Oczko wodne w ogrodzie jest marzeniem każdej posiadaczki nawet niewielkiego ogrodu. Ma ono zastąpić naturalnie wyglądający staw, w którym otoczone kamieniami kwiaty pięknie rosną, kwitną i pływają. Od naszego pomysłu zależy wielkość i kształt oczka.
Pozwolenie, umiejscowienie i wykonanie dna oczka wodnego
Rozmieszczenie oczka wodnego powinno być stricte uzależnione od pełnionej przez niego funkcji (dekoracyjna, rekreacyjna itp.), a styl wykończenia dopasowany do naszego ogrodu.
Do wyłożenia dna oczka wodnego wykorzystywane są dwa rodzaje folii ochronnej – z tworzywa sztucznego PCV lub z geomembrany EPDM. Ten drugi typ cechuje się odpornością na promienie UV i wysokie różnice temperatur, ponadto nie jest biodegradowalna i zachowuje swoje cechy wraz z upływem czasu, przyjazna jest również dla środowiska naturalnego.
Miejsce na oczko powinno być wolne od nasadzeń drzew i krzewów, aby masowo spadające liście nie powodowały zanieczyszczenia i gnicia w wodzie.
Trzeba pamiętać, że oczka wodne o powierzchni powyżej 30 mkw. zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym wymagają pozwolenia na budowę.
Jak zrobić …
- Kształt oczka wytyczymy za pomocą grubego sznurka, liny lub węża ogrodowego rozkładając na powierzchni ziemi, kształt dostosowujemy do naszych preferencji. Następnie wykopujemy ziemię ze środka naszego przyszłego oczka.
- Na dnie można zrobić wykopy na wysokość około 30-40 cm jako półki, będą to miejsca na pojemniki z roślinami. Dno koniecznie należy oczyścić z ostrych kamyków, korzeni roślin, szkła i innych drobniejszych odpadów, aby nie podziurawiły folii. Następnie podsypać warstwą około 5 cm piasku. Można jeszcze dno wyłożyć włókniną i wówczas położyć folię izolacyjną najlepiej ciemną o grubości 1 mm. Brzegi folii muszą wystawać, a po napełnieniu oczka wodą, kiedy folia dobrze się rozmieści, odciąć pas tak, aby został zapas około 30 cm szerokości. Zapas folii powinno się przyłożyć warstwą darni, płytami lub kamieniami. Zależy czy chcemy, aby brzeg oczka wyglądał naturalnie z rosnącymi roślinami czy położone wokół płyty tworzyły stabilne podłoże bez nasadzeń.
- Na potrzeby kaskady wykorzystujemy łupki kamienne, a ich układane warstwy należy połączyć za pomocą zaprawy betonowej (pamiętajmy, że nie robimy tego od frontu, tylko od tyłu, aby nie była ona widoczna). Wąż ogrodowy wraz ze zraszaczem można ukryć za kamieniami.
- Do wykończenia brzegu przydadzą się płaskie kamienie oraz żwir, pod którymi spokojnie można ukryć wąż ogrodowy „zasilający” kaskadę w wodę. Przy brzegu oczywiście należy znaleźć miejsce na filtr, który zakopujemy.
- Na potrzeby dekoracyjnej roślinności wokół oczka wodnego potrzebna nam będzie żyzna gleba.
- Alternatywnie zamiast kaskady możemy zdecydować się na strumień łagodnie opadający z półek skalnych.
Dobierając akcesoria do naszego oczka wodnego nie możemy zapomnieć o zestawie filtracyjnym, którego zadaniem będzie cykliczne oczyszczanie naszego zbiornika. Warto wybierać komplet znacząco przekraczający rekomendacje podawane przez producentów o ich przeznaczeniu, co przeniesie się na jego wydajność. Dobierane węże powinny posiadać dużą średnicę, usprawniając proces przepływu wody podczas pracy pompy. Samą pompę powinniśmy z kolei umieścić możliwie jak najgłębiej, aby mogła poradzić sobie z osadami dennymi.
Rośliny w oczku wodnym
Jeśli już mamy przygotowane dno i świeżo nalaną wodę do oczka, powinniśmy odczekać aż woda osiągnie temperaturę otoczenia. Teraz dopiero jest czas na posadzenie roślinności, która nie tylko przyciąga atrakcyjnym wyglądem, ale wzbogaca wodę w tlen, daje schronienie wielu owadom, ślimakom, żabom.
Akcesoria do oczek wodnych RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych akcesoriów do oczek wodnych (filtry, pompy, kaskady itp.). Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Przed wysadzeniem roślin powinniśmy wiedzieć na jakiej głębokości wody rosną poszczególne gatunki, i tak w wodzie w strefie:
- płytkiej (30-50 cm sadzimy miniaturowe odmiany lilii wodnej, grzybieńczyka wodnego, pałkę wodną),
- głębokiej (od 120-150 cm nadaje się grzybień biały, grążel żółty, moczarka kanadyjska, strzałka szerokolistna).
Roślinność w oczku wodnym najlepiej jest umieszczać w pojemnikach do tego przeznaczonych, które napełnia się mieszanką piasku i gliny w proporcji 1:1. W tak przygotowane podłoże sadzimy sadzonki roślin, wstawiamy do oczka i obsypujemy żwirem. Pozwoli to na utrzymanie pojemników w jednym miejscu bez możliwości przemieszczania.
W oczku wodnym sadzimy rośliny, które są naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z glonami zanieczyszczającymi wodę. Wśród nich są urokliwe grzybienie, grzybieńczyki, mięta wodna, rdestnica, okrężnica, trzcina i sitowie.
Na powierzchni wody świetnie rosną i pływają: rzęsa, pistia, osoka aloesowata, hiacynt wodny, żabiściek pływający.
W strefie bagiennej należy posadzić kaczeniec, jaskier wielki, kosaciec żółty oraz japoński, krwawnicę pospolitą, niezapominajkę błotną, pałkę, strzałkę wodna, kroplik, tatarak zwyczajny. Brzegi oczka wodnego, o ile jest pozostawione miejsce można obsadzić między innymi: liliowcem ogrodowym, języczkiem pomarańczowym, funkią, kosaćcem syberyjskim, pełnikiem europejskim, tojeścią rozesłaną i kropkowaną.
Od kilku lat oczko wodne stało się popularnym i bardzo ciekawym elementem wielu ogrodów, ale i małych ogródków. Wyposażone dodatkowo w fontanny, kaskady, rzeźby stwarza atrakcyjne miejsce do wypoczynku, a podświetlone reflektorami, lampami czy lampionami uprzyjemnia gorące wieczory.
Oczko wodne stanowi również schronienie dla różnych gatunków owadów, płazów, gadów itp.
Oczka wodne i akcesoria RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie chętnie wybieranych niecek i akcesoriów do oczek wodnych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność
Jaką pompkę wodną wybrać do oczka?
W przypadku małych i płytkich oczek wodnych i sadzawek woda nie ma możliwości samooczyszczenia, więc konieczny jest zakup pompy wodnej. Dzięki niej woda będzie odpowiednio natleniona, przejrzysta i nie osadzą się glony.
Rodzaje pomp wodnych
Pompy dzielimy na:
- zewnętrzne – znajdują się na zewnątrz zbiornika i mają za zadanie napowietrzyć wodę lub ją przefiltrować;
- wewnętrzne – zanurzone są całkowicie w wodzie i pomagają w napowietrzeniu lub napowietrzeniu i oczyszczeniu wody w zbiorniku.
Podstawowe kryteria wyboru dobrej pompy
- Najważniejszą kwestią przy wyborze pompy jest jej wydajność, więc w zależności od tego jak duży mamy zbiornik musimy oszacować jaka pompa będzie dla nas najbardziej korzystna. Wydajność pomp wodnych zazwyczaj wyrażana jest w ilości przepompowanej wody na godzinę pracy.
- Powinniśmy również zwrócić uwagę na to jak wysoko podniesie nam wodę pompa wodna, informacja o tym będzie umieszczona w specyfikacji technicznej urządzenia.
- Ostatnią ważną kwestią jest pobór mocy. Pompa działa na okrągło, więc żeby nie zadziwił nas rachunek za energię powinniśmy na to również zwrócić uwagę.
Swego czasu z moim ojcem samemu zrobiliśmy oczko wodne w jego ogrodzie. Prawdę powiedziawszy to dość prosta sprawa. Wykopaliśmy odpowiednio dużą dziurę, usunęliśmy wszystkie kamienie, korzenie itp. itd., a potem wyłożyliśmy dziurę specjalną folią przeznaczoną do oczek wodnych i w zasadzie to tyle. Później wiadomo, trzeba dołożyć roślin, można filtr, czy jakąś fontannę, co kto lubi:) Myślę, że to lepsza opcja niż kupno gotowego oczka, ponieważ możemy zrobić oczko wodne o dokładnie takich wymiarach i kształcie jak chcemy.
W życiu nie zdecydowałbym się na budowę oczka wodnego u siebie w ogrodzie. Mam wrażenie, że są to brudne bajora, które tylko przyciągają robactwo. Nikt mi nie powie, że właśnie przez oczka wodne jest więcej komarów. Żeby oczko wodne było ładne, potrzebny jest filtr i częste usuwanie dzikich roślin. Już wole sobie zbudować grill.
Muszę się zgodzić z Bobo. Parę lat temu na działce u mojego ojca zrobiliśmy oczko wodne, nie duże bo z cztery metry kwadratowe. Było bardzo ładne, zadbane, nawet rybki tam włożyliśmy. Po czasie zadomowiły się żabki, które ładnie kumkały wieczorami. No ale niestety minęły dwa miesiące i gehenna się zaczęła. Robactwa pełno, komarów mnóstwo i zaczęło śmierdzieć. Nie wiem, może coś źle zrobiliśmy, ale już nigdy nie zbuduje oczka wodnego i każdemu odradzam!
Oczko wodne w ogrodzie to super sprawa, ludzie. Jeżeli się nie czyści to tak jest. Wystarczy dbać o to by się nie zanieczyściło i zmieniać regularnie wodę i po kłopocie. Są specjalne środki do utrzymania czystości w takich miejscach, wystarczy pogrzebać.
W brzydkie i deszczowe dni wystarczy folia na oczko wodne i nie ma prawa się nic dziać. Jeżeli utrzymuje się wszystko w czystości i przykłada do tego chociaż trochę uwagi to oczko będzie bardzo dobrze wyglądać i nie ma prawa śmierdzieć.
Wujek namówił mnie na to, bym z mężem założyła oczko wodne i jestem mega zadowolona. Urozmaica wygląd ogrodu i jest czymś, na czym warto zawiesić oko. Fajne fontanny i przeróżne rzeczy można dodać, by wyglądało to jeszcze bardziej atrakcyjnie. Trzeba czyścić dosyć często, tym bardziej w okresie deszczowym, aby uniknąć nieświeżego zapachu.
Miałem oczko wodne cztery lata, ale je zlikwidowaliśmy. Początkowo było wszystko w porządku, ale zdecydowanie przerost formy nad treścią. Trzeba mieć znacznie większą działkę niż u mnie, by wyglądało to fajnie i przede wszystkim nie zajmowało tyle miejsca. Inną kwestią jest to, że trzeba to bardzo regularnie czyścić.
Bardzo fajny artykuł. Potrzebowaliśmy kupić jakieś akcesoria i ozdoby do oczka wodnego, które założyliśmy właśnie w tym roku. Ciekawa sprawa, wygląda bardzo fajnie i mam nadzieję, że będzie u nas jak najdłużej. Jeżeli ktoś takowe posiada, ile razy w sezonie czyścicie oczko?
Oczko wodne to super sprawa, ale dla kogoś kto ma odpowiednio dużo czasu, bo utrzymanie go w czystości potrafi być czasochłonne i to bardzo. Wymiana wody i czyszczenie wszystkiego, to dla mnie cały dzień pracy, a nie zawsze ma się tyle czasu i można sobie na to pozwolić. Niemniej jednak, bardzo urozmaica ogród 😉
Warto kupować akcesoria do oczka wodnego, bo to zdecydowanie dodaje mu uroku. Jeden z moich znajomych ma na tyle duże oczko wodne, że mógłby tam urządzić coś świetnego, ale z braku czasu stoi ono praktycznie puste i się marnuje. Sam u siebie mam tylko kilka rzeczy, ale tym artykułem zachęciliście mnie na przyszły sezon.
Ja próbuję namówić Tatę na oczko wodne w ogrodzie, ale cinżko to idzie … 🙂 Działkę mamy 3000 m2, więc spokojnie takie 20-25 m2 by się zmieściło. Inna sprawa to jego cykliczne czyszczenie – czy ktoś może z doświadczenia powiedzieć, jak często trzeba wymieniać wodę, usuwać osad itp.?
Przed założeniem takiej „infrastruktury” w swoim ogrodzie, warto najpierw zapoznać się jaka jest odpowiednia budowa i forma oczka wodnego. To nie takie proste jak się wydaje, akcesoria to już wyższy poziom i trzeba mieć o tym jakieś pojęcie 😉