Czym się kierować kupując kosę spalinową? Polecamy aktualny ranking modeli Rankingi na 19 września 2023

Aktualizowane dnia 11

kosa spalinowa Stihl FS 56
kosa spalinowa Stihl FS 56
Kto z nas nie chciałby mieć idealnie wypielęgnowano trawnika? Każdy, kto boryka się z takimi rozterkami wie, ile pracy trzeba włożyć w doprowadzenie go stanu bliskiego ideałowi.

W takich przypadkach pomocą służą nam kosy, obecnie elektryczne, kiedyś jeszcze ręczne. Stosujemy je w miejscach na ogół trudno dostępnych. Są wygodne w pracy i poręczne.


Gdzie i jak stosować kosy spalinowe?

Kosy spalinowe wykorzystujemy do koszenia sporych powierzchni, których ukształtowanie terenu nie pozwala na łatwe użycie tradycyjnych kosiarek. Idealnie sprawdzają się, kiedy trawa od dawna nie była pielęgnowana i jest bardzo wysoka lub gry na koszonym terenie są liczne inne przeszkody.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Kosy spalinowe znacznie pomagają utrzymać porządek na dużych obszarach trawnika. Zarówno zbocza, jak i drobne korzenie roślinne nie stanowią dla niej żadnego problemu. Jednak modele na rynku znacznie różnią się od siebie, a także oferują inne funkcje. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Jako przyszli użytkownicy, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, by dostosować urządzenie do swoich potrzeb i wymagań.

Istotne są również pewne parametry techniczne.

 • Kluczowy jest rodzaj silnika, w zależności od tego, na jakich powierzchniach będziemy kosić, mamy do wyboru silnik dwusuwowy, a także mocniejszy i bardziej odporny czterosuwowy.
 • By zapewnić efektywną pracę z urządzeniem, wybierzmy też dodatkowe warianty oferowane przez producentów np. dodatkowe lub specjalistyczne wymienne noże.
 • Weźmy też pod uwagę naszą wygodę i komfort podczas użytkowania kosy spalinowej.
 • Nie może być ona zbyt ciężka, ale za to powinna być wyposażona w wygodne uchwyty, najlepiej by były one oburęczne.
 • Sprawdźmy czy wybrany przez nas model posiada wbudowany system antywibracyjny, dzięki czemu nie będzie ona generowała niekontrolowanych ruchów podczas użytkowania.
 • Często przy pracy z kosą spalinową potrzebujemy również dodatkowych słuchawek, gdyż hałas silnika staje się niebezpieczny. Nowoczesne modele emitują znacznie mniejszą ilość decybeli, by zwiększyć komfort ich użytkowania.
 • Istotną kwestią jest rozmiar zbiornika na paliwo. Pamiętajmy, im większe gabarytowo urządzenie wybierzemy, tym większy powinien być jego bak paliwowy.
 • Ostatnim ważnym parametrem jest średnica cięcia. Powinniśmy dopasować ją do własnych wymagań, a także wymagań powierzchni, na której będziemy wykonywać pracę.

Kosy spalinowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych kos spalinowych – ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl:


Źródło zasilania

Kosa spalinowa NAC 1,7KM NAC-BP427-17 z antywibracją
Kosa spalinowa NAC 1,7KM NAC-BP427-17 z antywibracją
Od czego powinniśmy uzależnić wybór takiej kosy? Z pewnością od rodzaju paliwa. Elektryczne kosy pracują zdecydowanie ciszej, jednak wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Kosy spalinowe są głośniejsze, jednak nie mają takiego problemu i możemy się z nimi swobodnie poruszać.

Obszar koszenia

Drugim kryterium powinien być obszar, jaki wymaga skoszenia. Jeśli nie jest to ogromny teren, nie musimy inwestować w kosę o dużym zakresie koszenia, wystarczy 20-25cm. Jeśli jesteśmy zmuszeni zaopiekować się zdecydowanie większym kawałkiem, wygodniejsza będzie kosa o znacznie szerszym zakresie koszenia, czyli 30-35cm. Jeżeli nie jest wymagana duża dokładność koszenia, na potrzeby sporych powierzchni stosuje się częściej traktorek-kosiarkę.

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie terenu również ma znaczenie. Pomimo tego, że teren będzie miały, może wymagać ogromnej dokładności i precyzji. Na ogół kosy żyłkowe są bardziej precyzyjne i idealnie nadają się do koszenie przy kwiatach, schodach czy innych obszarach, na których wymagana jest skrupulatność i dokładność. Wystarczy delikatnie zbliżyć naszą kosę do przeszkody, jeśli usłyszymy charakterystyczny dźwięk, odsuwamy się nie czyniąc żadnej szkody. Jeśli musimy zmagać się z mocniej zarośniętym i większym terenem, warto zainwestować w kosę z metalowym ostrzem. Jest dużo bardziej wydajne i wygodniejsze przy dłuższej pracy. Zazwyczaj także posiada większa moc, trzeba więc pamiętać, aby odpowiednio się ubrać.

Oczywiście budżet przy wyborze kosy spalinowej ma również znaczenie. Warto wydać w ich przypadku trochę więcej i zainwestować w markowe produkty takich firm jak Stihl, Makita, Hecht, Husqvarna czy Nac.

Montaż tarcz

Kosa spalinowa Stihl FS56
Kosa spalinowa Stihl FS56
Kosy, które są przystosowane do cięcia tarczą. Zasada doboru tarczy do terenu jest dosyć prosta — jeśli mamy do skoszenia teren, na którym znajduje się gęsta trawa i małe pędy, powinniśmy zastosować tarczę o małych lecz gęstych ostrzach. Czyli im mniej ostrzy mamy i im większy one są, tym gorsza jakość koszenia.

Alternatywa dla kosy spalinowej dla niewielkich powierzchni => Podkaszarka do trawy – jaką wybrać?

Odzież robocza

Strój ochronny jest istotnym elementem podczas pracy z kosą. Głośne dźwięki mogą zostać złagodzone przez specjalne słuchawki. Dobrze jest też mieć na sobie odpowiedni kombinezon, który ochroni nas przed ewentualnymi odpadami, które, bądź co bądź potrafią zranić, gdyż są wyrzucane spod ostrzy z dużą prędkością. Jeśli nasza kosa jest bardzo ciężka, warto zaopatrzyć się w dodatkowo stojak, w którym zamontowane są kółka, ułatwią one przemieszczenie się z urządzeniem.


Dodatki i akcesoria do kosy spalinowej

Przydatne akcesoria i dodatki do kosy spalinowej:

 • szpula z żyłką,
 • komfortowa uprząż,
 • szelki o odpowiedniej grubości i sztywności na plecach oraz miękkości na ramionach,
 • tarcza tnąca metalowa,
 • rura prowadząca składana,
 • odzież ochronna (rękawice, słuchawki itp.).

Zalety i wady kos spalinowych

Kosy spalinowe
Zalety Wady
+ niewielka masa własna w większości modeli, co wpływa na komfort koszenia (zwłaszcza wielogodzinnego)
+ spora wszechstronność i wygoda przy pracy (szczególnie w kwestii koszenia trudno dostępnych miejsc, wysokiej trawy czy też zarośli)
+ wymiana mieszanki olejowej odbywa się rzadko, raz na jakiś czas
+ brak okablowania
+ bez problemu można w kosie spalinowej wymienić tarczę czy też żyłkę
– wysoka cena szczególnie w przypadku kos cechujących się wysoką jakością
– spory hałas w trakcie pracy
– emisja spalin

Pamiętajmy o czyszczeniu

Po każdorazowym koszeniu koniecznie trzeba wyczyścić dokładnie całe urządzenie. Pozwoli to zapobiec niszczeniu ostrzy i elementów, w których potencjalnie zbiera się trawa. Jeśli urządzenie posiada silnik spalinowy, należy sprawdzić poziom oleju i paliwa, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas rozpoczynania po raz kolejny pracy z kosą.

Tak zakonserwowane urządzenie posłuży nam przez długie lata i będzie nieocenioną pomocą w pielęgnowaniu trawników.


Wskazówki dla poszukujących kosy spalinowej

Kosa spalinowa jest bardzo często wykorzystywana przez ogrodników, ale też właścicieli domów, którzy samodzielnie dbają o trawnik znajdujący się przed ich domem. Wybranie odpowiedniej kosy spalinowej to jednak zadanie dla specjalistów. Przy wyborze kosy trzeba kierować się następującymi parametrami:

 • moc silnika,
 • średnica cięcia,
 • regulacja prędkości.

Jaka powinna być moc silnika kosy spalinowej?

Dobra kosa spalinowa powinna mieć solidną moc silnika, aby można było bez problemów ścinać trawę na całej powierzchni ogrodu. Zdecydować można się na kosę o mocy około 700W, co już powinno stanowić bardzo dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają z takim urządzeniem swoją przygodę.

Jaka powinna być średnica cięcia?

Najlepsza kosa to taka, która będzie solidnie cięła, a więc warto zadbać o to, aby średnica cięcia była w tym przypadku optymalna. Im większa będzie taka średnica, tym szybciej będzie można doprowadzić swój trawnik do porządku, więc nic dziwnego, że ogrodnicy zwracają na to szczególną uwagę. Szerokość koszenia wpływa na poprawę wydajności całego urządzenia.

Opcja regulowania prędkości

Kosa czy też podkaszarka spalinowa powinny posiadać też opcję regulowania prędkości, aby można było posługiwać się nimi bez większych przeszkód. Ważne jest to, aby mieć możliwość dostosować specjalny drążek do swojego wzrostu, jeśli takiej opcji się nie ma wtedy też praca z podkaszarką nie musi należeć do najprzyjemniejszych i można narazić siebie na krzywdę. Jeśli jednak taka możliwość się pojawia, wtedy też koszenie trawnika zajmie zainteresowanym zdecydowanie mniej czasu i będzie mało uciążliwą czynnością, którą będzie chciało się wykonywać regularnie.


Kosy spalinowe oferty RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie uwzględnia kosy spalinowe, które są najczęściej oferowane. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.


Ogrodowe zapytania:

 • kosa spalinowa ranking
 • Kosy spalinowe ranking
 • kosa spalinowa jaka
 • kosa spalinowa jaką wybrać
 • jaka kosa spalinowa
 • jaka kosa spalinowa nac czy hecht
 • Jaką kosę spalinowo-opinie
 • wykaszarki dobrej jakości
 • jką kose shihl kupić
 • jaka kosa nac najlepsza
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Ilość opinii: 11 na temat “Czym się kierować kupując kosę spalinową? Polecamy aktualny ranking modeli

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
 1. Jedyna styczność jaką miałem z tego typu sprzętem to w czasach gdy mieszkałem na osiedlu w centrum miasta, koszono w ten sposób osiedlowe trawniki. Wydaje mi się to nie do końca dobrym rozwiązaniem – taka kosa spalinowa rozrzuca trawę i potem albo ją musimy zbierać co jest dodatkową pracą, albo zostawiamy by zgniła lub wyschła w zależności od pogody. Jakoś nie wyobrażam sobie tego rozwiązania w ogrodzie.

 2. Nie ma nic lepszego niż kosiarka spalinowa! Już nie wyobrażam sobie prac w ogrodzie bez niej. oczywiście wcześniej również miałem, ale kiepskiej jakości i o małej mocy. Teraz mogę cały ogród za jednym razem skosić. Mam dużo trudno dostępnym miejsc, zakamarków, dróżek, więc taka „pchana” kosiarka nie przydałaby mi się.

 3. Akurat mam na działce sporą górę, więc w moim przypadku kosiarka spalinowa to podstawa. Może trochę ciężko płaski teren nią kosić, ponieważ jest dosyć ciężka (jest dosyć stara) i trzeba uważnie trzymać poziom kosiarki, ale do zakamarków i pagórków jest najlepsza. Taka pchana kosiarka nie zdałaby u mnie egzaminu, a na dwie kosiarki mnie nie stać.

 4. Nie wyobrażam sobie, by w ogrodzie zabrakło mi kosy. Bardzo sobie je cenię, bo są wygodne i dojście do zakamarków i pod drzewami jest wygodne. Półtora roku temu zainwestowałem w sprzęt firmy Hecht i do dzisiaj sprawuje się w porządku, chociaż na nadchodzącą wiosnę planuje wybrać coś nowego, spokojnie mogę powiedzieć, że ze stajni tego samego producenta

 5. Dobra kosa spalinowa musi być wybrana przede wszystkim odpowiednio do tego jak będzie wykorzystana, miejsca w jakim znajduje się nasz ogród i jakie warunki tam panują. Osobiście mam kosę firmy NAC i jestem z niej zadowolony.

 6. U mnie na działce jest kosa spalinowa stihl i przyznam, że to sprzęt z najwyższej półki. Nie zdarza się, żeby się psuła, mimo tego że w sezonie jest używana bardzo często. Łańcuch można bardzo łatwo wymienić, sama w sobie pracuje bez zarzutu już któryś rok i myślę, że w razie czego po prostu kupię drugą identycznie taką samą – jest warta swojej ceny.

 7. W zeszłym roku kupiłem kosę i muszę powiedzieć, że byłem zaskoczony stosunkiem jakości do ceny. Spalinowa kosa nac kosztowała bodajże 300zł a działa świetnie, bez żadnego zarzutu pracowała całe 2 miesiące i jestem ciekaw jak będzie w tym sezonie 😉

 8. Na ten sezon moim wyborem jest kosa spalinowa stihl. Ta marka nigdy mnie nie zawiodła, tak samo jak bosch – robią bardzo dobrej jakości narzędzia i mam nadzieje, że kosa posłuży swoje. Bardzo ciekawy materiał, jeżeli ktoś ma wątpliwości to na bank autor rozwiał je tekstem.

 9. Do tej pory nie miałem nigdy piły, ale zeszłoroczne nawałnice zmusiły mnie do jej zakupy. W sumie to bez żadnych przymiarek znalazła się u mnie kosa spalinowa nac i jestem z niej zadowolony. Kosztowała niecałe 300zł i pracowała jak należy, jedyne co to był mały problem z prowadnicą, ale szybko rozwiązany. Generalnie mogę polecić całkowicie.

 10. Mam kosę ręczną od Alpina Garden i sobie chwalę. Mam też od nich kosiarkę i kilka innych rzeczy ogrodniczych i uważam, że to najlepszy producent sprzętu ogrodniczego dostępny na rynku 🙂 Mogę polecić z czystym sumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wybór kosiarki do trawy. Jakie są rodzaje, typy oraz cechy szczególne? Ranking kosiarek

niedz. paź 3 , 2021
Kiedy nadejdzie taki moment, że staniemy się szczęśliwymi posiadaczami kawałka […]
Wybór kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Czy kupić kosiarkę elekryczną czy spalinową? A może tylko podkaszarkę albo kosiarkę ręczną? Podstawowe kryteria to wielkość trawnika, nierówność powierzchni, wysokość trawy oraz obecność krzewów czy też drzew.

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.