Lato czas, kiedy większość czasu spędzamy na zewnątrz. Najchętniej przebywalibyśmy tam cały dzień i wszystkie czynności (w miarę możliwości oczywiście), chcielibyśmy robić w ogrodzie. Jedną z tych czynności jest gotowanie – w dusznej, gorącej kuchni nie jest ono latem przyjemnością. Co innego na świeżym powietrzu – gotowanie w plenerze, na łonie natury jest latem czymś bardzo pożądanym. Taką możliwość daje nam posiadanie grilla.
Grill węglowy czy gazowy? Który zdrowszy?
- Grill węglowy. Sezon grillowy to czas na świeżym powietrzu i przyprawiane różnego rodzaju świeżych dań, które mają wpływ na nasze zdrowie. Dzięki dostosowaniu się do instrukcji, jakie są wymagane, można zachować wartości zdrowotne danej potrawy i nie narażać się na efekty negatywne wpływające źle na nasze zdrowie. Stosowanie odpowiednich tacek, nie przebywanie zbyt długo nad grillem, unikanie wdychania dymu z brykietu powoduje, że ograniczymy wchłanianie szkodliwych związków chemicznych wyłaniających się podczas rozpalania tradycyjnego grilla węglowego.
Z czego to wynika popularność grilla węglowego? Zapewne głównie z ceny, ponieważ jest on najtańszy. Drugi argument (ściśle wynikający z pierwszego) to ogólna opinia „Wszyscy posiadają grill węglowy, więc i jaki taki będę miał”. Jest on lekki, można go zabrać na piknik. Mimo tych walorów grill węglowy posiada kilka zasadniczych wad, w tym jedną główną: mimo, że na myśl o kiełbasce pachnącej dymem z grilla większości z nas leci ślinka, to niestety – takie jedzenie jest niezdrowe.
- Grill gazowy. Daje nam o wiele więcej możliwości niż tradycyjny. Jeśli marzy nam się prawdziwe „gotowanie pod chmurką”, to wybór tego typu grilla będzie idealną opcją. Grill gazowy pozwala przygotować zróżnicowane dania tak, jakbyśmy gotowali w kuchni. Urządzenie potrzebuje kilku minut, aby uzyskać optymalną temperaturę i… można zacząć przyrządzać potrawy, które zachwycą niepowtarzalnym smakiem. Zdrowe, smaczne, zróżnicowane jeśli chodzi o składniki dania to spełnienie marzeń dla osób, które latem chcą jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz.
Grill gazowy podczas przetestowania przez specjalistów wykazał brak czynników negatywnie wpływających na organizm konsumenta. Jego obsługa nie jest zbytnio skomplikowana, jedynie kilka sekund na rozpalenie ognia, i rozpoczynamy przygotowanie dań. Bardzo wygodne rozwiązanie do ogrodu.
Budowa grilla gazowego – na co zwrócić uwagę?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli grillów gazowych, jednak różnią się one między sobą kilkoma szczegółami. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?
- piekarnik: pokrywa powinna być solidna, ponieważ im grubsze ściany, tym lepsze utrzymywanie temperatury; powinna być wykonana z podwójnych ścianek ze stali szlachetnej; piekarnik powinien być dość duży, aby możliwy był jak najlepsze obieg temperatury
- ruszt: on również powinien być ciężki; ruszt do grilla wykonany np. z żeliwa zapewni nam długoletnią trwałość i odpowiednią temperaturę grillowania
- palniki: najlepiej wykonane ze stali szlachetnej z otworami po obu stronach; dobre palniki to gwarancja szybkiego i równomiernego nagrzewania się
- dodatki: gwarantują komfort użytkowania; w grillu gazowym powinno znajdować się miejsce na 11 kilogramową butlę z gazem, a także stabilne podłoże; niektóre modele posiadają szafki i półki na niezbędne akcesoria do grillowania
Warto dokładnie sprawdzić poszczególne modele grillów i wybrać ten, który będzie w 100% spełniał nasze oczekiwania. Zakup grilla gazowego to inwestycja na długie lata użytkowania.
W jaki sposób działa grill gazowy?
Grill gazowy może być zasilany propanem lub z wykorzystaniem gazu ziemnego. Źródłem ognia są palniki – im jest ich więcej, tym grill bardziej równomiernie się nagrzewa. Na ruszcie do grilla układamy jedzenie, które chcemy przyrządzić. Warto dodać, iż nie ma ono bezpośredniego kontaktu z płomieniami, ponieważ pomiędzy rusztem a palnikiem znajduje się aromatyzer, na który spływają soki i tłuszcz z przygotowywanego jedzenia. Temperaturę reguluje się poprzez pokrętła.

Zalety grilla gazowego
Jak już wcześniej zostało wspomniane, główną zaletą przygotowywania potraw z wykorzystaniem tego typu urządzenia, są ich walory smakowe i zdrowotne. Tłuszcz z potraw spływa na aromatyzer, nie zaś na węgiel, dzięki czemu nie są wytwarzane szkodliwe substancje. Inne zalety grilla gazowego to:
- brak dymu – można grillować na tarasie, czy też obok płotu sąsiada, ponieważ nie czuć charakterystycznego dla grilla zapachu
- grill można postawić pod zadaszeniem – można grillować o każdej porze roku
- szybkość i łatwość rozpalenia – to tylko kilka minut; niewykonalne przy grillu węglowym
- nie da się przypalić potraw – dzięki temu, że jedzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z płomieniem, a w piekarniku utrzymuje się stała temperatura
- jest ekologiczny – nie emituje szkodliwych substancji
- smak potraw jest podobny (lub nawet lepszy) do tych z grilla węglowego
Podsumowując – dlaczego warto?
Zakup grilla gazowego nie jest małym wydatkiem, jednak zalety płynące z jego posiadania są nie do przecenienia. Można przygotowywać dowolne potrawy na świeżym powietrzu i to w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na tarasie. Jedzenie jest smaczne i zdrowe – do naszego organizmu nie dostają się szkodliwe substancje ze spalonego tłuszczu.
Grill gazowy jest ekologiczny, w żaden sposób nie wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Jeśli ktoś marzy o „kuchni pod chmurką” – oto odpowiedź na jego marzenie.
Jak czyścić i konserwować grill gazowy?
Kupując grill gazowy musimy mieć na uwadze, że trzeba o niego w odpowiedni sposób dbać. Tylko wtedy sprzęt będzie długo nam służył. Wbrew pozorom, czyszczenie i konserwacja tego typu sprzętu nie są kłopotliwymi czynnościami.
Czyszczenie grilla gazowego
Grill gazowy powinniśmy czyścić po każdym użyciu, w ten sposób zapobiegniemy pojawieniu się grubej warstwy zaschniętego tłuszczu. Nie potrzebujemy do tego wielu akcesoriów, przyda się przede wszystkim:
- szczotka z włosiem ze stali,
- miska z letnią wodą,
- odkurzacz,
- kilka ściereczek do wytarcia grilla na sucho.
Zabrudzeń, które pojawiły się na ruszcie, z łatwością się pozbędziemy, jeżeli najpierw je wypalimy. Oznacza to, że musimy zapalić wszystkie palniki i przy zamkniętej pokrywie rozgrzać grill do 250-300°C. Powinno to trwać od 15 do 20 minut.
Kiedy z grilla zacznie wydobywać się dym, należy wyłączyć palniki i poczekać, aż sprzęt ostygnie. Następnie musimy przemyć wodą pojemnik na tłuszcz, a za pomocą szczotki usunąć z rusztu, palników i aromatyzerów zwęglone zabrudzenia i wciągnąć je odkurzaczem.
Konserwacja grilla gazowego
W przypadku grilla gazowego czyszczenie to nie wszystko. Konieczna jest również jego regularna konserwacja. Każdorazowo po umyciu sprzętu powinniśmy zaimpregnować ruszt olejem roślinnym. Warto zabezpieczyć też plastikowe elementy konstrukcji, do tego przyda się np. preparat do czyszczenia kokpitu w aucie.
Grille gazowe RANKING
Ranking Marzec 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych grillów zasilanych gazem. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
Ogrodowe zapytania:
- maly grill gazowy
Jak wygląda kwestia zużycia gazu w tego typu grillach? Chodzi mi o kwestie wydajności – na ile smażeń wystarczy powiedzmy jedna butla?
Z mojej strony mogę tylko dodać, że warto wybierać model grilla na gaz, który posiada przynajmniej 4 palniki – zapewni nam to szybsze nagrzewanie się powierzchni, a przy tym odbywa się to bardziej równomiernie. Dla większej ilości osób polecany jest chociażby ten – Landmann Lava 2.1 12376. To duży grill gazowy, mający swoje spore rozmiary, ale coś za coś.