Wybór kosiarki do trawy. Jakie są rodzaje, typy oraz cechy szczególne? Ranking kosiarek

12

spalinowa kosiarka do trawy
spalinowa kosiarka do trawy
Kiedy nadejdzie taki moment, że staniemy się szczęśliwymi posiadaczami kawałka ziemi gotowej do zagospodarowania, często decydujemy się na trawnik.

Przepiękny kawałek zieleni tuż przy domu to marzenie niejednego z nas. Możliwość weekendowego spędzania ciepłych, popołudniowych wieczorów w tak bliskim otoczeniu naszej egzystencji to naprawdę komfort i wypoczynek.

Chcąc, aby nasz trawnik wyglądał estetycznie i schludnie, niezbędna jest prawidłowa opieka nad nim. Podstawą jest regularne koszenie. A czym najlepiej? W poniższym artykule postaramy się wskazać najważniejsze zalety oraz wady poszczególnych typów urządzeń do przycinania trawy, jak również zestawienia w postaci rankingów.


Podstawowe rodzaje kosiarek

Wybór kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Czy kupić kosiarkę elektryczną czy spalinową? A może tylko podkaszarkę albo kosiarkę ręczną? Podstawowe kryteria to wielkość trawnika, nierówność powierzchni, wysokość trawy oraz obecność krzewów czy też drzew.
Wybór kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Czy kupić kosiarkę elektryczną czy spalinową? A może tylko podkaszarkę albo kosiarkę ręczną? Podstawowe kryteria to wielkość trawnika, nierówność powierzchni, wysokość trawy oraz obecność krzewów czy też drzew.
Oto cztery rodzaje kosiarek dostępne obecnie na naszym rynku:

To, którą z nich wybierzemy, zależy od pewnych czynników, które powinniśmy wziąć pod rozwagę:

 • powierzchnia i ukształtowanie terenu,
 • szerokość cięcia,
 • posiadanie przewodu elektrycznego bądź bezprzewodowość,
 • gabaryty urządzenia,
 • funkcja zbierania trawy,
 • zasobność naszego portfela.

Aby dokonać rozsądnego wyboru, którego nie będziemy za chwilę żałowali, musimy najpierw uzmysłowić sobie, czego tak naprawdę oczekujemy oraz jaką kwotę pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup wymarzonej kosiarki.

Pielęgnacja zieleni w ogrodzie to zajęcie wymagające optymalnych sposobów i narzędzi. Bez regularnego koszenia trawy trudno utrzymać trawnik w odpowiedniej kondycji. Aby właściwie dobrać sprzęt do zadań, warto rozważyć plusy i minusy poszczególnych urządzeń.

Jaką kosiarkę wybrać?

Najważniejszym punktem odniesienia przy wyborze kosiarki wydaje się być teren, na którym znajduje się trawnik. Uznaje się, że do powierzchni poniżej 50m2 wystarczającym sprzętem okaże się kosiarka ręczna rotacyjna, powyżej tego rozmiaru o wiele wygodniejsza będzie kosiarka elektryczna. Kiedy jednak metraż naszej działki sięga powyżej 200m2 idealnym rozwiązaniem będzie spalinowa wersja urządzenia.

Bębnowa kosiarka ręczna

Posiadając niewielki trawnik o powierzchni do kilkuset metrów kwadratowych warto rozważyć zakup kosiarki bębnowej, która pozbawiona jest silnika. Dzięki temu, że nie jest ona wyposażona w jednostkę napędową, w trakcie pracy emituje zdecydowanie mniej hałasu od wersji spalinowej i elektrycznej. Wersje bębnowe, napędzane siłą naszych mięśni, są z reguły lekką i prostą konstrukcją, ponadto nie musimy wydawać praktycznie żadnych pieniędzy podczas ich eksploatacji.

Ekologiczna i zarazem poręczna kosiarka bębnowa świetnie nadaje się do drobnych prac na małym trawniku, natomiast ze względu na jej niską wydajność nie rekomendujemy tego rozwiązania na potrzeby dużych trawników.

Ręczne kosiarki do trawy RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane ręczne kosiarki do trawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych.


Elektryczna kosiarka do koszenia

Jeżeli mamy przed domen ogród o nieco większych rozmiarach, wówczas warto rozważyć zakup kosiarki dysponującej silnikiem. Mniej wydajnymi konstrukcjami są wersje elektryczne, które cenione są przede wszystkim za niższą cenę w porównaniu z odmianami spalinowymi, ponadto nie emitują one tyle hałasu, są lżejsze i przy tym bardziej sterowne oraz ekologiczne.

Niestety dość sporą niedogodnością jest problematyczny przewód, który może stanowić problem w przypadku, gdy posiadamy ogródek z dużą ilością krzewów i drzew. Kosiarki elektryczne ponadto nie spełnią swojego zadania przy koszeniu wysokiej oraz bardzo gęstej trawy, w tym celu musimy zakup bardziej wydajne urządzenie.

Elektryczne kosiarki do trawy RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane elektryczne kosiarki do trawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych.


Kosa z silnikiem spalinowym

Niezastąpiona przy dużych powierzchniach, w zależności od mocy silnika poradzi sobie nawet ze stuarowym obszarem (większe wymagają kosiarek samojezdnych). Im trudniej, tym lepiej – duża moc pozwoli na nieprzerwaną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Niestraszne jej nierówności, nieregularne brzegi, kretowiska czy wysoka trawa. Problem może sprawić jej duża waga i głośna praca. Operowanie kosą wymaga umiejętności manualnych.

Kosy spalinowe RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane kosy spalinowe. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych.


Podkaszarka do cięcia trawy

Mniejsza siostra kosy, służąca do wycinania trawy z trudno dostępnych miejsc – przy obrzeżach, pniach drzew czy kępach roślin. Model spalinowy od elektrycznej wersji różni się przede wszystkim brakiem kabla, czyli większą swobodą dla operatora (ważne przy dużych odległościach) i wzmożonym bezpieczeństwem (mokry kabel w trawie to zawsze powód do zaniepokojenia). Podobnie jak w przypadku kosy mogą przeszkadzać decybele i spaliny. Niezastąpiona w każdym gospodarstwie jako uzupełnienie zakresu pracy kos i kosiarek.

Podkaszarki elektryczne RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane podkaszarki elektryczne. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie i eksploatacji kosiarki?

 • Komfort koszenia. Propozycja pojazdu samojezdnego, swoim wyglądem przypominającego traktor, to wariant znacznie kosztowniejszy, jednak sprawiający najwięcej przyjemności w trakcie wykonywania koszenia. To, do jakiej działki ją zakupimy, zależy tylko i wyłącznie od naszych własnych przekonań i preferencji, jednak najlogiczniejsze wydaje się zastosowanie jej do powierzchni mającej co najmniej 500m2.
 • Charakter pracy. Przy niewielkich trawnikach z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zakup podkaszarki do trawy – elektrycznej albo spalinowej. W trudno dostępnych miejscach przydadzą się nam natomiast kosy spalinowe, odpowiednie do zaawansowanych prac.
 • Ukształtowanie powierzchni. Kolejna kwestia to nierówność powierzchni, która ma być koszona. Nie poleca się kosiarek bębnowych na glebie nierównej, z częstymi zagłębieniami czy też elementami wypukłymi. Do tego celu przeznaczona jest bardziej kosiarka rotacyjna. Przy równej i niewielkiej powierzchni oraz niezbyt wysokiej trawie można natomiast pokusić się o tańszy wariant w postaci kosiarki ręcznej, nie wymagającej ani zasilania ani paliwa. Napędzamy ją sami, a wymogiem koniecznym jest dobra styczność kół z glebą. Przy dużej powierzchni nie jest ona zalecana ze względu na siłę, jaką musimy włożyć w koszenie.
 • Szerokość koszenia oraz regulacja wysokości. Ponadto warto przy wyborze kierować się szerokością koszenia, jaką oferuje kosiarka do trawy, a także poziomami regulacji wysokości koszenia (zarówno z przodu, jak i z tyłu). Kosiarki elektryczne z reguły oferują mniejszą szerokość z porównaniu z kosiarkami spalinowymi, są jednak od nich lżejsze. Coś za coś – elektryczny wariant jest mało poręczny przy trawniku z dużą ilością krzewów oraz drzew.

  Szerokość cięcia noża do kosiarki będzie ważnym kryterium, kiedy na naszej działce znajdują się liczne przeszkody – klomby kwiatów, tuje, drzewa, które wymagają skutecznego manewrowania kosiarką pomiędzy nimi. Jeśli jednak trawnik jest otwarty, tworzy jednolitą i gładką przestrzeń – wybierzmy te kosiarki o nożycach mających szerokość zbliżoną do około 45-50cm. To pozwala na skrócenie czasu koszenia nawet o połowę, porównując z mniejszymi odpowiednikami.

 • Stan noży. Bardzo ważną rzeczą jest pilnowanie ostrości noży tnących oraz ich wyważenie, gdyż tępe mogą uszkadzać darń trawy i tym samym powodować jej żółknięcie.

Spalinowa kosiarka na duże tereny

Warto się na nią zdecydować przy większym, ale równym i regularnym trawniku. Odpalanie silnika przy mniejszym areale może okazać się bardziej kosztowne. Brak przewodu pozwala dotrzeć w najdalsze zakątki ogrodu, a szerszy pas koszenia i mechanizm samojezdny, a także mocniejszy silnik w porównaniu do wersji elektrycznej znacznie skracają czas i ułatwiają warunki pracy. Mniejszą sprawność manewrowania i ciężar można zniwelować przy pomocy podkaszarki.

Kosiarka spalinowa z napędem idealna dla kobiet

Bywa i tak, że to kobiety bardzo aktywnie uczestniczą w pielęgnowaniu przydomowego ogródka. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, kupując kosiarkę powinniśmy zastanowić się nad wybraniem modelu z napędem na koła. Nawet najbardziej wątłej użytkowniczce koszenie nie będzie sprawiało wtedy żadnego problemu. Odpalanie silnika spalinowego także bywa niełatwym zadaniem. Płeć znacznie wpływa więc na zmniejszenie ilości kosiarek, które bierzemy pod uwagę, jeśli oczywiście chcemy, by czynność ta wykonywana była z przyjemnością i stanowiła pewien rodzaj relaksu.

Spalinowe kosiarki do trawy RANKING

Ranking Lipiec 2024

Najchętniej wybierane kosiarki spalinowe do trawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych.


Dodatkowe funkcje kosiarek – czy warto?

Kiedy wymienione wcześniej kryteria zostały już przez nas rozstrzygnięte, zajmijmy się dodatkowymi funkcjami. Producenci także i tutaj rozpieszczają swoich klientów wymyślając, jak bardzo można ułatwić ich życie i skusić do zakupu właśnie swojego modelu. Weźmy pod uwagę, że posiadanie wbudowanego kosza czy też przewodu ciągnącego się nam między nogami może znacznie spowalniać koszenie naszego trawnika. Możliwość pracy w wysokiej wilgotności czy też regulacja wysokości cięcia owszem, są przydatnymi funkcjami. Zawsze jednak zastanówmy się, jakie są nasze priorytety, także i w przypadku koszenia własnego trawnika.


Kosiarki do trawy RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kosiarek do trawy, uwzględniając wszystkie ich typy oraz rodzaje.


Podstawowe kryteria wyboru kosiarki – podsumowanie

Reasumując – absolutnie podstawowe kwestie, jakie należy uwzględnić przy wyborze kosiarki do trawy, to przede wszystkim:

 • powierzchnia trawnika oraz samo ukształtowanie terenu – w przypadku dużej powierzchni i licznych posadzonych krzewów, drzewek, kwiatów itp. jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup kosiarki spalinowej. Przekładanie co rusz kabli (w przypadku modelu elektrycznego) między drzewami bywa nader uciążliwe i znacząco obniża komfort pracy. Przy nierównej powierzchni terenu ze względu na z reguły większą moc i gabaryty spalinowa kosiarka znacznie lepiej znosi trudy eksploatacyjne, na takim terenie warto ewentualnie rozważyć zakup kosiarki rotacyjnej, egzemplarze bębnowe dedykowane są raczej na starannie pielęgnowane i równe trawniki;
 • źródła samego zasilania – w tym przypadku istotne jest, czy będziemy mieli bezproblemowe dojście do kontaktu, jeżeli zdecydujemy się na kosiarkę elektryczną;
 • technika koszenia oraz częstotliwość – przy sporadycznym wykorzystywaniu kosiarki na małej i równej powierzchni wystarczy nam w zupełności sprzęt stosunkowo niedrogi oraz cichy. Z uwagi na fakt, że kosiarki spalinowe są głośniejsze, zaleca się w takich przypadkach zakup kosiarek lub podkaszarek elektrycznych. Niemałe znaczenie ma tutaj brak zapachu spalin, który docenimy nie tylko my.

Czym zatem kosić trawnik?

Każda osoba posiadająca dom z ogrodem powinna posiadać kosiarkę do trawy, dzięki której będzie można poradzić sobie skutecznie z regularnym koszeniem trawnika, co powinno odbywać się co kilka tygodni w okresie jesiennym i najlepiej co tydzień w okresie wiosennym (przyspieszona wegetacja roślin).

Dobrym wyborem będzie na pewno kosiarka spalinowa, która nie powinna być zbyt droga, za to można się nią łatwo obsługiwać. Dobór kosiarki to jednak dość czasochłonne zadanie, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

Mechanizm tnący

Popularną opcją na rynku jest też kosiarka elektryczna, lżejsza i przy tym bardziej komfortowa w użytkowaniu, chociaż w jej przypadku minusem jest konieczność dostępu do źródła zasilania oraz kłopotliwy przewód. Ważny w takich kosiarkach jest jednak przede wszystkim mechanizm tnący. Uniwersalny mechanizm posiada jedno ostrze, dlatego też taka kosiarka dobrze spisze się na trawnikach o małej powierzchni.

Dobrą opcją będą kosiarki bijakowe, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne i można przycinać nimi spore trawniki, krzewy, a nawet drzewa.

Moc, wysokość oraz szerokość koszenia

Przy zakupie kosiarki powinno zwrócić się uwagę na jej moc, wysokość oraz szerokość koszenia. Dobra kosa spalinowa powinna posiadać moc wyższą niż 500W, może to być nawet zdecydowanie większa wartość. Szerokość oraz wysokość koszenia powinny posiadać jak najwyższe wartości, wtedy koszenie będzie bardziej komfortowe i szybsze.

Podkaszarka do trawy powinna posiadać też kółka znajdujące się na metalowych łożyskach, aby można było z niej swobodnie i bezpiecznie korzystać. Popularnym wyborem wśród ogrodników posiadających spory teren do pielęgnacji jest traktorek kosiarka, ponieważ:

 • nie trzeba wykorzystywać wtedy siły swoich mięśni,
 • można bardzo precyzyjnie skosić trawnik,
 • koszenie trawnika zajmuje najmniej czasu.

Jak wyczyścić kosiarkę po koszeniu?

Niezależnie czy mamy w posiadaniu model kosiarki do trawy spalinowy czy elektryczny, wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, aby służyły nam przez długie lata. Czyszczenie kosiarki nie zawsze wiąże się z trudnościami, przy odrobinie odpowiedniej wiedzy z tego zakresu. Jak zatem wyczyścić kosiarkę?

Jak wyczyścić kosiarkę elektryczną?

Najważniejszą rzeczą, jest odłączenie kosiarki od zasilania, na cały proces czyszczenia. Potrzebne będzie nam też kilka lekkich narzędzi:

 • szmatka,
 • wiaderko wody,
 • szczotka z twardego włosia,
 • opcjonalnie możemy pomóc sobie sprężarką do powietrza.

Po odłączeniu jej od prądu, możemy przystąpić do usuwania zabrudzeń. W przypadku lekkich zanieczyszczeń wystarczy szmatka, w przypadku tych bardziej opornych pomocna okaże się szczotka z twardym włosiem, która usunie zanieczyszczenia również ze szczelin.

Możemy użyć również sprężonego powietrza, by pozbyć się resztek trawy. Jest to polecane rozwiązanie w przypadku kosiarek elektrycznych.

Jak wyczyścić kosiarkę spalinową?

W tego typu urządzeniach musimy na początku usunąć element ochraniający elektryczny zapłon. Po wykonaniu tego możemy przystąpić do czyszczenia. Teoretycznie powtarzamy schemat postępowania jak w przypadku kosiarki elektrycznej, jednak niektóre modele nie nadają się do czyszczenia wodą. Informacje o tym znajdziemy zazwyczaj w instrukcji obsługi danego modelu.

Najpierw czyścimy ostrza kosiarki, a następnie pozostałe elementy. W pierwszej kolejności usuwamy resztki trawy oraz ziemi.

12 thoughts on “Wybór kosiarki do trawy. Jakie są rodzaje, typy oraz cechy szczególne? Ranking kosiarek

 1. Od wielu, wielu lat używam elektrycznej kosiarki do trawy i jestem bardzo zadowolony. Tania w eksploatacji, stosunkowo tania w zakupie. Dodatkowo nie smrodzi, jak kosiarki spalinowe. Swoje zadanie spełnia, trawa jest ładnie przystrzyżona. Problem może się pojawić jedynie wtedy, gdy mamy naprawdę duży ogród i nie ma gdzie podłączyć kosiarki, wtedy trzeba się zdecydować na kosiarkę spalinową.

 2. Dokładnie tak jak autor artykułu napisał jestem posiadaczką kosiarki spalinowej z napędem i faktycznie jest idealna! Oczywiście miałam kiedyś zwykłą i dawałam radę. Ale po co się męczyć? ta jest o wiele przyjemniejsza w użytkowaniu i nawet zaczęłam lubić koszenie trawy:) Pozdrawiam wszystkie kobitki pracujące w ogrodach i na działkach!

 3. Dobra kosiarka to podstawa w każdym ogrodzie. Sam mam kosiarkę spalinową i służy mi już siódmy rok! Równo tnie trawę, chodzi stosunkowo cicho i co najważniejsze, nie psuje się. Powiem szczerze, że nie zamieniłbym jej na żadną inną, a jeśli się zepsuje (co kiedyś na pewno nastąpi) to kupię nowszy model ale tej samej firmy.

 4. Po przyjeździe na działkę, co roku muszę uporać się z wysoką trawą, do tej pory robiłem to kosą ( tak wiem, to dosyć staromodne ), ale przynosiło to dobre efekty. Tego lata postanowiłem, że zmienię to w końcu i kupię kosiarkę. Wybór padł na markę Lumag i szczerze mogę ją każdemu polecić 😉

 5. Mieszkam na obrzeżach miasta i posiadam jedynie kosiarkę ręczną. Staram się by nie zapuściła się duża i robię to systematycznie. Jest bardzo wygodna w użyciu i poręczna. Przechowuje się ją też bez zarzutu bo w szopie wystarcza miejsca na wszystko. Warto kupić coś z wyższej półki bo te tańsze to czasami pic na wodę.

 6. Nie wyobrażam sobie nic innego do wysokiej trawy jak kosiarka spalinowa. Ma większą moc niż zwykłe elektryczne, poza tym są bardziej poręczne no i nie trzeba uważać na kabel, a widziałem takich co prawie pocięli go ostrzem. Kosiarka w ogrodzie jest dla mnie chyba najważniejszym narzędziem.

 7. Mam na swojej działce samojezdną kosiarkę do trawnika, ze względu na dosyć dużą powierzchnie jaka musi być regularnie koszona. Nie powiem, jest to dosyć kosztowna zachcianka, ale nie wyobrażam robić sobie tego w inny sposób. Bardzo wygodne i oszczędza dużo pracy.

 8. Potrzebna mi była spalinowa kosiarka do wysokiej trawy. Wybór padł na firmę NAC. Jestem bardzo zadowolony, pierwszy raz kupiłem jakiś sprzęt innej firmy niż te najbardziej popularne i muszę przyznać, że w niczym nie odstaje 😉

 9. Na mojej działce trawa jest dosyć problematyczna, nie wiem w sumie jak to ująć, ale mam z nią niemałe problemy. Głównie dlatego, że jestem tam tylko dwa miesiące w roku w okresie sezonu. W zeszłym roku potrzebna mi była kosiarka z napędem do gęstej trawy i powiem szczerze, że od tej pory wydaje mi się, że jest nieco lepiej. Jednak regularne koszenie daje mega efekty.

 10. Fajnie, że trafiłem na ten materiał, bo potrzebna mi była kosiarka do wysokiej trawy. Moja poprzednia nie miała takiej regulacji wysokości ostrza, jakiej bym oczekiwał. Trafiła się fajna husqvarna w korzystnej cenie i teraz mogę się pochwalić prawdziwą kosiarką.

 11. Od zawsze kusiła mnie kosiarka typu traktorek, ale nie wiedziałem, czy jest sens wydawać tyle pieniędzy. Jak najbardziej było warto. Jest to sprzęt super jakości, nie miałem nic lepszego. Bardzo dobrze spisuje się na dużych powierzchniach, nie ma porównania do kosiarki ręcznej. Kosimy dużo szybciej i dokładniej 😉

 12. Wybór kosiarki jest bardzo ważny i wszystko zależy od tego jaki duży trawnik mamy. Ja sam szukam kosiarki spalinowej i szczerze mam mętlik w głowie, duzy wybór 🙂 póki co upatrzyłem sobie kosiarkę firmy Stiga no ale ostatecznie jeszcze nie podjałem decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Nożyce pomocnikiem przy pięknym ogrodzie. Jakie wybrać: spalinowe czy elektryczne? Aktualny ranking nożyc i sekatorów do żywopłotu

pon. paź 4 , 2021
Przydatność nożyc do żywopłotu i trawy. Obecnie wygląd zaczyna mieć […]
Sekator ręczny kowadełkowy RS2500 Wolf Garten

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.