Wybór wertykulatora do pielęgnacji trawnika. Zabieg wertykulacji i aeracji. Jakie modele można znaleźć w rankingu? Rankingi na 19 września 2023

Aktualizowane dnia 9

Wertykulator ręczny nadaje się idealnie do lekkich prac ogrodowych na niewielkich działkach, przy lekkiej i nieubitej glebie.
Wertykulator ręczny nadaje się idealnie do lekkich prac ogrodowych na niewielkich działkach, przy lekkiej i nieubitej glebie.
Jeżeli jesteśmy właścicielami przydomowego trawnika, utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga pracy. Jednym ze sposobów na poprawienie wyglądu trawy, oprócz takich czynności jak regularne podlewanie i strzyżenie, jest stosowanie wertykulatora.

Z czasem w każdym trawniku wytwarza się zbita warstwa chwastów i różnego rodzaju kłączy. Powoduje on nieatrakcyjny wygląd trawnika, a dodatkowo utrudnia wchłanianie wody do ziemi, przez co trawa może żółknąć. Wertykulator to nieskomplikowane urządzenie wyposażone w ostrza skierowane ku glebie, które pozwoli nam rozluźnić i napowietrzyć ziemię. Dzięki temu woda będzie lepiej docierać do roślin, a co za tym idzie — zaobserwujemy ich zdecydowany wzrost.

Dzięki wertykulatorom niszczymy także chwasty i mchy, które na co dzień zabierają sporo światła roślinom i utrudniają ich prawidłowy wzrost. Dodatkowo po zastosowaniu takiego urządzenia w powstałe otwory możemy wsypać odpowiednie podłoże i nawozy. Warto używać go regularnie, zwłaszcza po okresie zimowym, gdyż taki zabieg znacznie wpływa na regenerację trawnika. Jeżeli chcemy, aby zabieg był skuteczniejszy, należy przeprowadzić go na krótko ściętej trawie.


Rodzaje wertykulatorów

Możemy wyróżnić 3 rodzaje wertykulatorów ze względu na napęd:

  • wertykulator ręczny – najprostsza konstrukcja wykorzystująca siłę ludzkich mięśni. Może być wyposażony w koła ułatwiające przemieszczanie go po trawniku. Przeznaczony do małych i raczej zadbanych terenów. Jego największe zalety to brak ograniczenia długością kabla i brak emisji szkodliwych spalin;
  • wertykulator elektryczny – używany do większych i bardziej zaniedbanych trawników. Znacznie bardziej wydajny niż wersja ręczna i cichszy oraz bardziej ekologiczny niż wersja spalinowa. Jednak jego zasięg jest ograniczony długością kabla;
  • wertykulator spalinowy – ma największą moc ze wszystkich wymienionych rodzajów. Przeznaczony do dużych terenów. Pozwala na szybką wertykulację nawet mocno zarośniętych trawników. Z zalet na pewno należy wymienić jego dużą moc i wydajność oraz brak ograniczenia długością kabla. Niestety generuje on duży hałas i szkodliwe spaliny, a także jest dosyć ciężki (nawet do 40 kg).

Wertykulator ręczny i elektryczny

Podczas zakupu wertykulatora musimy wziąć pod uwagę podstawowy czynnik: na jak dużej powierzchni chcemy go stosować? Istnieją wertykulatory ręczne i elektryczne. Te pierwsze stosowane są zazwyczaj na mniejszych powierzchniach. Te wymagają siły naszych rąk, aby zadziałały. Zdecydowanie wygodniejsze są wertykulatory elektryczne. Praca z taki urządzeniem jest bardzo wydajna, jednak zakres obszaru, na którym możemy się poruszać, jest ograniczony kablem.


Wertykulator spalinowy i akumulatorowy

Wertykulator spalinowy dedykowany jest dla osób posiadających spory ogród i trawnik. Ma dużą moc, wystarczającą przy cięższych prac.
Wertykulator spalinowy dedykowany jest dla osób posiadających spory ogród i trawnik. Ma dużą moc, wystarczającą przy cięższych prac.
Możemy się także zaopatrzyć w urządzenia o silniku spalinowym. Są zdecydowanie głośniejsze niż te elektryczne, ale nie ogranicza nasz przewód elektryczny, przez co są one wygodniejsze w stosowaniu. Posiadają także największą moc i zwykle są stosowane do trawników o bardzo dużej powierzchni.

Pomiędzy nimi są wertykulatory akumulatorowe. Podobnie jak spalinowe nie wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła prądu, są stosunkowo ciche i dosyć wydajne. Jednak należy pamiętać, że energia zawarta w akumulatorze nie wystarcza na zbyt długi czas pracy, zwykle jest to kilkadziesiąt minut. Może stanowić to pewne utrudnienie jeśli posiadamy trawnik o dosyć dużej powierzchni. Mimo to świetnie nadadzą się do pracy na średnich i małych trawnikach.


A może wertykulator aerator w jednym?

Wspomniane już wcześniej urządzenie łączy w sobie zalety wykonanej wertykulacji oraz aeracji. Dołączone do zestawu dwa wałki robocze, gdzie każdy z nich ma przydzielone zadanie, bardzo łatwo montuje się w części roboczej. Gdy będziemy decydować się na konkretny model, warto wybrać ten, w przypadku którego wymiana wałka odbywa się bez narzędzi. Na wydajność (szczególnie wertykulatory aeratory spalinowe) ma wpływ oczywiście moc urządzenia czy też stalowe sprężyny o dużej trwałości z opcją regulacji.

Wertykulatory aeratory 2w1 RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wertykulatorów aeratorów (posiadających zarówno funkcję wertykulacji, jak i aeracji). Ranking jest aktualizowany na bieżąco i został opracowany na podstawie danych z serwisu Nokaut.pl.


Jak i kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Podczas wertykulacji trawnika darń jest nacinana pionowo, dzięki czemu pozbywamy się starej, martwej i zniszczonej grzybami oraz bakteriami warstwy. Pozwoli to na lepsze oddychanie i przenoszenie składników mineralnych do korzenia trawy, co wpływa bezpośrednio na wzrost skuteczności dotarcia wody i nawozów.

Wertykulację trawnika wykonujemy z reguły wiosną (oraz niekiedy w razie potrzeby także jesienią), dzięki czemu przyspieszeniu ulega regeneracja trawy po okresie zimowym. Chcąc zwiększyć skuteczność dosiewu trawy wertykulację wykonujemy także przed tym zabiegiem. Trawnik powinien być gęsty, nieco wilgotny, przynajmniej dwuletni.


Jaki wertykulator wybrać, czyli czym się kierować?

Cena zwykle idzie w parze z jakością. Podczas wyboru urządzenia, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich zostało ono wykonane. Szczególnie skupić należy się na ostrzach — w końcu to one są głównym elementem. Jakość metalu, z jakiego zostały wykonane będzie odgrywała szczególną rolę. Zwłaszcza jeśli chcemy, aby urządzenie posłużyło nam przez długie lata. Istotna jest również szerokość pracy, czyli szerokość śladu pozostawianego przez urządzenie. Zwykle mieści się w granicach 25-40cm. Im szerszy ślad, tym szybsza praca. Istotna jest także moc silnika oraz materiał, z jakiego został wykonany korpus urządzenia.

Niezależnie od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy, jego zasada działania jest zawsze taka sama — ostrza obracają się na osi i wykonują nacięcia o średniej głębokości 7cm. Czynniki wymienione powyżej wpływają na jakoś pracy oraz szybkość jej wykonywania, ale nie rzutują na samą istotę działa wertykulatora.

Jeśli dobrze dobierzemy urządzenie do swoich potrzeb oraz będziemy świadomi, kiedy stosować je najlepiej, czyli głównie wczesna wiosna i późna jesień, szybko i bez większych kłopotów doprowadzimy trawnik do stanu pożądanego, a wyrastająca na nim trawa będzie silna i zdrowa oraz z biegiem czasu będzie wymagała coraz rzadszych interwencji.


Wertykulatory RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wertykulatorów na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Trawniki często nie wyglądają tak, jak oczekujemy. Może wiązać się to z ograniczeniami wzrostu, na jakie narażona jest trawa. Jak każda roślina i ona potrzebuje odpowiedniego przygotowania podłoża i dostępu wody i powietrza.

Jak poprawić stan trawnika?

Po zimie często stan trawnika wymaga interwencji i działań w celu jego szybkiego wzrostu. Dobrze sprawdza się wertykulacja. Specjalna maszyna zbiera nagromadzony między pędami filc roślinny oraz lekko nacina powierzchnię gruntu. W ten sposób układ korzeniowy będzie miał łatwiejszą możliwość pobierania czynników odżywczych. Zabieg wykonany przez wertykulator jest bardziej uniwersalny niż aeracja.

Ta druga metoda nie usuwa warstwy martwych roślin i mchów, a jedynie nakłuwa powierzchnie zwiększając dostęp powietrza. Większość opadów zatrzymywana jest przez zbitą cienką warstwę na powierzchni trawnika. Stąd mniejsza popularność, jaką ma aerator.

Kiedy powinniśmy wykonać wertykulację?

W ciągu roku najlepiej przeprowadzić dwa takie zabiegi. Należy przygotować wcześniej trawnik, lekko go kosząc. To ułatwi pracę maszynie oraz zwiększy efekt prac ogrodniczych. Po pierwszym koszeniu w kwietniu powinniśmy rozpocząć pierwsze prace na trawniku. Ma nam to gwarancję, że nie uszkodzimy pędów rozwijających się wczesną wiosną. Wertykulator zbierze pozostawione po zimie liście i mchy. Po takim oczyszczeniu powierzchni możemy rozpocząć nawożenie.

Ponowne zabiegi przewidziane są na połowę września, kiedy następuje zatrzymanie wegetacji trawnika. Zebrane zostają martwe części roślin zalegające na glebie, a nacięcia dają możliwość dotarcia do korzeni wody i powietrza. W ten sposób zwiększamy również odporność trawnika na trudne warunki pogodowe.

Jak zrobić traktorek ogrodowy z wertykulatorem?

Wertykulator to urządzenie, które pomaga usunąć:

  • filc roślinny,
  • mech,
  • opadłe liście,
  • inne szczątki zalegające na trawniku.

Wszystko to utrudnia trawie wzrost oraz zmniejsza jej atrakcyjność wizualną. Używanie ręcznego wertykulatora może być pracochłonne. Jeżeli trawnik jest większych rozmiarów, wygodniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie traktorka ogrodowego zamiast tradycyjnej kosiarki, dzięki czemu możemy w prosty sposób znacząco przyspieszyć ten proces.

Jak z traktorka zrobić wertykulator?

Na rynku dostępne są wertykulatory montowane do traktorka. Koszt takiego urządzenia to ok 500 zł. Posiada on sprężynowe zęby, które zbierają niechciane elementy roślin.

Zwykle taki wertykulator posiada regulację siły nacisku na podłoże oraz wysokości od 0 do 3 cm. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie działającego na podobnej zasadzie aeratora, który napowietrza trawnik, a przy okazji można go użyć do rozsypania nawozu.

Ogrodowe zapytania:

  • wertykulator spalinowy czy elektryczny
  • jaki wertykulator
  • wertykulator elektryczny czy warto
  • wertykulator ręczny
  • wertykulator który wybrać
  • wertykulator jaki kupić
  • wertykulator do trawy czy warto
  • rekultywator do trawy
  • najlepszy areator do 500 zlotych
  • https://codoogrodu net/wertykulator/
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen. Średnia ocena: 5,00 z 5)
Loading...

Ilość opinii: 9 na temat “Wybór wertykulatora do pielęgnacji trawnika. Zabieg wertykulacji i aeracji. Jakie modele można znaleźć w rankingu?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
  1. Mój tata używa takiego ręcznego, bez żadnego zewnętrznego źródła zasilania i jest zadowolony. Po prostu chodzi z nim po całym ogrodzie, a urządzenie robi swoje. Nasz ogród ma jakieś czterysta metrów kwadratowych i wcale nie jest to męcząca praca. Oczywiście taki zasilany wertykulator wykona swoją pracę szybciej i pewnie nieco dokładniej ale tu już trzeba się liczyć z większymi kosztami.

  2. Miałem kiedyś ręczny wertykulator i byłem zadowolony. Co jakiś czas sobie po prostu z nim chodziłem, nie raz po 2-3 razy w tym samym miejscu. Ogrodu nie mam jakiegoś wielkiego, ale parę godzin mi to zajmowało. Po czasie zacząłem mieć problemy z plecami i nie mogłem tak poświęcać się pracy w ogrodzie, więc żona kupiła mi wertykulator elektryczny, no i teraz to jest robota! normalnie niebo, a ziemia. Szybciej, wygodniej i sprawniej, już nigdy nie wrócę do ręcznego 🙂

  3. Mój mąż ma ręczny wertykulator i daje radę. Owszem trzeba się trochę nachodzić, ale on to chyba lubi:) Ja raczej w ogrodzie nie pracuje, bo to jego działka. Chyba, ze chodzi o pielenie ogródka to tak, to wtedy ja wkraczam to akcji. Ale co do wertykulatora, to u nas jest on niezbędnym urządzeniem, bo dzięki niemu mamy piękną trawę, która zachwyca nawet sąsiadów.

  4. Czy taki sprzęt do aeracji jest czymś bardzo potrzebnym? Zastanawiam się nad kupnem wertykulatora i nie wiem czy po prostu się to opłaca, ale spędzam w ogrodzie sporo czasu i myślę, że mogłoby to być coś co znajdzie tu zastosowanie.

  5. Narzędzie do wertykulacji jest bardzo dobre do napowietrzania ziemi. Roślinki mają wtedy więcej wody, co przekłada się na ich stan. Można to zrobić ręcznie, ale jeżeli ktoś ma spory ogródek, to zdecydowanie warto 😉

  6. Czy opłaca się kupić spalinowy wertykulator do trawy? Zastanawiam się nad tego rodzaju sprzętem już jakiś czas, bo mam wrażenie, że mój ogród tego właśnie potrzebuje. Poleci ktoś jakiś dobry produkt tego typu? Pozdrawiam.

  7. Zastanawiałam się, czy do ogrodu lepiej wybrać aerator, czy wertykulator. Wybór jednak padł na tym drugim. Sprzęt bardzo fajny, prosty w użyciu i spisuje się tak świetnie jak autor opisał to w poradniku. Bardzo ciekawy artykuł, bardzo mi pomógł w wyborze 😉

  8. Wertykulator to doskonała sprawa, nie wyobrażam sobie, robić tego w moim ogrodzie ręcznie. Kupiłem jakiś czas temu wertykulator gardeny i spełnia swoje zadanie znakomicie. Artykuł bardzo pomaga w wyborze, bo nie każdy wie czym się kierować w wyborze takiego narzędzia.

  9. Kupiłem jakiś czas temu u Was wertykulator spalinowy. Na początku myślałem, że to totalnie nieprzemyślany i zbędny zakup, ale jednak się do tego przekonałem. Sprzęt spisuje się dobrze, chociaż na początku nie powiem, miałem problemy z ogarnięciem jak to w ogóle działa – na szczęście już po wszystkim 😀 Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wybór najlepszej myjki ciśnieniowej. Na jaką się zdecydować? Aktualna tabela rankingowa

pon. paź 11 , 2021
Rodzaje myjek wodnych Każda czynność wykonywana przez nas wymaga pewnej […]
Profesjonalna myjka ciśnieniowa idealnie nadaje się nie tylko do czyszczenia samochodu, ale i także elewacji, chodników, ogrodzeń itp.

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.