.
 • Kosiarka spalinowa – narzędzia spalinowe mają większą wydajność, a ich zasięg jest nieograniczony tak długo, jak w zbiorniku znajduje się paliwo.
 • Traktorek ogrodowy – przeznaczony do koszenia bardzo dużych powierzchni. Wiele modeli daje możliwość podczepienia dodatkowych elementów, na przykład aeratora.
 • Kosa spalinowa lub podkaszarka – służą koszeniu na nierównych powierzchniach, pod krzewami, między rabatami i w innych, trudno dostępnych miejscach. W małych ogrodach można je zastąpić ręcznymi nożycami do trawy.

Pielęgnacja trawnika to nie tylko jego koszenie, ale też odpowiednia aeracja. Tutaj wybór możliwości jest spory, można zakupić specjalny wertykulator, wał z kolczastymi pierścieniami, równie dobrze na mniejszych powierzchniach sprawdzą się widły.

Kupując narzędzia ogrodowe, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość wykonania. Cena gra drugą rolę, bo nawet jeśli jest wyższa, to lepsze jakościowo przedmioty będą służyć kilka lat dłużej. Do zakupów warto podchodzić racjonalnie i wybierać takie narzędzia, które najlepiej pasują do wielkości i przeznaczenia ogrodu.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

3 thoughts on “Narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie

 1. Dla mnie przede wszystkim łopata i grabie to narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie. W pierwszej kolejności trzeba się w nie wyposażyć, bo inaczej nic nie zrobimy w ogrodzie. Jeśli natomiast chodzi o szpadel to tutaj bym nie przesadzał, nie zawsze się przydaje, bardziej poszedłbym w kierunku sekatora, którego będziemy używać zdecydowanie częściej.

 2. Szkoda, że w artykule nie ma dodanych zdjęć danych narzędzi. Kupiłem taczkę, ale użyłem jej może z trzy razy. Jakoś szybciej i łatwiej mi jest przenosić rzeczy ręcznie albo syn pomaga. Bardziej bym widział taczkę przy budowach czy remontach.

 3. Dla mnie to zdecydowana przesada. Wystarczy łopata, siekiera (jeśli rąbiemy drewno na opał), grabie, kosiarka i po sprawie. Te wszystkie dodatkowe rzeczy to jedynie naciąganie ludzi na bezsensowne wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Szklarnia ogrodowa: doskonały sposób na przyspieszenie upraw

śr. lut 1 , 2017
Szklarnia ogrodowa to jedna z najlepszych inwestycji wśród osób, które […]
szklarnia z oknami

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.