Kryteria zakupu odpowiedniej łuparki do drewna. Jakimi cechami się kierować? Aktualny ranking propozycji

14

Profesjonalna łuparka do drewna
Profesjonalna łuparka do drewna
Niemalże każdy posiadacz domku jednorodzinnego przynajmniej raz w roku spotyka się z sytuacją, kiedy w krótkim czasie musi narąbać sporą ilość drewna. Jeśli na zimę, to podczas porządkowania swojego ogródka, kiedy trzeba część drzew wyciąć. Szkoda, aby tak cenny w dzisiejszych czasach surowiec się zmarnował.

Jednak ręczne rąbanie drewna, nie oszukujmy się, jest zajęciem pracochłonnym i niemiarodajnym. Dodatkowo dochodzi do tego aspekt bezpieczeństwa — wszyscy wiemy, że przy wykonywaniu takich czynności o nieszczęśliwy wypadek nietrudno.


[TOP10] Dobre łuparki do drewna [Ranking listopad 2024]

Sprawdź, jaka łuparka jest najchętniej wybierana przez Konsumentów. Przygotowany ranking z łuparkami do drewna jest aktualny na listopad 2024.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’luparki-do-drewna/cena:80~–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’10’ template=”szablon/lupar”]


Rodzaje łuparek do drewna

Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi rodzajami łuparek jest ich zasada działania. Jednak np. w przypadku łuparek kinetycznych i hydraulicznych zasada ta jest podobna – kloc dociskany do kloca rozłupuje go na części.

Wyróżniamy kilka rodzajów łuparek:

  • kinetyczne – dzięki wykorzystaniu energii kinetycznej umożliwiają szybkie i efektywne łupanie drewna. Są one ciche i szybko pracują, co stanowi ich zaletę. Łuparka tego typu opiera się na systemie kół zamachowych. Do klina dociskany jest kloc przeznaczony do obróbki. Łuparka tego typu może być wykorzystana do prac domowych, ma nacisk do 5 ton. W przypadku produkcji przemysłowej nacisk łuparki jest do kilkudziesięciu ton. Dzięki szybkiemu cofaniu mechanizmu dociskającego, łuparka kinetyczna jest bezpieczna.
  • świdrowe – cieszą się dużą popularnością i często są wykorzystywane. Zbudowana jest z łożyska z wałkiem, świdra o średnicy od 60 do 170 mm oraz stołu roboczego, na którym oparta jest konstrukcja urządzenia. Łuparka świdrowa opiera się na wykorzystaniu ruchu obrotowego. Świder służy do rozłupywania kloców drewna.
  • hydrauliczne – najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym są łuparki hydrauliczne. Korzysta się z nich w dużych gospodarstwach i zakładach przemysłowych, gdzie łupaniu podlegają duże kloce drewna. Łuparka hydrauliczna działa na podobnej zasadzie jak kinetyczna, ale w przypadku tej pierwszej wykorzystywana jest pompa hydrauliczna napędzana silnikiem i siłownikiem. Wpompowywany olej przesuwa tłok w siłowniku, który w ten sposób dociska do kloca.


Sposób działania łuparki do drewna

Postawieni w takiej sytuacji musimy sobie jakoś radzić. Z pomocą przychodzą nam takie urządzenia, jak łuparki do drewna. Zwiększają tempo rąbania drewna, nie wymagają zbyt dużej ingerencji z naszej strony ani nie pochłaniają tak ogromnych ilości czasu jak wykonywanie tych czynności manualnie.

Sposób działania jest wręcz dziecinnie prosty. Wystarczy włożyć kawałek drewna w odpowiednie miejsce w łuparce i czekać, aż maszyna sama się zanim rozprawi i go pokroi. Innym rozwiązaniem jest położenie drewna na łuparce, która w mgnieniu okna – w porównaniu do zwykłej siekiery — podzieli je na dwie lub więcej części.


Łuparka elektryczna i świdrowa

Największą popularnością cieszą się łuparki elektryczne. Zajmują niewiele miejsca, są z reguły lekkie, często wyposażone w dodatkowo stojak, który stabilizuje pracę. Rozłupuje niezbyt duże kawałki, jednak do domowych potrzeb w zupełności wystarczy. Sprawia, że rąbanie drewna staje się proste, szybkie i przyjemne.

Jeśli przekładamy lepsze wyniki pracy — w zasadzie zdecydowanie lepsze — nad własne bezpieczeństwo, powinniśmy się rozejrzeć za łuparkami świdrowymi. Dają bardzo dobre wyniki w pracy, jednak nie są uznawane za bezpieczny sprzęt.

Polecamy również artykuł => Jaka rozdrabniarka do gałęzi? Poradnik i ranking produktów.


Łuparka spalinowa

Istnieją także łuparki spalinowe. Cieszą się mniejszą popularnością, są zdecydowanie większe, ale potrafią też poradzić sobie ze sporymi kawałkami drewna. Są bardzo stabilne i bezpieczne w użytkowaniu — to ważny element, którego absolutnie nie należy pomijać, bezpieczeństwo jest kluczową kwestią. Są solidnie skonstruowane i dają dobre wyniki pracy, jednak nie tak zadowalające, jak wielu się tego spodziewa. Jeśli chodzi o ten rodzaj sprzętu – są stosunkowo wolne. Zwykle są to łuparki hydrauliczne.

Wybór łuparki powinien zależeć od:

  • ilości i częstotliwości przerabianego drewna,
  • wielkości przerabianego drewna,
  • wielkości maszyny i ilości miejsca, którą dysponujemy,
  • dostępu do zasilania elektrycznego (przy utrudnionym dostępie rekomendowane jest na łuparkę spalinową),
  • siły nacisku – do niewielkich zastosowań (do kilkunastu metrów sześciennych rocznie) wystarczą modele dysponujące siłą nacisku do 5 t.

A oto jak prezentuje się łuparka do drewna w trakcie pracy:



Ile kosztuje łuparka do drewna?

Niestety taka inwestycja jest dosyć droga. Jedne z najtańszych łuparek to koszt około sześciuset złotych. Chcąc zainwestować w profesjonalny sprzęt, będziemy musieli liczyć się ze sporym wydatkiem pieniężnym, bo aż około tysiąca złotych. Dla bardzo wymagających jest dostępny sprzęt z bardzo wysokiej półki, który też odpowiednio dużo kosztuje, średnia cena to trzy tysiące.

Zatem jeśli masz dosyć męczenia się z ręcznym kawałkowaniem drewna, nie masz czasu na to czasu ani chęci, koniecznie zaopatrz się w łuparkę. Urządzenia te szybko zyskały sobie spore grono fanów. Każdy, kto przynajmniej raz miał przyjemność używać tych urządzeń, z pewnością nie wróci do starych metod pracy.


[TOP6] Bardzo tanie Łuparki do drewna [Ranking listopad 2024]

Zobacz, jaka łuparka jest aktualnie najtańsza i często występująca również w promocji oraz na wyprzedaży. Przygotowany ranking z budżetowymi łuparkami do drewna jest aktualny na listopad 2024.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’luparki-do-drewna/–najtansze’ classes=’big’ limit=’6′ template=”szablon/lupar”]


Podsumowanie

Łuparka do drewna to bardzo przydatny sprzęt, gdy ktoś posiada np. domek jednorodzinny. Dzięki takim łuparkom bez problemów można rozłupać drewno na zdecydowanie mniejsze kawałeczki, tak aby można było nim palić, np. w posiadanych w takich domach kominkach.

Jakie łuparki można wyróżnić?

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów łuparek do drewna. Wyróżnia się następujące:

  • łuparki spalinowe,
  • łuparki elektryczne,
  • łuparki hydrauliczne,
  • łuparki świdrowe.

Łuparka do drewna hydrauliczna wykorzystywana jest wtedy, gdy chce się rozłupać największe kłody. Wtedy też zrobi się to bardzo sprawnie. Jej zaletą jest na pewno ogromna wytrzymałość oraz bardzo duża siła, dzięki czemu łuparka jest praktycznie niezawodna.

Elektryczna łuparka do drewna jest stosunkowo delikatna, ma mniejszą moc od hydraulicznej, za to łatwiej można się nią obsługiwać. Największym jej atutem jest to, że działa cicho.

Łuparka świdrowa do drewna jest nieco bardziej hałaśliwa, za to daje bardzo dobre efekty łupania drewna.

Jakie parametry są najważniejsze?

Dobra łuparka powinna cechować się kilkoma najważniejszymi parametrami:

  • odpowiednia prędkość obrotowa, najlepiej jak najwyższa,
  • duża moc,
  • optymalne napięcie zasilające przy wyborze łuparek elektrycznych,
  • wymiary łupanego drewna, trzeba móc dostosować je do własnych potrzeb.

Ręczna łuparka do drewna powinna być przemyślanie wykorzystywana w praktyce, aby nie zrobić sobie krzywdy, ale dzięki takim sprzętom można przygotować sobie np. drewno na zimę, czy też na wysyłkę do klienta. Kierując się podanymi wyżej parametrami na pewno zainteresowani wybiorą dla siebie najkorzystniejsze opcje.

14 thoughts on “Kryteria zakupu odpowiedniej łuparki do drewna. Jakimi cechami się kierować? Aktualny ranking propozycji

  1. Muszę szczerze przyznać, że pierwszy raz spotykam się z takim urządzeniem. Naprawdę nie wiedziałem, że coś takiego jest dostępne na rynku. Mega wygoda! Wiem jak to jest kiedy firma przywozi do domu trzy metry sześcienne drewna (albo i więcej) i przez cały dzień rąbiesz i przekładasz do altany, szopy czy gdziekolwiek indziej – tragedia. Taka łuparka do drewna rozwiązuje wszelkie problemy! Będzie trzeba się zaopatrzyć na wiosnę w takie cudo.

  2. Dlatego ja kupuje już drewno pocięte na małe kawałki, takie w sam raz do kominka. Oczywiście kosztuje więcej, ale na to nie szkoda mi pieniędzy.Nie wyobrażam sobie stać dwa dni i rąbać drewno na dworze. Jestem za wygodny, po to mamy dostępne ułatwienia żeby z nich korzystać.

    1. Zgadza się ale ja nie lubię chodzić na na siłownię i myślę że wysiłek fizyczny wyjdzie na zdrowie.nie chodzi o to żeby było całe życie wygodnie leżąc całe życie w luzku to nie jest zdrowo.pomalu co dziennie i się zrobi nie na gwałt i satysfakcja też jest i żona dumna z męża że facet z ciebie.po mału bez posciechu poty oddać i się zrobi.

  3. Ja mogę do Panów przyjechał i połupać trochę drewna, za drobną opłatą;) Nie widzę problemu. Już bez przesady raz w roku czy dwa, można to drewno samemu sobie pociąć. Chyba po to chcieliśmy domy z ogrodem, żeby o nie dbać. A nie, że teraz wynajmujemy ogrodników do ogrodu, łupaczki do łupania, zaraz nawet dołka nie będziemy potrafili wykopać bez jakieś extra maszyny czy pracownika.

  4. Hydrauliczna łuparka do drewna to serio bardzo wygodne i przydatne narzędzie, jeżeli ktoś ma tego drewna faktycznie dużo. Fajnie jest samemu zająć się obróbką drewna bo sam to robię. Nie kupuję pociętych kawałków tylko zawsze sam się tym zajmuje.

  5. Niby narzędzie już używane sporo, ale mnie dalej zastanawia budowa łuparki do drewna, bo nie mogę tego czasami pojąć. Nie wiem czy spisałoby się to u mnie w ogrodzie, bo nie mam tyle pracy z drewnem, ale jeżeli ktoś ma tego sporo to można pokusić się o zakup czegoś takiego.

  6. Łuparka przydaje się bardzo, jeżeli ktoś mieszka poza miastem i nie kupuje gotowego, pociętego drewna. Może jest to dosyć przesadzone, ale u mnie w sąsiedztwie jest parę osób, które to mają i sam się zastanawiam, czy czegoś takiego nie nabyć w najbliższej przyszłości, a niestety trochę to kosztuje.

  7. Zastanawiam się nad kupnem takiej łuparki do drewna. W sezonie tak się składa, że mam tego dość sporo i przerobić to ręcznie to po prostu katorga. Sprzęt dosyć drogi, ale to raczej inwestycja na dłuższy czas, ale muszę to jeszcze dobrze przemyśleć.

  8. A oto jak prezentuje się łuparka do drewna w trakcie pracy: mnie interesuje taka jak jest pokazana na filmiku gdzie mogę taką kupić proszę przesłać wiadomość na krzpol@op.pl
    Pozdrawiam Józia

  9. Mnie po głowie od dawna chodzi hydrauliczna łuparka do drewna. Jest to sprzęt bardzo wydajny, ale niestety cena odstrasza. Jak widać na filmie bardzo wspomaga to w pracy, jeżeli ktoś ma duże gospodarstwo. Fajny i ciekawy materiał. Pozdrawiam.

  10. Od dawna służy mi świdrowa łuparka do drewna i powiem szczerze, że nie jest to najlepszy rodzaj tego sprzętu, ale jak dla mnie sprawdza się już któryś sezon z rzędu, bez żadnych napraw. Przechodzi zawsze przegląd i nic poza tym, śmiga jak nowa 😉

  11. Długi czas się zastanawiałem czy warto kupić łuparkę do drewna. W końcu zaryzykowałem i kupiłem Zippera za 3800zł na maufer.pl i żałuję że nie kupiłem jej wcześniej, nieziemsko ułatwia pracę.

  12. Poradnik nic nie wnoszący. Ogólne informacje, brak informacji jaka moc potrzebna do jakiego drewna… brak odpowiedzi na pytanie poczatkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Domek narzędziowy 1.91 x 7.25 m [Ranking]. Jaki najlepszy?

śr. sty 3 , 2024
Prezentujemy przygotowane przez naszą redakcję aktualizowane każdego dnia zestawienia z […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych