Grill gazowy alternatywą dla tradycyjnego węglowego

Lato czas, kiedy większość czasu spędzamy na zewnątrz. Najchętniej przebywalibyśmy tam cały dzień i wszystkie czynności (w miarę możliwości oczywiście), chcielibyśmy robić w ogrodzie. Jedną z tych czynności jest gotowanie – w dusznej, gorącej kuchni nie jest ono latem przyjemnością. Co innego na świeżym powietrzu – gotowanie w plenerze, na łonie natury jest latem czymś bardzo pożądanym. Taką możliwość daje nam posiadanie grilla.

grill gazowy


Grill węglowy czy gazowy?

Najpopularniejszy bez wątpienia jest grill węglowy. Z czego to wynika? Zapewne głównie z ceny, ponieważ jest on najtańszy. Drugi argument (ściśle wynikający z pierwszego) to ogólna opinia “Wszyscy posiadają grill węglowy, więc i jaki taki będę miał”. Jest on lekki, można go zabrać na piknik. Mimo tych walorów grill węglowy posiada kilka zasadniczych wad, w tym jedną główną: mimo, że na myśl o kiełbasce pachnącej dymem z grilla większości z nas leci ślinka, to niestety – takie jedzenie jest niezdrowe.

Grill gazowy daje nam o wiele więcej możliwości niż tradycyjny. Jeśli marzy nam się prawdziwe “gotowanie pod chmurką”, to wybór tego typu grilla będzie idealną opcją. Grill gazowy pozwala przygotować zróżnicowane dania tak, jakbyśmy gotowali w kuchni. Urządzenie potrzebuje kilku minut, aby uzyskać optymalną temperaturę i… można zacząć przyrządzać potrawy, które zachwycą niepowtarzalnym smakiem. Zdrowe, smaczne, zróżnicowane jeśli chodzi o składniki dania to spełnienie marzeń dla osób, które latem chcą jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz.


Budowa grilla gazowego – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grillów gazowych, jednak różnią się one między sobą kilkoma szczegółami. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

 • piekarnik: pokrywa powinna być solidna, ponieważ im grubsze ściany, tym lepsze utrzymywanie temperatury;  powinna być wykonana z podwójnych ścianek ze stali szlachetnej; piekarnik powinien być dość duży, aby możliwy był jak najlepsze obieg temperatury
 • ruszt: on również powinien być ciężki; ruszt do grilla wykonany np. z żeliwa zapewni nam długoletnią trwałość i odpowiednią temperaturę grillowania
 • palniki: najlepiej wykonane ze stali szlachetnej z otworami po obu stronach; dobre palniki to gwarancja szybkiego i równomiernego nagrzewania się
 • dodatki: gwarantują komfort użytkowania; w grillu gazowym powinno znajdować się miejsce na 11 kilogramową butlę z gazem, a także stabilne podłoże; niektóre modele posiadają szafki i półki na niezbędne akcesoria do grillowania

Warto dokładnie sprawdzić poszczególne modele grillów i wybrać ten, który będzie w 100% spełniał nasze oczekiwania. Zakup grilla gazowego to inwestycja na długie lata użytkowania.


W jaki sposób działa grill gazowy?

Grill gazowy może być zasilany propanem lub z wykorzystaniem gazu ziemnego. Źródłem ognia są palniki  – im jest ich więcej, tym grill bardziej równomiernie się nagrzewa. Na ruszcie do grilla układamy jedzenie, które chcemy przyrządzić. Warto dodać, iż nie ma ono bezpośredniego kontaktu z płomieniami, ponieważ pomiędzy rusztem a palnikiem znajduje się aromatyzer, na który spływają soki i tłuszcz z przygotowywanego jedzenia. Temperaturę reguluje się poprzez pokrętła.

duży grill gazowy z rusztem żeliwnym
duży grill gazowy z rusztem żeliwnym

Zalety grilla gazowego

Jak już wcześniej zostało wspomniane, główną zaletą przygotowywania potraw z wykorzystaniem tego typu urządzenia, są ich walory smakowe i zdrowotne. Tłuszcz z potraw spływa na aromatyzer, nie zaś na węgiel, dzięki czemu nie są wytwarzane szkodliwe substancje. Inne zalety grilla gazowego to:

 • brak dymu – można grillować na tarasie, czy też obok płotu sąsiada, ponieważ nie czuć charakterystycznego dla grilla zapachu
 • grill można postawić pod zadaszeniem – można grillować o każdej porze roku
 • szybkość i łatwość rozpalenia – to tylko kilka minut; niewykonalne przy grillu węglowym
 • nie da się przypalić potraw – dzięki temu, że jedzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z płomieniem, a w piekarniku utrzymuje się stała temperatura
 • jest ekologiczny – nie emituje szkodliwych substancji
 • smak potraw jest podobny (lub nawet lepszy) do tych z grilla węglowego

Podsumowując – dlaczego warto?

Zakup grilla gazowego nie jest małym wydatkiem, jednak zalety płynące z jego posiadania są nie do przecenienia. Można przygotowywać dowolne potrawy na świeżym powietrzu i to w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na tarasie. Jedzenie jest smaczne i zdrowe – do naszego organizmu nie dostają się szkodliwe substancje ze spalonego tłuszczu.

Grill gazowy jest ekologiczny, w żaden sposób nie wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Jeśli  ktoś marzy o “kuchni pod chmurką” – oto odpowiedź na jego marzenie.

1 opinia o “Grill gazowy alternatywą dla tradycyjnego węglowego

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2019 - komentarze
 1. Jak wygląda kwestia zużycia gazu w tego typu grillach? Chodzi mi o kwestie wydajności – na ile smażeń wystarczy powiedzmy jedna butla?

  Reply

Twoja opinia

Oceń publikację lub ranking*