Czym jest aerator i jakie są jego zadania? Porównanie z wertykulatorem. Ranking kupowanych narzędzi do aeracji gleby

9

aerator wertykulator 2w1 marki Hecht
aerator wertykulator 2w1 marki Hecht
Aeracja to zabieg, który bardzo często jest mylony z wertykulacją. Pomimo tego, że obydwa dają podobne efekty i pozwalają na utrzymanie naszego trawnika w dobrej kondycji, to zasadniczo różnią się od siebie. Wertykulacja polega na nacinaniu gleby, zaś aeracja na nakłuwaniu.

Ta, z pozoru, niewielka różnica, przynosi różne efekty i działa w odmienny sposób na naszą glebę.


[TOP10] Dobre Aeratory [Ranking listopad 2024]

Sprawdź, jaki aerator do trawy jest najchętniej wybierany przez Internautów. Przygotowany ranking z aeratorami do trawnika jest aktualny na listopad 2024.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’wertykulatory/produkt:aerat–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’10’ template=”szablon/aerat”]


Rola aeracji

Aeracja pozwala napowietrzyć i rozluźnić glebę, dzięki czemu jej poziom ulega wyrównaniu, korzenie stają się silniejsze a trawa zostaje stymulowana, co skutkuje pobudzeniem do wzrostu. Dobrze jest stosować aerację do powierzchni często użytkowanych, głównie przez to, że można taki zabieg wykonywać częściej niż wertykulację.

Zabiegowi aeracji powinno towarzyszyć piaskowanie, czyli wypełnianie powstałych w ziemi nakłuć piaskiem. To pozwala utrzymać właściwą strukturę gleby przez dłuższy czas.

Kiedyś do aeracji stosowano widły amerykańskie bądź jakikolwiek wałek z kolcami. Wraz z postępem techniki na rynku są dostępne specjalne urządzenia zwane aeratorami, które znacznie ułatwiają i przyspieszają naszą pracę.

Przy aeracji trawnika nakłuwanie darni za pomocą kolców jest głębokie (nawet do 15 cm). Dzięki temu gleba ulega znacznemu rozluźnieniu oraz napowietrzeniu. Dopływ powietrza powoduje wzmocnienie korzeni trawy i wyrównanie darni. Aeracji to skuteczny zabieg pozwalający na szybszą regenerację trawnika po okresie zimowym i po jego intensywnej eksploatacji. To delikatniejsza w porównaniu z wertykulacją metoda, jednak dzięki większej penetracji gleby skuteczniej docieramy do korzenia trawy.

W przypadku gdy posiadamy nieduży trawnik, aerację możemy wykonać za pomocą wideł lub też kolców umieszczonych w podeszwach butów. Rekomenduje się, aby na każdy metr kwadratowy wykonać nawet do 200 otworów.


Rodzaje aeratorów do trawy

Zabieg aeracji trawnika. Po co jest nam potrzebny aerator i w jakim celu się go stosuje? Poznaj różnice między aeracją a wertykulacją.
Zabieg aeracji trawnika. Po co jest nam potrzebny aerator i w jakim celu się go stosuje? Poznaj różnice między aeracją a wertykulacją.
Dostępne są aeratory ręczne bez napędu, spalinowe i elektryczne. Działają na takie samej zasadzie, różnica jest wyczuwalna w ilości powierzchni poddanej aeracji. Aeratory ręczne sprawdzają się dobrze na małych powierzchniach. Napędzane są siłą naszych rąk, więc praca na dużym obszarze może stać się monotonna i męcząca. Są jednak dużo bardziej ekologiczne i mobilne. Przez to, że nie wymagają stałego podłączenia do prądu, nie zostajemy ograniczeni kablem, jak w przypadku elektrycznych urządzeń. Sprawdzą się także lepiej na powierzchni, an której rosną drzewa i krzewy — kabel nie będzie utrudniał nam poruszania się pomiędzy takimi przeszkodami.

Jeśli jednak posiadamy spore podwórko i zależy nam na szybkiej i efektywnej pracy, warto zdecydować się na aerator elektryczny. Pomimo wcześniej wspomnianych ograniczeń, praca z takim aeratorem przebiega sprawniej i wymaga mniejszego wysiłku. Jest względnie cichy i dosyć tani.

Dostępne są również aeratory akumulatorowe i spalinowe. Te pierwsze dobrze się sprawdzą przy średniej wielkości powierzchniach, są trochę głośniejsze od elektrycznych, ale ich zaletą jest to, że nie jesteśmy ograniczeni kablem. Mają jednak wadę — czas pracy akumulatora nie jest zbyt długi, zwykle starcza na kilkadziesiąt minut nieprzerwanej pracy, przy bardzo dużych powierzchniach może stać się to poważnych minusem. W takim wypadku warto rozważyć zakup aeratora spalinowego. Pomimo tego, że z wszystkich wcześniej wymienionych jest najgłośniejszy, to pozwala na szybką i sprawną pracę, nawet na dużych obszarach.

Przy eksploatowaniu tych urządzeń trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich konserwację, bowiem źle przechowywane mają tendencję do szybkiego psucia się, dodatkowo trzeba pamiętać o wymianie oleju i napełnieniu ich benzyną.

Stosując zabieg aeracji regularnie, będziemy mogli poszczycić się dobrze wypielęgnowanym i zdrowym trawnikiem. W połączeniu z wertykulacją osiągniemy z pewnością zadowalające efekty i pozbędziemy się problemu pożółkniętej trawy i nadmiernej ilości chwastów i mchu, a dzięki stosowaniu specjalnie przystosowanych do tego urządzeń, osiągniemy ten efekt bez ogromnych nakładów pracy.


[TOP6] Bardzo tanie Aeratory [Ranking listopad 2024]

Zobacz, jaki aerator do trawy jest aktualnie najtańszy i często występujący również w promocji oraz na wyprzedaży. Przygotowany ranking z budżetowymi aeratorami do gleby trawnika jest aktualny na listopad 2024.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’wertykulatory/produkt:aerat–najtansze’ classes=’big’ limit=’6′ template=”szablon/aerat”]


Jak wykonać aerację trawnika krok po kroku?

Aeracja to inaczej napowietrzanie gleby. Jest ona niezbędnym zabiegiem, aby trawa w ogrodzie szybciej rosła oraz ładnie się prezentowała. Wbrew pozorom, wykonanie tego typu pracy nie jest trudne. Oto wskazówki, jak krok po kroku przeprowadzić aerację.

Dlaczego warto wykonywać aerację trawnika?

Aeracja trawnika to zabieg, który ma kilka istotnych zalet. Warto wykonywać ją regularnie, ponieważ:

  • zwiększa bryłę korzeniową trawy,
  • pobudza źdźbła do wzrostu,
  • poprawia wchłanianie wody, w efekcie czego na trawniku nie powstają kałuże,
  • zwiększa odporność trawy na deptanie i przyspiesza jej regenerację.

Napowietrzanie gleby sprawia, że do systemu korzeniowego trawnika dociera więcej wody i składników odżywczych ze stosowanych nawozów. Zaleca się, aby przeprowadzać aerację dwa razy w roku, a więc na wiosnę i późnym latem.



Jak wykonać aerację trawnika?

Jeżeli planujemy napowietrzyć glebę, najpierw powinniśmy podlać trawnik. Dzięki temu nakłuwanie ziemi stanie się znacznie łatwiejsze. Należy także skosić trawę, aby wysokość źdźbeł wynosiła ok. 3 cm, a dodatkowo usunąć zalegające resztki organiczne, takie jak suche liście.

Do przeprowadzenia aeracji możemy wykorzystać np. specjalne buty z kolcami lub odpowiedni sprzęt, czyli aerator (to zależy głównie od wielkości trawnika). Nakłuwanie darni powinniśmy zacząć w jednym, określonym kierunku, a potem prostopadle do niego. W przypadku cięższej gleby należy wykonywać otwory co 10 cm, a luźniejszej – co 15 cm.

Ostatni krok to posypanie trawnika piaskiem kwarcowym i rozgrabienie go. W ten sposób efekty aeracji utrzymają się dłużej.


Aerator wertykulator, czyli 2w1

Alternatywnym rozwiązaniem jest postawienie na urządzenie wielofunkcyjne, czyli łączące w sobie cechy aeratora i wertykulatora. Tego typu sprzęt posiada z reguły dołączone w komplecie dwa wałki robocze, z których jeden jest odpowiedzialny za aerację, a drugi za wertykulację. Zmiana funkcji urządzenia odbywa się z prosty sposób – poprzez wymianę wałka roboczego w sposób ręczny (wygodnym rozwiązaniem jest wybór takiego aeratora wertykulatora, w przypadku którego wymiana odbywa się bez narzędzi, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem).

Urządzenie 2w1 to wygodne rozwiązanie, szczególnie ze względu na samą eksploatację i przechowywanie. Jeden sprzęt wraz z akcesoriami wystarczy zarówno na napowietrzanie, jak i spulchnianie gleby, które to procesy korzystnie wpływają na proces wegetacji trawy. Bardzo przydatną funkcją, spotykaną w wielu aeratora wertykulatorach (zwłaszcza tych spalinowych) jest usuwanie chwastów, mchu, różnych zanieczyszczeń oraz zniszczonych elementów trawnika. Ponadto warto postawić na sprzęt posiadający mocne i trwałe stalowe sprężyny, czy też możliwość ich regulacji pod kątem głębokości (także samych noży). Moc urządzenia i jego możliwości powinniśmy również dobierać pod kątem powierzchni terenu przeznaczonego pod aerację i wertykulację.

[TOP5] Aeratory wertykulatory 2w1 [Ranking]

Ranking Listopad 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych aeratorów wertykulatorów 2w1 (posiadających zarówno funkcję wertykulacji, jak i aeracji). Ranking jest aktualizowany na bieżąco i został opracowany na podstawie danych z serwisu Nokaut.pl.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’produkt:aerator-wertykulator–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’5′]


Podsumowanie – aerator czy wertykulator?

Aerator do trawy oraz wertykulator to urządzenie niezastąpione w ogrodzie. Napowietrzenie trawnika sprawi, że podłoże stanie się bardziej odporne na odkształcenia będące skutkiem deptania. Natomiast wertykulacja pomoże usunąć chwasty i mech. Poniżej kilka cennych wskazówek, które pozwolą nam wybrać najlepsze urządzenia tego typu.

Jaki aerator wybrać?

Każdy aerator zawiera gęsty układ rurek oraz kolców. Urządzenia te różnią się jakością zastosowanych do ich produkcji materiałów, formą oraz technologią. Co do zasady możemy wyróżnić cztery typy aeratorów:

  • ręczne – najtańsze, przeważnie wyposażone w kółka,
  • mocowane na buty,
  • zakładane na wał,
  • aerator spalinowy lub elektryczny – zdecydowanie droższe, ale o wiele efektywniejsze.

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od naszych potrzeb, jednakże pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Aerator ze stopu metali, wyposażony w kółka osadzone w łożyskach kulkowych z pewnością będzie nam służył przez długie lata.

Niektóre modele zostały wyposażone w dodatki, ułatwiające pracę w ogrodzie tj. kosz na odpadki, składana rączka, wymienne wałki. W związku z tym nie zawsze warto sugerować się wyłącznie niską ceną.



Jaki wertykulator wybrać?

Decydując się na zakup wertykulatora również powinniśmy dobrać urządzenie do wielkości naszego trawnika. W przypadku małych powierzchni nie warto inwestować w zaawansowane urządzenia z wyższej półki. Jednakże pamiętajmy, że urządzenia silnikowe zdecydowanie ułatwią nam pracę. Sprzęt spalinowy będzie nieco głośniejszy i cięższy niż modele elektryczne, które z kolei wymagają źródła zasilania i są mniej wygodne w użytkowaniu.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na moc silnika. Im większa powierzchnia trawnika oraz bardziej zbite podłoże, tym większy powinien być ten parametr.

Wymiary urządzeń

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest szerokość i głębokość robocza. Im większe rozmiary urządzenia, tym efektywniejsza aeracja i wertykulacja. Szerokość aeratora i wertykulatora wynosi zazwyczaj od 35 do 50 cm. Jeśli chodzi o głębokość ostrzy i rurek, to najbardziej optymalne będą te o długości ok. 25 cm.


9 thoughts on “Czym jest aerator i jakie są jego zadania? Porównanie z wertykulatorem. Ranking kupowanych narzędzi do aeracji gleby

  1. takie trochę wyciąganie pieniędzy. Aerator, wertykulator, to, tamto… Mój trawnik widział jedynie kosiarkę i wąż ogrodowy i jakoś wszystko ładnie rośnie, a mam posadzone i drzewa (liściaste i iglaste), i krzewy, a nawet kwiaty. Myślę, że nie ma co wariować i przesadzać z pielęgnacją. W naturze jakoś nikt niczego nie pielęgnuje i wszystko rośnie.

  2. Aeracja czy wertykulacja, nie przesadzałabym z tym używaniem sprzętu. Gdyby człowiek miał robić te wszystkie czynności to by z ogrodu nie wychodził! Przejechanie wałkiem z kolcami moim zdaniem wystarczy, a moje sadzonki bardzo ładnie rosną. Poza tym, funkcje aeratora czy wertykulatora pełnią po prostu dżdżownice, żyjące sobie w naszej glebie.

  3. Zgadzam się z przedmówcami. Pożyczyłem taki aerator od znajomego, zrobiłem co trzeba i efekt jest taki, że… nic się nie zmieniło:) Myślę, że do pielęgnacji zwykłego, przydomowego ogrodu wystarczy kosiarka, łopata i grabie. Nie popadajmy w paranoję, to ogród jest dla nas, a nie odwrotnie.

  4. Lubię eksperymentować i kiedyś za namową brata kupiłam do mojego trawnika aerator. Z początku byłam sceptycznie nastawiona, ale daję to bardzo fajne efekty, lubię spędzać czas w ogrodzie i przykładać dużą wagę do szczegółów i detali 😉

  5. Uważam, że aerator ręczny to w zupełności co nam wystarczy. Nie potrzeba bardziej zaawansowanego sprzętu do ogródka, przynajmniej według mnie. Narzędzie spełnia swoją funkcję od dwóch sezonów i jestem z niego jak najbardziej zadowolony.

  6. Aerator jest dla mnie istotny w ogrodzie. Posiadam aerator spalinowy do trawy i myślę, że jest to w dzisiejszych czasach dosyć podstawowe narzędzie. W zasadzie większość moich sąsiadów kupiła po tym jak sam się z nim pokazałem 😀 większość sobie chwali 😉

  7. Aerator pozwala bardzo dobrze rozluźnić wszystko w glebie, dlatego stosuję go do swojego trawnika. W moim schowku zawitał nowy elektryczny aerator do trawnika i już nie mogę się doczekać, aż go wypróbuję. Dzięki za materiał, bardzo pomocny.

  8. Zastanawiam się co wybrać: aerator czy wertykulator? Bardzo fajny artykuł, dużo mówi na ten temat, ale jeszcze mam pewne wątpliwości. Jeżeli ktoś miał podobny problem, to bardzo proszę o pomoc 😉

  9. Do tej pory nie wiedziałem jakie jest przeznaczenie aeratora. Artykuł wszystko mi rozjaśnił, dzięki wielkie 😉 Zastanawiam się teraz poważnie nad kupnem takiego urządzenia, bo jednak może mieć bardzo duży wpływ przez swoje działanie na glebę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Hamak ogrodowy do 1000 zł [Ranking]. Jaki najlepszy?

śr. sty 3 , 2024
Prezentujemy przygotowane przez naszą redakcję aktualizowane każdego dnia zestawienia z […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych