Jak wybrać ławkę parkową?

4

elegancka ławka parkowaAby ogród lub park był miejscem relaksu, koniecznie trzeba go wyposażyć w wygodne meble do odpoczynku: ławki, leżaki i fotele ogrodowe. Na szczęście, wybór mebli ogrodowych: zarówno tych do prywatnych ogródków, jak i do przestrzeni miejskiej, jest ogromny. Poniżej skupimy się na jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ogrodu: ławkach parkowych. Jak wybierać ławki do parku i na skwery, a jak do indywidualnego użytku? Jakie materiały są najtrwalsze, a które nie spełnią swoich funkcji?


Funkcje ławek parkowych

Ławki parkowe pełnią ważną funkcję z przestrzeni miejskiej: można na nich odpocząć, sprzyjają integracji mieszkańców, a na prywatnych posesjach bywają przydatne podczas ogrodowych przyjęć, gdy brakuje wolnych miejsc do siedzenia. Aby jednak ławka dobrze spełniała swoje funkcje, jej kształt, wielkość i rodzaj materiałów, z których jest zrobiona, powinny być dopasowane do potrzeb użytkowników. A kiedy wybór najlepszego modelu będzie już za nami, koniecznie trzeba wybrać dla ławki optymalne miejsce.

Najładniejsze ławki ogrodowe to te, które idealnie wpisują się w charakter otoczenia. Nie ma więc prostej recepty na to, jakie ławki wybierać, aby park lub ogród wyglądał efektownie. Pierwszą rzeczą jednak, której należy się trzymać podczas aranżowania przestrzeni żywej, to wyodrębnianie stylu nowoczesnego od ciepłej stylistyki nawiązującej do przeszłości. Stare, zarośnięte ogrody angielskie lub ogrody stylizowane na wiejskie to miejsca, w których proste, minimalistyczne w formie ławki nigdy nie znajdą sobie odpowiedniego miejsca.

Nowoczesna ławka o prostej bryle i ciekawie zestawionych kolorach
Nowoczesna ławka o prostej bryle i ciekawie zestawionych kolorach

Nowoczesne ławki parkowe

W centrach handlowych i na skwerach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych królują obecnie ławki w prostej bryle i stonowanych kolorach, zbudowane ze stali, szkła, plastiku. Same w sobie nie grają pierwszych skrzypiec w stylizacji, jednakże to właśnie użycie takich eleganckich i estetycznych ławek, wraz z innymi elementami małej architektury miejskiej składa się na udaną całość.

Ławki ze stelażem z kutego żelaza to modele, które najlepiej sprawdzą się w klimatycznych parkach z krętymi alejkami i starymi latarniami. Niekoniecznie natomiast odnajdą się wśród starannie wymodelowanych klombów lub równo przyciętych trawników okalających budynki o surowej, na przykład postmodernistycznej bryle.

Ławki ze stelażem z kutego żelaza zwykle nie sprawdzają się w ogrodach stylizowanych na nowoczesne
Ławki ze stelażem z kutego żelaza zwykle nie sprawdzają się w ogrodach stylizowanych na nowoczesne

Z jakiego materiału powinna być ławka?

Najpopularniejszym materiałem budulcowym dla ławek parkowych jest drewno. Świetnie komponuje się z otoczeniem ogrodowej zieleni i zawsze dobrze wygląda. Późną jesienią i wczesną wiosną, gdy temperatury są niskie, łatwiej jest nam usiąść na ławce drewnianej, zamiast metalowej. Do produkcji ławek najczęściej stosuje się drewno iglaste: sosnę, świerk lub modrzew. Odcień drewna może być modyfikowany przez użycie najróżniejszych farb i lakierów. Niestety, jak każdy materiał naturalny, drewno potrzebuje konserwacji: właściwie po każdym sezonie zimowym należy zedrzeć z drewna starą warstwę lakieru i posmarować ławkę nowym, dołączając do tego impregnat i/lub substancję utwardzającą.

Problemu z okresową konserwacją nie ma w przypadku ławek metalowych. Są popularne, jednak należy unikać ustawiania ich w pełnym słońcu – mogą się nadmiernie nagrzewać i poparzyć użytkowników. Z uwagi na tę właściwość, wiele ławek bywa wyposażona w siedzisko z plastiku lub z drewna, przy zachowaniu metalowego stelażu. Jak widać na zdjęciu poniżej, wygląda to niezwykle efektownie.

Metalowa ławka parkowa z drewnianym siedziskiem. Fot. Eco-Market
Metalowa ławka parkowa z drewnianym siedziskiem. Fot. Eco-Market

Na rynku dostępne są również ławki rattanowe, technorattanowe, a także plastikowe. Najczęściej niestety nie nadają się do użytku publicznego. Świetnie natomiast sprawdzą się w ogrodach na prywatnych posesjach, gdzie będziemy w stanie o nie zadbać tak, aby posłużyły nam przez wiele lat.


Gdzie ustawić ławkę parkową?

Najlepsze miejsce dla ławki parkowej to skraj ścieżki, który znajduje się w otoczeniu zieleni. Zadaszenie z krzewów daje ochłodę podczas gorącego lata i podnosi komfort użytkowania ławki. Równie dobrym miejscem do ustawienia ławki jest także altana, weranda lub plac wokół fontanny. Szukając odpowiednich pozycji do ustawienia ławek ogrodowych, weźmy pod uwagę stopień nasłonecznienia panujący na danym terenie, a także kąt padania słońca oraz to, czy osoby spoczywające na ławce będą narażone na podmuchy wiatru. Ponadto, ławka powinna być ustawiona w takim miejscu, do którego będziemy mogli z łatwością dotrzeć kosiarką oraz dostać się z papierem ściernym i pędzelkiem w celu konserwacji.


Oświetlenie nocne

Koniecznie też weź my pod uwagę to, jak otoczenie wokół ławki będzie wyglądało po zapadnięciu zmroku. W parkach, na skwerach i w pozostałych miejscach przestrzeni publicznej ławki powinny znajdować się w pobliżu źródła światła. W prywatnym ogrodzie warto zainstalować wokół niej świetliki, lampę lub latarnię.

4 thoughts on “Jak wybrać ławkę parkową?

  1. Ławka parkowa, bardzo fajna sprawa! Ale naprawdę polecam wybrać ławkę nieco droższą, a przez to solidniejszą. Jakiś czas temu zakupiłem ławkę w jednym z większych marketów budowlano-ogrodowych za niecałe 80 złotych. Po jednym sezonie była właściwie do wyrzucenia. Okleina odpadała, cała się „rozklekotała”, naprawdę nie warto, pieniądze wyrzucone w błoto! Teraz mam porządną, droższą i wykonaną z trwałych materiałów i jestem zadowolony. Wybierajcie rozsądnie!

  2. Zgadzam się z przedmówcą. Solidna ławka jest gwarantem trwałości, dlatego lepiej odłożyć więcej pieniędzy i kupić solidny produkt na wiele lat.
    Zapraszam do zobaczenia ławek ogrodowych w naszym sklepie.

  3. Mnie się podobają zarówno ławki nowoczesne jak i klasyczne, wszystko zależy od wyglądu ogrodu. U siebie nie mam ławki bo wystarczy mi komplet stół, fotele, kanapa na tarasie. No chyba, że się skusze na ławkę – huśtawkę, to co innego.

  4. W ogrodzie po prostu musi być ławka. Jestem delikatnym maniakiem tego typu mebli:) Teraz jest tak szeroki wybór, że naprawdę możemy zdecydować się na ławkę, która sprawi, że nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy! Plus, jest to oczywiście świetne miejsce do relaksu. Zgadzam się z przedmówcami – warto wydać nieco więcej i cieszyć się solidnym meblem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie

śr. gru 21 , 2016
Właściciele ogrodów, nawet jeśli kochają zajmowanie się swoją zieloną przestrzenią, […]
grabie i łopata

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.