Jaki stół do ogrodu kupić? Jaki materiał najlepszy? Polecamy ranking stołów ogrodowych

Stół ogrodowy drewniany, łączony z gotowymi siedziskami, to świetna i wygodna propozycja do ogrodu. Minusem jest jego ograniczona mobilność - przestawianie takiej konstrukcji wymaga siły.
Stół ogrodowy drewniany, łączony z gotowymi siedziskami, to świetna i wygodna propozycja do ogrodu. Minusem jest jego ograniczona mobilność – przestawianie takiej konstrukcji wymaga siły.
Stół – w kuchni lub jadalni absolutnie niezbędny, w salonie – równie ważny. Można mnożyć przykłady pomieszczeń, które bez stołu są po prostu pozbawione tego „czegoś”.

Nie inaczej jest w przypadku naszych ogrodów. Stół po prostu się tam przydaje, jest niezastąpiony przy spotkaniach z rodziną i znajomymi – grillowanie, wspólne posiłki, a także cała reszta innych, równie przyjemnych momentów, jakie celebrujemy z bliskimi w okresie gorących, letnich tygodni.

Zakup takiego stołu ogrodowego z pewnością będzie pociągać za sobą naprawdę liczne zalety. Przyjrzyjmy się kilku kwestiom, które będą zdecydowanie ważne i pomogą dokonać tego najlepszego, zgodnego z naszymi potrzebami wyboru.


Materiał wykonania

Tutaj mamy praktycznie pełną dowolność, zważywszy nie tylko na bardzo szeroki wachlarz dostępnych na rynku modeli stołów ogrodowych, ale też pewna nową modę, która od kilku lat szturmem zdobywa coraz większe rzesze zainteresowanych i aktywnych naśladowców. Mowa o nurcie DIY (ang. do it yourself), polegającym na tworzeniu stołów, a także innych mebli i różnych ozdób własnymi siłami. Za materiał wykonania, mogą świetnie służyć na przykład palety. Ich różnorodne i zróżnicowane zastosowania doceniło już wiele osób. Stół z palet, ale też inne konstrukcje wykonane właśnie w oparciu o oryginalny pomysł i trochę samozaparcia, to świetne opcje. Wybierając ten wariant stawiamy na kreatywność oraz indywidualną dowolność, wymiary dobieramy również sami wg własnego uznania, podobnie jak kolor. Palety wykonane z drewna należy oczywiście odpowiednio zaimpregnować i pomalować.

Klasycznie, nie brak na rynku stołów ogrodowych drewnianych, które występują w wielu odmianach. Chodzi tu zarówno o konkretnie użyte do wykonania stołu drewno – na przykład sosna, dąb, ale też kolory i odcienie. Każdy może wybrać taki stół, który będzie najbardziej pasował do ogrodu, a także do indywidualnych preferencji, można na pewno bez problemu dopasować coś świetnego.


Stoły drewniane ogrodowe

Niezależnie od wyboru oraz preferencji stół ogrodowy powinien łączyć w sobie zarówno praktyczność, trwałość, a także estetykę. Wybierając stoły drewniane mamy pewność, że zakupiony mebel znakomicie będzie harmonizował się z naszym ogrodem. Ponadto ze względu na swój duży ciężar własny zapewniają one stabilność, co jest szczególnie istotne przy silniejszych wiatrach, a ponadto można je stawiać na dowolnym podłożu – płytkach, trawniku czy też kostce brukowej. Wariant ze stołem ogrodowym drewnianym ma także i swoje minusy – waga wpływa na stabilność, ale także utrudnia jego mobilność, przez co przestawianie stołu bywa kłopotliwe i męczące.

zestaw drewnianych mebli do ogrodu - stół i krzesła
zestaw drewnianych mebli do ogrodu – stół i krzesła

Jakie drewno będzie najlepsze? Najdroższym wariantem są stoły ogrodowe wykonane z odmian drewna egzotycznego (np. masywne drewno teakowe), które zapewnia wyższą trwałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych, a to ze względu na zawartość substancji oleistych. Alternatywą dla osób o mniej zasobnym portfelu są stoły ogrodowe wykonane z drewna krajowego – tutaj poleca się zwłaszcza twarde gatunki takie jak orzech czy też dąb. Z popularnych odmian wyróżnić natomiast można stoły świerkowe czy też sosnowe. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na stół drewniany ogrodowy z blatem w formie dużego prostokąta (świetny na większe imprezy), kwadratu (na rodzinne śniadania) czy też okrągłe. Decydując się na zakup tego rodzaju mebla warto postawić na wariant stołu składanego, dzięki czemu łatwo możemy go schować w garażu lub altanie. Wielkość stołu dopasowujemy do naszych preferencji oraz indywidualnych oczekiwań. Pamiętajmy, że drewno należy impregnować – najlepiej przynajmniej raz w roku.

Wariant hybrydowy to również ciekawa propozycja dla naszego ogrodu. Chcąc zmniejszyć ciężar własny oraz optyczny naszego stołu, możemy zdecydować się na zakup mebla, który posiada blat drewniany i metalowe nogi. Zwiększa to mobilność mebla, dzięki czemu staje się on łatwiejszy w eksploatacji. Elegancki charakter mają stoły drewniane z blatem wykonanym ze szkła.


Stoły ogrodowe do 500 zł RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane stoły do ogrodu w cenie do 500 zł. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Inne warianty stołów

stoły ogrodowe do 1000 złWariant stołu ogrodowego z plastiku kusi przede wszystkim ceną oraz mobilnością – można go bardzo łatwo przenosić w dowolne miejsce. Niestety, nie wygląda on zbyt estetycznie, a w dodatku jego trwałość nie jest najwyższych lotów. Stół do ogrodu wykonany z tworzywa sztucznego można w łatwy i szybki sposób utrzymać w czystości. Często mają one również zaprojektowany otwór na parasol, który z łatwością można zamontować. Estetyka zestawów plastikowych pozostawia niestety sporo do życzenia i trochę kłóci się z naturalnym klimatem ogrodowych aranżacji. Materiał jest oprócz tego podatny na odkształcenia, szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury, przez co nie powinniśmy go ustawiać zbyt blisko grilla czy też ogniska ani też stawiać na nim gorącego naczynia.

Znacznie droższe są natomiast stoły wykonane z technorattanu, które również posiadają lekką konstrukcję, są natomiast trwalsze, eleganckie i można je z powodzeniem trzymać na świeżym powietrzu przez cały rok. Są odporne na wilgoć i promienie UV, dzięki czemu mogą nam w ogrodzie posłużyć przez długi czas. Wyróżnia je także atrakcyjny wygląd. Minusem natomiast może być w niektórych przypadkach zbyt lekka konstrukcja, która nie gwarantuje zbyt dobrej stabilności. Zestawy z technorattanu nie są ponadto składane, nie ma też za bardzo możliwości pomalowania konstrukcji na inny kolor, gdybyśmy chcieli go zmienić po pewnym czasie. Wadą jest także ich wysoka cena.

zestaw mebli ogrodowych z technorattanu - stół i fotele
zestaw mebli ogrodowych z technorattanu – stół i fotele

Stoły ogrodowe metalowe zapewniają natomiast stabilność, jednak są one ciężkie (zwłaszcza te wykonane ze stali), a ponadto podatne na efekt korozji – konieczne są zabiegi impregnacyjne celem zapobiegania rdzy. Cechuje je trwałość, są estetycznie wykonane, surowy wygląd często dobrze komponuje się z całością ogrodowych inspiracji. Drobna siateczka funkcjonująca jako blat to chętnie wybierany wariant stołu o konstrukcji metalowej. Kluczową kwestią jest wybór mebli posiadających naniesiony już impregnat antykorozyjny, co jest szczególnie przydatne jako ochrona przed wilgocią. Wadą jest natomiast kiepska mobilność z powodu często dużej masy stołu metalowego.

Stół szklany do ogrodu posiada najczęściej sam blat wykonany ze szkła hartowanego, natomiast szkielet konstrukcyjny wykonany jest z drewna lub też metalu. Cechuje je bardzo estetyczne wykończenie, przez co idealnie komponują się czy to z tradycyjnym, czy też nowoczesnym ogrodem. Decydując się na taki stół warto wybierać szkło wzmocnione konstrukcyjnie i odpowiednio grube.


Stoły ogrodowe do 1000 zł RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane stoły do ogrodu w cenie do 1000 zł. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Gdzie znaleźć meble?

Tutaj, jeśli chodzi o liczbę dostępnych opcji, można śmiało powiedzieć, że przebiera się w nich po prostu garściami. Tak jest, rynek mebli ogrodowych w ostatnich latach tak dynamicznie i szeroko się rozrósł, że teraz praktycznie nie ma mowy o jakichkolwiek trudnościach ze znalezieniem stołu do ogrodu. Weźmy chociażby sklepy internetowe – nawet takie, które oferują nietypowe stoły ogrodowe, pochodzące z innych krajów. Poza tym, coraz bardziej swobodny dostęp do wielu portali oraz porównywarek, co pozwala na znalezienie idealnego stołu do ogrodu praktycznie wszędzie.

Zostańmy jednak na naszym rodzimym podwórku. Tu również lista jest bardzo bogata, bo poza marketami budowlano-ogrodowymi, poza różnymi sklepami i salonami meblowymi, mamy też firmy, które specjalizują się stricte w wykonywaniu i sprzedaży pełnej gamy mebli ogrodowych. Co za tym idzie, przy jednej wizycie możemy nie tylko znaleźć dla siebie stół, ale też wszystkie inne niezbędne meble, którymi zagospodarujemy nasze patio.

stoły ogrodowe do 2000 złNie ulega wątpliwości, że dzisiaj poszukiwanie stołu ogrodowego to pestka w porównaniu z tym, jak wyglądało to jeszcze 15 czy 20 lat temu. Zmienił się świat, zmienił się rynek i potrzeby oraz możliwości, z których korzystają dzisiejsi klienci. Szukając nawet takiego elementu jak ogrodowy stół, można liczyć na stuprocentowe trafienie w swoje potrzeby, przy jednoczesnym zachowaniu swoich kryteriów co do wyglądu. Tak, dla wielu osób, aspekty estetyczne związane z takimi meblami, także są dziś niesamowicie istotne.


Jak zrobić stół ogrodowy z palet?

Zakup wygodnych i stylowych mebli nie musi łączyć się z uciążliwymi wizytami w sklepach oraz długimi godzinami spędzonymi na przeglądaniu katalogów. Prosty stół ogrodowy z palet możemy wykonać sami przy niewielkim nakładzie środków. Własnoręcznie zrobiony mebel z pewnością będzie doskonale dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Do stworzenia funkcjonalnego stolika wystarczy kilka prostych narzędzi i materiałów.

Instrukcja krok po kroku

Przede wszystkim, należy zmierzyć wielkość dostępnych palet i określić z ilu części będzie składał się stolik. Wszystkie drewniane elementy powinny zostać wygładzone szlifierką lub papierem ściernym.

Tak przygotowaną powierzchnię trzeba zaimpregnować, a następnie pokryć bejcą lub gruntem i farbą do drewna. Dzięki temu warstwy nie będą łuszczyć się lub odspajać i pozostaną odporne na czynniki atmosferyczne.

Ułożone razem palety najlepiej dodatkowo wzmocnić przy pomocy kątowników i płaskowników. Filc przymocowany od spodu będzie natomiast chronić podłogę przed zarysowaniami. Opcjonalnie, na powierzchni stołu możemy położyć łatwą w czyszczeniu, szklaną płytę.

Materiały potrzebne do wykonania stołu z palet:

 • drewniane palety,
 • szlifierka lub papier ścierny,
 • impregnat,
 • bejca lub grunt i farba do drewna,
 • narzędzia do malowania,
 • kątowniki i płaskowniki,
 • śruby i wkrętarka,
 • filc i szkło (opcjonalnie).

Jak dbać o stół ogrodowy?

To, jak pielęgnować stół ogrodowy, zależy od materiału, z którego został on wykonany. Stoły drewniane potrzebują większego zabezpieczenia niż stoły metalowe.

Jak pielęgnować drewniany stół ogrodowy?

Chcąc, aby stół przez długie lata użytkowania i przechowywania go na zewnątrz nie stracił swojego uroku, można użyć specjalnych pokrowców, które chronią nasz mebel przed promieniami słonecznymi.

Jeżeli nasz mebel ma przeżyć długie lata, niezbędne jest również zaimpregnowanie go oraz pokrycie farbą lub lakierem – dzięki temu stworzy się wodoodporna powłoka, która ochroni nasz stół przed niekorzystnym wpływem deszczu.

Po sezonie letnim stół należy dokładnie umyć, wysuszyć i przenieść do suchego pomieszczenia.

Jak pielęgnować rattanowy stół ogrodowy?

Meble z rattanu nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, należy więc przed każdym sezonem je impregnować, co pozwoli na dłuższe użytkowanie.

Jak pielęgnować plastikowy stół ogrodowy?

Meble plastikowe cechują się lekkością oraz odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Jedyną ich wadą jest to, że brud może wniknąć do plastiku i nasz stół po pewnym czasie zmieni się z białego na szary. Chcąc temu zapobiec należy stół regularnie i dokładnie czyścić.


Stoły ogrodowe do 2000 zł RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane stoły do ogrodu w cenie do 2000 zł. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


14 thoughts on “Jaki stół do ogrodu kupić? Jaki materiał najlepszy? Polecamy ranking stołów ogrodowych

 1. Bardzo podobają mi się takie większe stoły, całe z drewna, najlepiej w połączeniu z ławkami. Moim zdaniem wygląda to naprawdę świetnie i gdybym miał ogród zdecydowałbym się właśnie na coś takiego. Stylowo, a przy tym wygodnie. Zresztą teraz jest tyle stołów ogrodowych w sklepach, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 2. Bardzo podoba mi się stół połączony z ławkami z pierwszego zdjęcia. Przepiękny, ale jest to pewnie ogromny mebel i nadaje się tylko do dużego ogrodu. Jego cena też jest pewnie spora. Na razie pozostaje mi zwykły drewniany stół z Castoramy, ale daje radę więc jest ok.

 3. Ja to już w ogóle żyje w jakimś brzydkim średniowieczu, bo na działce mam cały czas zestaw plastikowych mebli. Takich najzwyklejszych, zielony okrągły stół i cztery krzesła, do tego cerata i parasol trzymany przez stojak wypełniony wodą. Tragedia. Ale działka kiedyś należała do mojej starej cioci, to co się dziwić. Przez zimę będę zbierać kasę na remont domku i na nowe meble ogrodowe i będzie pięknie:)

 4. Plastikowe to trochę tandeta. Jak się chce, żeby to jakoś wyglądało to warto odłożyć pieniądze i kupić porządny drewniany stół i krzesła do ogrodu. Odpowiednio zaimpregnowane wytrzymają długi czas jeżeli o nie dbamy i skrupulatnie czyścimy. Każdemu zawsze polecam coś takiego bo mam u siebie taki zestaw już parę dobrych lat i trzyma się świetnie.

 5. W zeszłym sezonie udało mi się kupić tani metalowy stół ogrodowy i nie wiem czy zmieniłbym go na jakikolwiek inny. Jest bardzo stabilny, wytrzymały i łatwo się go czyści. Można bez obaw zaprosić gości i podać nawet kolację przy nim, wygląda to dobrze.

 6. Drewniany stół do ogrodu to chyba najlepszy wybór. Nadaje niesamowitego klimatu w moim mniemaniu i bardzo mi się podoba. Jak się go dobrze zabezpieczy jakimś drewnochronem to wytrzyma cały sezon nawet złej pogody. Oczywiście na zimę, trzeba go schować do suchego miejsca.

 7. Jeżeli ktoś chce kupić wygodne krzesła do ogrodu, to polecam zdecydowanie drewniane krzesła. Musza mieć regulacje i najlepiej jeszcze położyć na nich jakieś siedzisko, wtedy wszystko współgra idealnie i są mega wygodne 😉

 8. Mnie osobiście najbardziej podoba się drewniany stół ogrodowy. Jest po prostu takim klasykiem, który praktycznie wszędzie pasuje. Wiadomo, że trzeba o niego dbać bardziej niż o metalowy, czy z jakiegoś tworzywa sztucznego, bo jest mniej wytrzymały i raczej na słońcu i tak wyblaknie.

 9. Dla mnie najlepszy wydaje się być stół ogrodowy metalowy. Bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i na fakt złej pogody podczas sezonu. Można go trzymać nawet w jesieni jak są ulewne deszcze i nic się z nim nie dzieje.

 10. Nie widzę nic lepszego niż metalowy stół ogrodowy. To fakt, jest bardziej toporny i cięższy, ale zdecydowanie dużo lepiej się trzyma i jest odporny na złą pogodę, oraz przede wszystkim na wiatr. Pozdrawiam!

 11. Kupiłem w tym roku stół plastikowy do ogrodu i szczerze, spełnił swoje zadanie, ale trzeba by taki kupować co roku. Jest fajny, bo lekki i nie ma problemu z przenoszeniem, ale z drugiej strony jest po prostu zbyt podatny na uszkodzenia.

 12. Bardzo dobry artykuł, dużo obrazuje. Sami sugerowaliśmy się kilkoma wskazówkami z tego co powyżej napisane i kupiliśmy taką ławkę pod grilla murowanego w naszym ogrodzie. Ławka jest o tyle wygodna ze ma juz także wbudowane siedziska. Dodatkowo firma ogrodonline.pl proponuje możliwość wybrania osobnej kolorystyki w przypadku drewnianych jak i stalowych elementów co ułatwia spasowanie kolorystyczne całości z otoczeniem.

 13. Świetna ławka zamówicie na ogrodonline.pl. zarówno do ogrodu jak i na taras. Ławka wykonana solidnie. Co prawda w pojedynkę składa się długo ale jest to wykonalne! 🙂

 14. U mnie do tej pory rzadziły hamaki krzesłą plastikowe i stoły plastoikowe ale kkolega jak nas zaprosil ma stol piknikowy. takie jak czesto sie spotyka w parkach i postojach z tym ze jego jest piekny z ogrodonline pl i to mnie sklonilo to wymiany mebli ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wybierz najlepszy sklep z roletami zewnętrznymi. Lista ich zalet jest bardzo długa

wt. mar 22 , 2022
Dobry sklep z roletami zewnętrznymi może przynieść Ci wiele korzyści. […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.