Poza huśtawkami i hamakami, które są uwielbiane przez osoby w różnym wieku, nie tylko przez maluchów, jest jeszcze jeden element ogrodowego wystroju, o którym można powiedzieć, że ma wyjątkowy charakter.
Osobom uważającym, że ławka ogrodowa to zbędny rupieć zabierający miejsce, przyda się przebrnięcie do końca publikacji. Osoby, które uważają inaczej, znajdą tu być może nowe potwierdzenia, przemawiające za ławkami w ogrodach.
Kluczowym parametrem, który powinien wpływać na naszą decyzję o zakupie, powinna być oczywiście jakość zastosowanego materiału. Ławki drewniane czy też wykonane z technorattanu oferują nie tylko wysoki komfort, ale także i trwałość (pamiętajmy jednak, że drewno musimy regularnie impregnować), co niestety idzie zazwyczaj w parze z wysoką ceną. Odpowiedni wybór to korelacja pomiędzy naszymi oczekiwaniami, a kosztami zakupu – chyba że na zakup ławki mamy przeznaczony wysoki budżet 🙂
Przeznaczenie ławeczki
Ławka sprzyja „zwolnieniu na chwilę”, przełączeniu się na niższe obroty i złapaniu chwili równowagi, oddechu. Wystarczy usiąść, widać to doskonale w miejskich parkach. Osoby starsze, które nauczone doświadczeniem, już wiedzą, że nie muszą się spieszyć. Młode osoby, odpoczywające, słuchające muzyki, czytające książki, bądź po prostu rozmawiające z rówieśnikami. A jak to jest z ławkami w ogrodzie? Przydają się, czy przeszkadzają? Są raczej pożądane, czy ludzie raczej podchodzą do nich obojętnie? Patrząc na to, jak chętnie ludzie korzystają z ławek, raczej można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że ławka w ogrodzie, to jest to!
Gdzie taką ławkę kupić i jaka właściwie być powinna, żeby wpasowała się w ogród najlepiej? O ile pierwsza część pytania to lista kilku opcji, na część drugą będzie już tyle samo odpowiedzi, ilu samych szczęśliwych właścicieli ogrodów, poszukujących właśnie ławki dla siebie. Mamy pełen przekrój możliwości – zaczynając od lekkich ławek z rattanu, wikliny, tworzyw sztucznych, przez cięższe, solidniejsze i „poważniejsze” drewniane ławki lub metalowe ławeczki. Są również i takie, łączące ze sobą drewno i metal, na przykład z kutymi oparciami i innymi motywami, eleganckie, efektowne i zdecydowanie wyróżniające się wyjątkowym stylem.
Każdy element wybierany do naszego ogrodu powinien współgrać z innymi elementami. Nie inaczej jest w przypadku mebli ogrodowych – bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego stylu oraz spójności architektonicznej. Ponadto ławeczka ogrodowa powinna się cechować wygodą, mobilnością, odpowiednią trwałością, a także nie stanowić wielkiego wyzwania w konserwacji. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno ławki ogrodowej razem z innymi meblami w zestawie, co zapewni nam spójność stylu.
Zakupioną ławeczkę warto ustawić w miejscach odsłoniętych, nie w pobliżu drzewek czy krzewów. Trawnik lub też przy drzwiach wejściowych – to dobre miejsce. Warto postawić ją tam, gdzie będziemy mogli w zaciszu podziwiać efekt naszej pracy i piękno ogródka.
Szerokość oraz głębokość ławki mają niepośrednie znaczenie. Wpływają one na komfort użytkowania, jednak ławka przy dużych gabarytach odznacza się znacznie mniejszą mobilnością, co znacząco utrudnia jej przestawianie. Ze względu na zróżnicowane kształty z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Funkcjonalność ławeczki
- oparcie wpływa na komfort jej użytkowania, rekomendowane są osobom często korzystającym z ławki ogrodowej,
- podłokietniki również podnoszą wygodę, ponadto wpływają również na poprawę bezpieczeństwa użytkowania ławki,
- ławki z dodatkiem kratki to idealny element dekoracyjny, który można wykorzystać umieszczając na niej odmiany roślin pnących, np. winogrono,
- tzw. ławki cateringowe często posiadają funkcję łatwego składania, przez co mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy okazji organizowania spotkań towarzyskich w ogrodzie.
Ławka ogrodowa a materiał
Najczęściej ławka ogrodowa wykonana jest z drewna – najpopularniejsze to rodzime gatunki, takie jak świerk, sosna czy też modrzew. Drewniane ławeczki idealnie komponują się z otoczeniem ogrodu ze względu na swoją naturalność, przez co stanowią znakomity element dekoracyjny. Ponadto są one wygodne w stosowaniu, szeroko dostępne na rynku, a ponadto cechują się eleganckim wyglądem. Drewniana ławka często występuje również z dodatkami żeliwnymi, co jest rekomendowane przy tradycyjnej koncepcji ogrodu. Drewno wymaga jednak impregnacji, ponadto wilgoć nie wpływa dobrze na jego trwałość. Jeżeli chcemy postawić ławkę blisko oczka wodnego czy też basenu, warto rozważyć zakup ławeczki wykonanej z drewna egzotycznego.
Ławki ogrodowe drewniane RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych drewnianych ławek ogrodowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Ławka ogrodowa wykonana z palety to tańsza odmiana ławeczki, którą z powodzeniem możemy sami zrobić. Warto jednak takie drewno odpowiednio oheblować i oszlifować, aby uniknąć nieprzyjemnego spotkania z drzazgami. Są lekkie i mobilne, natomiast cechuje je ograniczona wytrzymałość na czynniki mechaniczne i zewnętrzne, podobnie jak tanie ławki plastikowe.
Ławki żeliwne bądź metalowe wykonane w całości z tego rodzaju materiału to rzadkość. Metal służy zazwyczaj jako element dekoracyjny lub dodatkowy konstrukcji, spotyka się zazwyczaj ławki aluminiowe bądź siatkowe, które cechują się lekką konstrukcją oraz dużą mobilnością. Celem ochrony przed korozją stosuje się środki antykorozyjne, ławki o większej trwałości wykonane są z metalu ocynkowanego, oksydowanego albo chromowanego. Popularna jest także hybryda – konstrukcja ławeczki wykonana jest z metalu, natomiast siedzisko z drewna.
Drogie, ale sukcesywnie zyskujące na popularności meble wykonane z technorattanu to ciekawa alternatywa dla innych materiałów. Są one odporne na czynniki zewnętrzne, wygodne i trwałe, a także mobilne. Tworzywo sztuczne, jakim jest technorattan, idealnie komponuje się z nowoczesną koncepcją architektury ogrodowej.
Ławki wykonane z kamienia lub też betonu zapewniają trwałość, jednak cechują się mniejszą elegancją oraz bardzo ograniczoną mobilnością, przez co ich lokalizację powinniśmy dokładnie przemyśleć.
Gdzie szukać ławeczki?
Mamy więc do wyboru sklepy z meblami, nie tylko ogrodowymi, w wielu miastach. Zarówno takie, które sprzedają meble o różnym przeznaczeniu, jak i takie, wyspecjalizowane w tej jednej, konkretnej meblowej kategorii. Można przebierać w modelach – praktycznie każda stylistyka, począwszy od klasyki, poprzez najbardziej „udziwnione i nowoczesne” formy, dyktowane aktualnymi trendami w obszarze designu. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Drobna uwaga, jeśli chodzi o zakupy internetowe. Warto mieć na uwadze, że zakup mebli tą drogą wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jest kilka powodów, a te z pozoru oczywiste, najczęściej stanowią powód rozczarowania i frustracji, gdy ktoś kupuje ławkę lub inne meble do ogrodu – a to, że kupiona ławka wygląda inaczej, niż prezentowała się na zdjęciach. To znów, że materiał wykonania różni się od tego, który był podany w opisie. Wreszcie, że wcale nie wygląda tak ładnie w słońcu. Takie przykłady można by mnożyć.
Co więc zrobić, żeby ławka była taka, jak sobie tego życzymy? Po pierwsze, znaleźć tą „jedyną”, następnie – sprawdzić dokładnie, czy aby na zdjęciach prezentuje się tak samo dobrze, jak w Internecie/sklepowej gazetce/ofercie/gdziekolwiek, a następnie – jeśli wszystko się zgadza, zabrać ją do siebie. To zakup meblowy jak każdy inny, wiadomo, że jeśli chcemy by coś nam pasowało w stu procentach, będziemy szukać, czasem nawet długi czas, nie zadowolimy się byle hasełkiem z promocji i nie wiadomo jakimi korzyściami, które są podawane tylko i wyłącznie po to, żeby podkręcić sprzedaż jakiegoś produktu. A fakty są takie, że wybór ławki i tak cieszy najbardziej dopiero wówczas, gdy postawimy ją w ogrodzie, a następnie – po prostu na niej usiądziemy, zaczniemy doceniać, jak bardzo wyjątkowy mebel, choć z pozoru, niby taki zwyczajny.
Jak dbać o ławkę ogrodową?
Lato to okres, w którym spędzamy sporo czasu w ogrodzie. Weekend z rodziną, grille ze znajomymi czy też poranna kawa na drewnianej ławce w ogródku to niezwykłe chwile. Jednak, by ławka, na której nie jednokrotnie wypoczywamy, służyła nam jak najdłużej, wymaga odpowiedniego o nią zadbania. Poniżej prezentujemy, jak zrobić to w prosty i przystępny sposób.
Drewno, zwłaszcza to, które jest wystawione na zewnątrz, jest narażone na działanie wielu negatywnych czynników. Pierwszym z nich jest przede wszystkim ostre słońce, a także znaczące różnice temperatur. Wpływ na drewno ma także wilgoć, grzyby czy też insekty. Dlatego też wybór środka do pielęgnacji jest niezwykle ważnym elementem, by zachować jej trwałość na długi czas.
Odpowiedni środek do ochrony drewna
Aktualnie oferta rynkowa jest bogata w przeróżne środki do zabezpieczenia i pielęgnacji drewna. Do najbardziej popularnych należą:
- lakierobejce,
- impregnaty,
- lakiery.
Każdy posiada inne właściwości oraz pozwala uzyskać charakterystyczny efekt dekoracyjny. Gdy zależy nam zarówno na ochronie drewna, jak i zachowaniu naturalnego piękna, to warto wybrać olej. Olejowanie jest najstarszą i najbardziej skuteczną metodą pielęgnacji drewna. Przynosi wiele korzyści.
Ławki z rodzimych gatunków drzew, które dobrze zaimpregnujemy i pomalujemy, należy umyć jesienią. Następnie starannie wysuszyć i na zimę przenieść do suchego pomieszczenia o temperaturze nie mniejszej niż 0°C.
Ławka ogrodowa z wikliny i rattanu
Jeśli w naszym ogrodzie posiadamy ławkę ogrodową z wikliny i rattanu, możemy oczyścić je środkami łatwo dostępnymi na rynku. Pielęgnacja może być wykonana przy pomocy mydła. Materiały te należą do trwałych, jednakże wykonaną z nich ławkę lepiej nawet w sezonie letnim ustawiać pod zadaszeniem.
Aluminiowe ławki ogrodowe
Ławka ogrodowa wykonana z aluminium jest lekka i nowoczesna. Jej uniwersalność sprawia, że nazywana jest meblem całorocznym. Odporna na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Może stać na zewnątrz także zimą. Pielęgnacja takiej ławki to w zasadzie tylko mycie.
Ławki ogrodowe RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych ławek ogrodowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
O wiele bardziej podoba mi się taka z drewna olchowego? Co sądzicie – edar.com.pl/lawka-ogrodowa/ ?
Jeśli chodzi o ławkę ogrodową to tylko taka z prawdziwego drewna. Ta wykonana z olchy, którą zaprezentował Kris jest bardzo ładna. Drewno ma ten niepowtarzalny urok, który jest nie do podrobienia. Z góry radzę odpuścić wszystkie chińskie badziewia, które możemy dostać za kilkadziesiąt złotych w popularnych marketach budowlanych – po miesiącu wyglądają tak, że będziemy chcieli się ich jak najszybciej pozbyć.
Dla mnie ławka w ogrodzie to zupełnie zbędna rzecz. No chyba, że posiada się ogród tak duży, że żeby go przejść trzeba sobie robić przerwy 😉 Oczywiście żartuje, można ładnie zaaranżować taką ławeczkę, ale po prostu wole miejsce do wypoczynku, składające się z foteli czy krzeseł, stołu i dalej z hamaku czy ławki – huśtawki. Kwestia gustu.
Ławka, ławką, ale musimy pamiętać o poduszkach na nią. Nie ma nic gorszego od siedzenia na twardej, zimnej ławce. Jest mnóstwo ładnych poduszek na ławki, jej grubość także możemy dopasować do siebie. Wystarczy pojechać do centrum handlowego i się rozejrzeć, teraz na jesień powinny być promocję, więc nic tylko kupować za pół ceny. Albo samemu uszyć, to też nie jest duży problem.
Drewniana ławka do ogrodu, to coś bez czego tego miejsca sobie nie wyobrażam. Zawsze w ładną pogodę, można wyjść na zewnątrz i fajnie spędzić czas. Jeżeli ma się przestronny ogród to jak najbardziej taka rzecz jest potrzebna 😉
W tym roku nieco planuję zmodernizować meble w ogrodzie i na pierwszy ogień pójdzie duża ogrodowa ławka ze skrzynią. Fajna sprawa, jak się jakieś obicie sprawi to wygląda całkiem dobrze, można coś schować i nawet nie wiadomo, że ta ławka ma jakieś dno.
W moim ogrodzie stoi ławka ogrodowa ze skrzynią i jest to coś, co łączy pożyteczne z funkcjonalnym. Można schować rzeczy, które nie mieszczą się w garażu, albo po prostu jakieś narzędzia i nikt nie będzie wiedział nawet co tam trzymamy. Do tego wydaje się być bardziej stabilniejsza niż zwykła ławka.
Według mnie najlepsza jest metalowa ławka ogrodowa. Bardzo solidna i trwała, przeżyje nawet najgorszą pogodę i nic się z nią nie stanie. Po jakimś czasie wystarczy odmalować no i pamiętać o tym, by dbać aby rdza nie złapała. Wiadomo, nie każdy lubi takie ławki, bo są one ciężkie i czasami nieporęczne, ale zdecydowanie pewniej się na niej siedzi niż na drewnianej.
Nie ma nic lepszego niż drewniana ławka ogrodowa – nadaje mega klimatu i dobrze zakonserwowana trzymać będzie się przez kilka sezonów. Problematyczne bywa to jak przyjdzie zima i trzeba taką ławkę schować, ale trzeba to przemyśleć już przed zakupem, by mieć gdzie ją trzymać.
Plastikowa ławka do ogrodu zdaje tylko egzamin na działce, gdzie przyjeżdżamy tylko na kilka tygodni w roku. Jest lekka i poręczna, nie wymaga konserwacji i po prostu jest taką minimalistyczną wersją 😉
Nie wiedziałem totalnie jaka ławka do ogrodu spisze się najlepiej i wybór padł na chyba najbardziej klasyczną, bo drewnianą. Jest lekka i łatwo się ją przenosi, aczkolwiek trzeba bardzo dbać o to, by się nie zniszczyła. Drewno jest podatne na uszkodzenia mechaniczne no i przede wszystkim pamiętajmy o konserwacji!
W sam raz trafiłem tutaj, bo znalazłem ranking ławek ogrodowych i powiem, że bardzo pomógł. Jest tego cała masa różnych kształtów, o których totalnie nie wiedziałem. U mnie mam ławki metalowe, ale czeka je w tym sezonie zmiana.
Świetna alternatywa do spędzania czasu na działce od leżaczków czy innych huśtawek jest zwykła solidna ławka. Przy palenisku we własnym ogrodzie usiasc z kielbaska i piwkiem? Bezcenne. U nas obecnie są ławki z ogrodonline.pl do wypoczynku i do łowienia ryb przy stawie też.