Piła elektryczna. Jakie są rodzaje i czym się kierować przy zakupie?

11

Pilarka elektryczna tarczowa marki Metabo, model KGS 216 M osiągający moc 1500 W oraz prędkość 5000 obr./min.
Pilarka elektryczna tarczowa marki Metabo, model KGS 216 M osiągający moc 1500 W oraz prędkość 5000 obr./min.
Obecnie na rynku piły elektryczne, jak również spalinowe, są dostępne w szerokiej gamie produktów. W aglomeracjach około miejskich w większości domostw znajduje się w podstawowym wyposażeniu warsztatowym tym bardziej, że aktualnie rynek przeżywa renesans ogrzewania domów kominkiem.

Należy zwrócić uwagę, że samo posiadanie piły nie czyni z nas ekspertami w jej obsłudze oraz na początku większość z nas wychodzi z założenia, że wystarczy podłączyć do źródła zasilania jakim jest gniazdo elektryczne i przystąpić do pracy. Takie podejście często kończy się doznaniem uszczerbku na zdrowiu w najgorszym przypadku trwałym kalectwem a nawet śmiercią. Dlatego warto wiedzieć jak posługiwać się tym narzędziem i jak dbać.


Rodzaje pił elektrycznych

Piły elektryczne są ciche i wygodne, wymagają jednak zawsze dostępu do gniazdka elektrycznego, gdzie podłączany jest przewód elektryczny, co znacząco ogranicza mobilność sprzętu. Piłą elektryczną można natomiast z powodzeniem ciąć drewno w ogrodzie lub ciąć drewno do kominka (zobacz też poradnik => Jaka łuparka do drewna?). Urządzenie często nazywane jest zamiennie także pilarką elektryczną. To bardzo przydatny sprzęt dla osób posiadających dom z ogrodem.

Wśród pił elektrycznych można wyróżnić:

  • pilarki szablaste,
  • pilarki łańcuchowe,
  • przecinarki,
  • pilarki tarczowe.

Istotne ważniejsze parametry piły elektrycznej

Kluczowym elementem determinującym w dużej mierze wydajność sprzętu jest jego moc, powinniśmy natomiast dobierać ten parametr pod kątem przeznaczenia sprzętu. Im lżejsza piła, tym mniej męcząca eksploatacja – waga nie powinna przekraczać 5,5 kg.

Istotną kwestią przy wyborze piły są poziom drgań i hałas (nie powinien on przekraczać 100 dB) generowany przez urządzenie. Piła elektryczna jest cichsza od spalinowej, emituje przy tym znacząco mniejsze drgania podczas pracy, które nie stanowią zbyt odczuwalnego dyskomfortu.

Długość prowadnicy powinna mieć około 40-45 cm, zdarzają się piły łańcuchowe posiadające prowadnice o długości 100 cm, które głównie są użytkowane w leśnictwie (są to z reguły modele spalinowe).

Piłę łańcuchową należy ostrzyć pod kątem 90°, co zapewnia bezpieczeństwo podczas tej czynności. Jak poznać, że piłę trzeba naostrzyć? Wystarczy zauważyć, że np. piła wytwarza grube, a nie wąskie wióry, poza tym emituje charakterystyczny terkot i pracuje głośniej – są to sygnały typowego stępienia piły. Dlatego bardzo ważne jest regularne ostrzenie piły, zbyt duże stępienie zębów piły wymaga ich wymiany. Prawidłowo wykonane zabiegi konserwacji sprzętu przekładają się na przedłużenie jej żywotności i trwałości.


Pilarka tarczowa, inaczej krajzega

    Jednym z kluczowym elementów wyposażenia krajzegi (popularna nazwa dla pilarki tarczowej) jest prowadnica, która w droższych wersjach występuje w formie lasera. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie precyzji cięcia drewna lub innego materiału. Wybierając krajzegę z laserem zwracajmy uwagę, czy jest on odpowiednio umiejscowiony celem jego ochrony przed uszkodzeniami, oraz na to, jaka jest jego dokładność.

    Większa moc pilarki pozwala na obróbkę twardszych elementów, ponadto mocniejsza krajzega z reguły jest sprzętem o większej trwałości.

    Jeżeli planujemy nasze urządzenie przeznaczyć do pracy z grubymi kawałkami drewna, warto wybrać sporą gabarytowo tarczę z dużymi ząbkami. Na potrzeby precyzyjniejszego cięcia rozglądajmy się natomiast za mniejszymi tarczami. Należy jednak pamiętać, że przy zbyt dużej tarczy i słabym silniku pilarki przecięcie grubego drewna za jednym zamachem może się okazać niewykonalne ze względu na opór materiału.

    Chcąc zapewnić sobie wysoką stabilność urządzenia podczas cięcia naturalnym wyborem jest zakup pilarki ze stołem odpowiedniej wielkości. Jakiej? W tym przypadku zależy to od planowanej wielkości materiałów, które chcemy obrabiać.

    Wybierajmy modele sprawdzonych i pewnych marek, oferujących również wsparcie serwisowe.

Piły elektryczne, pilarki tarczowe RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pilarek tarczowych elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Piła łańcuchowa elektryczna

Popularna piła łańcuchowa składa się z silnika, łańcucha tnącego, hamulca bezpieczeństwa, zbiornika oleju oraz uchwytu. Silnik schowany jest w trwałej obudowie, która posiada dwa uchwyty na ręce oraz osłonę z wyłącznikiem bezpieczeństwa.

Z przodu piły natomiast ulokowana jest prowadnica, na której znajduje się tryb gwiazdkowy łączący się z łańcuchem, a pętla łańcucha odpowiada bezpośrednio za przecinanie drewna.

    Kluczowym elementem wpływającym na wydajność jest oczywiście moc urządzenia. Z reguły przy niezbyt zaawansowanych pracach wystarczy nam w zupełności pilarka o mocy do 1200 W. Mocniejsze piły warto kupić, gdy planujemy większą obróbkę.

    Tego rodzaju pilarki nie emitują zbyt dużego hałasu, są także bardziej ekologiczne w porównaniu do modeli spalinowych, gdyż nie emitują szkodliwych substancji.

    Standardowym zasilaniem są obwody dysponujące napięciem 230 V lub 240 V.

    Prowadnica nie jest tak okazała, jak w przypadku modeli spalinowych, ze względu na mniejszą silnika elektrycznego. Maksymalnie jest to z reguły 40 cm.

    Warto wybierać modele posiadające funkcje oraz wyposażenie dodatkowe m.in. ostrzałkę do łańcucha, blokadę gazu, hamulec bezpieczeństwa, minimalizację drgań podczas pracy, wysięgnik.

    Zaletą pilarki łańcuchowej z zasilaniem elektrycznym jest jej niewielka waga, z reguły jest to 4-5 kg.

    W piłach łańcuchowych łańcuch powinien być dobrze naciągnięty, nie zwisać u dołu prowadnicy i przesuwać się bez wysiłku. Łańcuch należy smarować specjalnym olejem, aby działał sprawnie oraz wydajnie (niektóre modele mają automatyczne smarowanie).

Jak bezpiecznie pracować z piłą elektryczna?

Niejako piła elektryczna to jedno z najbardziej niebezpiecznych urządzeń jakie jest do dyspozycji, dlatego warto pamiętać o zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. Oto jakie zostały wprowadzone przez producenta zabezpieczenia by nas chronić oraz na co my musimy zwracać uwagę.

Zastosowane zabezpieczenia przez producenta:

  • Producenci na etapie projektowania zwracają uwagę by uniemożliwić przypadkowe uruchomienie urządzenia przez zastosowanie dwóch niezależnych przycisków.
  • Projektowanie urządzenia tak by chronić nasze dłonie, tę funkcję spełnia dźwignia hamulca, która ma za zadanie natychmiastowe natychmiast zatrzymać pracę łańcucha.
  • Zastosowanie sztywnego grzebienia w przedniej części urządzenia tuż obok prowadnicy z łańcuchem tnącym. Służy on do swobodnego oparcia piły podczas cięcia oraz zapobiega szarpnięciu (wyrwaniu urządzenia z dłoni) w momencie natrafienia na przeszkodę (np. gwoździa).

Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w:

  • okulary ochronne lub przyłbicę,
  • ochronniki słuchu,
  • odpowiednio wzmocnioną odzież, która zabezpieczy nas przed odłamkami, czy zerwanym łańcuchem,
  • rękawice,
  • obuwie.

Pamiętajmy, że podczas pracy z piłą elektryczną należy przewidywać nieprzewidywalne oraz pracować z maksymalnym skupieniem, ponieważ tylko nasz rozsądek uchroni nas przed niebezpieczeństwem. Nigdy nie kieruj ostrza w stronę drugiej osoby. Unikaj pracy, gdy w pobliżu są osoby trzecie.

Jak dbać o piłę elektryczną?

W dużej mierze nasze bezpieczeństwo podczas prac z piłą elektryczną zależy od stanu urządzenia, którym się posługujemy. Na co należy zwracać uwagę po zakończeniu i przed rozpoczęciem pracy:

  • oczyścić urządzenie z wiór oraz innych zabrudzeń, by nie zalegały,
  • sprawdzić stan łańcucha (czy nie jest tępy),
  • sprawdzić naciąg łańcucha,
  • sprawdzić stan przewodu zasilającego czy podczas prac nie uległ uszkodzeniu,
  • przeprowadzić oględziny ogólne urządzenia.

Piły elektryczne, pilarki łańcuchowe RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pilarek łańcuchowych elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Przecinarka

    Piły elektryczne mogą być również klasycznymi przecinarkami.

    Przecinarki dolnowrzecionowe są to maszyny o niewielkich gabarytach, stosuje się je wyłącznie do obróbki niedużych płyt. Mogą ukosować pod kątem 45°, fazować, wycinać otwory wewnątrz płytek.

    Do cięcia cienkich płytek, do siedmiu milimetrów, czyli na przykład glazury lub terakoty, wystarczające będą piły elektryczne o mocy silnika 600-800 W. Do grubszych płytek i trudniejszych prac niezbędna jest moc przynajmniej 1000 W.

    Przecinarki są przeznaczone do obróbki materiałów budowlanych, takich jak chociażby marmur, granit, płytki ceramiczne.

    Należy pamiętać, że pilarka elektryczna jest sprzętem znacznie słabszym pod kątem parametrów od klasycznej piły spalinowej, dlatego nadaje się głównie do mniejszych prac przydomowych i ogrodowych.


Przecinarki elektryczne RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych przecinarek elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Elektryczna pilarka stołowa

    Uniwersalne pilarki nadają się do podstawowych prac obróbki materiałów, do tego przeznaczonych. Cechuje je ponadto duża mobilność ze względu na niewielką masę, nie są to jednak trwałe urządzenia.

    Pilarki z heblarką to urządzenia 2w1, dzięki czemu mamy sprzęt wielofunkcyjny – do cięcia i heblowania, a w dodatku oszczędzamy miejsce w garażu czy też warsztacie.

    Modele precyzyjne zostały dedykowane do bardziej zaawansowanych prac, dzięki czemu cechują się większą wydajnością i trwałością. W parze z jakością idzie również wysoka cena. Osiągają prędkości obrotowe nierzadko przekraczające 5000-6000 obr./min., w efekcie czego wyposażone w precyzyjne ostrza spokojnie poradzą sobie z cięciem sporego gabarytowo drewna. Często są one zasilane prądem o napięciu 400 V, czyli trójfazowym.

    Ze względu na sporej wielkości stół pilarki formatowe dedykowane są do obróbki dużych partii materiału. Cechuje je dokładność cięcia, gwarantowana przez odpowiednio rozmieszczone prowadnice, oraz bardzo wysoka wydajność.

Piły elektryczne, pilarki stołowe RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pilarek stołowych elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Elektryczna pilarka szablasta

    Za cięcie odpowiada specjalnie przygotowany brzeszczot, który wprawiany jest w ruch za pomocą silnika jednofazowego. Jednostajna dzięki tej jednostce napędowej praca urządzenia sprawia, że nie wymaga ona od operatora pilarki wielkiego wysiłku.

    Możliwość wymiany brzeszczotów sprawia, że można nią z powodzeniem ciąć różnorodne materiały, mogą to być drewno, glazura, płytki ceramiczne itp.

    Jej największą zaletą jest uniwersalność, ich niewielkie gabaryty pozwalają także na dużą precyzję cięcia poprzez chociażby kąt nachylenia brzeszczota czy też głębokość obróbki.

Piły elektryczne, pilarki szablaste RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pilarek szablastych elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Wśród najpopularniejszych i zarazem najbardziej cenionych producentów pił elektrycznych wyróżnić można takie marki jak Makita, Metabo, Bosch, Graphite, Black&Decker.


Ogrodowe zapytania:

  • piła do drewna elektryczna

11 thoughts on “Piła elektryczna. Jakie są rodzaje i czym się kierować przy zakupie?

  1. Do domowych robótek piła elektryczna to rzecz idealna. Cicha, wygodniejsza, przede wszystkim dużo lżejsza niż jej spalinowa siostra. W zupełności wystarczy do amatorskich zastosowań, naprawdę nie ma sensu bawić się w piły spalinowe. Problemem może być konieczność pracy w bliskiej odległości od gniazdka, jednak nie oszukujmy się, w domu z reguły pracujemy w zasięgu gniazdka, a nawet jeśli nie to przecież istnieją przedłużacze. Polecam.

  2. Po raz kolejny muszę pochwalić firmę Bosch. Jeszcze nie spotkałem się ze sprzętem kiepskiej jakości tej firmy. Od kosiarki po piłę, na prawdę szczerze polecam. Ja posiadam jakiś stary model piły elektrycznej i sprawdza się idealnie. Kontakty do prądu mam dobrze rozmieszczone w domu i jego okolicy , więc nie mam o co się martwić.

  3. Nie wydaję mi się, żeby piła elektryczna była aż tak potrzebnym urządzeniem. Tak na poważnie – kto ze zwykłych zjadaczy chleba potrzebuję w swoim domu piły? Przecież nie wykonujemy na co dzień czynności, w których by się przydała. Nie ma co przesadzać, wystarczą podstawowe narzędzia, reszta to tylko niepotrzebne bajery.

  4. U mnie zastosowanie piły elektrycznej to głównie w ogrodzie, czy warsztacie jak trzeba coś przeciąć. Nie uważam, że piła to powinien być wydatek rzędu tysiąca złotych, spokojnie można kupić nieco tańszy sprzęt i spisze się świetnie. Do prostych prac nie trzeba nic wybitnego, a raczej trzeba wiedzy i dobrego podejścia do sprzętu.

  5. Nie widzę innego bardziej praktycznego zastosowania dla tego, jak piłowanie drewna. Mam u siebie coś takiego, dosyć małego, ale sprawdza się już jakiś czas. Jeżeli nie robi się nic ciężkiego, to piła elektryczna w zupełności wystarcza, nie trzeba nic mocniejszego 😉

  6. Na wsi przydaje się dobra, wydajna elektryczna piła z łańcuchem. Zawsze jest coś do zrobienia i warto się zaopatrzyć w taki sprzęt, bo nie wiadomo do czego może nam się przydać. Mam taką od kilku sezonów i w lecie używam ją całkiem często.

  7. Taki sprzęt w warsztacie, czy na wsi to super sprawa. Przyspiesza cały proces cięcia drzewa i jest dużo prościej. Dla mnie cięcie drewna krajzegą jest najwygodniejsze i stosuję to już od wielu lat, nie wiem nawet czy tego sprzętu jeszcze nie pamięta mój ojciec. Pozdrawiam, bardzo dobry artykuł.

  8. Taka pilarka sprawuje się w ogrodzie znakomicie, przy różnego rodzaju pracach. Miałem do wyboru właśnie elektryczną, albo spalinową. Wybór padł na tę pierwszą i mogę powiedzieć, że jestem całkowicie zadowolony. Działa jak należy, nie ma problemu z jej konserwacją.

  9. Piła elektryczna u mnie zastąpiła spalinówkę. I to chyba na dobre. Zdecydowanie łatwiej się nią pracuje, nie trzeba się martwić paliwem. Fakt, że trzeba kabel bywa czasami irytujący, ale niestety coś za coś. Jest dużo bardziej cicha, a to najważniejsze dla mnie.

  10. Nareszcie znalazła się porządna łańcuchowa piła spalinowa do drewna. Poprzednia już była na tyle wysłużona, że musiałem ją wymienić na coś nowszego. Polecam produkty od Makity – bardzo dobry stosunek jakości do ceny 😉

  11. Nie jestem fanem elektrycznych sprzętów tego rodzaju, ale elektryczna piła marki makita zrobiła na mnie spore wrażenie. Jest cicha w porównaniu do spalinowych pilarek, więc to bardzo ważny atut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak dbać o drewniany płot, by wyglądał pięknie i służył długo?

czw. cze 2 , 2022
Drewniane ogrodzenie to bardzo częsty wybór wielu właścicieli domów. Płot […]
malowanie płotu ogrodowego

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.