Wybieramy traktorek kosiarkę ogrodową. Jaki wybrać sprzęt samojezdny do koszenia trawy? Aktualizowany ranking traktorków

20

Traktorek kosiarka do koszenia trawy w ogrodzie - idealny pomysł na koszenie trawnika w przypadku dużych powierzchni. Mnogość akcesoriów, które można dokupić, powoduje ich uniwersalność.
Traktorek kosiarka do koszenia trawy w ogrodzie – idealny pomysł na koszenie trawnika w przypadku dużych powierzchni. Mnogość akcesoriów, które można dokupić, powoduje ich uniwersalność.
Właściciele ogromnych trawników często są zmuszeni do wielogodzinnej pracy i pielęgnacji swojego ogrodu. Na dłuższą metę nie jest to zajęcie ani przyjemne, ani pożyteczne.

Jeśli przynajmniej raz w tygodniu musimy skosić trawę na ogromnych obszarze, warto zastanowić się nad inwestycją w traktorek ogrodowy. To całkiem spore urządzenie, które wyglądem faktycznie przypomina traktor w zminiaturyzowanej wersji, potrafi odciążyć ogrodnika.

Oczywiście traktorki ogrodowe występują w wielu zróżnicowanych modelach. Mogą nie tylko kosić trawę, ale również równomiernie ją rozsypywać czy być wyposażone w pojemnik do jej zbierania. Niektóre modele pełnią funkcję aeratora, który napowietrza glebę i poprawia tym samym wygląd trawnika. Inne możesz używać przez cały rok dzięki nakładom umożliwiającym zbieranie liści czy specjalnym płozom albo łańcuchom zimowym na koła. Im jednak więcej funkcji, tym wyższa cena, ale i większy rozmiar sprzętu – dlatego dokładnie przemyśl swoje potrzeby.


Jaki traktorek kosiarka do trawy?

Podejmując decyzje zakupu takiego urządzenia, często kierujemy się ceną i zasadą im taniej, tym lepiej, przecież to urządzenie ma tylko kosić trawę. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się najlepiej i często kończy niepotrzebną utratą pieniędzy, a urządzenie zalega nam w kącie nieużywane. Ewentualnie przeważają podczas wyboru kwestie typowo rekreacyjne.

Ciekawostka: nie każda kosiarka, na której możemy siedzieć, zalicza się do traktorków ogrodniczych. Możliwość taką oferują jeszcze ridery, które w porównaniu z traktorkami kosiarkami mają mniejszą ilość dodatkowych akcesoriów oraz ograniczoną funkcjonalność. Traktorki ogrodnicze często wyposażone są m.in. w zamiatarkę, aeratory (odpowiedzialne za napowietrzanie trawnika), zbieracze do liści, odśnieżarkę oraz łańcuchy przeciwśniegowe.

Jaki silnik posiada traktorek kosiarka? Z reguły są to jednostki czterosuwowe, jednocylindrowe, których konstrukcja osadzona jest w ramie wykonanej ze stalowych profili. Droższe modele wyposażone są niekiedy w skrzynie automatyczne, jak również skrzynia biegów posiada kilka opcji biegów zarówno do przodu, jak i do tyłu. Opcje wielobiegowe sprawdzają się zwłaszcza, gdy chcemy połączyć szybkość koszenia trawy z precyzją. W zależności od modelu traktorka kosiarki wyrzut trawy następuje do kosza lub na bok, są także wersje umożliwiające mielenie skoszonej trawy.

Wybierając traktorek ogrodowy należy zwrócić uwagę na stanowisko kierowcy. Od tego będzie zależała wygoda i komfort naszej pracy. Zawsze jest możliwość, aby sprawdzić, czy wygodnie się siedzi w fotelu. Trzeba też sprawdzić, czy swobodnie sięgamy pedałów gazu i hamulca, zaobserwować zakres regulacji fotela.

Bardzo istotny jest także mechanizm koszący. W każdym modelu wygląda nieco inaczej i nadaje się na inne ukształtowanie terenu. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rotacyjnie obracającymi się ostrzami. Różnice pojawiają się w szerokości koszonego przez nasz obszaru. Należy go dobrać odpowiednio do powierzchni trawnika. Zespół tnący może być umieszczony w dwóch miejscach: pod ramą maszyny lub przed nią. Ku drugiemu rozwiązaniu powinni się skłaniać szczególnie ci, którzy oczekują od swojego traktorka ogrodowego większej precyzji i lepszego dostępu do zakamarków.

Przydatnymi akcesoriami będą z pewnością kosz na ściętą trawę, który można bardzo łatwo zamontować z tyłu traktorka, oraz tylny deflektor – odpowiedzialny za równomierne rozrzucanie skoszonej trawy.

Należy jednak pamiętać, że traktorki samojezdne do koszenia trawy świetnie sprawdzają się na sporych powierzchniowo terenach, gdzie znajduje się stosunkowo niewiele drzew oraz krzewów. Przy niewielkiej działce oraz dużej gęstości drzewek, roślin itp. manewrowanie takim sprzętem jest mocno utrudnione i niezbyt wydajne. W takich sytuacjach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup ridera, cechującego się lepszą zwrotnością.

Traktorek kosiarka a rider ogrodowy
Traktorek kosiarka

traktorek kosiarka do trawy
traktorek kosiarka do trawy
Rider ogrodowy

rider ogrodowy
rider ogrodowy

  noże tnące znajdują się pod maszyną, przez co nie widzimy miejsca cięcia

  silnik zamontowany z przodu

  dedykowane do dużych powierzchni z niewielką ilością drzew, krzewów czy też innych utrudnień

  kierowanie kosiarką samojezdną w dużej mierze przypomina jazdę samochodem

  noże tnące umieszczone są z przodu, dzięki czemu mamy pełen wgląd w ich pracę

  większa zwrotność dzięki przegubowemu układowi kierowniczemu i bardzo dobra widoczność w pole cięcia

  większa dokładność koszenia, można nim podjechać praktycznie tuż pod drzewko, narożnik czy krzew

  spokojnie poradzą sobie z dużym terenem ze sporą ilością drzewek i krzewów


Roboty kosiarki samojezdne RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane roboty kosiarki samojezdne w sklepach online. Zestawienie na podstawie serwisu Nokaut.pl.


Możliwości traktorka kosiarki

Kosiarka ogrodowa traktorek – uniwersalny sprzęt do codziennych wyzwań

Kosiarka ogrodowa jako traktorek to sprzęt, którego możliwości sprawiają, że wyzwania stawiane przed właścicielami dużych ogrodów stają się prostsze i zdecydowanie przyjemniejsze.

Ich przeznaczeniem jest nie tylko koszenie trawy ale również możliwość wykorzystania jako sprzętu pomocniczego np. do odśnieżania śniegu.

Zaawansowany traktorek kosiarka ogrodowa ma szereg ułatwień i możliwości, które sprawiają, że ze zwykłego sprzętu staje się on uniwersalnym narzędziem do wyjątkowych zadań.

Wyjątkowe możliwości traktorka kosiarki ogrodowej

Oprócz zwyczajnych i powszechnie znanych cech traktorka ogrodowego, o których wie większość osób, należy wymienić również takie, które są zupełnie wyjątkowe.

Do takich cech należą:

 • centralna regulacja wysokości koszenia, która ułatwia dokładną pielęgnację trawników;
 • blokada mechanizmu różnicowego, która znacząco poprawia przyczepność traktorka kosiarki ogrodowej w trudnym terenie;
 • karczownica, która pozwala na ścinanie nawet bardzo wysokiej trawy i zarośli;
 • zamontowane przekładnie hydrostatyczne, które umożliwiają płynną zmianę biegów, bez konieczności zatrzymywania traktorka;
 • funkcja wysokiego wysypu, czyli możliwość wysypywania skoszonej trawy bezpośrednio na przyczepę bez żadnego wysiłku;
 • możliwość zmiany szerokości koszenia;
 • czytelne i funkcjonalne deski rozdzielcze, na których wszystkie przełączniki są czytelne i proste w obsłudze.

Inne zastosowanie traktorka kosiarki

Taki sprzęt może służyć nie tylko do koszenia i pielęgnacji trawnika. Na rynku dostępne są różne dodatki, dzięki którym możemy z powodzeniem używać traktora ogrodowego na przykład do napowietrzania trawnika. Mogą znaleźć także zastosowanie w zbieraniu liści, niektóre z modeli nawet są wzbogacone o funkcję rozdrabniania tego, co zdążył zebrać. Zakończenie sezonu wiosenne czy jesiennego nie oznacza odstawienia urządzenia na bok, w zimę może skutecznie posłużyć nam jako odśnieżarka.

Łatwo zauważyć, że z traktorka kosiarki ogrodowej łatwo stworzyć urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki tym urządzeniem, te samą pracę można wykonać zdecydowanie szybciej, a przy okazji, nie oszukujmy się, mieć z tego nie lada zabawę. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt z wysokiej półki, będziemy mieć gwarancję, że posłuży nam na długie lata i będzie nieocenioną pomocą podczas porządkowania ogrodu.


Traktorki kosiarki ogrodowe RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane kosiarki traktorki ogrodowe w sklepach online. Zestawienie na podstawie serwisu Nokaut.pl.


Podsumowanie

Koszenie trawy to dość uciążliwe zajęcie, jednak trzeba się go podejmować co jakiś czas, aby doprowadzić swój ogród do należytego stanu. W tej sytuacji trzeba się jednak zaopatrzyć w odpowiedniej klasy sprzęt, dzięki któremu będzie można szybko i skutecznie skosić trawę. Przydać może się zwłaszcza traktorek ogrodowy. Powinien posiadać on jednak odpowiednie parametry techniczne, aby można było uzyskać zadowalające efekty koszenia trawników.

Odpowiedni silnik

Przede wszystkim bardzo ważną rzeczą dla potencjalnego kupca będzie silnik umieszczony w traktorku. Warto zdecydować się na silniki:

 • jednocylindrowe,
 • czterosuwowe.

Dzięki temu użytkownik zapewni sobie odpowiednią moc takiego silnika, a koszenie trawy nie będzie już dla nikogo stanowiło większego problemu. Poza tym ważna jest jego cena. Trzeba się przygotować na to, że wyda się na niego około 4-6 tysięcy złotych, jednak jest to sprzęt z którego można korzystać przez wiele miesięcy na bardzo wysokim poziomie.

Wydajny mechanizm koszący

Kosiarka traktorek do trawy musi też posiadać odpowiedni mechanizm koszący. Przede wszystkim taki mechanizm powinien umożliwiać zainteresowanym wyrzucać trawę na bok lub też bezpośrednio do umieszczonego w kosiarce kosza. Dzięki temu koszenie przebiegnie sprawnie i nie zajmie dużo czasu. Niektóre traktorki posiadają też funkcję mielenia trawy. Warto zdecydować się na taką opcję, ponieważ wtedy trawy zmieści się w koszu dużo więcej.

Ważną kwestią jest też pojemność kosza. Powinien on być bardzo pojemny, co przyda się zwłaszcza podczas koszenia trawy na sporych powierzchniach, np. na ogródkach działkowych.

20 thoughts on “Wybieramy traktorek kosiarkę ogrodową. Jaki wybrać sprzęt samojezdny do koszenia trawy? Aktualizowany ranking traktorków

 1. Powiem szczerze, że jak byłem mniejszy zawsze marzyłem o przejażdżce takim traktorem ogrodowym. Nie wiem dlaczego ale wydawało mi się to mega fajnym przeżyciem:) Lata później rodzice kupili takie cudo, modelu nie pamiętam ale firma to Stiga, i okazało się, że taka jazda jest niebywale nudna 😀 Ale wracając do tematu, to jeśli ktoś ma nieco większy ogród, to taki traktorek w stu procentach spełni swoje zadanie.

 2. Stiga- drogie części i naprawa! Craftsman- długi czas oczekiwania na części! Jako firma zajmująca się sprzedażą, naprawą i wypożyczalnią sprzętu, Jeśli chodzi o traktorki i kosiarki polecam firmę OLEO-MAC 🙂

  Pozdrawiam
  Karol- ROKAPIL

  1. Każdy tylko nie Stiga,problem z częściami porażka kupiłem kiedyś kosiarkę Stiga z silnikiem hondy ,silnik owszem super ale cała reszta do bani w bardzo krótkim czasie padł napęd.Moze kiedyś Stiga jako firma coś znaczyła na rynku ,obecnie to dno.

 3. AL-KO ma chyba najlepszą ofertę na traktory ogrodowe produkowane w Austrii, Oleomac im nie dorówna i jest to praktyka.

  1. AL-Ko to jest tragedia nie firma – problemy z czesciami, przekladnie z tworzyw :/ ktore padaja jak mi zaraz po gwarancji :/

 4. Nie posiadam tak dużego ogrodu, by taki traktorek się przydał. Ale gdybym miał większy i więcej pieniędzy pewnie bym kupił. Przekonało mnie to, ze latem traktorek może służyć do ścinania trawy, jesienią do zbierania liści, a zimą do odśnieżania – świetna sprawa!

 5. Osobiście wybrał bym traktorek ogrodowy firmy Honda. Wydaję mi się, że jeżeli firma zajmuje się produkcją samochodów od wielu lat, ma dobrą opinię to inne jego produkty również będą dobre. Nawet te z innej kategorii, jak tutaj na przykład sprzęt ogrodniczy. Po prostu myślę, że wiedzą co robią. I owszem jest to mnóstwo kasy, ale jeżeli stać kogoś na duży dom z ogrodem to powinno być go również stać na sprzęt do dbania o niego.

 6. W tym sezonie kupiliśmy do nas traktorek ogrodowy z osprzętem i powiem szczerze, że nie myślałem, że wyjdzie tak tanio. Da się upolować rzeczy w naprawdę dobrej cenie. Polecam sprzęt Hondy, jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.

 7. Zastanawiam się zawsze, czy kosiarka ogrodowa do ciągnika spisze się u mnie. Jedni mi mówią, że jest to zbyt mała powierzchnia, a drudzy, że po kupnie takiego sprzętu, nie będę chciał użyć innego. No ale inna sprawa jest taka, że taki sprzęt sporo kosztuje.

 8. Taki traktorek w ogrodzie to super sprawa. Jeżeli ktoś ma duży ogródek i duży obszar do skoszenia, to nie ma nic lepszego. Sam taki posiadam i wygoda korzystania z niego jest ogromna. Nie wyobrażam sobie kosić wszystkiego zwykłą, ręczną kosiarką.

 9. Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na taki traktorek, a ma dużo powierzchni do skoszenia, to zdecydowanie jest to dobry wybór. Nie ma się co zastanawiać, bo taki traktorek zrobi to kilka razy szybciej i dokładniej niż ręczna kosiarka 😉

 10. Czytam Was i czytam i dalej jestem głupia. Co kupić? Działka 30 arów, średnio zadrzewiona, mimo to jesienią jest moc liści. Nie mam kogo się poradzić. Nie chcę żyłować na cenie, bo wiem, że co dobre to kosztuje. Nie mam chłopa, nie znam się na serwisach. To ma pracować i nie psuć się. No doradzcie dobrzy Ludzie.

  1. Mam od 1.5 roku husqvarna TC130. Dokupiłem do niego licznik motogodzin ( trzeba wiedzieć kiedy zmienić olej ), do tego zderzak przedni ( obudowa z kompozytu i latwo uszkodzic podczas pracy ) i zamontowałem hak oraz dokupiłem przyczepkę. Traktorek ma teraz 40 mth i przewiózł na przyczepce kilka ton piasku, cementu, kostki etc. Ani razu nie było z nim problemów. Sasiad w tym samym czasie kupił większego Mccullocha ( huqsvarna tylko budżetowa na markety ) i był już z nim kilka razy w serwisie ( problemy ze skrzynia, pasek zerwany, a mth tyle samo ).
   Mam teren okolo 2300m2 i uwazam ze jest to sprzet niezbedny. U mnie robi za taczke, kosiarke, transporter ( rozkladanie i skladanie trampoliny, basenu etc ). Polecam zakup takiego traktorka bo moze miec nieograniczone zastosowania.

   1. McCulloch to też Husqvarna, ta druga firma go kupiła i zniszczyła markę. w chwili obecnej nie ma sensu kupować żadnego McCullocha chyba, że jest starszy niż 10 lat i husqvarny poniżej 12 tys. zł. Bo to urządzenia amatorskie, badziewiem bym tego nie nazwał. Ale trzeba sie liczyć z drogimi wizytami w serwisie. Te urządzenia w większości nie mają porządnej pełnej ramy a jak mają to zaraz sie coś urwie albo pęknie.

 11. Super sprawa taka kosiarka traktorek, ale niestety trzeba mieć dużą i równą powierzchnię ogrodu lub samej działki. Trzeba natomiast przyznać, że są one coraz bardziej przystępne cenowo, bo już za 5000 można znaleźć coś sensownego. Np. jakaś Alpina 6,5 kW czy też Hecht.

 12. Dla mnie porzada kosiarka/traktorek to przede wszystkim porzadny silnik i przekladnia – nie z tworzyw roznych jak wiekszosc na rynku – moja padla zaraz po gwarancji i koszt wymiany przekladni ponad polowe kosiarki :/ Popytalem w kilku serwisach i polecili mi Hondę – roznica w wykonaniu nie mala i sprzet na lata – nie dziwie sie ze tak trudno kupic nawet uzywany traktorek Hondy.
  A jeszcze teraz Honda na Polski rynek wprowadzila do sprzedazy profesjonalne japonskie karczownice OREC – sprzet bajka! -> honda-sklep-lopeno.pl/pol_m_Maszyny-ogrodnicze_Karczownice-OREC-244.html
  Do tego Honda daje raty 10 x 0%
  Polecam sklep gdzie mi wszystko doradzili i przygotowali od razu do wjechania w ogród -> honda-sklep.pl

  1. Honda to Honda
   ale karczownica koszt to 12-20 tys. zł i dalej za tym chodzić a traktorki powyżej 20 tys. zł., Riderów Hondy nie widziałem. Jak wchodzimy na profesionalny sprzet poniżej 30 tys. zł można już kupić Amazone.

 13. 1,5h trawy mam do koszenia, koszenie pod górkę i z górki kretowiska i te małe traktorki to zabawka na równe boiska sportowe , testowane różne marki przy nierównym terenie żaden z nich nie daje rady słabo to wygląda buksują, stają ,paski spadają na mokrym ,słabe nie dają rady z mocą pod górki i dużo czasu straconego na naprawy , jedynie raider 4×4 stigi coś lepiej wypadł ale i tak wsiadam na końcu do 30-stki zapinam rotacyjną i koszę to badziewie przynajmniej szybko idzie i czas można zaoszczędzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wybór najlepszej myjki ciśnieniowej. Na jaką się zdecydować? Aktualna tabela rankingowa

pon. paź 11 , 2021
Rodzaje myjek wodnych Każda czynność wykonywana przez nas wymaga pewnej […]
Profesjonalna myjka ciśnieniowa idealnie nadaje się nie tylko do czyszczenia samochodu, ale i także elewacji, chodników, ogrodzeń itp.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.