Oświetlenie zewnętrzne i lampy ogrodowe

Obecnie ludzie coraz większą wagę przywiązują do wyglądu swojego ogrodu. Dbają o to, aby wyglądał dobrze zarówno w dzień, jak i w nocy, zatem oświetlenie zewnętrzne zaczęło odgrywać ważną funkcję w każdym ogrodzie. Nie tylko ma pełnić walory funkcjonalne. Obecnie rynek zalewa fala świateł, lamp, lampek i świecidełek, które z funkcjonalnością nie maja wiele wspólnego, za to bardzo dobrze wyglądają i nadają naszemu ogrodowi charakteru.

Jak wybrać lampy zewnętrzne?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o oświetlenie wszystkich wejść do domu. Idealnie nadadzą się do tego lampy z możliwością przymocowania ich do ściany. Trzeba pamiętać, że taki typ oświetlenia nie może być zbyt ostry. Lampy powinny być rozłożone równomiernie i rzucać na tyle światła, aby pozwolić na swobodne poruszanie, ale nic więcej. Lampy powinny być rozmieszczone równomiernie.

Dla podjazdów świetnym rozwiązaniem są lampy z możliwością wbudowania w nawierzchnie jezdni. Zasada rozmieszczania podobna jak wyżej — światło powinno być równomierne, niezbyt silne.

Idealnym rozwiązaniem będzie oświetlenie tarasu. Można to zrobić na dwa sposoby: jedno konkretne źródło światła lub kilka pomniejszych. W obydwu przypadkach trzeba pamiętać, że światło ma jedynie rozpraszać mrok, nie powinno być zatem nazbyt intensywne. Jeśli chcemy oświetlić taras jednym punktowym światłem, powinno być dosyć mocne, ale zamontowane w odpowiednim miejscu; jeśli stawiamy na kilka pomniejszych światełek — rozmieszczonych na ścianach czy małych lampek przymocowanych do krawędzi tarasu — powinny być o słabszym świetle, ale w sporej ilości.

Lampy ogrodowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych zestawów oświetleniowych i lamp ogrodowych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl:

Lampy zewnętrzne ogrodowe

Dekoracyjne lampy ogrodowe do basenu. Artystyczna wizja oświetlenia zewnętrznego w kształcie skrzypiec. Źródło: www.e-ogrodek.pl.
Dekoracyjne lampy ogrodowe do basenu. Artystyczna wizja oświetlenia zewnętrznego w kształcie skrzypiec. Źródło: www.e-ogrodek.pl.
Jeśli ktoś posiada basen, ciekawym rozwiązaniem są lampy dające zamontować się pod wodą. W takim przypadku możemy kąpać się nawet, gdy jest ciemno, a wrażenia są niesamowite. Świetnie także wyglądają oświetlone rabaty kwiatowe, takie miejsca można swobodnie modernizować według wyobraźni. Do tych celów dobrze sprawdzają się małe lampki-solary (lampy solarne), które ładują się za dnia, a w nocy dają delikatne światło, które tworzy poświatę. Takie rozwiązanie można zastosować wbijając lampki pomiędzy choinki czy oświetlając w ten sposób mniejsze krzaki.

Wszystko ma swoje potrzeby i dobrze jest zorientować się, jak oświetlać poszczególne elementy. Podjazdy i ścieżki oświetlamy raczej bardziej ze względów reprezentacyjnych niż konieczności, możemy użyć światła Mikkego, które wydobędzie wielkość oświetlanych elementów. Wejście do domu oświetlamy mocny światłem, tak aby wszystkie ważne elementy były dobrze widoczne. Na niskie rośliny kierujemy światło w dół i na bok, a drzewa i krzewy podświetlamy od spodu reflektorami.

Trawę możemy podświetlić małymi lampkami, które wbija się do ziemi, tak aby były z nią na równi, dzięki czemu nie mamy później problemów z koszeniem trawy. Jeśli posiadamy oczko wodne, ciekawym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do niego pływającego reflektora; z kolei jeśli nieopodal rośnie krzak lub niskie drzewko, oświetlając je, rzucimy także światło na taflę wody.

Wbrew pozorom te parę prostych sztuczek pozwoli wydobyć z ogrodu tajemnicze piękno, którego nie widać za dnia; pozwoli stworzyć swój ogród na nowo. Światło może zmienić perspektywę, nie bójmy się z nim eksperymentować, jeśli się postaramy, być może uda się stworzyć coś wyjątkowego.

Wybór miejsc do oświetlenia

Oświetlenie ogrodu za pomocą systemu np. lamp solarnych czy też halogenowych dodaje uroku naszej działce, dzięki czemu prezentuje się ona jeszcze atrakcyjniej. Porada: Eksponujmy tylko te miejsca, które chcemy szczególnie pokazać.
Oświetlenie ogrodu za pomocą systemu np. lamp solarnych czy też halogenowych dodaje uroku naszej działce, dzięki czemu prezentuje się ona jeszcze atrakcyjniej. Porada: Eksponujmy tylko te miejsca, które chcemy szczególnie pokazać.
Pamiętajmy, że nie musimy oświetlać całego ogrodu, a jedynie starać się wyeksponować te rewiry, które według naszej opinii są godne podkreślenia i szczególnej uwagi. Nadają się do tego idealnie kwiaty i krzewy ozdobne posadzone np. na skalniakach, pięknie przycięte małe drzewka iglaste. Możemy pokusić się o zamontowanie lampek solarnych ogrodowych wzdłuż alejki kierującej do altany czy też basenu – w miejscach o dużym nasłonecznieniu warto zastanowić się właśnie nad lampami słonecznymi, które posiadają ogniwo fotoelektryczne ładujące się w ciągu dnia. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość ich instalacji praktycznie wszędzie, nie ma też konieczności podłączenia ich do gniazda elektrycznego. Odpowiedzialna za świecenie dioda ledowa (najczęściej w lampach solarnych) jest w stanie wytrzymać mniej więcej 100 tysięcy godzin.

W przypadku drzewek optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości, jakie daje lampa halogenowa (o mocy przynajmniej 70W).

Lampy halogenowe cechują się co prawda około dwukrotnie niższą żywotnością niż świetlówki kompaktowe, jednak są one bardziej wytrzymałe na niskie temperatury. Z powodzeniem można je zainstalować jako oświetlenie ścieżek, tarasu, a także w zewnętrznych reflektorach z bardzo często preferowanym czujnikiem ruchu.

Oferty i ranking oświetlenia do ogrodu

Zestawienie uwzględnia różne formy oświetlenia ogrodowego, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.

3 opinie o “Oświetlenie zewnętrzne i lampy ogrodowe

  1. Na wstępie chciałbym odradzić wszystkim lampy solarne. Naprawdę nie traćcie swoich pieniędzy! Te wynalazki świecą bardzo kiepsko i w niczym nie pomagają. Nie wygląda to ładnie, nie jest to pomocne, naprawdę nie ma sensu. Proponuję od razu wybrać albo halogeny albo lampy typu LED. Nie są drogie, dobrze świecą, na pewno będziecie z nich zadowoleni. Ja na początku kupiłem lampy solarne i drugi raz tego błędu nie popełnię.

    Reply
  2. Bardzo podoba mi się efekt jaki dają małe reflektorki pod drzewami, takie świecące od dołu – przepięknie. Gdybym miał basen też bawił bym się w podświetlanie basenu. Najlepiej na całej długości, kolorowe, pasma światełek. A tak zostaje mi zapalenie światła w dużym pokoju;)

    Reply
  3. Jestem posiadaczem oczka wodnego w moim ogródku. Mam w nim parę rybek, żaby również przychodzą tam posiedzieć. Muszę przyznać, że mój ogród jest bardzo zadbany, po pracy spędzam w nim parę godzin i „pracuje”. Chociaż dla mnie to czysta przyjemność. I po przeczytaniu tego artykułu postanowiłem zakupić kolejne oświetlenie zewnętrzne i lampę ogrodową w jednym czyli pływający reflektor do oczka wodnego:)

    Reply

Twoja opinia