Słońce, mróz i deszcz powodują matowienie lakieru, natomiast dzięki polerce karoseria samochodowa odzyskuje dawny blask. Samochód można oczywiście polerować ręcznie, jednak wygodniejszym rozwiązaniem są elektryczne polerki.

Używanie polerki samochodowej wymaga pewnego doświadczenia i zręczności, dlatego przed rozpoczęciem samodzielnej renowacji warto zerknąć na artykuł, który wyjaśnia cały proces: http://www.klakiernik.pl/pl/n/28. Polerka mechaniczna sprawia, że lakier odzyskuje blask, znikają rysy i otarcia, czyli korygowane są wady lakieru.
Jaką polerkę kupić?
Polerka obrotowa
W sklepach dostępne są polerki obrotowe (rotacyjne), wymagające wprawy i umiejętności. Niewłaściwym ich użytkowaniem można łatwo uszkodzić lakier.
Stała orbita obrotu pada (mogą być stosowane te wełniane i gąbczaste) sprawia, że powierzchnia jest równomiernie ścierana, dzięki czemu uzyskujemy lakier doskonale oczyszczony, a przy tym błyszczący i przejrzysty. Do polerki rotacyjnej można używać pasty delikatnej i mocno ściernej.
Polerka orbitalna
Polerki orbitalne są odpowiednie dla początkujących, bowiem wytwarzają mniej ciepła i mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia lakieru przez laika.
Pady poruszają się po orbitach eliptycznych, co skutkuje mniejszą precyzją polerowania i słabszymi efektami. Zaleca się w przypadku polerek orbitalnych stosowanie padów gąbczastych.
Polerka kątowa
Polerki kątowe wygładzą drewno, tworzywa sztuczne i metale. Dobrej jakości sprzęt powinien pracować długo i efektywnie, warto rozważyć zakup narzędzia mającego moc przynajmniej 1000 W, niezbyt ciężkiego. Dobrym rozwiązaniem są modele dysponujące wysoką prędkością obrotową wraz z możliwością jej regulacji. Elektroniczna kontrola gwarantuje stałą prędkość i niezawodność działania.
Do polerowania dedykowane są także pady, czyli nakładki na polerkę samochodową, które mogą być wykonane z gąbki oraz wełny. Te ostatnie szybko się ścierają i są dedykowane profesjonalnym użytkownikom. Pady są mocno ścierne, polerujące i wykańczające. Mniejsze pady nadają się do polerowania zderzaków i tylnej klapy samochodu. Duże pady wypolerują duże panele i większe powierzchnie.
Jeśli planuje częstsze polerowanie, to powinniśmy wybrać urządzenie droższe, trwalsze i bardziej renomowanego producenta. Przed polerowaniem należy zawsze dokładnie umyć i oczyścić powierzchnię, co ułatwi znacząco pracę.
Jaka polerka najlepsza?
Niegdyś na rynku oferowane były jedynie polerki obrotowe. Wprowadzone do oferty w późniejszym czasie polerki orbitalne zwiększyły bezpieczeństwo i sprawiły, że nawet amatorzy mogą z powodzeniem polerować samochodową karoserię. Polerka obrotowa posiada natomiast większe możliwości ścierne, posiada dużą prędkość obrotową i wysoką wydajność, orbitalna wymaga więcej czasu oraz cierpliwości od jej użytkownika.
Do polerek obrotowych można dodać pady wełniane, natomiast do orbitalnej nie jest to możliwe. Maszyna obrotowa jest bardziej precyzyjna, skuteczniej poleruje, co widać szczególnie na lakierach czerwonych, niebieskich, żółtych, czyli w intensywnych kolorach.
Samodzielne polerowanie lakieru oszczędza czas i pieniądze na wizyty w warsztacie samochodowym.
Kryteria wyboru polerki:
- materiał – polerki kątowe nadają się również do obróbki drewnianych powierzchni i tych z tworzyw sztucznych, jak również metalowych;
- moc urządzenia – szukają sprzętu wydajnego do prac przydomowych warto wybrać taki o mocy przynajmniej 1000 W;
- masa polerki – przy dłuższej pracy ma to znaczenie, warto wybierać sprzęt o rozsądnej i niezbyt dużej wadze;
- pasta polerska – różnią się pod kątem stopnia ścieralności, na potrzeby prac warto wyposażyć się w kilka ich rodzajów;
- wykonanie padów – można wybrać pady gąbczaste (nadają się do polerki orbitalnej i gąbczastej, mają mniejszy poziom ścieralności) lub wełniane (wysoki poziom ścieralności, tylko polerki obrotowe).
Jak wybrać polerkę samochodową dla amatora?
Lakier ma to do siebie, że z biegiem czasu widać na nim ślady matowienia oraz drobne ryski. Nie musimy odwiedzać od razu lakiernika, ponieważ niwelowanie upływu czasu na lakierze samochodowym jest w naszym zasięgu. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednią polerkę samochodową.
Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się parametrami, a także stopniem zaawansowania. Jeśli jesteśmy początkujący, powinniśmy wybrać model dopasowany do naszych umiejętności i potrzeb.
Kiedy przystępujemy pierwszy raz do żmudnego procesu polerowania, musimy mieć pewność co do urządzenia, jakim będziemy pracować. Na szczęście mamy możliwość wyboru polerki samochodowej dla amatora. Tego typu urządzenie wybaczy drobne pomyłki przy pracy, a jej użycie nie będzie wymagało specjalistycznej wiedzy. Dzięki niej bezpiecznie usuniemy drobne zarysowania lub przywrócimy dawny blask, bez uszkodzenia głębszych warstw lakieru.
Zaczynający swoja przygodę z polerowaniem, powinni skupić się na modelach przeznaczonych właśnie dla nich. Przy wyborze polerki samochodowej dla amatora powinniśmy skupić się na parametrach technicznych, dopasowanych do umiejętności. Najważniejsze będą:
- rodzaj – początkującym polecana jest polerka orbitalna. Wytwarza ona mniejszą ilość ciepła, dzięki ruchom eliptycznym, dzięki temu zapobiegniemy pogłębieniu się defektu, nawet przy mniej wprawnej ręce;
- moc – decyduje ona o możliwościach urządzenia. Początkującym zaleca się te o mocy około 1000 W;
- prędkość obrotowa – najlepiej gdyby była ona regulowana, wtedy łatwiej będzie dostosować ją do potrzeb;
- waga – lżejsze urządzenie znacznie ułatwi pracę początkującym;
- pady – mowa tu o wymiennych nakładkach. Wybierzmy je pod kątem wykonywanych zadań.
Polerki RANKING
Ranking Grudzień 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych polerek. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.
Ogrodowe zapytania:
- polerki samochodowe ranking
- jaka polerka do drewna
Mam pytanie, czy taką polerką można polerować meble? Mam komplet mebli (duży kredens + kilka mniejszych szafek) w takim stary stylu i one są pokryte lakierem. Niestety przez lata lakier stracił na wyglądzie i chciałbym go wypolerować, tak żeby przywrócić jego blask. Ma ktoś jakieś rady, jak to najlepiej zrobić? Znajomy ma polerkę samochodową ale nie wiem czy taka się nada, nie chciałbym uszkodzić mebli. Pomoże ktoś?
Niestety nie pomogę, sam nie jestem fachowcem w tym temacie. Zastanawiam się czy jest polerka, którą można używać zarówno do drewna jak i do lakieru samochodowego. Oczywiście miałaby wymienne końcówki i różne stopnie mocy. Wtedy myślę, że bym zainwestował, mam dwa samochody i sama majsterkować przy meblach.
Generalnie to jestem zdania, że tego rodzaju sprzęt przydaje się raz na jakiś czas i nie warto w niego inwestować. Bez trudu można wynająć polerkę na dzień, a nawet na godziny! To zdecydowanie bardziej opłacalna opcja. Chociaż oczywiście jeśli ktoś ma odpowiednie fundusze, to czemu nie, można kupić;)
A ja się nie zgodze z przedmówcą, według mnie serio warto odłożyć parę złotych i kupić coś porządnego i mieć dla siebie. Dobra i mocna polerka do samochodu przyda się chyba każdemu, czy to rzadziej czy częściej, ale mamy sami wtedy wszystko pod kontrolą i robimy to jak my chcemy, a nie tak jak ktoś nam to zrobi – dobrze wiemy jak to czasami bywa.
Dobra polerka samochodowa do lakieru znajduje u mnie jako osoby pracującej w tym zawodzie duże zastosowanie. Warto kupić sprzęt z wyższej półki, bo przerabiałem już wiele i te tanie nie nadają się do niczego zupełnie. Makita i Flex robią dobre polerki, więc jeżeli ktoś rozważa kupno to zdecydowanie niech to rozważy.
Potrzebna mi była polerka do samochodu i wybrałem Makite. Muszę przyznać, że sprzęt najlepszej klasy, spisuje się świetnie. Całość wykonana dosyć porządnie, bez żadnej tandety i słabego plastiku. Polecam, cena nie jest mała, ale zdecydowanie warto.
Elektryczna polerka do lakieru to bardzo przydatna w warsztacie rzecz, tym bardziej jak pracuje się w tym fachu. Znajomy zawsze mi swoją pożycza, ale zastanawiam się czy nie kupić swojej, bo nie są to jeszcze straszne pieniądze, a ostatnimi czasy używam jej częściej.
Dobra polerka samochodowa to coś co każdy fan motoryzacji mieć powinien. Zawsze lubiłem bawić się przy samochodach od strony technicznej jak i tej wizualnej, więc może dlatego mam takie podejście 😉
Od siebie mogę polecić markę Graphite. W ich ofercie znajduje się jedna tania szlifierko polerka, którą mam i nie mogę powiedzieć nic złego na jej temat. Spisuje się znakomicie, robi to co potrzeba plus była stosunkowo tania co do konurencji.
U mnie na święta, takim przyspieszonym prezentem stała się właśnie szlifierko polerka samochodowa makita. O nowy samochód zacząłem dbać jak dziecko i rodzina zrobiła mi taki prezent. Fajna rzecz, zdecydowanie pomaga w utrzymaniu lakieru w dobrej kondycji.
Generalnie wcześniej polerowałem ręcznie, aż nie zobaczyłem jakie efekty daje elektryczna polerka do lakieru u mojego kolegi. Postanowiłem zakupić, bo nie kosztuje dużo, a jak widać potrafi zdziałać cuda. Polecam!
Nie jesteśmy pewni, czy polerka powinna znaleźć się w każdym domu – nie wszyscy mają zadatki na majsterkowiczów i takim osobom sprzęt tego typu nie jest potrzebny. Z pewnością jednak warto w niego zainwestować, jeśli prowadzi się lakiernię, stolarnię czy warsztat samochodowy i świadczy usługi na rzecz klientów z zewnątrz.