Wyrzynarka. Jaka najlepsza do prac ogrodowych i przydomowych? Rankingi na 19 września 2023

Aktualizowane dnia 10

Wyrzynarka elektryczna marki Metabo, model STEB 70 Quick.
Wyrzynarka elektryczna marki Metabo, model STEB 70 Quick.
To przydatne narzędzie pozwala przycinać elementy oraz wycinać dekoracje, szczególnie przydatne podczas drobnych prac domowych i ogrodowych. Dzięki wyrzynarce możemy wycinać zarówno linie proste, jak i krzywe.

Wyrzynarka nadaje się do przycinania drewna oraz tworzyw podobnych do drewna (w tym paneli). Niektóre z nich (z reguły te mocniejsze modele) są przystosowane także do cięcia powierzchni metalowych po zamontowaniu odpowiedniego brzeszczotu.

Ceny wyrzynarek wahają się od około 70-80 do dobrych kilku tysięcy złotych. W zależności od przeznaczenia oraz intensywności eksploatacji należy wybierać inną wyrzynarkę do domowego warsztatu, a inną do profesjonalnego zastosowania w firmie, w której produkcja ma charakter masowy i codzienny.


Podstawowy podział wyrzynarek

Rodzaje wyrzynarek ze względu na sposób pracy urządzenia:

 • klasyczne – brzeszczot porusza się po osi pionowej, od dołu do góry; podczas pracy urządzenie należy lekko (ale bez przesady) dociskać;
 • oscylacyjne, inaczej wahadłowe (z podcinaniem) – porusza się zarówno po osi pionowej, jak i poziomej; wymaga mniejszego nacisku podczas pracy, ze względu na konstrukcję i sposób działania dedykowany do bardziej zaawansowanych prac (grubszy obrabiany materiał);
 • stołowe – nie wykonujemy żadnych czynności urządzeniem, a jedynie obrabianym materiałem;
 • włosowe – za cięcie odpowiada włosowy brzeszczot, ten typ wyrzynarki dedykowany jest do precyzyjnej obróbki materiału w kształty koliste.

Czym charakteryzuje się wyrzynarka włosowa?

Wyrzynarki włosowe to narzędzia wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów jak i cieszące się zainteresowaniem amatorów.

Wyrzynarka włosowa to szczególny rodzaj tych elektronarzędzi. Wykorzystuje się ją do cięć nieregularnych i wymagających dużej precyzji. Jej zakup to dobra inwestycja, podnosząca jakość pracy w każdym warsztacie. Spośród zalet takich urządzeń można wymienić między innymi:

 • dokładne i szybkie wycinanie nieregularnych kształtów (kaligraficzne litery, ozdoby, cyfry, przedstawienia plastyczne),
 • zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza dzięki systemom odsysania pyłu lub jego zdmuchiwania,
 • poprawa wydajności i komfortu pracy (brak angażowania siły mięśni i pozostawania w wadliwej postawie podczas cięcia).

Brzeszczoty na każdą okazję

Specjalne brzeszczoty do wyrzynarek włosowych dzielą się na różne rodzaje, optymalnie sprawdzające się przy obróbce poszczególnych materiałów. Wyróżniamy przede wszystkim brzeszczoty:

 • do drewna i tworzyw sztucznych, to jest typu CV i HSC,
 • do bardzo twardych materiałów jak stal nierdzewna, ceramika lub materiały budowlane (brzeszczoty typu HM i TTC),
 • do pracy w metalu (stal, mosiądz, miedź itp.), to jest typu HSS.

Opcje zasilania

Alternatywą dla wyrzynarki zasilanej z sieci (w pełni stacjonarnej) jest urządzenie wyposażone w akumulator (mobilne). Najlepszym rozwiązaniem są lekkie baterie litowo-jonowe (Li-Ion), które można ładować w dowolnym momencie.

Baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd) są cięższe, zaś ładować można je dopiero po zupełnym wyczerpaniu. Baterie Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowe) różnią się od akumulatorów Ni-Cd tylko eliminacją z ich składu związków kadmu.


Na jakie parametry i akcesoria wyrzynarek zwracać uwagę?

Przy wyborze odpowiedniej wyrzynarki należy zwracać uwagę na następujące funkcje oraz parametry:

 • maksymalna głębokość cięcia: drewna, metalu i tworzywa sztucznego (dla każdego materiału są z reguły inne wartości),
 • regulacja kąta wychylenia w różnych kierunkach,
 • regulacja skoku dzięki kilkustopniowej skali (najlepiej wybrać taką mającą przynajmniej 1000 skoków na minutę),
 • klucz imbusowy,
 • przyłącze służące do odsysania pyłów, w tym celu stosuje się chociażby dyszę, do której podłącza się odkurzacz; niekiedy na wyposażeniu znajduje się również mechanizm służący do zdmuchiwania pyłu, odpadków czy też trocin,
 • moc urządzenia wpływa w ogromnym stopniu na wydajność urządzenia, do cięższych prac warto wybierać model dysponujący mocą powyżej 500 W,
 • typ uchwytu, który powinien być przystosowany do różnych rodzajów brzeszczotów,
 • prowadnica równoległa,
 • laserowy wskaźnik cięcia ułatwia nacinanie materiału, co zwiększa precyzję urządzenia podczas pracy,
 • brzeszczot – warto kupić co najmniej kilka typów do cięcia różnych materiałów.

Do wyrzynarki warto również dokupić metalową przykładnicę i cyrkiel. Celem odpowiedniej konserwacji przyda nam się smar do brzeszczotów, dzięki któremu element ten nie przegrzewa się.

Wyrzynarka zamontowana pionowo staje się stacjonarną piłą pod warunkiem, że przymocowana zostanie imadłem do podłoża.

wyrzynarka akumulatorowa
wyrzynarka akumulatorowa
wyrzynarka elektryczna
wyrzynarka elektryczna

Ze względu na rodzaj zasilania rozróżnia się wyrzynarki akumulatorowe oraz elektryczne, podłączane do prądu. Większą mobilnością rzecz jasna cechują się te pierwsze, w przypadku modeli elektrycznych konieczny jest dostęp do źródła prądu. W przypadku wyrzynarek akumulatorowych należy oczywiście pamiętać o ich cyklicznym ładowaniu.


Wyrzynarki elektryczne sieciowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych elektrycznych wyrzynarek sieciowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Wyrzynarki akumulatorowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wyrzynarek akumulatorowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Przy wyborze konkretnego modelu należy zwracać uwagę na wagę urządzenia, cięższe modele w długotrwałej i intensywnej eksploatacji potęgują zmęczenie.


Co powinniśmy wiedzieć o pracy z wyrzynarką?

Należy przyciskać wyrzynarkę do materiału, nie może ona wpadać w drgania, gdyż zmniejsza to znacząco precyzję jej działania. Bardzo twarde materiały należy ciąć powoli, podrzynania nie wolno stosować podczas cięcia metalu. Wyrzynarkę prowadzi się równomiernie, w jednym tempie.

Wyrzynarka jest urządzeniem, które na pewno przyda się podczas remontów, prac dekoratorskich czy drobnego majsterkowania.


Wyrzynarki do drewna RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wyrzynarek do cięcia drewna. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


UWAGA! ZAPAMIĘTAJ!

Praca z wyrzynarką – na co zwracać szczególną uwagę?

 • zwracajmy uwagę na równomierny docisk urządzenia;
 • szybkość cięcia powinniśmy uzależniać od stopnia twardości drewna, metalu czy też tworzywa sztucznego (im twardszy, tym wolniej powinniśmy ciąć);
 • szybkość pracy powinna być jednakowa podczas cięcia;
 • podczas cięcia metalu nie należy stosować systemu podrzynania (kątowe ustawienie brzeszczotu);
 • nadmierne drganie wyrzynarki może doprowadzić do złamania lub uszkodzenia brzeszczotu.

Ogrodowe zapytania:

 • wyrzynarka do paneli
 • wyrzynarka top 10
 • ranking wyrzynarek stolowych
 • wyrzynarka do drewna
 • wyrzynarka ranking
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Ilość opinii: 10 na temat “Wyrzynarka. Jaka najlepsza do prac ogrodowych i przydomowych?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
 1. Dobre wyrzynarki oferuje DeWalt i to w niezłej cenie. Warto też rozejrzeć się za promocjami, gdyż możemy wtedy dostać fajny sprzęt w niskiej cenie. Sam używam właśnie DeWalta i naprawdę jestem zadowolony, do domowych zastosowań sprawdza się świetnie. Sąsiad ma z kolei jakiś chiński wynalazek bez nazwy i przeklina dzień w którym się na niego zdecydował, także lepiej kupować markowy sprzęt.

 2. Ranking przedstawia top10 szlifierek taśmowych do 3l, które z powodzeniem sprawdzą się podczas szlifowania drewna.

 3. Zakupiłem wyrzynarkę firmy Festfool, ponieważ chciałem dzieciom zbudować domek na drzewie. A w domku niezbędne są okienka itp. Sprawdziła się bardzo dobrze, ja nawet jako laik, potrafiłem się nią obsługiwać. Domek jest, dzieci zadowolone, wyrzynarkę pożyczyłem koledze:)

 4. De Walt jest podobny dobry. Wiem to od kuzaja, bo prowadzi firmę. Nie dużą, ale wyrzynarka jest mu potrzebna i postanowił właśnie tej firmy zakupić. Chwali, że się nie zacina, gładko sunie i jest dokładna. Ja tam na takiej robocie się nie znam bo bardziej w elektryce siedzę, ale o drewnie to on wie wszystko. Pozdrawiaaaaam

 5. Dobra wyrzynarka do drewna to dla mnie była podstawa po awarii poprzedniej. Kupiłem sprzęt Boscha i jestem z niego super zadowolony. Dobrze, równo pracuje i się nie zacina. Nie ma z nim problemów. Dodatkowo kupiony na promocji to trochę grosza zostało 😉

 6. W swoim warsztacie mam wyrzynarkę stołową, bo tak moja praca akurat wybrała. Mocna wyrzynarka stołowa musi być dobrze wybrana, nie można tu oszczędzać bo to poważny sprzęt. Warto sięgnąć opinii kogoś się w tym znającego.

 7. Czy ktoś może powiedzieć, jaka jest wydajna włosowa wyrzynarka? Szukam już od dłuższego czasu czegoś sensownego i nie mogę znaleźć. Jest tego tak dużo, że czasami wydaje mi się, że niczym się nie różnią na pierwszy rzut oka.

 8. Potrzebna mi była mocna wyrzynarka do drewna i wybór padł na boscha, w sumie to większość sprzętu jaki mam, pochodzi od właśnie tego producenta. Przyciąga mnie to, że każda rzecz wykonana jest z dbałością o szczegóły, nie psuje się często, a nawet gdy do tego dojdzie, nie ma problemu z reklamacją.

 9. w pracy pracuję na urządzeniach AEG, dla mnie mają najlepszy stosunek ceny do jakości, są świenie wykonane, mają mocne silniki, nie oszczędzam ich na co dzień a niektóre urzadzenia mam od lat i wciąż pracują jak nowe

 10. Posiadam wyrzynarkę Makita, świetnie pracuje, polecam. Jak kupowałam oferował ją sklep z narzędziami Domitech .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Jakie meble powinny znaleźć się w ogrodzie w tym sezonie?

czw. cze 30 , 2022
Ogród powinien być miejscem do relaksu, odpoczynku i spotkań z […]

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.