Pistolet do kleju. Jakie kryteria brać pod uwagę przy jego wyborze?

11

pistolety do klejenia na gorącoPistolet do klejenia na gorąco to narzędzie zasilane najczęściej elektrycznie poprzez podłączany do gniazda przewód, które chętnie kupują majsterkowicze ceniący sobie wygodę i szybkość pracy. Łatwo je obsługiwać, mogą z niego z powodzeniem korzystać amatorzy oraz profesjonaliści.

Takie urządzenie pozwala zespalać elementy gorącym klejem. Grzałka pistoletu podgrzewa klej do temperatury aż 200°C. Warstwa gorącego kleju efektywnie łączy ze sobą dwa elementy – o wiele skuteczniej niż zimny klej, nakładany ręcznie.


Jaki pistolet do kleju na gorąco?

Pistolet do kleju to urządzenie lekkie i wydajne. Szczególnie polecane są modele do klejenia napędzane dzięki akumulatorowi. Pistolet elektryczny posiada kabel, który powinien być na tyle długi, aby pozwalał pracować efektywnie, swobodnie i bez problemów.

Klej kupuje się oddzielnie – może on być szybko- lub wolnoschnący, niskotemperaturowy, o dużej przyczepności do podłoża. W zależności od modelu pistolety mogą mocniej lub słabiej podgrzewać klej.


Do czego pistolet?

 • Pistoletem do klejenia można skleić trwale karton, plastik, elementy drewniane, metalowe. Dysza dociera nawet w trudno dostępne miejsca, chociażby te szczególnie wąskie.
 • Pistoletu używa się również do łączenia obić tapicerskich krzeseł i kanap, uszczelniania i klejenia kartonów, przyklejania płytek ceramicznych, montowania kolumn głośnikowych.
 • Nadaje się on również do wykonania ozdób, dekoracji, łączenia elementów bransoletek czy naszyjników, klipsów oraz kolczyków lub figurek ze słomy czy też materiału.
 • Urządzeniem tym podkleić można także wykładzinę, czy przykleić wycieraczkę do podłogi przed drzwiami.

W podstawowych modelach mamy już możliwość regulacji ręcznej mocy tłoczenia, przełączając ją na niską lub wysoką (oznaczenie tzw. low lub high).

Jaki pistolet do kleju na gorąco?Pistolet do kleju na gorąco nie jest drogim urządzeniem – można go nabyć już za kilkanaście złotych, najdroższe modele potrafią natomiast kosztować nawet grubo powyżej 1000 zł. Podczas dokonywania wyboru należy zwracać uwagę również na szerokość sztyftów z klejem i tylko odpowiednie kupować na wymianę do danego modelu pistoletu.

Pistolet nagrzewa się z reguły w zaledwie pięć minut i po tym czasie jest gotów do pracy. Minipistolety do klejenia zaopatrzone są w specjalną podstawkę służącą do odkładania gorącego urządzenia.

Przydadzą się na pewno w każdym domu, w ogrodzie, pozwalając kleić różne rzeczy bez brudzenia sobie rąk. Nie tylko panowie korzystają z tego urządzenia, także panie dekorujące wnętrza, komponujące lub naprawiające biżuterię, chętnie po takie urządzenie sięgają, gdyż jest ono lekkie i ergonomiczne. Panowie z kolei chętnie kleją modele samolotów, samochodów czy pociągów za pomocą pistoletu do kleju.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze pistoletu do klejenia na gorąco?

 • czas nagrzewania grzałki do odpowiedniej temperatury umożliwiającej rozpoczęcie pracy jest determinowany przez moc pistoletu – im większa, tym jest on krótszy;
 • za pomocą elektronicznych funkcji (droższe pistolety) mamy możliwość kontroli temperatury grzałki oraz przesuwu sztyftu, co wpływa na poprawę precyzji samej pracy;
 • blokada wypływu chroni przez skapywaniem oleju pod odstawieniu pistoletu;
 • podstawka lub też zwykła podpórka, które są potrzebne, gdy chcemy odstawić pistolet po ukończeniu lub przerwaniu pracy;
 • pojemnik zbierający kapiący klej po odstawieniu pistoletu.

Pistolety do kleju na gorąco RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pistoletów do klejenia na gorąco. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Jak czyścić pistolet do klejenia na gorąco?

Ze względów estetycznych o wiele bardziej korzystne jest sklejanie ze sobą elementów, niż skręcanie ich topornymi śrubami. Nie uszkadzamy w ten sposób powierzchni, a także zapewniamy im większą odporność na pęknięcia.

Pistolet do klejenia na gorąco staje się niezbędnym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza i nie tylko. Jednak aby odpowiednio nam służył, musimy zadbać odpowiednio o jego czystość.

Wiele osób zastanawia się nad sposobami utrzymania pistoletu do kleju w czystości. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednie czyszczenie zapewni długą prace, wydajność oraz efektywność urządzenia. Klejenie na gorąco nie jest skomplikowane, jednak usuwanie zaschniętych resztek z pistoletu może okazać się nie lada wyzwaniem. Pistolet do kleju jest również narażony na inne zanieczyszczenia, ze względu na warunki w których będzie używany.

Czyszczenie pistoletu do kleju powinno odbywać się w momencie odłączenia go od zasilania, pamiętajmy nagrzewa się on do temperatury 200°C. Nie wolno też stosować rozpuszczalników na bazie alkoholu ani benzyny, gdyż może to uszkodzić urządzenie. Możemy za to użyć:

 • wilgotnej szmatki – do wyczyszczenia obudowy, woda nie może dostać się do jej wnętrza;
 • produktów polecanych przez producentów pistoletów – które skutecznie rozpuszczą klej, bez uszkodzenia pistoletu. Zwykle w dołączonej instrukcji obsługi znajdziemy odpowiednią nazwę preparatu;
 • sucha ścierka – pomoże usunąć zaschnięte resztki kleju na dyszy pistoletu.

11 thoughts on “Pistolet do kleju. Jakie kryteria brać pod uwagę przy jego wyborze?

 1. Świetny sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym domu! Naprawdę sprawdza się niemal wszędzie i moim zdaniem dobry pistolet do klejenia to obowiązkowe urządzenie dla każdego majsterkowicza i nie tylko. Łatwy w obsłudze, dobrze trzyma, dodatkowo nie jest drogi. Sam używam pistoletu marki Topex i jestem bardzo zadowolony, kosztował kilkadziesiąt złotych, a mam go już 3 rok i wszystko jest ok. Polecam, bo taki sprzęt naprawdę dużo ułatwia.

 2. Uwielbiam mój pistolet do kleju na gorąco! Kupiłam w jakimś chińskim sklepie za grosze, ale sprawdza się świetnie. Używam go dosłownie do wszystkiego. Przyklejam koraliki czy cyrkonie do ciuchów, gdy je odnawiam. Ozdabiam ramy do luster czy ramki do zdjęć. Serio jak ktoś lubi bawić się w DIY, taki pistolet należy mieć! Dodatkowo Szelągowska też go uwielbia 😉

 3. Miałem taki pistolet przez ładnych parę lat i muszę powiedzieć, że sprawdzał się świetnie. Niestety kilka miesięcy temu przestał grzać (miał prawo po tylu latach). Powoli przymierzam się do kupna nowego, także dzięki za pomocny artykuł. Oby więcej takich, pozdrawiam.

 4. Dzięki takiemu pistoletowi nakładanie kleju na gorąco jest mega proste. Łatwo się go używa i nie jest wyjątkowo drogi. Jeżeli ktoś pracuje w czymś co mu się może, przydać to jak najbardziej. Ważne, żeby uważać, żeby się nie poparzyć!

 5. Klejenie na gorąco jest znacznie lepsze niż normalnie, po prostu klejem chociażby w sztyfcie. Pistolet nie jest drogi, a mega funkcjonalny. Polecam każdemu, kto lubi majsterkować, albo robi jakieś ozdóbki.

 6. Pistolet do kleju na gorąco to świetna sprawa przy robótkach w domu. Tworzę różnego rodzaju stroje i przebrania i jest to bardzo pomocne i przydatne, zaoszczędza dużo czas, ale trzeba uważać, bo można się poparzyć.

 7. Ciekawy materiał, dla laika w sam raz 😉 Dla mnie klejenie pistoletem to jedna z najlepszych opcji jaka może być, bo można zrobić to dzięki niemu bardzo precyzyjnie i jest to super trwałe. Trzeba uważać, bo gorący klej na skórze to nic przyjemnego. Warto robić to w rękawiczkach, żeby uniknąć niemiłych sytuacji.

 8. Klejenie na gorąco za pomocą pistoletu jest bardzo skuteczne, ale trzeba bardzo uważać. Można łatwo się poparzyć i nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy, gdy gorący klej kapnie nam na rękę. Niemniej jednak, polecam 😉

 9. Są różne sposoby klejenia na gorąco, ale przy każdym z nich trzeba jak najbardziej uważać, tak jak już inni wspomnieli, bo może się to źle skończyć. Ja często robię kreacje dla dzieci do przedszkola i używam go w domu i zdarzyło się czasami poparzyć 😀

 10. Jeżeli ktoś się zastanawia, czy klejenie na gorąco pistoletem jest trwałe to jak najbardziej tak 😉 Używam tego do robótek w domu, interesuje się tapicerowaniem i jest to bardzo przydatna rzecz, można uniknąć zszywaczy 😉

 11. Myśląc o tym, jakie jest zastosowanie pistoletu do klejenia nie przychodzi mi nic konkretnego do głowy poza klejeniem płytek ceramicznych, no chyba, że ktoś majsterkuje i używa tego do przytwierdzania czegoś lekkiego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Spawarka. Budowa i charakterystyka poszczególnych typów. Jaką spawarkę wybrać do prac w warsztacie?

pt. cze 3 , 2022
Spawarki dzielą się na trzy podstawowe typy ze względu na […]
Jaka spawarka?

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.