Podkaszarka do trawy. Jaką wybrać do prac ogrodowych? Rankingi na 19 września 2023

Aktualizowane dnia 11

żyłkowa podkaszarka elektryczna marki Stihl
żyłkowa podkaszarka elektryczna marki Stihl
Podkaszarki do trawy najlepiej spiszą się na ogrodach oraz na działkach. Trzeba jednak co nieco orientować się w tym, w które konkretnie urządzenia tego typu opłaca się zainwestować. Do wyboru na rynku jest naprawdę wiele opcji, jednak znacznie się one od siebie różnią, dlatego też warto je dokładnie porównać, aby na sam koniec móc wybrać sprzęt najwyższej klasy, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Podkaszarki mają na celu koszenie trawy, głównie w trudno dostępnych miejscach. Wykorzystywane są one również na terenach publicznych. Można z ich pomocą skutecznie usunąć kępki trawy znajdujące się w bliskiej odległości od krawężnika, co dla zwykłej kosiarki jest z reguły trudnym zadaniem. Z pomocą podkaszarek można więc w szybkim tempie dostać się w trudno dostępne miejsca. W związku z tym takie urządzenia często można zobaczyć w rękach osób, które dbają o porządek w większych miastach.


Podkaszarki elektryczne

podkaszarka elektryczna do trawy
podkaszarka elektryczna do trawy
Najbardziej popularne w Polsce są podkaszarki elektryczne. Taki sprzęt cechuje się głównie lekkością oraz łatwością użytkowania. Można w tym przypadku zaopatrzyć się w podkaszarki o małej, średniej lub bardzo dużej mocy, w zależności od terenów, na których są one używane. Z ich pomocą najłatwiej usuwa się kępki trawy w trudno dostępnych miejscach, dlatego ich popularność zbytnio nie powinna nikogo dziwić.

W niektórych przypadkach można zdecydować się na regulowany drążek z wałem napędowym, znajduje się on w specjalnej obudowie. Dzięki regulacji można mieć wpływ na długość takiego drążka, więc na pewno warto zainwestować w tak innowacyjne rozwiązanie, co z pewnością nam się opłaci. 

Podkaszarka elektryczna powinna mieć dodatkowy uchwyt, dzięki któremu bez problemów będzie można podtrzymywać ją w drugiej dłoni. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ wpływa na komfort pracy, co jest szczególnie istotne podczas wykonywania dłuższych czynności. Jest zasilana na prąd, dlatego sprawdzi się optymalnie zwłaszcza na mniejszych powierzchniach, np. w przydomowym ogródku.


Podkaszarki spalinowe

spalinowa podkaszarka do trawy
spalinowa podkaszarka do trawy
Do wyboru na rynku są również podkaszarki spalinowe. Są one zdecydowanie cięższe od elektrycznej wersji tego sprzętu, posiadają też większą moc. Decydując się na taką podkaszarkę warto zainwestować w pas podtrzymujący, podnoszący komfort oraz stabilność samej pracy. 

Podkaszarka spalinowa ma jednak w sobie również wiele zalet – przede wszystkim na tle konkurencji wyróżnia się tym, że ma zdecydowanie większą średnicę cięcia, co może przydać się podczas koszenia trawy na większych powierzchniach. Zwykle jednak są one stosowane w:

 • leśnictwie,
 • pracach związanych z porządkami miejskimi,
 • koszeniu trawy na boiskach.

Jest to najlepsza opcja, gdy nie ma się dostępu do gniazdka, z którego można czerpać prąd. Warto jednak wspomnieć o tym, że takie urządzenia głośniej pracują, dlatego nie są odpowiednim wyborem dla osób, które źle reagują na hałas.


Podkaszarki akumulatorowe

podkaszarka akumulatorowa do trawy
podkaszarka akumulatorowa do trawy
Ostatnią z możliwych opcji dla zainteresowanych osób są oczywiście podkaszarki akumulatorowe. Dzięki nim bez większych problemów można skosić kępki trawy np. pod krzewami. Użytkować można je np. w ogrodach oraz na działkach, gdzie takich krzewów ma się pod dostatkiem, wtedy też podkaszarka akumulatorowa najlepiej spełni swoje funkcje i okaże się być niezawodna.

Z takiego urządzenia najlepiej korzystać na terenach o średniej powierzchni, ze względu na ograniczenia w postaci pojemności akumulatora. Oczywiście jak wskazuje nazwa w środku urządzenia musi znajdować się naładowany akumulator, aby można było swobodnie z niego korzystać. Dzięki temu jednak nie trzeba takiej podkaszarki podłączać do gniazdka, co jest znacznym ułatwieniem dla wielu użytkowników.


Na jaką podkaszarkę się zdecydować?

Każdy sam musi zdecydować o tym, która konkretnie podkaszarka będzie dla niego najlepszym wyborem. Zależne jest to od wielu czynników, a konkretniej od tego czy:

 • do koszenia dochodzi na terenach o małej, średniej czy dużej powierzchni,
 • chce się kosić trawę w ogródku, na działce, czy też w lesie.

Niektóre podkaszarki wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, inne posiadają akumulator czy też silnik spalinowy, dlatego też trzeba dokładnie wszystko przeanalizować pod kątem zalet i wad danego rozwiązania. Jeśli podkaszarka ma być używana w okolicach domu, to najlepszym rozwiązaniem będzie jej elektryczna wersja, która jest lekka i poręczna, wymaga ona jednak dostępu do źródła zasilania.


Podkaszarki do trawy RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych podkaszarek do trawy oraz akcesoriów do nich. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Jak dbać o podkaszarkę do trawy?

W przypadku podkaszarki spalinowej czynności eksploatacyjne są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku podkaszarki elektrycznej. W jednym i drugim przypadku właściwie przeprowadzona pielęgnacja podkaszarki do trawy obejmuje następujący zestaw czynności.

Sposoby pielęgnacji podkaszarki spalinowej

 • czyszczenie urządzenia z pozostałości trawy i innych zanieczyszczeń,
 • oglądanie, sprawdzanie, czy nie wystąpiły jakieś uszkodzenia mechaniczne,
 • opróżnianie zbiornika paliwa po wykonaniu czynności podkaszania,
 • wymiana oleju, którą należy przeprowadzić zawsze na nagrzanym silniku,
 • sprawdzanie filtru powietrza, czy nie posiada poważniejszych, widocznych uszkodzeń,
 • czyszczenie świecy zapłonowej (czyszczenie elektrod szczotką drucianą),
 • smarowanie przekładni kątowej (uzupełnienie smaru).

Sposoby pielęgnacji podkaszarki elektrycznej

 • czyszczenie podkaszarki z resztek trawy i wszelkich innych zabrudzeń po wykonaniu czynności podkaszania (nie należy używać do tego wody, by nie uszkodzić silnika oraz obwodów elektrycznych, korzystać tylko z wilgotnej szmatki z detergentem),
 • oględziny przewodów elektrycznych, sprawdzanie czy nie ma poważniejszych uszkodzeń (rozerwań, przetarć),
  ładowanie akumulatora (powinien być w pełni naładowany, w przypadku rozładowania może szybko zniszczyć się i konieczna będzie wymiana na nowy).

To standardowe, proste czynności, o których należy pamiętać w przypadku pielęgnacji podkaszarki do trawy (spalinowej i elektrycznej). Dzięki tym zabiegom nasze urządzenie powinno nam służyć znacznie dłużej i należycie spełniać swoją funkcję.

Ogrodowe zapytania:

 • Jaka podkaszarka akumulatorowa
 • najlepsze podkaszarki
 • Jaka kosa akumulatorowa
 • podkaszarka bosh
 • podkaszarki do trawy jakiej firmy sa najlepsze
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Ilość opinii: 11 na temat “Podkaszarka do trawy. Jaką wybrać do prac ogrodowych?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
 1. W ogrodzie sprzęt taki jak podkaszarka spalinowa do trawy przydaje się bardzo. Jest precyzyjny, bardziej niż taka kosiarka na kółeczkach. Można nim dotrzeć tam, gdzie taka po prostu nie dojedzie i wszystko elegancko wykosić;)

 2. Nie wyobrażam sobie, nie mieć takiego sprzętu w ogrodzie, jeżeli mieszka się poza miastem cały rok, to dbanie o trawnik bez tego jest dla mnie niemożliwe. U mnie już drugi rok świetnie sprawuje się podkaszarka elektryczna bosch, muszę powiedzieć, że sprzęt bardzo dobrej jakości, jeszcze nie było z nim żadnego problemu 😉

 3. Mnie w oko wpadła elektryczna podkaszarka do trawy. Potrzebowałem czegoś, co nie będzie takie głośne i stosunkowo tańsze. Elektryczna podkaszarka okazała się wydajniejsza niż myślałem, że będzie. Dzięki za naprowadzenie 😉 Pozdro

 4. Dobrą alternatywą dla wszelkiego rodzaju spalinowych kos, jest podkaszarka akumulatorowa. Można nią spokojnie wykosić cały trawnik na podwórku. Jest trochę mniej wydajna, ale zdecydowanie bardziej cicha. Co do obsługi to jest mega proste 😉

 5. Drugi rok z rzędu się zastanawiałem co wybrać i wpadła mi w ręce akumulatorowa podkaszarka do trawników. Szczerze to nie wiem czy miałem lepszy sprzęt do tej pory. Bardzo dobrze się spisuje, wielkim atutem jest fakt tego, że jest to sprzęt elektryczny a nie spalinowy – dla mnie miało to duże znaczenie.

 6. U mnie spalinowa podkaszarka to klasyka, ma dobrą wydajność i rzadko się psuje. Nie wymieniłbym jej na nic innego. Jedynym minusem jest to, że jest stosunkowo głośna i trzeba wyposażyć się w nauszniki.

 7. Generalnie to dobra elektryczna podkaszarka żyłkowa do trawy powinna poradzić sobie nawet z wysoką trawą. Używam takiej od dawien dawna i to chyba najbardziej uniwersalny wybór. Można kosić nią większe powierzchnie – fakt jest to mało wygodne, ale też nadaje się do wycinania tam gdzie jest mało miejsca 😉

 8. U mnie genialnie spisuje się spalinowa podkaszarka bosch. Nie wyobrażam sobie pracy na elektrycznej – jest dużo mniej wydajna. Fakt, pracuje dużo ciszej, to jej atut, ale spalinowa ma większą moc i nie ogranicza jej zasięg.

 9. Wiele osób zastanawia się jaka podkaszarka do trawy będzie najlepsza i nie ma się co dziwić. W tej branży jest sporo różnego rodzaju sprzętu i sam nie wiedziałem co kupić. Kupiłem boscha i powiem, że było warto. Działa jak należy już drugi sezon i bez żadnych zarzutów. Pozdrawiam 😉

 10. Ten ranking podkaszarek to super sprawa! Bardzo przydał mi się w wyborze i ułatwił wybór. U mnie pojawiła się podkaszarka vega i powiem, że spisuje dobrze egzamin. Jest to przydatna w ogrodzie rzecz i każdy powinien coś takiego mieć.

 11. Ja polecam elektryczną podcinarkę Alpina kupioną na tej stronie: alpina-garden.com/pl/252060004-a20-atr-600-e.html super sprawdza się w trudno dostępnych miejscach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Odstraszacz ptaków. Jaka jest jego skuteczność oraz rodzaje?

pt. cze 17 , 2022
Ptaki, choć potrafią nacieszyć oko swoim zachowaniem i wędrówką po […]

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.