Opał do kominka – co wybrać?

opał do kominka - co wybrać?

Jesienno-zimowe wieczory to czas, kiedy najbardziej doceniamy ciepło bijące od rozpalonego kominka. Aby jednak móc cieszyć się wydajnym działaniem urządzenia, musimy zgromadzić odpowiedni opał. Tradycyjnie stosowane drewno coraz częściej wypierane jest przez inne materiały. Co mamy do wyboru?


Czym palić w kominku?

Nowoczesne sprzęty, takie jak kominki elektryczne i biokominki, nie wymagają od nas magazynowania opału. Pierwsze zasilane są energią elektryczną, a drugie specjalnym biopaliwem. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na budowę kominka z prawdziwego zdarzenia, aby móc z niego korzystać, musimy zaopatrzyć się w jeden z materiałów opałowych.

Najchętniej stosowanym w tradycyjnych kominkach materiałem wciąż jest drewno. Coraz większą popularnością cieszą się jednak także inne produkty, takie jak brykiet oraz pellet. Każdy z tych trzech surowców może posłużyć nam do zasilenia paleniska, jednak czy ich zastosowanie jest tak samo efektywne? Czym różnią się poszczególne materiały?


Drewno kominkowe

Drewno jest surowcem dość tanim, co z pewnością przyczynia się do jego popularności jako materiału opałowego. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy jego rodzaj sprawdzi się w tej roli. Drewno kominkowe powinno pochodzić z drzew liściastych – drewno iglaste z uwagi na dużą zawartość żywicy powoduje szybsze zanieczyszczenie przewodów kominowych.

Niezwykle ważnym aspektem, jeśli chodzi o drewno kominkowe, jest jego wilgotność. Na opał nadaje się wyłącznie surowiec wysezonowany, którego wilgotność jest mniejsza niż 20%. Proces ten można przeprowadzić we własnym zakresie, zapewniając drewno odpowiednie warunki przechowywania. Możemy jednak zaopatrzyć się także w drewno kominkowe wysuszone, od razu gotowe do palenia (Zachęcamy do lektury poradnika => Rodzaje łuparek do drewna i kryteria ich wyboru).


Brykiet kominkowy

Alternatywą dla drewna kominkowego jest produkowany ze sprasowanych trocin brykiet. Jest to materiał o wielu zaletach – przede wszystkim ma mniejszą wilgotność i jest łatwiejszy w rozpaleniu niż drewno. Spala się niemal całkowicie – w efekcie tego procesu powstaje mniejsza ilość popiołu, co pozwala ograniczyć częstotliwość czyszczenia kominka.

Drzewny brykiet do kominka w kostkach uznawany jest też za ekologiczny, ponieważ podczas spalania nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Jego zaletą w porwaniu z drewnem jest także łatwiejszy transport oraz przechowywanie.

opał do kominka - co wybrać?


Pellet

Pellet jest w zasadzie podobny do brykietu – rożni się od niego przede wszystkim kształtem i rozmiarami. Pellet jest materiałem drobnym sprzedawanym w formie granulatu, ale tak jak brykiet powstaje ze sprasowanych trocin i odpadków pojawiających się podczas obróbki drewna (zarówno liściastego, jak i iglastego). Charakteryzuje się niską wilgotnością oraz małą zawartością popiołu, który może zostać wykorzystany w roli naturalnego nawozu. Ponadto pellet wykazuje wysoką wartość opałową, a jego spalanie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.

opał do kominka - co wybrać?

Zarówno pellet, jak i brykiet są materiałami łatwymi w użytkowaniu i przechowywaniu oraz pozwalającymi na zachowanie wysokiego poziomu czystości. Z pewnością przypadną go gustu osobom ceniącym wygodę i komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Siekiera rozłupująca – narzędzie dla wymagających

wt. kwi 3 , 2018
Siekiera rozłupująca to w powszechnej opinii jedno z najbardziej niebezpiecznych […]
1_siekiera-rozlupujaca-–-narzedzie-dla-wymagajacych

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.