Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać najlepsze lampy zewnętrzne? Sprawdź, jakie są trendy!

Wiosną i latem chętnie przebywamy w ogrodzie nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami. Chcesz stworzyć atrakcyjną dla oka i funkcjonalną przestrzeń przed domem? W takim razie koniecznie zadbaj o jej odpowiednią aranżację świetlną. Wybór lamp zewnętrznych często rodzi jednak pewne dylematy. Zastanawiasz się, jakie oświetlenie ogrodowe będzie najlepszym wyborem? Zatem czytaj dalej – podpowiadamy w poniższym artykule!

oświetlenie zewnętrzne


Dlaczego oświetlenie ogrodowe musi być dobrze zaplanowane?

Aranżując ogród, musisz pamiętać o tym, że atrakcyjna przestrzeń to nie tylko rabaty, krzewy i dekoracje, ale także oświetlenie. Lampy w ogrodzie pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim wpływają na komfort użytkowania tego miejsca, szczególnie jeśli umieścisz je w tych częściach ogrodu, w których lubisz przebywać. Aranżacja świetlna jest też istotna z uwagi na bezpieczeństwo. Oświetlenie ścieżek w pobliżu domu, wejścia na posesję czy altanki ułatwia poruszanie się po ogrodzie i niweluje ryzyko upadku.

Lampy ogrodowe wpływają na estetykę przestrzeni przed domem i pomagają podzielić ją na praktyczne strefy. Dzięki nim można stworzyć magiczny klimat bez większego wysiłku i podkreślić najmocniejsze punkty ogrodu. Montaż opraw w pobliżu elementów małej architektury, czyli fontanny czy oczka wodnego, sprawi, że aranżacja będzie prezentowała się niezwykle efektownie. Twój ogród z pewnością przyciągnie spojrzenia sąsiadów.


Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiasz się, jakie lampy ogrodowe warto umieścić w przestrzeni przed domem? Możliwości są niemal nieograniczone. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą funkcjonalnością, miejscem montażu i designem. Jakie oświetlenie ogrodowe to strzał w dziesiątkę? Upewnij się, że w Twojej aranżacji świetlnej znajdą się takie lampy jak:

  • lampy stojące – to jedno z najbardziej uniwersalnych i zarazem najbardziej efektownych wizualnie rozwiązań w obszarze oświetlenia. Można je zainstalować np. wzdłuż ścieżek i alejek lub przy wejściu na taras;
  • lampy ścienne – to modele przeznaczone do montażu na elewacji. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie ich przy drzwiach wejściowych, a także drzwiach na balkon lub taras. Dodają uroku każdej aranżacji i subtelnie podkreślają atuty budynku. Co ważne, można je swobodnie łączyć z innymi źródłami światła;
  • girlandy ogrodowe – to jedna z najciekawszych opcji, jakie można wykorzystać w aranżacji świetlnej ogrodu. Świetnie sprawdzą się do dekoracji altan, drzew, krzewów i innych miejsc, w których instalacja innych źródeł światła nie byłaby możliwa.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie ogrodowe?

Aranżacja świetlna przydomowej przestrzeni powinna być efektowna i spójna pod względem estetyki. Lampy zewnętrzne mają podkreślić charakter tego miejsca i wprowadzić do niego pożądany klimat. Oświetlenie nie powinno też obciążać domowego budżetu. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybranie energooszczędnej technologii LED. Takie oświetlenie ogrodowe oferuje np. newled.pl. Lampy LED zużywają niewiele energii, a jednocześnie zapewniają niezwykłe efekty świetlne.

Wybierając lampy ogrodowe, koniecznie zwróć uwagę na to, czy mają odpowiedni współczynnik szczelności. Oprawy, które mają być stosowane na zewnątrz, powinny mieć co najmniej IP44. Dzięki czemu możesz mieć pewność, że będą odporne na pył, zabrudzenia i wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Ile czasu podlewać rośliny linią kroplującą?

wt. mar 26 , 2024
Linia kroplująca to skuteczna metoda nawadniania roślin, która zapewnia im […]
linia kroplująca

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.