Lampy ogrodowe. Jaki typ oświetlenia sprawdzi się na zewnątrz?

Ogród to miejsce wypoczynku i relaksu, miejsce spotkań rodzinnych często po zmroku. Aby pobyt wieczorem w ogrodzie ułatwił poruszanie się należy oświetlić teren. W tej sytuacji powinniśmy pomyśleć o lampach do ogrodu. Do wyboru jest kilka rodzajów lamp w zależności od miejsca usytuowania czyli od tego czy chcemy mieć oświetlenie domu, ścieżki, oczka wodnego czy roślinności.

Nowoczesne lampy ogrodowe nie tylko pięknie oświetlają nasz ogród, ale stanowią także ważny element bezpieczeństwa. Stosuje się je głównie w miejscach wymagających dodatkowego oświetlenia - podjazdach, bramie wjazdowej, wejściu głównych, alejkach czy też ścieżkach. Można także stosować lampki na najpiękniejsze krzewy oraz kwiaty w ogrodzie.
Nowoczesne lampy ogrodowe nie tylko pięknie oświetlają nasz ogród, ale stanowią także ważny element bezpieczeństwa. Stosuje się je głównie w miejscach wymagających dodatkowego oświetlenia – podjazdach, bramie wjazdowej, wejściu głównych, alejkach czy też ścieżkach. Można także stosować lampki na najpiękniejsze krzewy oraz kwiaty w ogrodzie.
Lampy ogrodowe produkowane są w formie kinkietów, słupków różnej wysokości, jako reflektory o silnym strumieniu i jako lampy nawierzchniowe. Instalowanie lamp ogrodowych należy zlecić elektrykowi, który prawidłowo podłączy instalację elektryczną.

Dużą popularnością w ogrodach cieszą się lampy montowane w eleganckich szklanych kulach, stanowiące znakomitą ozdobę nie tylko w nowoczesnych, ale i także tradycyjnych aranżacjach. Najczęściej montuje się je przytwierdzając do ziemi wzdłuż wytyczonej alejki lub też instalując przy altance ogrodowej.


Kinkiety

Oświetlenie domu i tarasu zapewnią kinkiety, które umieszcza się na ścianie budynku. Mogą być umocowane tak, by oprawa była nieznacznie oddalona od ściany. Drugi rodzaj kinkietów mocowanych jest na płasko pod kątem. Lampy mocowane na ścianie zazwyczaj wyposażone są w tak zwany czujnik zmierzchowy, który włączy lampy, gdy zrobi się mrok lub na podczerwień, który reaguje na ruch w pobliżu zasięgu.

Czujniki posiadają funkcję ustawiania czasu, po którym automatycznie wyłączają się. Zakres czasu czujników obejmuje od 1 do 30 minut. Takie rozwiązanie pozwala na dodatkowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Kinkiety ogrodowe RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kinkietów ogrodowych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Słupki

Umieszczanie w ogrodzie lamp na słupkach pozwala na zastosowanie oświetlenia na różnej wysokości. Słupki powinny być stabilne i najlepiej umocowane na stałe w podłożu np. przykręcone do betonowego fundamentu. Te lampy, które zamierzamy ustawić wzdłuż ścieżki prowadzącej od bramki do domu mogą być na wyższych słupkach. Sprawdzą się tu lampy wyposażone w czujkę ruchu.

Roślinność doświetlamy lampami nisko postawionymi, gdyż z góry oświetlane rośliny nie dają dobrego wrażenia. Natomiast lampy na wysokich słupach w formie latarni parkowych mogą mieć zastosowanie do oświetlenia powierzchni dużych ogrodów. W niewielkich ogrodach domów jednorodzinnych są stosowane rzadko.

Lampy ogrodowe na słupkach RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych słupków z lampami ogrodowymi. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Reflektory

Reflektory dają silne skupione światło i mają funkcję oświetlania wybranego obiektu pod różnym kątem. Światło reflektorów wykorzystuje się na budynkach ścian do oświetlenia wejścia albo ustawia całkiem nisko na ziemi lub wbija w ziemię, podświetlając oczko wodne, fontannę, roślinność w ogrodzie.

Reflektory ogrodowe RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych reflektorów ogrodowych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Lampy nawierzchniowe

Lampy nawierzchniowe wykorzystuje się do oświetlenia powierzchni ścieżki lub podjazdu. Lampy takie muszą być wtedy posadowione płasko w powierzchni, gdyż narażone będą na wielokrotne chodzenie i jeżdżenie. Lampy wypukłe można instalować w nawierzchni ścieżki, ale po stronie bocznej, tak samo jak w przypadku oświetlenia stopni schodów.

W zależności o rodzaju materiału, z którego zrobione są lampy wyróżnia się: lampy żeliwne, aluminiowe, lampy z tworzyw sztucznych.

Lampy żeliwne są stabilne, ale ciężkie i narażone na korozję. Swoje zastosowanie mają najczęściej w formie wysokich latarni usytuowanych przy ulicach lub w parkach.

lampa ogrodowa nawierzchniowa stojąca
lampa ogrodowa nawierzchniowa stojąca

Natomiast lampy aluminiowe są konstrukcyjnie lekkie, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Ponadto produkowane są w wielu kolorach. Stąd popyt na ten rodzaj lamp ogrodowych jest duży.

Lampy ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych też mają zwolenników, z uwagi na różnorodność wzorów, stylów i kształtów. Materiałem do produkcji kloszy jest poliwęglan lub acrylic natomiast do zrobienia korpusu używa się poliamidu.

Lampy ogrodowe nawierzchniowe stojące RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych nawierzchniowych lamp ogrodowych stojących. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Lampy ogrodowe, w których stosuje się typowe żarówki wypierają lampy zbudowane w oparciu o diody LED. Oświetlenie LED jest najtańsze w eksploatacji, posiada czujnik ruchu, może mieć różne kształty i barwy światła.

Oświetlenie ogrodowe jest szczególnie przydatne, gdy chcemy oświetlić podjazd, obszar wejścia głównego, alejki czy też ścieżkę do altanki.


Rodzaje lamp ogrodowych

Istnieją dwa główne typy lamp ogrodowych: solarne i 12V. Światła 12V mogą być halogenowe lub LED.

 • Lampy solarne nie są wystarczająco skuteczne, aby oświetlić powierzchnię ścieżki lub samego ogrodu. Nadają się bardziej jako oświetlenie dekoracyjne lub jako element doświetlenia.
 • Lampy ogrodowe 12V o wysokiej intensywności są zdolne do oświetlania podjazdu, jeśli są ustawione dobrze i dysponują odpowiednią mocą. Lampy 12V mogą być halogenowe lub diodowe LED. Halogeny często dają bardziej intensywne światło, ale zużywają więcej energii niż LED.

Na co zwrócić uwagę?

 • Natężenie światła
  Chcąc oświetlić powierzchnię ogrodu wybierajmy lampy o wysokiej intensywności.
 • Lampy wkręcane
  Wkręcane lampy gwintowane ​​są bardziej bezpieczne. W przeciwnym wypadku mogą być łatwo wyjęte.
 • Kompletny zestaw
  Zakup lamp w zestawie ułatwia instalację – Zestawy solarne zawierają wiele lampek, natomiast zestawy 12V to przede wszystkim lampy, kable i transformator.
 • Oddzielny panel słoneczny
  Oddzielny panel słoneczny umożliwia przeniesienie go w miejsce bardziej nasłonecznione.
 • Żywotność baterii
  Żywotność baterii oraz panelu słonecznego zmniejsza się wraz z intensywnością jego użytkowania. Należy o tym pamiętać, gdy kupujemy lampy zasilane baterią 12V lub lampy zasilane energią słoneczną.
 • Czujnik ruchu
  Jest to przydatne do tymczasowego oświetlenia ścieżek, podjazdu, głównego wejścia, bramy wjazdowej itp.; jest to przydatne rozwiązanie dla zwiększenia bezpieczeństwa.
 • Czujnik światła
  Czujnik zmierzchu/świtu wykrywa poziom światła i zapala lampy w odpowiednim momencie.

Jak można zainstalować lampy ogrodowe?

 • Lampy solarne
  Lampy solarne można zainstalować na słupku, a następnie umieścić panel w ziemi. Ziemia może być podlewana, nie zaszkodzi to działaniu zestawu.
 • Lampy ogrodowe 12V
  Ustawiamy światła w odpowiednim miejscu naszego ogrodu, układamy kabel i podłączamy do niego lampy, system podłączamy do transformatora i sprawdzamy, czy lampy emitują światło. Kabel możemy umieścić pod ziemią.

Co zrobić, gdy nie dostaniemy gotowego zestawu?

Zakup pojedynczych lampy 12V oznacza, że ​​będziemy musieli dokupić kabel i transformator. Jeśli chcemy zakupić długie kable – 18m-25m – lampy na samym końcu instalacji otrzymają mniejsze napięcie. Należy pamiętać, że niektóre transformatory nie są wodoodporne.

Czym kierować się przy zakupie lamp ogrodowych? Na pewno bezpieczeństwem, więc kupować należy lampy o wysokim IP (min.44), energooszczędnością – zapewnią ją lampy w technologii LED, można zakupić też lampy solarne i trwałością materiału – najlepsze z aluminium lub stali nierdzewnej.


Lampy ogrodowe RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych lamp ogrodowych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Jak zrobić lampy kule do ogrodu?

Pięknie oświetlony ogród to marzenie niejednej osoby dbającej o wystrój domu. Lampy w kształcie kuli są coraz popularniejsze na rynku oświetleniowym. Niestety ich cena może być nieco abstrakcyjna, a szczególnie w renomowanych sklepach. Na szczęście samodzielnie zrobienie lamp kul do ogrodu jest naprawdę proste.

Co jest potrzebne?

 • sznurek sizalowy w dowolnym kolorze lub wiklina,
 • balony w rozmiarze planowanych lamp,
 • wazelina,
 • utwardzacz do tapet albo utwardzacz do tkanin,
 • dowolne lampki zewnętrzne.

Sposób przygotowania

 1. Należy sznurek albo wiklinę zamoczyć w całości w utwardzaczu do tapet bądź do tkanin.
 2. Nadmuchany balon trzeba pokryć cienką warstwą wazeliny.
 3. Nasmarowany balon powinno się owijać nasączonym sznurkiem w asymetryczny wzór.
 4. Końce sznurka można schować innymi warstwami, aby nie wystawał.
 5. Gdy sznurek wyschnie (po mniej więcej dwudziestu czterech godzinach) należy ostrożnie przekłuć balon oraz ostrożnie go wyjąć.
 6. Pomiędzy szczeliny w gotowej lampie powinno się wpleść lampki w dowolny sposób.

11 thoughts on “Lampy ogrodowe. Jaki typ oświetlenia sprawdzi się na zewnątrz?

 1. Proponujemy zapoznanie się z produktem 2015 – Kompaktowe Lampy Solarne LED.

  Jesteśmy dystrybutorami na terenie Polski oraz konstruktorami.
  Będziemy zobowiązani za Państwa merytoryczną opinię.

 2. Zastanawiam się nad lampami solarnymi. Miał już ktoś z nimi do czynienia? Wiem, że kiedyś były one bardzo słabej jakości i dawały niewiele światła, jednak teraz powychodziły jakieś nowe rozwiązania technologiczne i podobno naprawdę się to sprawdza. Niestety swoją wiedzę czerpię tylko z artykułów, a dobrze byłoby zamienić kilka słów z kimś, kto sprawdził działanie tych lamp w ogrodzie. W razie czego będę wdzięczna za jakąkolwiek informacje.

  1. Przez kilka lat mieliśmy w ogrodzie lampy solarne, od furtki do domu. Owszem spełniały rolę dekoracyjną, ale nic więcej. Do oświetlenia chodnika czy ścieżki ogrodowej, radzę zastosować oświetlenie elektryczne.

 3. Osobiście posiadam jedynie kinkiety przymocowane do ściany domu i do altany i to mi wystarczy. Natomiast lampki solarne (bo lampami tego nazwać nie można) służą jedynie do ozdoby i lekkiego podświetlenia kwiatów. Natomiast polecam załatwić sobie możliwość włączania świateł na pilota, bardzo ułatwia to życie.

 4. Ja po długim namyśle zdecydowałem się na lampy LEDowe i póki co sprawdzają się super. Są nieco droższe niż klasyczne halogeny ale zużywają mnie prądu i dają mocniejsze światło. Mój ogród ma 400 metrów kwadratowych i wystarczą cztery lampy, by go dość dobrze oświetlić. Oczywiście wszystko na pilota więc już w ogóle luksus;)

 5. Wysoka lampa stojąca do ogrodu to coś bez czego nie można według mnie wieczorem podziwiać naszych krzewów i drzewek. Daje ona dużo światła, niektóre mają regulowany teleskop i świetnie można dostosować je do wysokości naszych roślin. Bardzo fajny materiał.

 6. U mnie jest jedynie solarna lampa. Sprawdza się do ogródka bardzo fajnie, ale raczej daje mało światła. Pasuje za to jako element taki dekoracyjny i uzupełniający. Jeżeli ktoś chce mieć ładnie oświetlony, to najlepiej jest kupić coś mocniejszego co porządnie doświetli nasz ogródek wieczorem.

 7. Przyda mi się w tym roku jasna lampa stojąca do ogrodu, bo troszkę zmieniliśmy z żoną całą aranżacje naszego ogrodu – zobaczymy jak się spiszę. Lampy fajna sprawa, bo zawsze jest to coś co nadaje klimatu naszemu ogródkowi wieczorową porą.

 8. Ostatnio widziałem u sąsiadów lampy solarne w ogrodzie i wyglądało to bardzo, ale to bardzo dobrze. Zastanawiam się własnie nad ich kupnem, bo nie jest to bardzo drogie, a robi super wrażenie wieczorem.

 9. Artykuł podsunął mi po prostu świetne nowoczesne lampy ogrodowe, dokładnie to co szukałem do swojego ogrodu, by był odpowiednio doświetlony, do tego w całkiem fajnej cenie 😉 Dzięki i pozdrawiam!

 10. Myślałem, że chcąc kupić reflektory ogrodowe led, to trzeba całkiem sporo wydać, ale nie ma takiej tragedii, w rankingach jest kilka produktów, które faktycznie są sensowne. Artykuł jak najbardziej ciekawy, bardzo ułatwia wybór 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak mogą Ci się przydać pompy zatapialne?

sob. maj 21 , 2022
Każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego, szczególnie ulokowanego na wsi, wie, jak […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.