Jak wybrać dobry siewnik do trawy? Rodzaje oraz aktualny ranking propozycji

Aktualizowane dnia
ręczny siewnik do trawy
ręczny siewnik do trawy

Nie zależnie od tego, czy ktoś zajmuje się rolnictwem i ogrodnictwem zawodowo, czy hobbystycznie chce zadbać o własny trawnik, dobrej jakości siewnik z pewnością ułatwi życie i pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Maszyna ta nie tylko usprawnia pracę, ale także pozwala precyzyjnie uregulować głębokość, na której zostaną umieszczone ziarenka. Warto wiedzieć jak wybrać najlepszy siewnik i o czym pamiętać w trakcie wyboru.


Czym jest siewnik ogrodowy?

Siewnik ogrodowy to precyzyjne urządzenie, które umożliwia równomierne rozmieszczanie nasion na wybranej głębokości w glebie. Dzięki temu można mieć gwarancję, że plony będą wysokie. Wykorzystując siewniki można przeprowadzić:

  1. siew rzędowy – umieszczanie nasion w sposób rzędowy,
  2. siew kupkowy – rozmieszczanie nasion w wyznaczonej odległości w małych kupkach.

Taki sprzęt może się także okazać niezwykle pomocny przy rozprowadzaniu nawozu po działce.


Rodzaje siewników

W sklepach dostępne są różne rodzaje siewników. Różnią się one między sobą poszczególnymi parametrami i funkcjami. Jeżeli odstępy na grządkach mają być regularne i równiutkie, warto zdecydować się na zakup siewników precyzyjnych, które świetnie nadają się do tego zadania. Posiadają one specjalny mechanizm, który pozwala wysiać nasiona dokładnie w te miejsca, gdzie trzeba w miarę możliwości zachować odpowiednie luki między roślinami. Innym rodzajem jest siewnik rzutowy, sprawdzający się podczas siewu naziemnego.

Biorąc pod uwagę siłę napędzania można wyróżnić siewniki mechaniczne, mechaniczno – pneumatyczne oraz pneumatyczne.


Parametry siewników – o czym pamiętać?

Decydując się na zakup siewnika trzeba zwrócić uwagę także na kilka parametrów. Warto zastanowić się, do jakiego zastosowania jest on nam potrzebny. W przypadku małych ogródków nie ma potrzeby zakupu profesjonalnego, większego sprzętu. Z pewnością wystarczą mniejsze siewniki ręczne.

Jednak jeżeli posesja jest większa, przed zakupem warto zastanowić się, jaka szerokość siewnika, liczba rzędów, silnik i pojemność będą potrzebne. Najnowsze modele dostępne w sklepach posiadają także elastyczne walce, które zapobiegają podwójnemu dozowaniu substancji.


Dlaczego potrzebny jest siewnik do trawy?

Wbrew pozorom uzyskanie ładnego, zadbanego trawnika to nie jest taka prosta sprawa. Ręczne sianie trawy może przysporzyć trochę trudu, a efekt wcale nie musi być równomierny i zadowalający. Dlatego z pewnością warto zakupić odpowiedni siewnik. Urządzenie jest niewielkie, ale usprawni pracę i pozwoli stworzyć piękny i zadbany trawnik.


Ceny siewników

W sklepach dostępne są siewniki w różnych cenach. Wiele zależy od modelu, a także od dodatkowych funkcji i możliwości. Siewniki ręczne kosztują nawet około 100 zł. Bardziej zaawansowane sprzęty cenione są na kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od dodatkowych funkcji i wyposażenia sprzętu.

Z pewnością warto zakupić siewniki ogrodowe. Mogą one ułatwić życie każdej osoby pracującej w ogrodnictwie. Jest to dość uniwersalne narzędzie, które przyda się podczas wysiewu roślin, a także przy pielęgnacji i uzupełnieniu upraw. Funkcje nowoczesnych siewników są na tyle bogate, że sprzęt z pewnością nie będzie odłożony w kąt, tylko nieustannie będzie wykorzystywany w codziennych pracach.

Siewnik to podstawowe narzędzie, które codziennie wykorzystywane jest w agronomii. Im bardziej wydajna maszyna tym można liczyć na lepsze plony. Dobry siewnik to inwestycja na lata.

Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Dobry ciągnik jednoosiowy, czyli jakimi kryteriami się kierować? Obecny ranking modeli

czw Maj 28 , 2020
Na rynku znajdziemy wiele modeli ciągników  jednoosiowych, które różnią się […]
ciągnik traktor jednoosiowy Weima WM500 Nova z silnikiem spalinowym 6,5KM, benzynowym

CodoOgrodu.net 2019

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.