Basen ogrodowy. Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze? Rankingi na 21 września 2023

Aktualizowane dnia 11

Basen dmuchany spełnia idealnie rolę przenośnego basenu ogrodowego, który bardzo szybko można złożyć. Szczególnie popularny z dedykacją dla dzieci.
Basen dmuchany spełnia idealnie rolę przenośnego basenu ogrodowego, który bardzo szybko można złożyć. Szczególnie popularny z dedykacją dla dzieci.
Latem podczas upałów dużym zainteresowaniem cieszą się baseny ogrodowe. Stają się one coraz bardziej popularne wśród posiadaczy domów z ogrodem. Wielkość basenu zależy od miejsca, w którym ma być postawiony.

Wyznaczając teren pod basen powinniśmy wybrać taki, który jest równy, oddalony nieznacznie od domu, ale na tyle blisko, aby był dostęp do kranu z wodą i gniazda elektrycznego. Jeżeli już mamy równy teren, należy pozbawić go wszelkich kamyków, gałązek , patyczków korzeni roślin i innych odpadków. Na miejsce ustawienia naszego basenu możemy również wybrać trawnik, uprzednio skoszony, dokładnie oczyszczony.

Istotnym czynnikiem utrzymania w czystości basenów jest rozstawienie ich w miejscu pozbawionym drzew, gdyż spadające liście mogłyby zanieczyścić wodę. Producenci proponują swoim klientom zarówno przenośne baseny małe dmuchane jak i te większych rozmiarów – tak zwane rozporowe i stelażowe. Dla amatorów większej stabilności dedykowane są baseny stacjonarne, oferowane najczęściej w postaci betonowej, stalowej, murowanej lub wykonanej z materiału typu poliester niecki, która następnie umieszczona jest w uprzednio przygotowanym miejscu.


Baseny ogrodowe dmuchane

Baseny dmuchane wybierane są najczęściej przez rodziców dla swoich małych dzieci. Swoją dużą popularność zyskują dzięki niewielkim rozmiarom, łatwości rozłożenia, przenoszenia i napompowania oraz niskiej cenie, bo już od 30 złotych. Najbardziej przyciągają małych odbiorców postaciami z ulubionych bajek i kolorami. Niestety są wykonane z nietrwałego materiału, często ulegają przebiciu i zazwyczaj nadają się na jeden sezon letni. Można użyć łatki na dziurkę, ale pod warunkiem, że uda się ją zlokalizować.

Do szybkiego rozstawienia są wręcz idealne. Niewielkim kosztem możemy spełnić swoje marzenia o basenie w ogrodzie. Z reguły nie zajmują one dużo miejsca, wymagają jednak dość wydajnej pompki lub też kompresora do napompowania. Są dość płytkie, dlatego głównie stanowią frajdę bardziej dla dzieci niż dla dorosłych. Ze względu na niewielką objętość napuszczona do dmuchanego basenu woda dość szybko się nagrzewa, nie ma natomiast problemu z szybkim jej pozbyciem się. Należy pamiętać, aby zbyt długo nie trzymać wody w basenie, gdyż w przypadku braku stosowania środków chemicznych mogą pojawić się już po kilku dniach pierwsze objawy zielenienia.


Baseny ogrodowe rozporowe

Baseny tego typu są wykonane z PCV i poliestru, z materiału o dużej wytrzymałości, sklejanych warstwami. W porównaniu do basenów dmuchanych są znacznie większe i mogą w nim zmieścić się dzieci i osoby dorosłe. Wykonany jest z tworzyw miękkich jak guma lub winyl. Basen rozporowy należy ustawić przed napełnieniem wodą na równym podłożu, napompować powietrzem kołnierz basenu, a następnie napełnić wodą. Przed napełnieniem wodą dno basenu należy wygładzić i rozprostować fałdki.

basen ogrodowy rozporowy
basen ogrodowy rozporowy

Pod wpływem ciśnienia wody na ścianki basenu stają się one sztywne i nadają kształt. Często baseny takie wyposażone są w dopinane drabinki. W przypadku małych dzieci należy zachować szczególną ostrożność, nie pozostawiać bez opieki, gdyż niektóre potrafią być dosyć głębokie. Cena takiego basenu są od kilkuset złotych, ale warto zainwestować, gdyż mogą być użytkowane nawet przez kilka sezonów. Należy nadmienić, że jest ona niższa w porównaniu do modeli stelażowych.

Trudność stanowi w ich przypadku przykrywanie basenu rozporowego, które może nastręczać wielu problemów.


Baseny ogrodowe stelażowe

Baseny stelażowe są konstrukcyjnie większe od basenów rozporowych, zatem zmieścić się w nich może około dziesięciu osób. Są także najbardziej wytrzymałe wśród innych basenów. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami dość dużego ogrodu, to taki basen doskonale zapełni wolną przestrzeń i spełni swoje zadanie.

Baseny stelażowe posiadają ścianki usztywnione metalową konstrukcją zwaną stelażem. Często baseny drewniane wykonane są w ten sposób, że ich konstrukcja jest stelażowa, natomiast od zewnętrznej strony do wykończenia używany jest materiał imitujący drewno, co ładnie komponuje się z naszym ogrodem.

Basen stelażowy z pokrywą.
Basen stelażowy z pokrywą.
Baseny stelażowe zbudowane są w kształcie okrągłym lub prostokątnym. Ten typ basenów wymaga długiego czasu na jego rozłożenie i dopasowanie poszczególnych elementów stelaży, a potem napełnienie wodą.
Konieczne w celu utrzymania czystości basenów są akcesoria, które pomogą nam utrzymać wodę w czystości przez długi czas. Są to:

 • pompy filtrujące wodę, zapobiegające zielenieniu wody
 • pływaki (służą do równomiernego rozprowadzania środków chemicznych)
 • podbieraki (do zbierania z powierzchni liści, gałązek,itp.)
 • generatory ozonu i chloru odpowiedzialne za likwidowanie wirusów, bakterii oraz innych związków szkodliwych dla zdrowia
 • oprogramowanie sterujące temperaturą wody, z możliwością jej podgrzania
 • zestawy czyszczące powierzchnię basenu (szczególnie przydatne przy usuwaniu zanieczyszczeń, które nie zostały pochłonięte przez filtr); alternatywą dla ręcznych zestawów w postaci teleskopowego kija, szczotki oraz końcówek montowanych na kij jest skimmer (urządzenie podłączone do pompy filtrującej oczyszcza powierzchnię wody, alternatywnie wykorzystuje się go jako dozownik środków chemicznych z przeznaczeniem do basenu)
 • drabinki (umożliwiające wejście do basenu)
 • pokrywy z PCV (w celu przykrycia basenów, są też tzw. dekle termo, które dodatkowo ogrzewają wodę pod wpływem promieni słonecznych)

Wszyscy posiadacze basenów i tych małych i całkiem dużych znajdą wiele radosnych i zabawnych chwil w słoneczne dni, w zaciszu swojego ogrodu.

Przy napełnianiu basenu wodą pamiętajmy, aby nie nalać jej zbyt dużo. Z reguły maksymalna wartość to 80% poziomu wysokości ścian, natomiast w wielu przypadkach mamy wytyczone specjalne linie stanowiące maksymalny rekomendowany poziom wody. Wodę należy spuścić podczas okresu zimowego, a sam basen przenieść do pomieszczenia celem jego osuszenia.

Jak zatem wybrać basen i gdzie go ustawić?

 • jego wielkość oraz objętość należy dostosować do wielkości posiadanego terenu,
 • po zakupie basen należy ustawić na twardym i równym podłożu, najlepiej stosunkowo daleko od drzew,
 • przy trzymaniu basenu na powierzchni trawnika przez dłuższy okres trawa niestety może szybko zgnić,
 • basen stawiamy w miejscu możliwie jak największego nasłonecznienia, aby woda szybko się nagrzała,
 • ustawmy basen w miejscu, które umożliwia łatwy i docelowy odpływ wody, gdy będziemy już ją wylewać,
 • dbajmy o czystość w basenie, unikajmy nanoszonego brudu m.in. ziemi, resztek trawy, najlepiej wypłukać chociażby stopy przed wejściem do basenu.

Basen ogrodowy na dłuższy czas – o czym pamiętać?

 • badanie poziomu pH i regulowanie go za pomocą odpowiednich odczynników,
 • stosowanie chlorowania lub ozonowania za pomocą odpowiednich środków,
 • usuwanie alg i większych brudów za pomocą środków chemicznych lub pompy filtracyjnej (wydajność ma tutaj duże znaczenie, w przypadku większej konstrukcji będziemy musieli zaopatrzyć się raczej w mocniejszy sprzęt).

Baseny ogrodowe dla dzieci i dorosłych RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych basenów ogrodowych dla dzieci i dorosłych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Jak wyczyścić basen ogrodowy po sezonie?

Sezonowe porządki, czyli czyszczenie basenu ogrodowego

Możliwość nieograniczonej ilości kąpieli, szczególnie w czasie letnim jest ogromną zaletą basenów ogrodowych. Odnalezienie przyjemnego ukojenia w chłodnej wodzie podczas wyjątkowych upałów często okazuje się być zbawienna. Wraz z końcem lata przychodzi jednak czas na zakończenie użytkowania naszych ulubionych zbiorników i konieczność przygotowania ich na sezon kolejny. W jaki sposób to zrobić? Od czego zacząć?

Przygotowanie basenu ogrodowego na sezon zimowy

 • W przypadku, gdy nasz basen ogrodowy posiada pompę wody, należy zacząć właśnie od niej. Pierwsza rzecz do wykonania, to wyjęcie i dokładne osuszenie filtra – w ten sposób zatrzymujemy w nim rozwój drobnoustrojów i bakterii. Następnie przechodzimy do oczyszczenia i wysuszenia samej pompy oraz wszystkich węży. Powyższe elementy chowamy w suche miejsce.
 • Po kroku pierwszym, czas na spuszczenie wody w basenie. Warto wtedy zabrać się do pozbyć się brudu, który osadził się na ściankach i dnie basenu. Zajmie to o wiele mniej czasu, niż przeprowadzenie tego etapu po zimie.
 • W sklepie ogrodniczym znaleźć można specjalne preparaty ułatwiające czyszczenie niecki basenowej, które dodatkowo ją konserwują. Pamiętać należy o użyciu w tym celu miękkiej szmatki (nie należy używać szorstkich przedmiotów).
 • Kiedy niecka jest już umyta, przechodzimy do jej suszenia. Pozbywamy się w ten sposób wilgoci, która może spowodować pojawienie się pleśni, bakterii oraz wyposażyć basen ogrodowy w nieprzyjemny zapach.

Powyżej opisane czynności znajdują zastosowanie dla większości wykorzystywanych basenów ogrodowych. Należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta, w której znajdują się wymagania odnośnie czyszczenia i konserwacji danego egzemplarza.

Ogrodowe zapytania:

 • basen 150x150
 • basen dla dzieci stelażowy
 • basen ogrodowy
 • mały porządny basenik
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Ilość opinii: 11 na temat “Basen ogrodowy. Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
 1. Osobiście polecam basen poliestrowy z PoolsFactory. Jeśli tylko jest miejsce w ogrodzie, warto zainwestować w porządny, stabilny i wytrzymały basen, który będzie służyć przez wiele lat użytkowania.

  1. Potwierdzam! Nie ma nic gorszego, niż podziurawiony, brzydki basen rozporowy czy tam z pcv.
   Basen poliestrowy jest dużo tańszy niż murowany, a równie trwały i jak wygląda – zobaczcie… facebook.com/pg/poolsfactoryPL/photos/?tab=album&album_id=1853940031511964

 2. Mogę polecić basen stelażowy. Dla mnie najlepszy wybór! Naprawdę sporych rozmiarów (mój miał wymiary 3,5 na 3,5 i głębokość 70 cm), dodatkowo łatwo się rozkłada i jest stabilny, można bez obaw powygłupiać się w wodzie. Koniecznie trzeba wyposażyć taki basen w pompę i płachtę, inaczej woda bardzo szybko będzie nadawała się do wymiany. My z mężem zawsze też chlorowaliśmy wodę przy użyciu specjalnych tabletek.

 3. My mieliśmy kupiony w jakimś markecie budowlanym, zwykły basen ogrodowy stelażowy, sporych rozmiarów. Spisywał się dobrze, nic nie przeciekało. Był używamy trzy sezony, ale po czasie stał i już był rzadko używany, więc go sprzedaliśmy. Ale dzieciakom i nam również przyniósł wiele radości, więc polecam wszystkim na lato kupić sobie taki basen.

 4. Wraz z żoną zdecydowaliśmy się na basen stelażowy (naprawdę duży, miał średnicę 5 metrów) i muszę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę! Nigdy, naprawdę nigdy, nie wybawiłem się tak jak w tym basenie (mówi to 40-letni facet), żona tak samo, a o dzieciakach to nawet nie wspomnę. Użytkujemy go od dwóch sezonów i nie mogę powiedzieć złego słowa. Polecam każdemu, kto lubi dobrą zabawę!

 5. W naszym ogrodzie świetnie sprawdza się ogrodowy basen dla dzieci ze stelażem, mamy go już trzy lata i wytrzymuje do tej pory świetnie. Poza tym, plastik jest dosyć gruby, więc wydaje mi się, że jest dosyć odporny na jakiekolwiek uszkodzenia. Szkoda trochę, że nie jest większy.

 6. Do tej pory miałam basen ogrodowy z plastiku, ale zastanawiam się, czy nie wymienić go na coś porządniejszego z prawdziwą konstrukcją. Zależy mi na tym, żeby był bardzo wytrzymały, bo jak wiadomo z dziećmi różnie bywa. Ktoś poleci jakąś konkretną markę?

 7. Nie ma nic lepszego, niż basen w ogrodzie w okresie letnim. Można zaprosić znajomych i podczas upału fajnie się ochłodzić i spędzić miło czas. Dodatkowo, dla dzieci jest to super frajda i atrakcja 😉 Kwestia tego, żeby o niego dbać i posłuży przez długi czas.

 8. Basen to super sprawa. Dzieciaki mają radochę, można się popluskać w ciepłe dni. Kupiłem rozporowy na to lato, trochę kosztował, ale jest to dużo lepszej jakości sprzęt, niż jakieś inne tanie i dmuchane baseniki.

 9. Kupiłem do ogrodu w tym roku stosunkowo mały basen, bo dla dwójki małych dzieci. Skorzystałem z waszego zestawienia, bardzo pomogło, bo nie wiedziałem czym się w sumie kierować, a na tym się totalnie nie znam. Maluchy mają radochę – to najważniejsze 😉

 10. My w tym roku z mężem zaszaleliśmy i kupiliśmy basen na stelażu. Ogromna różnica co do innych basenów jakie mieliśmy. Dużo bardziej stabilniejszy i wytrzymalszy, a przy dzieciach jest to obowiązkowe. Niestety kosztuje kilka razy więcej, ale jak ktoś mieszka na stałe poza miastem, to na sezon jest to świetny zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Jak kupić garaż blaszany na niestandardowy wymiar?

pon. maj 23 , 2022
Garaż blaszany to obiekt, który będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdego, […]

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.