Osoby uwielbiające majsterkować z pewnością doceniają przydatność frezarki, która pozwala obrobić skrawaniem powierzchnie płaskie, czyli różnego rodzaju rowki, gwinty i koła zębate. Frez porusza się ruchem obrotowym. sama natomiast obróbka tym narzędziem nazywana jest oczywiście frezowaniem.
Jaką frezarkę wybrać?
Frezarki obecnie oferowane mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Najbardziej typowe frezarki zostały przekształcone w obrabiarki CNC. Najczęściej kupuje się i stosuje frezarki pionowe, poziome, uniwersalne, stołowe do drewna, do kół zębatych oraz do gwintów.
Ceny frezarek są bardzo zróżnicowane – zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkuset tysięcy złotych. Frezarka konsolowa to wydatek rzędu zazwyczaj kilkudziesięciu tysięcy złotych i pozwala obrabiać duże elementy o wadze nawet kilku tysięcy kilogramów.
Frezarka dolnowrzecionowa
Przeznaczeniem frezarek dolnowrzecionowych jest frezowanie krzywo- lub prostoliniowe w litym drewnie, zdarzają się również modele mogące wykonywać również czopowanie (korkowanie drewna). Ze względu na wysokie ryzyko urazów wskutek działania maszyny zaleca się szczególną ostrożność przy pracy z tym narzędziem (unikajmy obróbki współbieżnej).
Frezarki dolnowrzecionowe RANKING
Ranking Wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych frezarek dolnowrzecionowych. Ranking sprzętu powstał na podstawie porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Frezarka górnowrzecionowa
Model górnowrzecionowy wybieramy zgodnie z przeznaczeniem. Frezarki tego typu posiadają dość zróżnicowaną moc, dla osób preferujących pracę jedną ręką dedykowany jest sprzęt o mocy do 1 kW i stosunkowo lekki, co zapewnia komfort obróbki. Do bardziej uniwersalnych zastosowań nadają się frezarki w przedziale od 1 kW do 1,5 kW. Profesjonalne modele to już potężne stacjonarne narzędzia o mocy 2 kW.
Frezarki górnowrzecionowe nadają się do wielu różnorodnych prac, takich jak m.in. frezowanie przy pomocy szablonów czy też ręcznie, krawędzie, rowki, koła, otwory podłużne. Wykonywany jest tutaj ruch obrotowy frezu, w przypadku natomiast obrabianego drewna jest to ruch posuwisty kierowany do wrzeciona urządzenia. Ze względu na stabilność pracy zaleca się, aby stosować zestawy stół + frezarka.
Zgodnie z zaawansowaniem technicznym frezarki górnowrzecionowej mamy tutaj do czynienia w wieloma przydatnymi rozwiązaniami, jak chociażby tłumienie powstających drgań, łagodny start pracy urządzenia, zabezpieczenia przeciwpyłowe, regulowanie poziomu głębokości frezowania za pomocą elektronicznego panelu, regulowanie rękojeści.
Frezarki górnowrzecionowe RANKING
Ranking Wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych frezarek górnowrzecionowch. Ranking sprzętu powstał na podstawie porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Droższe frezarki posiadają m.in.:
- uniwersalną głowicę skrętną,
- uchwyt frezarski,
- centralne smarowanie,
- system chłodzący,
- lampę led,
- dodatkowe akcesoria,
- kompleksową instrukcję obsługi.
Do domowego użytku można kupić frezarkę w cenie do 1000 złotych, której wydajność powinna nas zadowolić.
Frezarki do metalu pozwalają produkować i przerabiać seryjne elementy. Są solidne, masywne i dokładne, wiodącymi krajami je produkującymi są Polska oraz Bułgaria. Frezarki mogą posiadać sterowanie standardowe lub CNC.
Frezarki ręczne RANKING
Ranking Wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych frezarek ręcznych. Ranking sprzętu powstał na podstawie porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Frezarki łożowe produkuje się przede wszystkim w Czechach. Są one niezbędne do obrabiania różnych materiałów. Maszyna jest odlewem żeliwnym, stojanem, silnie użebrowanym. Masywna konstrukcja pozwala na dokładną obróbkę i bardzo długą żywotność maszyny. Mogą to być stołowe frezarki konwencjonalne lub numeryczne w wersjach pionowej, uniwersalnej oraz narzędziowej. Można je sterować konwencjonalnie oraz numerycznie.
Jak wybrać odpowiednią wiertarko-frezarkę?
W przeciwieństwie do frezarek, które kojarzymy głównie z obróbki drewna lub innych materiałów pochodzenia drzewnego, wiertarko-frezarka służy do obróbki przede wszystkim metalu. Na rynku mamy do wyboru różne modele i typy urządzeń, dlatego ostateczna decyzja co do kupna wcale nie musi być łatwa. Każde urządzenia różnią się od siebie w mniejszym bądź większym stopniu. Idealna wiertarko-frezarka spełni wymagania jakie stawia przed nią użytkownik.
Wiertarko-frezarka jest narzędziem przeznaczonym do wiercenia, frezowania, a także pogłębiania materiałów stalowych i stalopodobnych. Stanowi podstawowe wyposażenie większości warsztatów, ale coraz chętniej posiadamy ją również w przypadku wykonywania drobnych prac domowych. Jej konstrukcja powinna zapewnić bezpieczeństwo i komfort wykonywanej pracy, a także stabilność.
Decyzja o kupnie przychodzi dość łatwo, problemy zaczynają się w przypadku, kiedy stajemy przed półką pełną różnych modeli, wyposażonych w karty informacyjne. Jednak w natłoku różnych parametrów, często nie wiemy co może być decydujące. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na:
- materiał i sposób wykonania – obudowa powinna sprawiać wrażenie solidnej, nie posiadać zadrapań ani innych śladów użytkowania. Powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne;
- głowica – powinna być ona obrotowa, a także odchylana by zapewnić wysokiej jakości prace nawet w trudno dostępnych miejscach;
- zakres pracy w pionie i poziomie– im wyższy jest ten parametr, tym lepsze urządzenie;
- uchwyt – powinien być ergonomiczny i wykonany z materiału antypoślizgowego;
- obroty – ten parametr powie nam, w jakim czasie wiertarko-frezarka będzie wstanie wykonać daną pracę. Im wyższa ilość obrotów tym szybciej uda się nam wykonać obróbkę.
Wiertarko-frezarki RANKING
Ranking Wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych wiertarko-frezarek do drewna i metalu. Ranking sprzętu powstał na podstawie porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Najbardziej nowoczesne CNC
Frezarka CNC jest obrabiarką, która przeznaczona jest do skrawania różnych powierzchni. Frezarki nowej generacji są sterowane numerycznie. Ich cechami charakterystycznymi są:
- wysoka sztywność,
- praca z wrzeciona pionowego lub poziomego,
- wysuwna pinola, dzięki której możliwe są wiertarskie działania,
- obroty wrzeciona osiągają czasami nawet do 8000 obrotów na minutę,
- programowanie dialogowe.
Frezarki CNC są znane od wielu lat, a zaprojektowano je pod koniec lat 40. w USA, w MIT. Dzięki funkcjom matematycznym opracowano sterowanie przetwarzające wartości wejściowe połączeń i schematów. Możliwe było to dzięki przetwarzaniu danych w sposób elektronicznych. CNC oznacza Computer Numerical Control, czyli komputerową kontrolę numeryczną, popularną oraz pozwalającą sterować urządzeniem szybko i bez większych komplikacji. Stołowe frezarki CNC są sukcesywnie doskonalone, natomiast podstawa ich działania pozostaje dokładnie taka sama.
Duży wpływ na wydajność urządzenia ma oczywiście jego moc – im większa, tym wydajniejszy sprzęt.
Frezarki do drewna RANKING
Ranking Wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych frezarek do drewna. Ranking sprzętu powstał na podstawie porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Po co komu w domu frezarka? O ile ktoś się zawodowo nie zajmuje frezowaniem to nie potrafię sobie wyobrazić, co miałoby uzasadniać spory wydatek, jakim jest zakup frezarki. To jeden z tych sprzętów, który przeciętnemu Kowalskiemu przydaje się z 2, może 3 razy w życiu i zawsze pożyczamy go od znajomego, który wykorzystuje go w celach zawodowych. Chyba, że o czymś nie wiem i frezarkę można wykorzystywać w jeszcze jakimś innym celu, może ktoś mnie oświeci?
Zgadzam się z przedmówcą, mój mąż jeden jedyny raz potrzebował frezarki i właśnie pożyczył ją od kolegi. Częściej ja korzystam z frezarek, ale są to oczywiście frezarki kosmetyczne:) Do zdejmowania hybryd, oraz do manicure. Polecam każdemu 😉
Jeśli chodzi o strugi ręczne to mogę polecić markę Einhell. Jej sprzęt cechuje najwyższa jakość, stosunkowo atrakcyjna cena, a przede wszystkim świetny i rzetelny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Mam już trzeci egzemplarz i naprawdę warto zainwestować w te cuda. Profesjonalizm, najwyższa klasa i funkcjonalność.
Jeżeli chodzi o sprzęt tego typu to mogę śmiało polecić Boscha. Bardzo dobrej jakości sprzęt z dobrymi ostrzami i trwałością wykonania. Jest u mnie w warsztacie górnowrzecionowa frezarka do drewna tego producenta i spełnia zadanie już jakiś czas i nie mam żadnych zarzutów. Ciekawy artykuł, plus dla Was.
Wiertarko frezarka jest bardzo przydatna, do pracy w warsztacie jest według mnie bardzo potrzebna i jeżeli ktoś pracuje w tym zawodzie to materiał jak najbardziej przydatny i napisany w taki sposób, że nawet osoba niezbyt w temacie się połapie. Pozdro.
W mojej pracy używana jest górnowrzecionowa frezarka do drewna i przyznam, że taki sprzęt wymaga tego, żeby umieć się nim posługiwać i wiele godzin praktyki. Marka proxxon robi bardzo dobrej jakości sprzęt, mało awaryjny i dobrze wykończony 😉
Jeżeli ktoś chce, żeby znalazła się u niego dobra wiertarko frezarka to zdecydowanie bosch. Jeżeli chodzi o takiego rodzaju sprzęt, to wybór zawsze pada na tę markę, bo jest po prostu solidna i robi dobrej jakości, porządny sprzęt, który służy przez długie lata. Sprawdza się to u mnie w każdym rodzaju sprzętu.
Potrzebna jest nam w firmie frezarka górnowrzecionowa do metalu – jest ktoś w stanie polecić jakiegoś producenta, który jest w zakładzie pracy u Was sprawdzona? Nie powiem, że pracownicy postawili mnie przed ciężkim zadaniem, bo w tej kwestii jestem raczej mało obeznany. Proszę o pomoc, z góry dziękuję.
Potrzebna mi była dobra wiertarko frezarka i ciesze się, że trafiłem na Wasz artykuł. Bardzo mi pomógł. Wybór padł na sprzęt od marki Proxxon. Pracuje bez zarzutu, wykonanie wydaje się solidne, miejmy nadzieje, że nie będzie problemu z ewentualną reklamacją w razie problemów.