Ogrodowa pompa do wody. Na jaką warto postawić? Sprawdź nasz aktualny ranking propozycji

15

Zastosowanie pompy wodnej

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji tak wiele urządzeń, dzięki którym praca w domu i ogrodzie jest nie tylko szybsza, ale i o wiele bardziej przyjemna. Nowoczesne technologie bardzo często wkraczają do sfer codziennych w naszym życiu czyli tam, gdzie zwykle nasz wolny czas jest najbardziej pochłaniany.

Wielofunkcyjne urządzenie, jakim jest pompa wodna, może mieć naprawdę wiele zastosowań. Mogą one służyć do wpompowania wody, wypompowania, nawadniania czy wzmocnienia ciśnienia, oczywiście w zależności od rodzaju pompy, na którą się zdecydujemy.

Rozróżniamy również kilka podstawowych typów pomp wodnych w zależności od ich konstrukcji oraz przeznaczenia.


Rodzaje pomp do wody

Nawet niewielka pompa do wody pozwala na szybkie osuszenie naszego ogródka działkowego z zalegającej wody. Te dysponujące najmniejszą mocą mają wydajność na poziomie poniżej 1000l/h.
Nawet niewielka pompa do wody pozwala na szybkie osuszenie naszego ogródka działkowego z zalegającej wody. Te dysponujące najmniejszą mocą mają wydajność na poziomie poniżej 1000l/h.
Spośród szerokiej oferty pomp wodnych na naszym rynku, możemy wyróżnić cztery podstawowe typy:

 • pompy ogrodowe,
 • pompy głębinowe,
 • hydrofory z pompą,
 • pompy zanurzeniowe.

Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Przede wszystkim na tym, czemu mają nam służyć. Pompa ogrodowa pomoże nam, kiedy w naszym ogrodzie chcemy wykorzystać wodę ze studni, czy też zmagazynowaną deszczówkę do podlewania. Będą one tłoczyć wodę do odpowiednich końcówek węża czy specjalnej lancy, która z powodzeniem przyda się także do umycia naszego samochodu. Kupując taką pompę musimy jednak wziąć pod uwagę ilość urządzeń, które chcielibyśmy zasilać za jej pomocą. Jej siła wyrzucania wody może się bowiem okazać niewystarczająca.

Pompy ogrodowe
Zalety Wady
+ idealna do wykorzystania zmagazynowanej wody ze studni czy też deszczówki
+ pozwala na sprawniejsze usunięcie nadmiaru wody przy okazji np. intensywniejszych opadów
+ pompy spalinowe cechują się dużą mocą i wydajnością
– pompy elektryczne wymagają dostępu do źródła zasilania
– wysoki koszt zakupu
– pompy spalinowe emitują zanieczyszczenia
– są głośne podczas pracy, zwłaszcza pompy spalinowe

Pompy głębinowe posłużą nam, kiedy potrzebujemy zanurzyć je głębiej niż w przypadku pomp ogrodowych. Tam studnia może mieć maksymalnie sześć metrów, tutaj mamy o wiele większe pole manewru. Aby jak najlepiej dopasować taką pompę do swoich potrzeb, musimy określić przedział głębokości, w której najczęściej będzie ona używana, a także średnicę danego zbiornika. Wtedy bez wątpienia zadowolenie z zakupionego urządzenia będzie proporcjonalne do pełnionych przez nie funkcji.

Pompy głębinowe
Zalety Wady
+ nie potrzebujemy aż tak wiele miejsca na instalację w porównaniu chociażby z pompą ssącą
+ nie są hałaśliwe, gdyż instalacja znajduje się poza domem, najczęściej w studni
+ są oszczędne, wystarczą nam silniki cechujące się mniejszą mocą
– instalacja pompy głębinowej jest droga, konieczny jest zakup oraz montaż rur czy też kabla
– utrudniony dostęp do pompy ze względu na fakt, że instalacja znajduje się w studni; konieczne jest wyciągnięcie pompy razem z rurą

Hydrofory mają zwykle postać cylindrycznych zbiorników i przeznaczone są do wody niezabrudzonej. Utrzymują one stałe ciśnienie w instalacjach wodociągowych, dzięki czemu niedopuszczaną do nadmiernego zużycia użytkowanych pomp. Co cenne, za ich pomocą ciśnienie z jakim podawać będą wodę do naszych kranów zawsze będzie satysfakcjonujące. Pośród nich występują specjalne zestawy dedykowane do jednorodzinnych domków, w których oszczędzanie wody nabierze prawdziwego znaczenia. Umożliwią one bowiem także odzyskiwanie wody z deszczówki, którą odpowiednio będziemy mogli wykorzystać do podlewania ogrodu czy też spłukiwania w toalecie.

Pompy hydroforowe
Zalety Wady
+ hydrofor kontroluje pracę pompy
+ oferuje dużą moc oraz wydajność
– głośna praca urządzenia w starszych urządzeniach
– częste drobne usterki wynikające z rozszczelnienia wnętrza instalacji
– częste awarie samego hydroforu
– ubytki powietrza w zbiorniku powodują, że pompa częściej pracuje, co z kolei powoduje jej szybsze zużycie (dotyczy zwłaszcza starszych instalacji)

Ostatni wskazany przez nas rodzaj pompy wodnej to ten, które znamy najczęściej z reportaży telewizyjnych dotyczących powodzi. To tam strażacy za ich pomocą oczyszczają z nadmiernej ilości wody zalane piwnice, pokoje czy pola gromadzące napływającą z każdej strony gęstą i brudną ciecz. Dla wielu ludzi taka pompa zanurzeniowa, bo o niej mowa, jest w takich sytuacjach jedynym ratunkiem, ocalającym ich cały dobytek życia. Ich atrybutem może być automatyczne włączanie się, kiedy lustro wody wzniesie się na wysokość już od 5mm, czy też samoistne wyłączanie się, kiedy oczyszczana z wody powierzchnia będzie już sucha.

Pompy zanurzeniowe (zatapialne)
Zalety Wady
+ łatwość zakładania instalacji
+ duża mobilność pompy zatapialnej
+ prostota obsługi
– stosunkowo wysoka cena
– konieczna jest okresowa kontrola uszczelnienia samego silnika

Stopień czystości wody a pompa

Chcąc dobrać pompę do naszych indywidualnych potrzeb musimy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Głównym zadaniem pompy jest korzystanie z wody dostępnej w domu i ogrodzie, zatem sprzęt ten służy nam do wypompowania i wpompowania wody, a także do nawadniania i wzmocnienia jej ciśnienia.

Pompy możemy podzielić według rodzaju wody, jaką będzie przepompowywać, wyróżniając pompy do wody czystej, brudnej oraz czystej i brudnej.

 • Pompa do wody czystej przeznaczona jest do poboru wody głębinowej, ze zbiorników lub studni, których lustro wody znajduje się do 8m. Charakteryzują się cichą pracą i pobierają wodę wolną od zabrudzeń. W gospodarstwie domowym zwykle wykorzystuje się ją do wypompowania wody z przydomowych studni.
 • Pompa do wody brudnej będzie szczególnie przydatna w miejscach, w których dochodzi do okresowych zalań. To sprawne urządzenie pomoże nam na etapie odpompowania wody i nieczystości z zalewanych piwnic i garaży. Pompa do wody brudnej sprawdzi się w gospodarstwie domowym, ogrodnictwie oraz przedsiębiorstwach komunalnych.
 • Pompa do wody czystej i brudnej to uniwersalne narzędzie, które świetnie sobie poradzi z wypompowaniem zarówno wody czystej, jak i zanieczyszczonej. Narzędzia tego typu zdolne są do usunięcia znacznych ilości wody bez względu na jej stan czystości. Nabywając pompę tego typu należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na wytyczne producenta w zakresie maksymalnej średnicy zabrudzeń. W gospodarstwie domowym znajdą zastosowanie na etapie usuwania brudnej wody z basenu czy też oczka wodnego, a nawet zalanej piwnicy.

Jeżeli borykamy się z zalaną piwnicą, to wybierzmy pompę do wody brudnej, natomiast jeśli chcemy wypompować wodę ze studni głębinowej – postawmy na pompę do wody czystej.


Jaką pompę do wody do ogrodu?

Pompy do wody z przeznaczeniem do ogrodu wybieramy również pod kątem ich charakterystyki oraz rodzaju. Mogą być one zasilane silnikiem spalinowym lub też dysponować silnikiem elektrycznym, są także odmiany ręczne wykorzystywane najczęściej do pompowania wody ze studni.

Sposób pracy pompy wodnej może być ponadto powierzchniowy lub zanurzeniowy. Zwracajmy również uwagę na zakres modeli przeznaczonych do wypompowywania wody brudnej, czystej, szlamowej lub też głębinowej.

Przy niewielkim ogrodzie z powodzeniem wystarczy nam pompa wodna mająca wydajność do 1000l/h. Najbardziej wydajne jednostki znacząco przekraczają wartość 6000l/h.

Jak widać po przytoczonych przykładach, pompa wodna może mieć w zależności od swojego typu bardzo szerokie zastosowanie. Decydując się na jej zakup zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi dołączonej do danego urządzenia. Z niej dowiemy się wiele na temat jej przeznaczenia, dopuszczalnego składu i temperatury cieczy, którą ma ona przetaczać, charakterystykę, to znaczy dane o napięciu w którym pracuje, moc silnika czy też wymagania odnośnie jej montażu. W razie problemów i ewentualnego uszkodzenia odnajdziemy tam także adresy punktów serwisowych na terenie naszego kraju. Stosując się do tych rad, bez wątpienia będziemy zadowoleni ze swojego zakupu przez długie lata.


Pompy ogrodowe RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pomp wodnych ogrodowych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl:


Podsumowanie

Wybór pomp ogrodowych jest bardzo szeroki, służą one do pompowania wody, tak aby można było mieć do niej stały dostęp, a dodatkowo mieć pewność, że będzie ona czysta. Do wyboru ma się następujące pompy ogrodowe:

 • pompę nawierzchniową,
 • pompę zanurzeniowo-ciśnieniową,
 • pompę zanurzeniową,
 • pompę do brudnej wody,
 • hydrofory.

Pompa ogrodowa przede wszystkim powinna działać sprawnie i pompować wodę bez jakichkolwiek uchybień. Są one zdolne zasysać wodę ze zbiornika, a potem może być ona spożytkowana w wybrany przez klienta sposób, np. do podlewania roślin.

Jaka pompa będzie dobrym wyborem?

Pompa głębinowa wybierana przez klientów powinna być przede wszystkim przystosowana do podłączenia do niej sporej ilości urządzeń. W ciągu godziny pompa powinna pobierać około 4000-6000 litrów wody, dzięki czemu będzie można do niej podłączyć np. 4-5 urządzeń ogrodowych, takich jak zraszacze. Im większy ogród tym więcej takich urządzeń będzie się potrzebowało i będą one musiały działać w jednym czasie, aby podlewanie przebiegało prawidłowo. Pompy głębinowe są zanurzone około 7-8 metrów pod ziemią.

Pompowanie wody czystej

Bardzo ważną kwestią dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, aby pompować wodę czystą, z której będzie można zrobić później użytek. Przyda się wtedy pompa hydroforowa, która podczas realizacji tego typu zadań spisuje się znakomicie i na pewno nikogo nie rozczaruje. Pompa zanurzeniowa także ma bardzo dobre właściwości, tylko jest ona jeszcze bardziej uniwersalna, ponieważ umożliwia również przepompowanie brudnej wody, jeśli ktoś ma taką potrzebę. Jak widać w dzisiejszych czasach można zdecydować się na wiele pomp ogrodowych.

15 thoughts on “Ogrodowa pompa do wody. Na jaką warto postawić? Sprawdź nasz aktualny ranking propozycji

 1. Miałem przez wiele lat w rodzinnym domu taką pompę.Została z czasów jego budowy. Zanim podciągnięto wodę na działkę to wykopaliśmy studnię i stamtąd pobieraliśmy wodę właśnie przy użyciu takiej pompy. Według mnie super sprawa, szczególnie jeśli w grę wchodzi podlewanie ogrodu – mamy wodę za darmo, płacimy jedynie za prą, którego taka pompa ogrodowa nie pobiera dużo.

 2. POLECAM tekst producenta basenów o wyborze pompy ciepła:
  blog.poolsfactory.pl/jak-wybrac-pompe-ciepla/

  Swoją drogą, pompa podwyższy temperaturę basenu niskokosztowo aż o 10 stopni!

 3. Gdy budowałem dom, niestety nie miałem takiej pompy. Musieliśmy obniżać koszty we wszystkim co się dało, przez spartaczony dach:/ Pamiętam ile się namęczyliśmy by pobierać wodę ze studni, już nigdy więcej! Więc jeżeli ktoś buduje dom, to niech od razu kupuje taka pompę, zawsze można kupić po kimś używaną.

 4. Mam wiele sprzętów firmy Gardena. Od zwykłych grabek po właśnie pompę ogrodową do wody (mój kuzyn był kiedyś przedstawicielem handlowym, więc miałem zniżkę). Mogę polecić każdemu zapalonemu ogrodnikowi sprzęt tej firmy! Jeszcze nic mi się nie zepsuło (ale zawsze czytam instrukcję i przestrzegam zasad konserwacji), sprzęt jest solidny i nie ma aż tak wygórowanej ceny. A swoją pompę używam do wypompowania wody ze studni.

 5. U mnie pompa w ogrodzie ma głównie zastosowanie w celu wypompowania wody ze studni, oraz z oczka. Właściwie nie wyobrażam sobie innego wyjścia. Co prawda na dobrą pompę trzeba wydać trochę pieniędzy, ale każdy kto mieszka poza miastem, wie, że jest to rzecz niezbędna.

 6. Posiadam na działce w swoim ogrodzie pompę ręczną. Głównie służy do wypompowania wody ze studni, nic specjalnego. Trafiłem na ten materiał bo muszę wyposażyć się w coś nowego, ale już wiem czym się kierować. Dzięki za materiał!

 7. Bardzo ciekawy artykuł, w prawdzie więcej na temat tego typu narzędzi nie trzeba dodawać. Sam mam pompę spalinową i chyba jest to najlepszy wybór jeżeli nasza pompa do ogrodu ma być wydajna. Spalinowe cechują się dobrą mocą i wydajnością, co przekłada się na czas pracy 😉

 8. Jeżeli pompa ogrodowa do studni, to tylko głębinowa. Bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Są dosyć oszczędne i stosunkowo ciche, a to ważne bo niekiedy słyszę pompę sąsiadów, którzy mieszkają kilka parceli dalej 😀

 9. Każdy wie jak ważna jest pompa ogrodowa, gdy mieszka się na wsi, albo częsta korzysta z jakiegoś domku letniskowego – niestety nie jest to tani zakup. Wielkie dzięki za artykuł, bo bardzo się przydał!

 10. Kupiłem u was hydrofor z pompą i jestem bardzo zadowolony. Przyszedł jakiś tydzień temu, co prawda trochę późno po sezonie, ale tak czy siak będzie służył długo. Warto poczytać opinie o sprzęcie, bo właśnie tak zrobiłem i jestem jak nigdy zadowolony z zakupu czegokolwiek przez internet.

 11. Takie pompy można podzielić na różne sposoby w zależności od kryterium, jakim będziemy się kierować. To jaką pompę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju zbiornika, z jakiego będziemy czerpać wodę, oraz utrzymującego się w nim poziomu wody.

 12. A gdzie propozycja pompy ogrodowej spalinowej do czystej edycji że studni głębinowej ? Napisaliście opinie że są: + pompy spalinowe cechują się dużą mocą i wydajnością… I żadnej propozycji

  1. Gdzie kupiona? Własnie szukamy czegoś do siebie na działkę. Woda z wodociągów coraz droższa, szukamy opcji na tańsze podlewanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Świder do ziemi glebowy. Jaka wiertnica do ogrodu będzie najlepsza? Poradnik wraz z rankingiem propozycji

niedz. paź 10 , 2021
Często zdarza się, że podczas sadzenia roślin mamy kłopoty z […]
Wiertnica spalinowa glebowa to propozycja dla osób posiadających większe powierzchnie ogrodowe. Świdry spalinowe dysponują z reguły wystarczającą mocą do cięższych prac. Na zdjęciu model dysponujący silnikiem 5,6KM.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.