Nóż do kosiarki. Jakie ostrze wybrać do wersji elektrycznej i spalinowej? Aktualny ranking noży

10

Każdy posiadacz pięknego i zadbanego ogrodu, wie jak bardzo ważne jest jego strzyżenie. Dobrze przycięty trawnik jest nie tylko wizytówką naszego domu, ale także atrakcją całej okolicy. Właściciele większych posesji dobrze wiedzą, że warto zaopatrzyć się w porządne kosiarki o bardzo dobrych i ostrych nożach, które z powodzeniem pozwolą na pielęgnację trawnika.

spalinowa kosiarka do trawy - przy wyborze konkretnego noża pamiętajmy o różnicach w jego konstrukcji w zależności od modelu spalinowego albo elektrycznego
spalinowa kosiarka do trawy – przy wyborze konkretnego noża pamiętajmy o różnicach w jego konstrukcji w zależności od modelu spalinowego albo elektrycznego
Posiadanie kosiarki spalinowej to spore ułatwienie, ponieważ można tym samym zadbać o równomierne koszenie trawnika, gdy wymaga tego sytuacja. Jak wiadomo jednak kosiarka spalinowa musi posiadać odpowiedni nóż, dzięki któremu koszenie trawy będzie w ogóle możliwe. Wybór takiego noża wcale nie musi być łatwy dla osób, które wcześniej nie miały żadnej styczności z takimi kosiarkami. Warto więc dowiedzieć się jakie ostrze do kosiarki można wybrać na rynku, tak aby koszenie przebiegało pomyślnie.

Jakie noże do kosiarek warto wybrać? Czy lepiej postawić na nóż uniwersalny, czy może dedykowany danej kosiarce? O tym dowiecie się w dalszej części poradnika.

Właściwie każdy kto posiada chociaż kawałek ogródka ma także kosiarkę. Zwykle jednak nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ona działa oraz nie zaprzątamy sobie głowy faktem, że od czasu do czasu dobrze jest kupić nowy nóż do kosiarki zarówno spalinowej, jak i elektrycznej. Pamiętajmy o tym, aby przed rozpoczęciem sezonu sprawdzić czy nasz sprzęt jest sprawny oraz czy nie poluzował się żaden nóż tnący. Warto co 3-4 lata wymienić ostrza w kosiarce, aby cieszyć się jej sprawnością przez długie lata.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze noża do kosiarki?

Jak wiadomo zwykle możemy kupić sprzęty oryginalne albo ich zamienniki. W przypadku noży tnących, przeznaczonych do strzyżenia trawy, także mamy ten wybór. Możemy zakupić nóż do kosiarki spalinowej lub elektrycznej dedykowany albo uniwersalny. Na co warto postawić? To wszystko zależy od naszych preferencji. Niestety, niekiedy szukanie dedykowanego noża może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza, że sporo mamy na rynku rodzajów kosiarek. Nie we wszystkich marketach budowlanych także znajdziemy satysfakcjonujące nas przedmioty.

uniwersalny nóż tnący do kosiarki do trawy
uniwersalny nóż tnący do kosiarki do trawy

W takich sytuacjach warto postawić na nóż uniwersalny, który zwykle bardzo dobrze się sprawdza, podobnie jak dedykowany może posłużyć nam przez długie lata, wystarczy tylko dobrze o niego zadbać.


Zmierzmy stary nóż w kosiarce!

Warto pamiętać, że niesprawnym nożem możemy nie tylko nieestetycznie przyciąć nasz trawnik, ale także zrobić sobie krzywdę. Dodatkowo, praca niesprawnymi nożami w kosiarce może spowodować uszkodzenie urządzenia, a nawet całkowite zepsucie. Kosiarka to spory wydatek, z pewnością dużo większy niż zakup nowych noży, dlatego warto o tym pamiętać.

Tuż przed udaniem się do marketu budowlanego po noże do kosiarki spalinowej lub elektrycznej dobrze jest zmierzyć poprzednie urządzenie tnące. Różnica pomiędzy starym a nowym nożem powinna wynosić około jednego centymetra. Jeżeli mamy sprzęt znanego producenta, zwykle nie będziemy mieli problemu z doborem noża tnącego, nawet bez jego mierzenia, jednak warto wykonać tę czynność na wszelki wypadek.


Sprawdźmy profil i średnicę!

Średnica otworu wewnętrznego

Kolejnym krokiem jaki należy wykonać, to zmierzenie średnicy znajdujące się przy nożu tnącym. Otwór montażowy musi być taki sam, jak wielkość śruby napędowej, ponieważ inaczej nie zmieści się tam urządzenie tnące. Warto szczególnie zwrócić na to uwagę, ponieważ źle dobrany nóż może skutkować niepoprawną pracą kosiarki, a nawet spowodować wypadek.

Nóż do kosiarki spalinowej powinien mieć przede wszystkim odpowiednią średnicę otworu wewnętrznego. Musi być ostry, to sprawa kluczowa, ale taka średnica jest także bardzo ważnym czynnikiem. Powinna być ona odpowiadająca rozmiarom śruby znajdującej się w napędzie kosiarki. Jeśli tak nie jest takie połączenie w praktyce będzie oznaczało nieszczęście. Zazwyczaj taka średnica powinna wynosić około 23 mm.

Profil

Dobrze jest pamiętać także o tym, aby dobrać odpowiedni profil, najlepiej zakupić taki nóż, jaki mieliśmy wcześniej bądź postawić na nóż uniwersalny lub taki, który zaleca producent. Jest to dosyć istotny krok, gdyż niedopasowany nóż po prostu nie będzie nadawał się do użycia (nie zmieści się w obudowie lub też będzie niestabilny podczas pracy).

Rozstaw otworów bocznych

Ważną rolę pełni też rozstaw otworów bocznych. W tym przypadku liczy się głównie odległość między środkiem jednego otworu, a środkiem drugiego, którą trzeba dokładnie wymierzyć. Jeśli będzie ona zbyt mała lub zbyt duża wtedy też ostrze może być niestabilne i z koszenia zostaną nici. Rozstaw powinien być taki sam jak w oryginalnym zastosowaniu kosiarki spalinowej. Dobrym wyborem będzie więc:

 • zakupienie noża od oryginalnego producenta kosiarki,
 • zakupienie noża uniwersalnego.

Obie te opcje powinny sprawdzić się w praktyce, jednak poleca się sprawdzić wszystko w sklepie przed zakupem konkretnego noża, najlepiej w towarzystwie jakiegoś specjalisty.


Rodzaje noży do kosiarki

Istnieje na rynku kilka podstawowych rodzajów noży tnących do kosiarek, nieco się różniących charakterystyką pracy oraz budową. Poniżej prezentujemy kilka rodzajów.

 • Noże proste – są to może o prostym profilu z delikatnie wygiętymi końcówkami. Bardzo dobrze nadają się do kosiarek, które nie posiadają koszy zbierających, ponieważ ograniczają odrzut trawy do tyłu, dzięki czemu nie będziemy brudzić sobie nóg, a także unikniemy skaleczeń. Noże te świetnie nadają się także do wykonywania prostych cięć trawy oraz w przypadku niewielkich odległości.
 • Noże profilowane – są alternatywą dla noży prostych, ponieważ posiadają znacząco odgięte końcówki i dzięki temu siła odrzutu trawy także jest większa. Z pewnością są dedykowane kosiarkom, które posiadają kosze zbierające.
 • Noże profilowane lub proste z funkcją mulczowania – noże te zwykle bardziej przypominają te profilowane. Posiadają nie tylko wygięte końce, ale także ząbki, dzięki temu trawa jest kilkakrotnie mielona, a następnie opada na ziemię lub do kosza zbierającego.

Jak naostrzyć nóż w kosiarce krok po kroku?

Jeżeli zauważymy w naszej kosiarce spadek wydajności koszenia, to jedną z przyczyn mogą być stępione noże. Nie ma co się martwić, bo to naturalny proces. Im trawa gęstsza i twardsza, tym szybciej noże się tępią. Dobrą informacją jest to, że nie trzeba tego elementu wymieniać na nowy. Wystarczy przeprowadzić podstawowe czynności konserwujące i naostrzyć noże.

Ostrzenie noży krok po kroku

 • stawiamy kosiarkę na boku, na twardym i stabilnym podłożu,
 • odkręcamy śrubę mocującą noże do silnika kosiarki,
 • zdejmujemy noże,
 • czyścimy ostrze i usuwamy zabrudzenia,
 • sprawdzamy, czy ostrze nie posiada uszkodzeń mechanicznych i czy nada się do dalszej eksploatacji,
 • usuwamy rdzę za pomocą szczotki drucianej,
 • przystępujemy do ostrzenia za pomocą ostrzałki, pilnika lub szlifierki,
 • naostrzone i wyprofilowane ostrze montujemy w kosiarce.

Należy pamiętać, aby noże kosiarki ostrzyć tylko z jednej strony, ponieważ wirnik pracuje tylko w jedną stronę.

Kolejną ważną rzeczą jest założenie noży. Zwróćmy uwagę, aby krawędź tnąca była umieszczona zgodnie z ruchem obrotu wirnika.


Podsumowując

Pięknie zadbany trawnik to idealna wizytówka każdego domu z ogrodem. Warto o tym pamiętać, aby noże w kosiarce były zawsze sprawne i naostrzone. Ostrzyć noże możemy w domowym zaciszu – wystarczy, że będziemy posiadali szlifierkę i imadło.

Wybierając odpowiednie narzędzia tnące do naszych kosiarek pamiętajmy o tym, aby sprawdzić wcześniej jaki model będzie najbardziej odpowiedni. Z powodzeniem możemy zdecydować się także na noże uniwersalne, dedykowane wielu modelom, wszystko zależy od naszych preferencji.


Uniwersalne noże do kosiarki RANKING

Ranking Lipiec 2024

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane uniwersalne noże do kosiarki. Zestawienie jest aktualizowane każdego dnia.


10 thoughts on “Nóż do kosiarki. Jakie ostrze wybrać do wersji elektrycznej i spalinowej? Aktualny ranking noży

 1. Ciężko znaleźć dobry dedykowany nóż, dlatego postawiłem na tą drugą opcje. Nóż uniwersalny do kosiarki spalinowej jest dużo wygodniejszy i prostszy w eksploatacji, oraz w znalezieniu, bo jest ich bardzo dużo. Ciekawy materiał!

 2. Szykuje się na wiosnę ze swoją kosiarką i musiałem kupić nóż. Padło na uniwersalny nóż do kosiarki elektrycznej, bo te dedykowane ciężko znaleźć to fakt, ale myślę, że też byłby dobry. Jak wygląda dbanie o taki nóż, na coś trzeba konkretnie zwrócić uwagę?

 3. Według mnie fajnie jest kupić sobie uniwersalny nóż do kosiarki spalinowej bo nie trzeba się martwić o zmianę i fakt dostosowania do koszonej trawy. Warto poszukać bo potem jest z tym wszystkim mniej zabawy i zaoszczędzimy trochę czasu.

 4. Dobry nóż do elektrycznej kosiarki jest bardzo łatwo znaleźć w dobrej kasie i można zaoszczędzić sporo czasu. Takie noże są zazwyczaj dobrej jakości i nie tępią się tak szybko. Ciekawy artykuł!

 5. Zgadzam się z przedmówcami. Warto kupić jakis uniwersalny nóż do koszenia trawy, bo to po prostu zaoszczędza czasu na zabawę i mega ułatwia koszenie. Jak odpowiednio zadbamy o taki nóż, to posłuży on nam na lata, więc warto wyłożyć tę parę złotych więcej i mieć sprawę z głowy na jakiś czas.

 6. Jak tylko w zeszłym roku znalazła się u mnie kosiarka z napędem, to od razu rozglądałem się za czymś konkretnym, mowa tutaj o nożu. Te dostarczone przez producenta pozostawiały wiele do życzenia. Kupiłem dobrej jakości nóż uniwersalny i jest mega zadowolony. Spisuje się już okrągły rok i nie widzę, żeby coś się z nim działo.

 7. Myślę, że najlepszym wyborem jest kupić uniwersalny nóż do kosiarki spalinowej. Mało zachodu, a potem sprawdza się bardzo dobrze, na swoim przykładzie powiem, że już nie zamieniłbym takiego noża na żaden inny. Jest prosty w utrzymaniu i zazwyczaj produkowane są one z dbałością o szczegóły.

 8. Od długiego czasu szukałem nóż do kosiarki honda, ale znalazłem u Was w końcu i bardzo dziękuję. Chodziło mi o jeden konkretny, bo wszędzie oferowano mi jakieś odpowiedniki innych firm. Na szczęście znalazłem. Interesujący i co najważniejsze przydatny materiał.

 9. Po długich poszukiwaniach w końcu znalazłem nóż do kosiarki spalinowej mtd. Uratowaliście mi skórę! Potrzebowałem go na gwałt, bo został mi tydzień do końca urlopu a działka jak była, tak jest nie skoszona, na szczęście już zamówiłem i po weekendzie idzie w ruch!

 10. Ja w swojej kosiarce wymieniłem noże, bo te co dał producent szybko się zużyły. Nóż nac do kosiarki elektrycznej spisuje się dużo lepiej, bardzo ostry, tnie bez problemu zarówno trawę jak i grubsze rzeczy. Fajny materiał, bardzo pomaga w wyborze jak ktoś nie wie na co sie do konca zdecydować 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wybór kosiarki do trawy. Jakie są rodzaje, typy oraz cechy szczególne? Ranking kosiarek

niedz. paź 3 , 2021
Kiedy nadejdzie taki moment, że staniemy się szczęśliwymi posiadaczami kawałka […]
Wybór kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Czy kupić kosiarkę elekryczną czy spalinową? A może tylko podkaszarkę albo kosiarkę ręczną? Podstawowe kryteria to wielkość trawnika, nierówność powierzchni, wysokość trawy oraz obecność krzewów czy też drzew.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.