Opryskiwacz pełni bardzo ważną funkcję w każdym ogrodzie. Służy on do zraszania roślin, rozpylania środków ochronnych oraz rozsiewania nawozów. Niektóre z nich posiadają funkcję bielenia drzew. Powoduje to, że jedno urządzenie idealnie sprawdza się do wielu zadań w przydomowym sadzie.
Rodzaje opryskiwaczy
Dobór odpowiedniego opryskiwacza to przede wszystkim znajomość potrzeb własnego gospodarstwa. Wszystko zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia, a także doboru pod względem rodzaju upraw i mechanizmu rozprowadzającego środki chemiczne.
Pamiętajmy, by nie oszczędzać na zakupie tego typu sprzętu, od tego bowiem w dużej mierze zależą nasze plony. Warto się więc zapoznać z podstawowymi rodzajami opryskiwaczy, które możemy nabyć.
Opryskiwacze polowe
Jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdzają się podczas prac polowych. Gdy wymagane jest rozpylenie dużej ilości środka chemicznego, na dużej powierzchni. W przypadku opryskiwaczy polowych możemy wyróżnić:
- opryskiwacze samojezdne – są one same w sobie pojazdami. Nie musimy doczepiać do nich innych części. Mają własny układ napędowy i jednostkę sterującą;
- opryskiwacze zawieszone – posiadają one roboczą belkę i są zawieszane na TUZ ciągnika;
- opryskiwacze zaczepiane – są połączone z pojazdem i ciągnikiem za pomocą haka. Dzięki różnemu ułożeniu dysz, możliwe jest wykonywanie oprysków w pionie.
Opryskiwacze sadownicze
Tego typu opryskiwacze służą głównie – jak sama nazwa wskazuje – do pracy w sadach. Świetnie sprawdzą się podczas wykonywania oprysków zarówno na drzewach jak i krzewach. Ich cechą charakterystyczną jest długa dysza. Duża wysokość tego rodzaju opryskiwaczy pozwoli swobodnie dotrzeć do najwyższych partii roślin w sadzie.
Opryskiwacze ogrodnicze
To jeden z mniejszych rodzajów opryskiwaczy. Sprawdzi się w przypadku niewielkich upraw. Są bardzo ergonomiczne i łatwe w obsłudze. W ich zakresie wyróżniamy:
- opryskiwacze kompresyjne – urządzenie łatwe w obsłudze, gdzie pod wpływem ciśnienia, możemy precyzyjnie wykonywać opryski. Jest on polecany osobom starszym, gdyż nie wymaga siły i zaawansowanej wiedzy;
- opryskiwacze plecakowe – charakteryzują się niewielkim rozmiarem i możliwością noszenia ich – jak sama nazwa wskazuje – na plecach.
Czym kierować się podczas wyboru?
Najważniejszym kryterium musi być powierzchnia działki a także ilość zadań, które pomoże wypełnić opryskiwacz. W grę może wchodzić również stosowanie go w warunkach domowych, na przykład na tarasie lub balkonie. Jakie czynności można wykonać w ogrodzie o danej wielkości?
Najmniejsze ogrody
W tej sytuacji dokonano podziału na dwa rodzaje zadań. Opryskiwacz można zastosować do jednorodnej pracy, głównie podlewania roślin balkonowych oraz specjalistycznych zajęć na małej powierzchni:
- w pierwszej kategorii sprzęt używany jest w bardzo małych ogrodach oraz na balkonach, służąc jedynie do oprysku doniczkowego. Wtedy najlepiej sprawdzą się opryskiwacze ręczne, działające pulsacyjnie. Ich zasada działania jest następująca: rozpylają one ciecz tylko wtedy, gdy zostanie naciśnięta dźwignia. Charakteryzują się małą pojemnością, nieprzekraczającą 2 litrów. Wyposażone są tylko w pompkę i dźwignię do pompowania cieczy. Sama czynność wymaga intensywnej pracy i energii. Z tego względu nie są zalecane do pracy na dużych powierzchniach,
- gdy zachodzi możliwość wypełniania kilku zadań, lepiej zainwestować w ręczny opryskiwacz ciśnieniowy. Zachodzi w nim pompowanie powietrza do pojemnika z cieczą. Gdy ciśnienie w zbiorniku wzrośnie do odpowiedniego poziomu, ciecz zostaje wtłoczona do rurki z filtrem i zaworem. Odblokowanie zaworu powoduje rozpylenie cieczy za pomocą dyszy. Aby środek został równomiernie rozprowadzany, należy uzupełniać ilość powietrza.
Jak wspomniano, ich pojemność z reguły wynosi 1,5-2 litry. Podczas zakupu należy przypatrzyć się materiałowi, z którego opracowane są dysze. Trwałość i precyzję rozpylenia cieczy zagwarantują dysze mosiężne. Producenci często dołączają do zestawu drugą dyszę, czasami o regulowanym kącie rozprowadzania środka.
Duże ogrody
W tym przypadku koniecznie trzeba zainwestować w spryskiwać o dużo większej pojemności zbiornika. Tym charakteryzują się np. opryskiwacze ciśnieniowe naramienne, posiadające pojemność 5-12 litrów. Cały sprzęt można wygodnie przenosić za pomocą paska. Są wyposażone w lancę, często teleskopową, która ułatwia oprysk na większą odległość. Uchwyt pompy wtłacza powietrze do zbiornika a jako zabezpieczenie przed zbyt wysokim ciśnieniem służy zawór bezpieczeństwa. Można podglądnąć wysokość ciśnienia panującego w zbiorniku za pomocą manometru. Takiego rodzaju opryskiwacze służą do oprysku większej ilości roślin, trawników a nawet koron drzew. Dlatego świetnie sprawdza się w pozamiejskich działkach.
Opryskiwacze do bardzo dużych powierzchni
Aby wykonać oprysk największych powierzchni warto użyć opryskiwacza plecakowego. To najwygodniejszy sposób przenoszenia, ponieważ cały sprzęt spoczywa na plecach użytkownika. Powoduje to również wzrost pojemności zbiornika, sięgającą 20 litrów. Z boku pojemnika znajduje się dźwignia napędu pompy a na lancy znajduje się manometr i regulator ciśnienia cieczy.
Ciekawymi pomysłami są opryskiwacze wózkowe, wyposażone w koła lub opryskiwacze akumulatorowe, dzięki którym nie ma potrzeby ręcznego tłoczenia powietrza.
Cena
Ceny opryskiwaczy są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości i stopnia zaawansowania technologicznego. Kwoty przedstawiają się następująco:
- najmniejszy sprzęt można kupić za kwotę od kilku do kilkunastu złotych,
- opryskiwacze ręczne kosztują do kilkudziesięciu złotych,
- opryskiwacze naramienne czy plecakowe to koszt do 500 złotych,
- najdroższe, akumulatorowe, kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Opryskiwacze ogrodowe RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych opryskiwaczy z przeznaczeniem do ogrodu na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Ja kupiłam opryskiwacz gardeny, sprawdza się. Zakupione przez sklep z narzędziami Domitech.