Nożyce pomocnikiem przy pięknym ogrodzie. Jakie wybrać: spalinowe czy elektryczne? Aktualny ranking nożyc i sekatorów do żywopłotu

10

Sekator ręczny kowadełkowy RS2500 Wolf Garten
Sekator ręczny kowadełkowy RS2500 Wolf Garten
Przydatność nożyc do żywopłotu i trawy. Obecnie wygląd zaczyna mieć coraz większe znaczenie – po kilkunastu latach oglądania zaniedbanych posesji i przydomowych ogródków nurt piękna zaczyna powracać także i w te miejsca.

Właśnie dlatego coraz częściej zaczynamy się zastanawiać, co zrobić, aby szybko i efektownie przeobrazić nasz zielony zakątek w miejsce dające wytchnienie, ale i napełniające nas estetycznymi doznaniami. Bez wątpienia niezmiernie przydatne okażą się w takiej sytuacji nożyce do żywopłotu i trawy.


Żywopłot i trawa podstawą naszego ogródkach

Wiele osób chcących spędzać popołudnia w miłym dla oka miejscu ogranicza się do wyboru właśnie trawy i żywopłotu osłaniającego nas przed wścibskimi sąsiadami. Te niby dwa oczywiste elementy wymagają jednak odpowiedniego traktowania i pielęgnacji. Dlatego nadrzędne miejsce w naszym ogrodowym schowku powinny zająć właśnie wspomniane nożyce.


Jak wybrać odpowiednie nożyce do żywopłotu?

W zależności od indywidualnych potrzeb poruszamy się tutaj pomiędzy nożycami ręcznymi oraz elektrycznymi. Wszystko zależy od ilości rzeczy do cięcia, mówiąc najdosadniej. Nikomu nie opłaci się zakup automatycznych nożyc, kiedy do pielęgnacji mamy raptem kilka krzaczków. Jednak kiedy metraż naszej działki jest całkiem spory – jest to idealne rozwiązanie oszczędzające nasz cenny czas, a i sprawiające że tego typu zabiegi pielęgnacyjne przysporzą nam całkiem sporo radości i przyjemności. Oto podstawowe kryteria, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu:

 • rozległość terenu wymagającego cięcia,
 • rodzaj uchwytu nożyc,
 • moc silnika dostosowana do prac – grube gałęzie będą wymagały lepszych parametrów,
 • dobre ostrza – możemy wybrać jednostronne, które dają nam dłuższe cięcia, ale są mniej żywotne; z kolei ostrza dwustronne to cięcia krótsze, ale o większej precyzji; przy krótkich ostrzach możemy dokładniej modelować krzew lub żywopłot, natomiast przy dłuższych możemy ciąć rośliny o dużej powierzchni,
 • waga nożyc – ciężkie nie nadają się na większe powierzchnie,
 • zasilanie elektryczne, spalinowe bądź manualne.

Wymienione aspekty sprowadzają się do jednego – naszej wygody i oszczędności czasu. Jeśli więc dysponujemy większą ilością zgromadzonych i przeznaczonych na ten cel środków finansowych wybierzmy te najnowocześniejsze propozycje. Dzięki temu posiadane funkcje przysporzą nas o swoisty zawrót głowy. Możliwość bezprzewodowego funkcjonowania przez kilkadziesiąt minut, bardzo cicha,wręcz ledwo słyszalna praca, zaawansowany system tłumiący powstające wibracje, wielostopniowa regulacja cięcia – to tylko niektóre z nich.


Nożyce elektryczne i spalinowe


Nożyce elektryczne do cięcia krzewów

Nożyce elektryczne do żywopłotu wymagają stałego źródła zasilania, jednak są one znacznie tańsze niż modele spalinowe. Ponadto zdecydowanie szybciej przystrzyżemy żywopłot takim narzędziem niż sekatorem ręcznym.

Nożyce spalinowe do żywopłotu z silnikiem o mocy 2,2KM i długości noża tnącego 75cm
Nożyce spalinowe do żywopłotu z silnikiem o mocy 2,2KM i długości noża tnącego 75cm

Przekładanie kabli jest natomiast uciążliwe, gdy musimy manewrować pomiędzy licznymi drzewami czy też krzewami. Należy również uważać także na mokre powierzchnie. Przy przycinaniu musimy również zwracać uwagę, aby przez przypadek nie przeciąć kabla. To wszystko powoduje, że nożyce elektryczne nadają się na średniej wielkości powierzchnie.

Nożyce elektryczne do cięcia krzewów i żywopłotu
Zalety Wady
+ znacznie tańsze niż w przypadku modeli spalinowych
+ cichsze
+ nie emitują spalin
+ spełniają swoją rolę na mniejszych powierzchniach
– wymagają źródła zasilania
– kłopotliwy kabel, zwłaszcza przy przycinaniu dużych powierzchni
– trzeba uważać na powierzchnie o dużej wilgotności
– ryzyko przecięcia kabla podczas pracy
– konieczność częstszego przerywania pracy ze względu na ryzyko przegrzania (dużą rolę odgrywa moc urządzenia)

Nożyce elektryczne do krzewów RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych elektrycznych nożyc do żywopłotu i cięcia krzewów. Ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl i aktualizowany każdego dnia.


Nożyce spalinowe do cięcia krzewów

W przypadku nożyc spalinowych mamy do czynienia z wysoką wydajnością dzięki dużej mocy osiąganej przez silnik. Stanowią spore udogodnienie w porównaniu z nożycami elektrycznymi, gdyż nie posiadają kabla zasilającego, tak kłopotliwego przy strzyżeniu dużej powierzchni. Ponadto nie ma problemu z wykorzystywaniem ich do cięcia mokrych krzewów, trawy czy też żywopłotu. Jakie są natomiast ich wady? Są droższe, cięższe, głośniejsze i emitują spaliny. Sprzęt ten jest zdecydowanie dedykowany na duże powierzchnie.

Nożyce spalinowe do cięcia krzewów i żywopłotu
Zalety Wady
+ nie wymagają źródła zasilania
+ nadają się na cięcie dużych powierzchni
+ wysoka wydajność
+ można ciąć mokre powierzchnie
– droższe od modeli elektrycznych
– większa masa własna
– emitują spory hałas
– emitują spaliny

Nożyce spalinowe do krzewów RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych spalinowych nożyc do żywopłotu i cięcia krzewów. Ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl i aktualizowany każdego dnia.


Nożyce akumulatorowe i sekator ręczny


Nożyce akumulatorowe do cięcia krzewów

Jeżeli nie przemawiają do nas nożyce elektryczne i spalinowe, możemy zdecydować się na zakup nożyc akumulatorowych, dobrych na nieduże powierzchnie ze względu na konieczność ładowania akumulatora, który może wytrzymać do kilku godzin pracy. Niewątpliwą zaletą jest ich lekkość, cicha praca oraz brak tak uciążliwego kabla zasilającego.

Nożyce akumulatorowe do cięcia krzewów i żywopłotu
Zalety Wady
+ nie wymagają źródła zasilania, akumulator wystarczy do liku godzin pracy
+ większa wydajność niż w przypadku nożyc elektrycznych
+ są lekkie i ciche
+ brak kabla zasilającego
– dedykowane raczej na niewielkie powierzchnie
– konieczność ładowania akumulatora

Nożyce akumulatorowe do krzewów RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych akumulatorowych nożyc do żywopłotu i cięcia krzewów. Ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl i aktualizowany każdego dnia.


Sekatory ogrodowe do przycinania krzewów

Najtańszym wariantem jest zakup nożyc ręcznych, zwanych sekatorami. Sekator ręczny jest dedykowany do strzyżenia niewielkich żywopłotów, pojedynczych krzewów itp ze względu na swoją precyzję. Jego stosowanie do przycinania dużych powierzchni jest męczące i wymaga dużego nakładu pracy, co oczywiście przekłada się na mniejszą wydajność w porównaniu z nożycami elektrycznymi, akumulatorowymi czy spalinowymi.

Sekatory ręczne do cięcia krzewów i żywopłotu
Zalety Wady
+ wysoka precyzja strzyżenia i cięcia
+ brak źródła zasilania
+ są lekkie i bezgłośne
+ nie nadszarpną domowego budżetu ze względu na niższą niż w przypadku pozostałych nożyc cenę
– praca nimi przez dłuższy czas jest męcząca
– niska wydajność
– nadają się do przycinania pojedynczych krzewów czy też niewielkiego żywopłotu

Sekatory ogrodowe ręczne RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ręcznych nożyc (sekatorów) do żywopłotu i cięcia krzewów. Ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl i aktualizowany każdego dnia.


Jak modelować nasze rośliny?

Posiadając już nożyce do żywopłotu, cięcia krzewów czy trawy, z całą pewnością zaczniemy zastanawiać się, jak ciąć dane rośliny, by wyglądały nie tylko równo i estetycznie, ale też i jak nadawać im jakże modne ostatnio oryginalne kształty. Tylko dobrze uformowany żywopłot otrzymuje wymagane przez siebie nasłonecznienie. Uwaga – każda roślina jest inna, i wymaga indywidualnego traktowania. Jeśli jesteśmy zainteresowani bardziej fantazyjnymi kształtami posłużmy się na przykład rurkami PCV czy też zwykłymi sznurkami. Mając odpowiednie nożyce do formowania żywopłotu, za pomocą tych ułatwień, nie straszny nam będzie żaden łuk czy girlanda.

Warto dodać, iż roślinami najpodatniejszymi i najładniej wyglądającymi w przeróżnych figurach i kształtach są na przykład: bukszpan wiecznie zielony, pęcherznica kalinolistna, klon polny czy grab pospolity. Jeśli nabierzemy trochę wprawy z tych krzewów wyczarować możemy naprawdę oryginalne kształty, a nawet postacie. A zachwycający efekt, i to własnoręcznie wykonany – gwarantowany! Także i trawnik za pomocą specjalnych nożyc może wyglądać inaczej niż standardowo. Cięcie na różne długości, wycinane fale i inne fantazyjne wzory – tutaj ograniczać może tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Nic więc trudnego, wystarczy zakup nożyc do cięcia roślin i rozpoczęcie ćwiczenia od zaraz. Na efekty naszej pracy zdumiewające sąsiadów nie będziemy musieli długo czekać.


Nożyce do żywopłotu RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych nożyc do żywopłotu i cięcia krzewów. Ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl i aktualizowany każdego dnia.


Jak naostrzyć nożyce ręczne do żywopłotu?

Nożyce do przycinania żywopłotu to niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika. Pozwalają na pielęgnację przydomowych krzewów i innych zwartych roślin. Odpowiednio serwisowane i eksploatowane mogą nam służyć bardzo długo. Jak o nie odpowiednio zadbać?

Ostrzenie noży – zrób to sam

Regularne ostrzenie noży jest podstawową czynnością w odpowiedniej konserwacji nożyc. Tępe noże znacząco wydłużają czas pracy i skracają żywotność narzędzia.

Jak naostrzyć nożyce ręczne do żywopłotu? Narzędzie można oddać w ręce fachowca, ale jest to dosyć prosta czynność, którą można wykonać samemu. Wymaga jednak cierpliwości i dużej precyzji. Chcąc zrobić to prawidłowo, należy wykorzystać pilnik lub specjalną maszynę do ostrzenia.

Warto rozebrać nożyce – ostrzenie ich osobno pozwoli nam zwiększyć precyzję ostrzenia.

Do ostrzenia szpicy warto wykorzystać trzymany pod odpowiednik kątem pilnik o drobnych ząbkach. Nożyce ręczne do żywopłotu ostrzy się przed rozpoczęciem każdego sezonu.


Podsumowanie w pigułce

Samodzielne przycinanie trawy oraz żywopłotu to konieczność, jeśli posiada się przydomowy ogródek lub działkę, na której często się przebywa. Potrzebne będą wtedy odpowiednie nożyce do żywopłotu, które posiadać muszą dobre parametry, tak aby praca z ich wykorzystaniem szła sprawnie i dawała zadowalające efekty. Nożyce muszą mieć:

 • idealne ostrza (jednostronne lub dwustronne),
 • dobrą jakość elementów z których się składają,
 • wymienne noże.

Na takie rzeczy należy zwrócić swoją uwagę przy doborze odpowiednich nożyc, tak aby mieć pewność, że w praktyce poradzą sobie one z przycinaniem każdego żywopłotu.

Nożyce elektryczne czy spalinowe?

Na rynku znaleźć można nożyce elektryczne, spalinowe oraz odmiany ręczne, zwane sekatorami. Pierwsza z proponowanych opcji będzie najlepszym wyborem jeśli chodzi o działki oraz ogrody o średniej wielkości. Wiadomo też, że pobiera się wtedy prąd, a więc nie będzie to zbyt energooszczędne rozwiązanie, poza tym należy mieć odpowiedniej długości przedłużacz, aby poradzić sobie z żywopłotem czy też trawą na całej powierzchni.

Nożyce do trawy w wersji spalinowej mają większą liczbę zwolenników. Jest to jednak oferta skierowana głównie do osób doświadczonych, które mają wiele wspólnego z ogrodnictwem i przycinają żywopłoty oraz trawę na dużych działkach.

Nożyce akumulatorowe

Alternatywą dla powyższych wersji mogą być nożyce akumulatorowe, które nie wymagają źródła zasilania. Brak kabla sprawia, że są bardziej mobilne i wygodniejsze w użytkowaniu w porównaniu do wersji elektrycznych, jednak trzeba liczyć się z koniecznością ładowania akumulatora co jakiś czas.

Sekatory ręczne

Sprawdzić w wielu przypadkach może się nożycowy sekator ręczny. Idealnie nadają się do cięcia bardzo małych krzewów, czy też pędów. Zapewniają gładkie cięcie, nie są zbyt skomplikowane w obsłudze, a poza tym na uwadze trzeba mieć to, że nie kosztują zbyt dużych pieniędzy, dlatego pod kątem finansowym będzie to najbardziej opłacalny zakup.

10 thoughts on “Nożyce pomocnikiem przy pięknym ogrodzie. Jakie wybrać: spalinowe czy elektryczne? Aktualny ranking nożyc i sekatorów do żywopłotu

 1. Sam mam taki nieco większy żywopłot i muszę powiedzieć, że takie dłuższe nożyce są niezastąpione. Nie wyobrażam sobie pracy tylko na takich małych, wielkości kombinerek. Nożyce ogrodowe osadzone na przedłużeniu pomagają we właściwej pielęgnacji żywopłotu, a ta, jak wie każdy kto ma żywopłot, wcale nie jest taka łatwa. Przede wszystkim jest po prostu męcząca więc dobrze mieć wygodny sprzęt.

 2. Całe szczęście żywopłotu w ogrodzie mam mało, więc wystarczą mi zwykłe, krótkie nożyce. Dosyć często kombinuje przy żywopłocie, ponieważ bardzo to lubię. W przyszłym roku planuje powiększyć żywopłot, więc może wtedy pomyślę nad nożycami elektrycznymi. Może będę formował jakieś kształty? Zawsze podobały mi się takie artystyczne krzewy.

 3. U siebie na działce używam nożyc elektrycznych do cięcia żywopłotu firmy Fiskars. Muszę przyznać, że sprawują się na prawdę nieźle. Mogę bez problemu poprawiać kształt mojego łuku nad dróżką, która prowadzi do drewutni. Jak i po prostu do przycinania mojego żywopłotu. Sąsiad często pożycza ode mnie moje nożyce, ponieważ on ma tylko ręczne. A ręcznymi nożycami, trudno wyciąć prosta linię w żywopłocie.

 4. Bardzo ciekawe zestawienie! Jestem przed wyborem nowych narzędzi na wiosnę, bo obecne są już wysłużone. Największą zagwozdkę miałem z ręcznymi nożycami, ale teraz już chyba wiem czym się muszę kierować przy wyborze.

 5. Mieszkam w bloku w środku miasta, ale żywopłot muszę sobie przycinać sam (urok mieszkania na parterze), dlatego niezbędne są dla mnie nożyce elektryczne. Klasyczne nie są tak dokładne i zajmuje to więcej czasu. Dziękuje za zestawienie!

 6. Nie posiadam żadnych elektrycznych narzędzi u siebie w ogrodzie. Nożyce tak samo, tylko używane „manualnie”. Dobre nożyce do cięcia żywopłotu to podstawa wśród moich narzędzi. Są lekkie i poręczne, bardzo dobrze spisują się nawet przy zarośniętym już żywopłocie.

 7. Jakiś czas temu musiałem zaopatrzyć się w sekator na wysięgniku, bo wszystko już tak urosło a nie chce spinać się po drabinach bo to już nie te lata. Bardzo wygodne i praktyczne narzędzie, jak ktoś potrzebuje przyciąć coś na wysokości to zdecydowanie lepiej zrobić to sekatorem na wysięgniku niż narażać swoje zdrowie.

 8. Nożyce do cięcia żywopłotu i gałęzi w ogrodzie to po prostu must have. Nie wyobrażam sobie ogarniania całego ogrodu bez porządnych narzędzi tego typu. Warto kupić coś z dobrej stali, oraz po prostu wykonane z dobrych materiałów. Fajnym wyjściem są przedłużane rączki, żeby dostać do zakamarków 😉

 9. Nie wyobrażam sobie jak można robić to manualnie – może to z przyzwyczajenia. U mnie w ogrodzie znajdują zastosowanie elektryczne nożyce ogrodowe do trawy i mogę z czystym sumieniem polecić. Jest szybko i bardzo dokładnie, bez żadnego problemu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jaki hydrofor i zbiornik hydroforowy wybrać do naszego ogrodu? Sprawdź ranking pomp hydroforowych

wt. paź 5 , 2021
Hydrofor jest urządzaniem podobnym do pompy, jednak z kilkoma znaczącymi […]
Hydrofor 4000/4 Electronic Plus Classic Gardena 1481-20. Fotografia: www.narzedzia.pl.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.