Łuparki do drewna

Profesjonalna łuparka do drewna
Profesjonalna łuparka do drewna
Niemalże każdy posiadacz domku jednorodzinnego przynajmniej raz w roku spotyka się z sytuacją, kiedy w krótkim czasie musi narąbać sporą ilość drewna. Jeśli na zimę, to podczas porządkowania swojego ogródka, kiedy trzeba część drzew wyciąć. Szkoda, aby tak cenny w dzisiejszych czasach surowiec się zmarnował.

Jednak ręczne rąbanie drewna, nie oszukujmy się, jest zajęciem pracochłonnym i niemiarodajnym. Dodatkowo dochodzi do tego aspekt bezpieczeństwa — wszyscy wiemy, że przy wykonywaniu takich czynności o nieszczęśliwy wypadek nietrudno.


Sposób działania łuparki do drewna

Postawieni w takiej sytuacji musimy sobie jakoś radzić. Z pomocą przychodzą nam takie urządzenia, jak łuparki do drewna. Zwiększają tempo rąbania drewna, nie wymagają zbyt dużej ingerencji z naszej strony ani nie pochłaniają tak ogromnych ilości czasu jak wykonywanie tych czynności manualnie.

Sposób działania jest wręcz dziecinnie prosty. Wystarczy włożyć kawałek drewna w odpowiednie miejsce w łuparce i czekać, aż maszyna sama się zanim rozprawi i go pokroi. Innym rozwiązaniem jest położenie drewna na łuparce, która w mgnieniu okna – w porównaniu do zwykłej siekiery — podzieli je na dwie lub więcej części.


Łuparka elektryczna i świdrowa

Największą popularnością cieszą się łuparki elektryczne. Zajmują niewiele miejsca, są z reguły lekkie, często wyposażone w dodatkowo stojak, który stabilizuje pracę. Rozłupuje niezbyt duże kawałki, jednak do domowych potrzeb w zupełności wystarczy. Sprawia, że rąbanie drewna staje się proste, szybkie i przyjemne.

Jeśli przekładamy lepsze wyniki pracy — w zasadzie zdecydowanie lepsze — nad własne bezpieczeństwo, powinniśmy się rozejrzeć za łuparkami świdrowymi. Dają bardzo dobre wyniki w pracy, jednak nie są uznawane za bezpieczny sprzęt.


Łuparka spalinowa

Istnieją także łuparki spalinowe. Cieszą się mniejszą popularnością, są zdecydowanie większe, ale potrafią też poradzić sobie ze sporymi kawałkami drewna. Są bardzo stabilne i bezpieczne w użytkowaniu — to ważny element, którego absolutnie nie należy pomijać, bezpieczeństwo jest kluczową kwestią. Są solidnie skonstruowane i dają dobre wyniki pracy, jednak nie tak zadowalające, jak wielu się tego spodziewa. Jeśli chodzi o ten rodzaj sprzętu – są stosunkowo wolne. Zwykle są to łuparki hydrauliczne.

Wybór łuparki powinien zależeć od:

 • ilości i częstotliwości przerabianego drewna,
 • wielkości przerabianego drewna,
 • wielkości maszyny i ilości miejsca, którą dysponujemy,
 • dostępu do zasilania elektrycznego (przy utrudnionym dostępie rekomendowane jest na łuparkę spalinową),
 • siły nacisku – do niewielkich zastosowań (do kilkunastu metrów sześciennych rocznie) wystarczą modele dysponujące siłą nacisku do 5 t.

A oto jak prezentuje się łuparka do drewna w trakcie pracy:


Ile kosztuje łuparka do drewna?

Niestety taka inwestycja jest dosyć droga. Jedne z najtańszych łuparek to koszt około sześciuset złotych. Chcąc zainwestować w profesjonalny sprzęt, będziemy musieli liczyć się ze sporym wydatkiem pieniężnym, bo aż około tysiąca złotych. Dla bardzo wymagających jest dostępny sprzęt z bardzo wysokiej półki, który też odpowiednio dużo kosztuje, średnia cena to trzy tysiące.

Zatem jeśli masz dosyć męczenia się z ręcznym kawałkowaniem drewna, nie masz czasu na to czasu ani chęci, koniecznie zaopatrz się w łuparkę. Urządzenia te szybko zyskały sobie spore grono fanów. Każdy, kto przynajmniej raz miał przyjemność używać tych urządzeń, z pewnością nie wróci do starych metod pracy.


Łuparki do drewna RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych łuparek do drewna na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ogrodowe zapytania:

 • łuparka do drewna
 • Łuparki do drewna
 • hecht 681 opinie
 • łupanie drewna ręcznie
 • test łuparek do drewna
 • nąjlepsza łuparka do drewna
 • luparki do drewna pionowe
 • luparka swidrowa czy hydrauliczna
 • luparka nac opinie
 • luparka domowe

9 opinie o “Łuparki do drewna

 1. Muszę szczerze przyznać, że pierwszy raz spotykam się z takim urządzeniem. Naprawdę nie wiedziałem, że coś takiego jest dostępne na rynku. Mega wygoda! Wiem jak to jest kiedy firma przywozi do domu trzy metry sześcienne drewna (albo i więcej) i przez cały dzień rąbiesz i przekładasz do altany, szopy czy gdziekolwiek indziej – tragedia. Taka łuparka do drewna rozwiązuje wszelkie problemy! Będzie trzeba się zaopatrzyć na wiosnę w takie cudo.

  Reply
 2. Dlatego ja kupuje już drewno pocięte na małe kawałki, takie w sam raz do kominka. Oczywiście kosztuje więcej, ale na to nie szkoda mi pieniędzy.Nie wyobrażam sobie stać dwa dni i rąbać drewno na dworze. Jestem za wygodny, po to mamy dostępne ułatwienia żeby z nich korzystać.

  Reply
 3. Ja mogę do Panów przyjechał i połupać trochę drewna, za drobną opłatą;) Nie widzę problemu. Już bez przesady raz w roku czy dwa, można to drewno samemu sobie pociąć. Chyba po to chcieliśmy domy z ogrodem, żeby o nie dbać. A nie, że teraz wynajmujemy ogrodników do ogrodu, łupaczki do łupania, zaraz nawet dołka nie będziemy potrafili wykopać bez jakieś extra maszyny czy pracownika.

  Reply
 4. Hydrauliczna łuparka do drewna to serio bardzo wygodne i przydatne narzędzie, jeżeli ktoś ma tego drewna faktycznie dużo. Fajnie jest samemu zająć się obróbką drewna bo sam to robię. Nie kupuję pociętych kawałków tylko zawsze sam się tym zajmuje.

  Reply
 5. Niby narzędzie już używane sporo, ale mnie dalej zastanawia budowa łuparki do drewna, bo nie mogę tego czasami pojąć. Nie wiem czy spisałoby się to u mnie w ogrodzie, bo nie mam tyle pracy z drewnem, ale jeżeli ktoś ma tego sporo to można pokusić się o zakup czegoś takiego.

  Reply
 6. Łuparka przydaje się bardzo, jeżeli ktoś mieszka poza miastem i nie kupuje gotowego, pociętego drewna. Może jest to dosyć przesadzone, ale u mnie w sąsiedztwie jest parę osób, które to mają i sam się zastanawiam, czy czegoś takiego nie nabyć w najbliższej przyszłości, a niestety trochę to kosztuje.

  Reply
 7. Zastanawiam się nad kupnem takiej łuparki do drewna. W sezonie tak się składa, że mam tego dość sporo i przerobić to ręcznie to po prostu katorga. Sprzęt dosyć drogi, ale to raczej inwestycja na dłuższy czas, ale muszę to jeszcze dobrze przemyśleć.

  Reply
 8. A oto jak prezentuje się łuparka do drewna w trakcie pracy: mnie interesuje taka jak jest pokazana na filmiku gdzie mogę taką kupić proszę przesłać wiadomość na krzpol@op.pl
  Pozdrawiam Józia

  Reply

Twoja opinia