Na jaką lampę solarną się zdecydować w ogrodzie i obejściu domu? Aktualny ranking propozycji oświetlenia zewnętrznego

1

Standardowa lampa ogrodowa coraz częściej zastępowana jest przez oświetlenie solarne. Zaletą tego typu oświetlenia jest energooszczędność, brak uciążliwego okablowania, dzięki czemu oświetlenie można zamontować w ogrodach już urządzonych.

Ogrodowe lampy solarne posiadają coraz lepsze parametry, a rosnąca wciąż oferta sprawia, że zyskują one na popularności, przede wszystkim w miejscach, gdzie z powodów technicznych nie można zainstalować tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Ogrodowa lampa solarna do zewnętrznego oświetlenia wzdłuż chodnika. Fotografia: mfirsthome.com.
Ogrodowa lampa solarna do zewnętrznego oświetlenia wzdłuż chodnika. Fotografia: mfirsthome.com.

W jaki sposób działa lampa solarna?

Ogrodowa lampa solarna działa dzięki przemianie energii słonecznej w energię elektryczną. Przetwornikiem również w tym przypadku jest ogniwo fotowoltaiczne. Lampa ogrodowa ulega naładowaniu energią słoneczną w ciągu dnia, magazynuje powstałą energię w akumulatorze, a po zachodzie słońca, o zmierzchu automatycznie się włącza i świeci delikatnym światłem, ale na tyle skutecznym, że jest w stanie oświetlić ścieżki, taras, schody czy podświetlić dekoracyjnie roślinność.

Tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne jest niezwykle trwałe, żywotność fotoogniwa sięga nawet 20 lat, a sama świecąca dioda jest w stanie pracować 100 000 godzin. Montując lampy ogrodowe typu solarnego stajemy się automatycznie odbiorcami energii z odnawialnych źródeł naturalnych, przyjaznych środowisku, a przy okazji nie drenujących naszych kieszeni.

Chcąc osiągnąć zadowalający efekt doświetlenia powinniśmy umieszczać lampy odpowiednio gęsto, pamiętając jednocześnie o zachowaniu wspomnianej wyżej minimalnej odległości między nimi, wynoszącej przynajmniej 15 cm. Prostota konstrukcyjna oraz nieskomplikowany sposób działania sprawiają, że w ich przypadku kryteria wyboru nie stanowią długiej lektury do analizy.


Lampa solarna z czujnikiem ruchu

Niezwykle użytecznym i komfortowym rozwiązaniem jest zakup lampy ogrodowej z czujnikiem ruchu. Czujnik ruchu uruchamia lampę tylko wtedy, gdy wyczuwa bodźce w postaci ruchu. To rozwiązanie umożliwia przede wszystkim oszczędzanie nagromadzonej wcześniej energii i użytkowanie jej tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Wariantem tego rozwiązania są lampy świecące czasowo (przez określoną ilość czasu) oraz lampy z czujnikiem zmierzchowym. Gdy słońce zachodzi, aktywują się kolektory i lampy świecą aż do wschodu słońca.

Lampy z czujnikiem ruchu wydają się być najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Długość świecenia światłem ciągłym w przypadku lampy solarnej zależy od wielkości akumulatora. W najprostszych konstrukcjach jest to od 1,5-2h. Dzięki czujnikowi ruchu tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne uaktywnia się tylko po wykryciu ruchu, a to oznacza, że światła są aktywne przez całą noc. Każdy wjazd do garażu, przestąpienie granicy ogrodu, tarasu czy ganku uruchamia dla nas oświetlenie lub informuje o obecności kogoś na zewnątrz domu. Ten niezwykle praktyczny schemat oświetleniowy sprawia, że lampa zewnętrzna może być użytkowana w taki sam sposób przez wiele lat.

System ogrodowych lamp solarnych z czujnikiem ruchu. Fotografia: cukii.com.
System ogrodowych lamp solarnych z czujnikiem ruchu. Fotografia: cukii.com.

Montaż oświetlenia zewnętrznego

Rozplanowując montaż oświetlenia zewnętrznego należy wziąć pod uwagę kilka okoliczności. Najistotniejszy dla ogrodowej lampy solarnej jest dostęp do słońca, zatem punkt ustawienia lamp musi być bezpośrednio nasłoneczniony. Dzięki temu i akumulator, i fotoogniwo otrzymają maksymalną ilość energii.

Trzeba też pamiętać, że lamp solarnych nie można montować w bezpośredniej bliskości innego źródła światła, gdyż nie otrzymałyby one wystarczającego impulsu do włączenia się. Oświetlenie zewnętrzne w postaci całego systemu lamp musi być zaaranżowane w sposób utrzymujący minimalną odległość pomiędzy lampami, czyli minimum 15 cm. W przypadku odstępów krótszych lampy będą oddziaływały na siebie nawzajem mrugając.

Cały zespół lamp solarnych instalowanych w ogrodzie czy na zewnątrz domu musi być utrzymywany w czystości, aby zabrudzenia czy powstające powoli osady nie zakłócały proces absorpcji energii słonecznej. Dlatego regularnie należy czyścić i przecierać choćby szmatką kolektory słoneczne odpowiedzialne za pobór energii.

Ze względu na charakterystykę i mniejszą wydajność lampy solarne dedykowane są przede wszystkim do doświetlania pewnych obszarów, takich jak ścieżki ogrodowe czy też alejki. Sprawdzają się także przy oznaczaniu i wytyczaniu trasy chodników prowadzących np. do obejścia domu, altany ogrodowej.


Całoroczne lampy ogrodowe

System oświetlenia solarnego może funkcjonować w ogrodzie przez cały rok, jednak w przypadku siarczystych mrozów lepiej go w miarę możliwości schować do wnętrz. Zimą koniecznie należy zbierać śnieg z kolektorów, tak by miało do nich dostęp światło dzienne. Jeżeli przez dłuższy okres czasu kolektor znajduje się pod szczelną pokrywą śniegu, po jej zdjęciu musi się naładować do pełna.

Jeżeli lampki solarne przechowujemy w domu i to dłużej niż 3 dni, powinny one znaleźć się w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej, suchych i oświetlonych. Dzięki temu akumulator lampy nie ulegnie całkowitemu rozładowaniu.

Jeżeli lampy przenosimy do domu czy garażu na całą zimę, przynajmniej raz w miesiącu należy rozładować całkowicie akumulator i ponownie go naładować. Zaleca się jednak, by pobyt systemu w domach był jak najkrótszy, czyli tylko w okresie naprawdę niskich temperatur.


Kształt i barwa światła

wodoszczelna ogrodowa lampa solarna w kształcie kuli
wodoszczelna ogrodowa lampa solarna w kształcie kuli
Stabilność wbitej lampy solarnej zapewniana jest najczęściej przez wykonaną zazwyczaj z tworzywa sztucznego charakterystyczną szpilkę. Podczas wbijania należy zachować ostrożność, gdyż ten element stosunkowo łatwo ulega odkształceniu i uszkodzeniu.

Z pewnością wartym rozważenia zakupem są lampy oferujące oświetlenie w wielu kolorach, nie tylko w klasycznej białej lub innej barwy o zimnym charakterze.

Niestandardowy kształt? Na rynku oferowane są lampy solarne z kopułą o wyglądzie np.:

  • prętów solarnych,
  • kamieni dekoracyjnych,
  • kryształu,
  • bukietu kwiatowego,
  • kielicha,
  • reflektora,
  • łańcucha świetlnego,
  • zawieszanego kinkietu,
  • mozaiki,
  • kuli.

Ogrodowe lampy solarne RANKING

Ranking Grudzień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych lamp solarnych do ogrodu na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ogrodowe zapytania:

  • Dobre lampy solarne do ogrodu
  • Jakie lampy solarne polecacie
  • ranking lamp solarnych
  • polecane latarnie solarne
  • lampy solarne jak dzialaja
  • lampki solarne ogrodowe
  • Lampa solarna z czujnikiem ruchu ranking
  • jaka lampe solarna wybrac
  • jak zamontować lampy solarne w polbruku
  • dobrw lampki solarne do ogrodu

One thought on “Na jaką lampę solarną się zdecydować w ogrodzie i obejściu domu? Aktualny ranking propozycji oświetlenia zewnętrznego

  1. Popularne solary są rzeczywiście bardzo wygodne w montażu, gdyż nie potrzebują żadnego przewodu elektrycznego. Niestety także i w tym wypadku lampy tego typu mogą się znacznie różnić jakością. Zakupiłem takie w markecie i chociażby taki tani materiał plastikowy obudowy bardzo szybko uległ zniszczeniu. Ale polecam – lampki solarne idealnie się komponują chociażby z alejką z chodnikiem wykonanym z kostki brukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Huśtawka ogrodowa. Jakie rodzaje wyróżniamy? Które huśtawki najlepiej sprawdzą się w ogrodzie?

niedz. sty 9 , 2022
Poza funkcją ozdobną w ogrodzie, huśtawka wpływa na to, że […]
Wybierając huśtawkę do naszego ogrodu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko a jej cenę, ale przeznaczenie, mobilność, bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji, a także odporność i łatwość pielęgnacji. Na zdjeciu huśtawka ogrodowa o konstrukcji metalowej, z daszkiem i poduszkami zapewniającymi większą wygodę użytkowania..

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.