Piękny ogród to marzenie większości z nas, aby zachwycał swoim urokiem konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. W celu ułatwienia i usprawnienia prac na obszarach zielonych warto wyposażyć się w przydatne narzędzia. Jednym z takich urządzeń jest glebogryzarka mogąca zastąpić tradycyjny szpadel i widły.

Co to jest glebogryzarka? Nazwa glebogryzarka jest bardzo dosłownym przedstawieniem funkcji, która jest jej nadrzędnym zadaniem, a mianowicie spulchnianie gleby, niezbędne w przygotowaniach ziemi pod wysiew nasion, czy też wymieszaniu gleby z nawozem, którego użyliśmy.
Jest ona nowocześniejszą wersją popularnego wciąż w małych ogródkach szpadla czy wideł. Jeśli jednak zawczasu chcemy zapobiec pracochłonnemu, ręcznemu przekopywaniu naszego terenu zieleni, zainwestujmy właśnie w glebogryzarkę.
Znaczenie przy wyborze glebogryzarki ma chociażby przeznaczenie naszego ogrodu. Inny model powinien być przez nas rozpatrywany, gdy nasz ogród pełni funkcję jedynie użytkową (same warzywa i owoce przeznaczone do konsumpcji), a jeszcze inny, gdy nasz ogród przejawia cechy typowo ozdobne.
Nie mniej istotne przy wyborze jest to, jak dużą powierzchnią ogrodu dysponujemy. Przy małej działce glebogryzarki spalinowe o dużych rozmiarach mogą być nie tylko niepotrzebne, ale również trudne w przechowywaniu. Z kolei na dużym terenie wykorzystanie mechanicznej, ręcznej maszyny będzie czasochłonne i niepotrzebnie wydłuży cały proces. Podczas wyboru idealnego modelu spośród wielu dostępnych glebogryzarek warto polegać na swojej wiedzy w tym zakresie, a także oprzeć się na opinii specjalisty. To sprawdzona metoda wyboru najbardziej dopasowanego sprzętu.
[TOP10] Dobre glebogryzarki [Ranking listopad 2024]
Sprawdź, jaka glebogryzarka jest najchętniej wybierana przez Internautów. Przygotowany ranking z glebogryzarkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’glebogryzarki/produkt:glebogr–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’10’ template=”szablon/glebogr”]
Czym jest i do czego służy glebogryzarka?
Dodatkowo glebogryzarka może służyć do odchwaszczania oraz różnych prac sezonowych, co czyni ją jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń ogrodowych. Decydując się na zakup glebogryzarki warto na początku określić swoje potrzeby (w szczególności wielkość i rodzaj powierzchni oraz rodzaj wykonywanych prac), pozwoli to dokonać optymalnego wyboru skrojonego na miarę naszych wymagań.
Rodzaje glebogryzarek ogrodowych
- Glebogryzarka ręczna – zasilana siłą ludzkich mięśni. Wymaga od operatora siły fizycznej, najlepiej więc sprawdzi się na małych powierzchniach.
- Glebogryzarka elektryczna – wymaga dobrego dostępu do źródła prądu, spulchnia glebę na niewielkiej głębokości. Jest cicha i przyjazna środowisku. Idealna dla niewielkich ogrodów miejskich.
- Glebogryzarka spalinowa – napędzana silnikiem spalinowym (zazwyczaj o dużej mocy), dobrze przystosowana do pracy w trudnych warunkach. Doskonale radzi sobie z twardą, zbitą glebą, nawet na dużych powierzchniach.
Glebogryzarki elektryczne
Jednym z dwóch rodzajów glebogryzarek są jej odmiany elektryczne. Zasilane silnikiem wymagającym podłączenia do prądu mogą być nieco uciążliwe, jednak dzięki temu nie wydzielają one szkodliwych spalin, jak glebogryzarki spalinowe, drugi rodzaj tego sprzętu, a także są o wiele cichsze, co z całą pewnością docenią zwłaszcza nasi sąsiedzi. Wspomniany przewód będzie jednak uciążliwy głównie w przypadku większych terenów wymagających spulchniania gleby. Podłączanie do kolejnych przedłużaczy nie będzie wtedy dobrym rozwiązaniem, chociaż niewątpliwie tańszym niż spalinowa opcja.
Glebogryzarki spalinowe
To dzięki nim zaoszczędzimy wiele czasu i energii na troszkę większych obszarach działkowych, nawet tych bez podłącza energii elektrycznej. Choć ich cena nie jest niska, zaczyna się w okolicach 600zł za najtańsze modele, to bez wątpienia szybko docenimy ich walory. Wyposażone w zespół napędowy z silnikiem na czele oraz przekładnie redukcyjną ze sprzęgłem doskonale poradzą sobie z cięciem nawet twardej gleby. Wybierając spośród nich zwróćmy uwagę na jakże przydatną funkcję biegu wstecznego. Dzięki niemu pielęgnacja naszej działki stanie się o wiele prostsza i przyjemniejsza, a co za tym idzie, także i znacznie szybsza, niż ma to miejsce w przypadku bardziej ubogich modeli.
Dla osób posiadających działki bardziej pokaźnych rozmiarów praktyczne okażą się glebogryzarki ogrodowe przypominające traktory czy mikrociągniki, które dodatkowo wyposażyć możemy w brony, pługi czy kultywatory. Jest to opcja o wiele bardziej kosztowna, jednak pozwalająca na zaoszczędzenie miejsca przechowywania. Wielofunkcyjność jednego urządzenia jest przecież ogromnie ekonomiczna.
Glebogryzarki ciągnikowe
Cechują się sporą szerokością pracy, sięgającą zazwyczaj ponad 1,5 m. Nadają się do spulchniania oraz przemieszczania gleby na sporej powierzchni, gdzie liczy się odpowiednia wydajność urządzenia. Modele ciągnikowe świetnie nadają się również do mieszania stosowanych nawozów z glebą, wyrywania całych połaci chwastów czy też kruszenia brył zbitej ziemi. Poniżej glebogryzarka ciągnikowa TL 135 podczas pracy:
Co jest ważne przy wyborze glebogryzarki?
Co ma znaczenie przy wyborze glebogryzarki? Zwracajmy uwagę na:
- szerokość konstrukcji roboczej glebogryzarki – dla niewielkiej powierzchni ogródka wystarczy nam w zupełności glebogryzarka do 40 cm szerokości. Przy większych powierzchniach znacznie lepiej radzą sobie modele o szerokości ponad 50 cm. Wśród szerokiej gamy glebogryzarek są również i takie o uniwersalnych rozmiarach 45 cm, dedykowanych do pracy zarówno przy mniejszych powierzchniach, jak i większych ogrodach.
- moc jednostki napędowej – rekomendowane jest stosowanie glebogryzarki o mocy przynajmniej 0,6 kW na większe powierzchnie ogrodowe i ziemi gliniastej oraz zbitej, gdzie duża moc sprzętu ma ogromne znaczenie. Przy małych ogródkach z pewnością wystarczą egzemplarze dysponujące mocą silnika z przedziału 0,2-0,5 kW.
- możliwości mobilne – komfort manewrowania urządzeniem jest bardzo istotna w kontekście pracy w ogrodzie. Warte rozważenia są zatem te posiadające bieg wsteczny, dzięki któremu ułatwimy sobie manewr zawracania. Przy glebogryzarce spalinowej odpada nam problem kabla elektrycznego, który jest niezwykle uciążliwy zwłaszcza przy pracy na większych połaciach ogrodowych oraz w przypadku dużej ilości krzewów i drzewek w ogrodzie.
- indywidualne ustawianie parametrów glebogryzarki, które pozwoli nam np. regulować obroty ostrza oraz głębokość roboczą.
Glebogryzarka i środki ostrożności
Sprzedawane obecnie glebogryzarki posiadają szereg atestów i certyfikatów umożliwiających ich sprzedaż, a także bezpieczne użytkowanie. Nic nie zastąpi jednak naszej własnej ostrożności. Należy za każdym razem skontrolować ewentualne wycieki paliwa czy też uszkodzenia przewodu zasilającego, aby nie doszło do żadnego wypadku. Niebagatelizowanie małych pęknięć czy przetarć może zaoszczędzić nam późniejszych, znacznie poważniejszych zniszczeń. Zawsze każdą wątpliwość najlepiej jest skonsultować ze sprzedawcą bądź producentem.
Działając samodzielnie nie zapominajmy o pierwotnym odcięciu źródła zasilania. To niby tak oczywiste działanie, często bywa pomijane przez naprawiających, pogarszających jeszcze bardziej zaistniałą sytuację.
W trakcie dokonywania zabiegu przygotowania podłoża pod nasze uprawy nie zapominajmy o prawidłowym ubiorze gwarantującym szybkość i bezproblemowość wykonywanej czynności. Szczególną ostrożność zachowajmy przy dużej wilgotności powietrza, ryzyku pojawienia się opadów atmosferycznych, a także przy wszelkich nierównościach ukształtowania naszego terenu.
To niepozorne urządzenie może i nie jest trudne w obsłudze, jednak wymaga od nas zaangażowania i sumienności, by szybko przyniosło zamierzony cel działania.
[TOP6] Bardzo tanie glebogryzarki [Ranking listopad 2024]
Zobacz, jaka glebogryzarka jest aktualnie najtańsza i często występująca również w promocji oraz na wyprzedaży. Przygotowany ranking z budżetowymi glebogryzarkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’glebogryzarki/produkt:glebogr–najtansze’ classes=’big’ limit=’6′ template=”szablon/glebogr”]
Glebogryzarka a kultywator
Głównym zadaniem obu urządzeń jest spulchnianie ziemi, jednakże kultywator posiada znacznie większą moc, a co za tym idzie również możliwości.
Mocny silnik spalinowy pozwala na zastosowanie kultywatora nie tylko w ogrodnictwie, lecz również w rolnictwie, sadownictwie i różnego typu większych uprawach.
Podstawową różnicą pomiędzy obiema maszynami jest to, że noże kultywatora nie obracają się. W przeciwieństwie do glebogryzarki porusza i napowietrza glebę, lecz pozostawia w niej grudki, przez co czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności.
Kultywator idealnie sprawdzi się więc w pracach na większą skalę.
O czym pamiętać przystępując do pracy z glebogryzarką?
Do pracy z glebogryzarką przystępujemy najczęściej wiosną i jesienią, ponieważ są to pory roku, w których gleba w naszym ogrodzie wymaga zadbania. Przygotowanie gleby na zimę i rekultywacja jej wiosną sprawia, że będzie ona zdrowa i wydajna cały rok.
Glebogryzarka – podstawy użytkowania
Obsługa glebogryzarki nie należy do czynności bardzo trudnych, jednak należy pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które pozwolą na bezpieczną i skuteczną obsługę tej maszyny:
- w pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją obsługi naszej maszyny,
- nie używajmy sprzętu na mokrej nawierzchni,
- przed przystąpieniem do pracy trzeba oczyścić glebę z gałęzi, kamieni i innych dużych przedmiotów,
- glebogryzarkę ustawiamy na równym podłożu,
- w przypadku glebogryzarek spalinowych trzeba przeprowadzić skontrolować sprawność techniczną maszyny,
- zwróćmy uwagę aby żadna część naszego ubrania nie wkręciła się w maszynę,
- glebogryzarkę obsługujmy uważnie i spokojnie, posuwając się do przodu pewnym i zdecydowanym ruchem.
Po skończonej pracy należy urządzenie oczyścić z resztek ziemi. Odpowiednia konserwacje odwdzięczy się długą i bezawaryjną pracą.
w kraju w którym prąd pochodzi ze spalania węgla pisanie że elektryczne glebogryzarki nie wytwarzają szkodliwych spalin jest niezręczne.
Oj nie przesadzałbym. Podana informacja jest poprawna – elektryczne glebogryzarki nie wytwarzają spalin, żadnego błędu logicznego tu nie widzę;) Poza tym jest to pewna forma ochrony środowiska, w końcu użycie spalinowej glebogryzarki skutkowałoby wytworzeniem dodatkowych spalin, a prąd tak czy tak zostałby wyprodukowany, a więc spaliny będące skutkiem ubocznym procesu jego powstawania trafią do atmosfery niezależnie od tego jaki rodzaj glebogryzarki wybierzemy.
Turbiny parowe napędzane parą podgrzewaną w kotłach węglowych mają zawory regulujące dopływ tej pary. Regulacja służy temu, żeby zwiększyć moc oddawaną z turbiny przy większym poborze energii elektrycznej. Tak więc glebogryzarka elektryczna zwiększy szkodliwą emisję z elektrowni węglowej.
Energii elektrycznej nie da się wyprodukować na zapas.
elektrownie weglowe produkujac pyly do atmosfery schladzaja planete
a co2 zwieksza produkcje biomasy czyli zywnosci
ktora jest przeksztalcana w metan ktory mozna zuzyc ponownie do ogrzania
mieszkan po zgromadzeniu w zbiornikach
tak wiec od lat leja wam w glowy propagandowe bzdury
Jeśli chcemy mieć dobrą glebę w której przyjmie się niemal każdy rodzaj roślin warto zainwestować w glebogryzarkę. Nie ma właściwie różnicy czy będzie to glebogryzarka spalinowa czy elektryczna, ważne by wykonywała swoje zadanie. Dobrze spulchniona gleba to podstawa w każdym ogrodzie, a przynajmniej tak powinno być. Gorąco polecam takie rozwiązanie.
Faktycznie czy to glebogryzarka elektryczna, ręczna czy spalinowa – bez różnicy. Żeby tylko spełniała swoją funkcję, mianowicie spulchnianie gleby, niezbędne do przygotowania ziemi pod wysiew naszych ziaren, czy też wymieszaniu gleby z nawozem, którego przed chwilą użyliśmy. Mnie wystarczy glebogryzarka ręczna, a nie mam malutkiego ogródka.
Glebogryzarka jest u mnie w ogrodzie zdecydowanie bardzo ważnym narzędziem. Używam spalinowej z napędem bo jest dla mnie zdecydowanie wygodniejsza i szybciej mogę oporządzić co danego dnia zaplanuje. Bardzo ciekawy materiał 😉
Bardzo przydatny ranking! Dzięki wam na wiosnę będę miała nową glebogryzarkę do truskawek. Mam nadzieję, że się sprawdzi i będzie łatwa w obsłudze bo tylko o to się teraz boje.
A moja elektryczna glebogryzarka lubi się zagrzać i zabezpieczenie termiczne silnika ją wyłącza, mam wtedy dużo czasu na rozmyślania dlaczego nie kupiłem spalinowej, 5m2 pracy i 30minut przerwy, uczę się cierpliwości. Małe tanie za 300zł, ostatecznie robotę zrobiła, lepsze to niż kopanie ręczne
Zdecydowanie lepszym wyborem jest glebogryzarka spalinowa. Bardzo dobrze spisuje się już u mnie rok. Elektryczna według mnie jest gorsza, ze względu na mniejszą moc, a spalinowa po prostu ma w sobie to coś, że jakoś bardziej jestem przekonany do tego typu urządzeń.
Nie mam tak dużej powierzchni, więc u mnie spisuje się znakomicie glebogryzarka elektryczna. Wystarcza w zupełności. Oczywiście spalinowa miałaby większą moc, ale na taką skalę jaka jest u mnie, to zdecydowanie elektryczna wydaje się być odpowiednia. Mam sprzęt firmy Hecht i bardzo polecam.
ja mam 460 metrów kwadratowych i muszę pracować na połowie noży oraz pozbyć się każdorazowo rozi tj tych kęp trawy czyli kupę z wytrząsywaniem jej i przenoszeniem taczką a mam spalinowa 5,5km bo nie daje rady