Jak sama nazwa wskazuje, narzędzia tego typu przede wszystkim rozdrabniają pędy, byliny oraz cieńsze gałęzie. Dzięki takim zabiegom coś, co w normalnych warunkach zajmowałoby sporo miejsca bądź wymagało dodatkowej pracy (spalenie, przewiezienie w inne miejsce), zostaje drobno zmielone i nie zajmuje wiele przestrzeni. Dodatkowo bardzo szybko ulega biodegradacji, zatem jest to świetne rozwiązanie dla ludzi ceniących ekologię.
Jeśli ktoś chce zagospodarować resztki inaczej, może dać ponieść się inwencji twórczej. Tak rozdrobnione gałęzie świetnie nadadzą się jako wyściółka pod rośliny.
Rębak i rozdrabniacz do gałęzi – jakie są różnice?
Często słowa „rębak” i „rozdrabniacz” są stosowane jako synonimy. Jednak urządzenia te różnią się od siebie i to nie jedynie możliwym zastosowaniami.
Różna konstrukcja
Z technicznego punktu widzenia w rozdrabniaczu sercem konstrukcji mogą być:
- układ tnący mieszany w formie bębna z umocowanymi na jego obwodzie nożami i młotkami;
- układ tnący z młotkami, gdzie składający się z kilku tarcz bęben zawiera same młotki, umocowane pomiędzy tarczami.
W rębaku natomiast znajduje się tarcza zrębkująca, stanowiąca układ tnący z nożami czołowymi oraz bijakami tylnymi. W niektórych modelach tylne bijaki są wyposażeniem opcjonalnym.
Różne zadania
Odmienne są zastosowania obu urządzeń.
- Rozdrabniacz sprawdzi się przy zmniejszaniu objętości materiału (nieregularne, rozwłóknione wióry drzewne) oraz przy wyrobie kompostu. Drobność rozdrabnianego drewna można regulować za pomocą stosowania różnych sił.
- Rębak przetworzy przepuszczane przez niego odpady w regularne i drobne zrębki tak, by mogły być użyte do pozyskiwania pelletu, jako paliwo do kotłów oraz kominków i pieców jak również jako ściółka.
Rozdrabniacze różnią się zastosowaniem zależnie od układu tnącego danego modelu. I tak:
- mieszany układ tnący – nadaje się do pracy z suchym materiałem drzewnym oraz materiałem mokrym i włóknistym (ścięte liście i gałązki żywopłotów, liście lipy, roślin dekoracyjnych);
- układ tnący z młotkami – jest przeznaczony do rozdrabniania materiału zmieszanego z ziemią, drobnymi kamieniami, gwoździami czy cząstkami ceramiki czy szkła z donic itp. przedmiotów.
W przypadku rębaków tarcze zrębkujące z nożami i bijakami tylnymi nadają się do cięcia twardego drewna (dąb, wiśnia, jabłoń itp.). Świeży materiał o dużej zawartości wody mogą rozdrabniać, gdy jest wprowadzany wraz z drewnem suchym. Odmiennie niż w rozdrabniaczach, materiał nie może zawierać zanieczyszczeń.
Wskazane jest zatem używanie obu urządzeń, bowiem ich role dopełniają się, usprawniając pracę i zapewniając jej fachowe wykonanie.
Jak wybrać rozdrabniarkę do gałęzi?
Na rynku oferowane są również także rozdrabniarki spalinowe, jednak są zwykle wykorzystywane do celów komercyjnych i na dużych obszarach.
Istotny jest także element tnący, bo to on determinuje skuteczność. Jeśli w naszym ogrodzie na ogół znajdują się małe elementy, drobne pędy czy byliny, wystarczą obracające się noże, które bez problemu powinny poradzić sobie z małymi elementami. Jeśli zaś potrzebujemy urządzenia do rozdrabniania większych elementów, dobrze będzie zaopatrzyć się w urządzenie z napędem ślimakowym lub turbinowym.
Rodzaje mechanizmów w rozdrabniarkach do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi w zależności od modelu może posiadać różne mechanizmy, których zadaniem jest rozdrabnianie. Rozróżnia się:
- rozdrabniarki z głowicą zębatą – inaczej wiórkarki, ze względu na konstrukcję i stosowany mechanizm gałęzie są cięte do 3 cm, można je z powodzeniem przeznaczyć np. na ściółkę, do palenia w piecu lub rozpałkę na ognisko. W przypadku gałęzi przeznaczonych na kompost im mniejsze kawałki, tym szybciej ulegają biodegradacji. Zalety – tego typu rozdrabniacze cechuje cicha praca i mniejsze wibracje ze względu na mniejszą prędkość obrotową wałka zębatego, są przy tym bardzo trwałe i łatwe w regulacji, nie trzeba też ostrzyć noża. Wada natomiast to problem z rozdrabnianiem świeżych gałęzi;
- nóż rozdrabniający – rozdrabniarki tego typu posiadają większą prędkość obrotową, nie mają większego problemu ze świeżymi gałęziami (do 4 cm średnicy), warto wybierać modele mające powyżej 2 kW mocy. Zaleta to wysoka trwałość i duża wydajność, wadą natomiast jest konieczność ostrzenia noży lub (w przypadku większego zużycia) ich wymiany.
Istotnym elementem jest ciężar urządzenia. Pomimo tego, że zwykle wyposażone są w kółka, które ułatwiają przemieszczanie się z rozdrabniarką, to trzeba mieć na uwadze fakt, że są to urządzenia dosyć ciężki i nieporęczne. Ich waga zazwyczaj waha się pomiędzy 10-30kg. Jeśli posiadamy duże podwórko, posługiwanie się przez dłuższy czas tak ciężkim urządzeniem może stać się uciążliwe.
O czym pamiętać używając rozdrabniarkę do gałęzi?
Podczas pracy z tak niebezpiecznymi urządzeniami zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wybrać takie urządzenie, które będzie miało lampkę informującą o podłączeniu do źródła zasilania, pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w okulary, które zapobiegną wpadaniu małych drobin wydalanych podczas pracy urządzenia i rękawice ochronne dobrze dopasowane do ramion i przedramion. W razie zablokowania się gałązek w urządzeniu, dobrze mieć pod ręką drążek, którymi będziemy mogli bezpiecznie przepchnąć zawartość dalej.
Aby nasza rozdrabniarka służyła nam dobrze przez wiele lat, należy pamiętać o jej odpowiedni konserwacji. Po każdym rozdrabnianiu powinnyśmy dokładnie ją wyczyścić i odstawić w bezpieczne, a przede wszystkim, suche miejsce, do którego nie mają dostępu dzieci.
Odpowiednio zabezpieczona rozdrabniarka do gałęzi będzie nieocenioną pomocą przy porządkowaniu ogrodu i pozbywaniu się stert zalegających gałęzi, pędów i bylin, a przetworzone resztki możemy wykorzystać na wiele sposobów na naszym podwórku.
Rozdrabniarki do gałęzi RANKING
Ranking Wrzesień 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych rozdrabniarek do gałęzi. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.




Podsumowanie
Rozdrabnianie gałęzi to bardzo ważna czynność zwłaszcza, gdy ktoś posiada na stałe działkę lub ogród i jest tam dużo gałęzi, z którymi od czasu do czasu trzeba zrobić przecież porządek. Rozdrabniarka do gałęzi musi cechować się kilkoma istotnymi parametrami, aby można było z niej skutecznie korzystać przez długi czas i mieć pewność, że z gałęziami nie będzie żadnego problemu.
Czym powinna wyróżniać się dobra rozdrabniarka do gałęzi?
Rozdrabniarka do drewna dostępna jest w następujących odmianach:
- spalinowej,
- elektrycznej.
Wersja spalinowa jest tańsza, natomiast elektryczna bardziej komfortowa. Ważna przy wyborze jest przede wszystkim moc silnika rozdrabniarki, która powinna oscylować w granicach 1,2-2,8 kW. Rozdrabniacz spalinowy ma jednak większe możliwości, ponieważ zakupić można sprzęt o mocy nawet 6 kW, co przyda się podczas rozdrabniania gałęzi o bardzo dużej średnicy. Dodatkowo też można je bez problemów przenosić i niekoniecznie będą cechować się dużym hałasem podczas realizowania prac. Rozdrabniacz elektryczny działa szybko, do zastosowań przydomowych i niewielkich gałęzi w zupełności wystarczy, za to pobiera stosunkowo dużo prądu.
Odpowiednie narzędzie tnące
W rozdrabniaczach do gałęzi najważniejsze są jednak znajdujące się w nich narzędzia tnące, którym należy poświęcić nieco więcej uwagi. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby w rozdrabniarce znajdowały się ostre noże. Mogą to być też walce zębate, czy też specjalne turbiny, ale przed zakupem najlepiej taki sprzęt przetestować w towarzystwie doświadczonego specjalisty, aby wiedzieć, jakie narzędzia najlepiej spiszą się w praktycznym zastosowaniu. Oprócz tego odpowiedni rozdrabniacz powinien mieć też funkcję wciągania gałęzi.
Ogrodowe zapytania:
- jaka rozdrabniarka do gałęzi
- ranking rozdrabniacz do gałęzi
- rozdrabniacze do galezi ranking
- rębaki do drewna ranking
- ranking rozdrawniacza do gałęzi
- ranking rozdrabniaczy do gałęzi 2021
- ranking rębarek do 600 zł
- mocna rozdrabniarka do gałęzi
- jaka rozdrabniarka do mokrych
- rozdrabniarka do gałęzi jaką wybrać
To urządzenie, to już naprawdę kupi chyba tylko ktoś kto po pierwsze ma ogród naprawdę dużych rozmiarów, a po drugie jego ogród musi być mocno zalesiony. W innym wypadku kompletnie nie widzę sensu, tym bardziej, że to nie są tanie urządzenia i trochę kosztują. Oczywiście w takim wypadku to na pewno jest niezwykle wygodne rozwiązanie i jego zakup jest uzasadniony, jednak nie rozumiem gdy ktoś kupuje rozdrabniarkę do gałęzi, a na działce/ogrodzie ma cztery drzewka i pięć krzewów;)
Ja mam właśnie sporo drzew na ogrodzie i mocno krzewiących się krzewów, które często muszę ucinać i formować w pożądany kształt. Tych gałęzi trochę się zbiera, a potem muszę z siekierką się męczyć kolejne godziny. Więc poważnie myślę nad kupnem takiej rozdrabniarki do gałęzi. Tak do 1000 złotych myślę, że kupie coś sensownego.
Osobiście na swojej działce nie używam rozdrabniarki do gałęzi, ponieważ nie mam takiej potrzeby (mój ogród nie ma dużej ilości drzew ani krzewów) Natomiast mój sąsiad często korzysta ze swojej i jest taki miły, że daje mi rozdrobnione resztki gałęzi, które świetnie nadają się jako wyściółka pod rośliny. Sposób ekologiczny i tani, w moim przypadku darmowy 🙂 Dzięki sąsiad!
Rozdrabniacz do gałęzi przydaje mi się głównie w okresie jesiennym, oraz w tym roku przydał się w czasie wzmożonych wiatrów. Wybrałem oczywiście firmę Bosch, bo ich darzę największym zaufaniem, większość narzędzi w moim ogrodzie pochodzi właśnie od tego producenta, bo są trwałe i solidnie wykonane. Bardzo polecam!
Zgadzam się z przedmówcą w stu procentach! Rozdrabniacz do gałęzi to coś wspaniałego w okresie takim jak jesień. Bardzo przydatne narzędzie, w zasadzie mam je dopiero dwa sezony, ale już tak przywykłem, że nie wyobrażam sobie pracy bez niego.
Potrzebuję rozdrabniacza który będzie charakteryzować się dużą wydajnością. W moim ogrodzie potrzeba mocnego rozdrabniacza do gałęzi ze względu na dużą ilość patyków i innego rodzaju „przeszkód” do usunięcia. Może mi ktoś coś polecić?
Zakup rozdrabniarki jest o tyle ważny, że trzeba zdecydować się, czy będziemy jej używać do dużych, czy też mniejszych gałęzi. Do tego trzeba wziąć pod uwagę moc, oraz rodzaj mechanizmu rozdrabniającego. Posiadam w swoim ogrodzie rozdrabniarkę i mogę powiedzieć, że jest to bardzo użyteczne narzędzie 😉
W jesieni rozdrabniarka jest czymś, co zdecydowanie warto mieć. Jeżeli ktoś mieszka w terenie, gdzie jest dużo drzew, albo sam na działce dużo ma, to będzie to bardzo użyteczne. Takie urządzenie pomaga bardzo szybko uporać się z zmniejszeniem gałązek, co potem umożliwi ich łatwe rozrzucenie.
Mój sąsiad ma taką rozdrabniarkę. Bardzo sobie chwali, korzysta z niej dosyć często i namawia mnie do kupna. Zastanawiam się czy faktycznie jest mi to potrzebne, ale widzę, że cenowo nie wypada tak źle, jak przypuszczałem. Muszę się nad tym poważnie zastanowić. Dzięki za materiał.
Długo podejmowałem decyzję o zakupie rozdrabniarki, często brakowało jej przy pracy w ogrodzie. Sąsiad polecił mi rebaki24.pl doradzili mi jaką wybrać, nie żałuję zakupu
Też słyszałam o firmie rebaki24.pl , sąsiedzi mają rozdrabniarkę od nich i są bardzo zadowoleni. Zastanawiam się tylko jaka będzie odpowiednia do mojego ogrodu, może spalinowa? Chodzi o krzewy, cieńsze gałązki z drzewek owocowych. Czy ktoś może coś polecić?
Jak masz więcej krzewów niż drzew lepszy bedzie elektryczny ….przy dużym ogrodzie z dużą ilością drzew jednak lepszy jest spalinowy bo zdazaja się grubsze konary a elektryczne tną do max 45mm….