Spawarki dzielą się na trzy podstawowe typy ze względu na sposób spawania:
- MIG-MAG (migomat) – pozwala spawać w osłonie gazu,
- MMA – na spawanie za pośrednictwem elektrody otulonej,
- TIG – spawa elektrodą nietopliwą.
Tańsze spawarki dedykowane są do użytku amatorskiego w warunkach domowych i ogrodowych, nie posiadają zbyt wielu funkcji. Droższe spawarki są natomiast dedykowane dla profesjonalistów i zakładów przemysłowych, cechują je trwałość oraz wytrzymałość, są oferowane przede wszystkim przez najbardziej renomowanych producentów takich jak Weldman, Dedra, HECHT, Kemppi, Magnum, Telwin, SincoSald, Stamos, ThermalArc.
Jak zbudowana jest spawarka?
Spawarka to urządzenie, które znajdziemy w domu miłośników majsterkowania i nie tylko. Przyspieszają one pracę, a także solidnie łączą metalowe elementy konstrukcji. Wykorzystuje ona specjalne elektrody, które dają spoiwo. By spawanie stało się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem, warto wiedzieć jak zbudowane jest to urządzenie, aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości.
Budowa spawarki nie jest skomplikowana. Można powiedzieć, że to jedno z prościej zbudowanych urządzeń. Nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności podczas użytkowania. Jak każdy sprzęt wymaga zasilania, by mogła działać i zapewniać efektywność pracy. Najprościej rzecz ujmując, urządzenie składa się z:
- urządzenie zasilające – stanowi podstawę każdej spawarki, to ona zapewnia pracę urządzenia;
- aparatura sterująca – kontroluje działanie spawarki;
- przewód mocujący elektrody;
- przewód masy – kończy się on zaciskiem;
- system chłodzenia – który chroni przed przegrzaniem się urządzenia;
- przewody zespolone i masowe.
Spawarki wyższej klasy mogą być wyposażone w prostowniki inwertorowe. W przypadku modeli ze średniej lub niższej półki będziemy mieć styczność z prostownikiem diodowym lub tyrystorowym. Ważny jest też podajnik drutu.
Należy dostosować średnicę tworzywa spawalniczego do grubości elementów spawanych, a nawet pozycji pracy. Możemy wyróżnić podajniki:
- 4 rolkowe,
- 2 rolkowe.
W przypadku spawarek z gazem osłonowym montowany jest przewód wielofunkcyjny, który umożliwi dostarczenie prądu do drutu spawalniczego, a także gaz. Tego typu urządzenia wymagają też osobnej butli.
Spawarka migomat
Spawanie odbywa się przy osłonie gazu, migomat przeznaczony jest do prac z konstrukcjami metalowymi, również tymi o dużej grubości. Na potrzeby domowych zastosowań w zupełności wystarczająca. Przydatne funkcje: test drutu oraz gazu, przełącznik punktowego spawania, drut z regulacją szybkości jego podawania.
Spawarki MIG MAG (migomat) RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych spawarek typu migomat. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Spawarka TIG
Za proces spawania odpowiada nietopliwa elektroda, tworząca spoiny o wysokiej trwałości oraz jakości. Przeznaczenie: stal wysokostopowa, aluminium. Ten typ spawarki pozwala na przejście na spawanie MMA. Dodatkowe rozwiązania spotykane w spawarkach TIG: spawanie cienkich elementów metalowych (zwłaszcza konstrukcje aluminiowe) z dostarczanym prądem przemiennym (funkcja AC/DC), zmiana częstotliwości impulsu celem przystosowania skupienia powstałego łuku do rodzaju spawanego metalu, high frequency (TIG HF) z zajarzeniem bezstykowym dające mniejsze zużycie samego gazu oraz elektrod.
Spawarki TIG RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych spawarek typu tig. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Spawarka MMA
Urządzenia wykonujące pracę za pomocą topliwej elektrody wykonanej z metalu z zewnętrzną warstwą topnika (elektroda otulona). Bardzo popularna i uniwersalna metoda spawalnicza, z powodzeniem wykorzystywana zarówno z mniej wymagających pracach, jak i przy spawaniu konstrukcji na skalę przemysłową.
Łuk elektryczny wytwarzany jest przez prąd stały albo zmienny, generowana wysoka temperatura emituje związki lotne (osłona gazowa) i żużel, który zmniejsza szybkość stygnięcia spoiny poprzez jej pokrycie.
Spawarki MMA RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych spawarek typu mma. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Spawarka transformatorowa
Spawarki transformatorowe mają z reguły duże rozmiary i sporo ważą, szybko się przegrzewają i są kłopotliwe w przechowaniu.
Nieskomplikowana budowa spawarek transformatorowych sprawia, że są one odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a wszystko to otrzymamy za stosunkowo niewielkie pieniądze przy zachowaniu dobrej jakości spawu. Za pomocą specjalnego pokrętła możemy kontrolować natężenie prądu, w razie czego mamy też do dyspozycji wyłącznik.
Duża masa własna oraz wielkość urządzenia sprawiają, że nie jest to sprzęt mobilny, przez co dedykowany jest raczej do spawania bardziej przemysłowego niż amatorskiego. Cykl pracy sprzętu jest niższy niż w przypadku spawarki inwertorowej i wynosi w granicach 25-35%, konieczne jest zabezpieczenie 20-25 A (osiągana moc do 160 A). Model transformatorowy niestety potrzebuje trochę czasu na schłodzenie (do 15 minut).
Spawarki transformatorowe RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych spawarek transformatorowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Spawarka inwertorowa
Spawarki inwertorowe są natomiast mniejsze, cechuje je niewielka waga, ale ich skomplikowana budowa sprawia, że nie naprawi się ich domowym sposobem lub jest to mocno utrudnione – są one również bardziej podatne na usterki i uszkodzenia. Mimo to eksperci polecają do użytku amatorskiego spawarkę inwertorową. Spawarki MMA posiadają włącznik sieciowy oraz pokrętło regulacji natężenia prądu.
Wymagają one mniejszego zabezpieczenia w porównaniu z modelami transformatorowymi – do 16 A, charakteryzują się również zdecydowanie wyższym cyklem pracy wynoszącym 60-100% oraz krótszym czasem chłodzenia.
Ponadto mogą się one pochwalić spawem bardzo wysokiej jakości, w wyposażeniu standardowym mamy możliwość spawania metodami TIG i MIG MAG. Stosunkowo mała waga oraz wielkość sprawiają, że jest to sprzęt zdecydowanie bardziej mobilny.
Konstrukcyjnie są one dostosowane również do pracy z zasilaniem z agregatu prądotwórczego, z powodzeniem spawarka inwertorowa może być używana zarówno w profesjonalnych pracach, jak i tych przydomowych. Decydując się na spawarkę inwertorową mamy także dostęp do dodatkowych akcesoriów oraz rozwiązań, które wpływają pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo spawania.
Spawarki inwertorowe RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych spawarek inwertorowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Zgrzewarka
Tego typu urządzenia przystosowane są do łączenia elementów z tworzywa sztucznego lub metalu. Łączenie odbywa się poprzez uzyskanie odpowiedniej temperatury materiału, co pozwoli na uzyskanie przez nie wymaganej plastyczności (plastyczna staje się tylko niewielka powierzchnia styku), dzięki czemu przy dociśnięciu i zastygnięciu otrzymujemy nowy jednolity połączony element konstrukcyjny.
Metody łączenia bywają różne – w pierwszej kolejności może zostać wykonany docisk, a dopiero później rozgrzanie powierzchni styku lub też na odwrót.
Łączenie elementów z tworzywa sztucznego lub metalu w ten opisany powyżej sposób wykonywane jest przez urządzenia zwane zgrzewarkami.
Na wydajność urządzenia wpływają moc (warto wybierać taki o mocy przynajmniej 1000 W), różnorodność posiadanych matryc oraz możliwość regulowania temperatury. Zgrzewarki są urządzeniami przystosowanymi do pracy z rurami PCV, PE, PEX oraz PP.
Zgrzewarki RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych zgrzewarek. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Co powinna mieć spawarka?
Urządzenia MIG-MAG posiadają dodatkowe regulatory prędkości podawania drutu i przełącznik spawania punktowego, na wyposażeniu mogą też mieć test gazu, test drutu, wyświetlacz, regulację dopalania drutu. Wszystko zależy od modelu spawarki.
Urządzenia typu TIG powinny mieć dobrą jakość drutu, reduktor gazu oraz możliwość regulacji. Spawarki MMA z kolei mają na wyposażeniu kabel masowy z zaciskiem i kabel roboczy z uchwytem. Spawarki MIG-MAG powinny natomiast mieć uchwyt spawalniczy zamocowany na stałe lub na euro gniazdo.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze urządzenia?
- Moc spawarki zależy od jakości instalacji elektrycznej, ta podawana przez producenta danego urządzenia odpowiada mocy pobranej z sieci. Sprawność spawarek podawana jest w procentach – np. 60%, co odpowiada 10-minutowemu cyklowi spawania z 4 minutami chłodzenia. Na ten niezwykle ważny parametr należy zwrócić bezwzględną uwagę podczas wyboru sprzętu.
- W spawarce MIG-MAG ważna jest jakość podajnika drutu. Podajnik plastikowy wystarczy z reguły do 5 kg szpuli drutu, zdecydowanie trwalsze są natomiast podajniki metalowe – mogące pomieścić nawet do 15 kg drutu. Spawarki MIG-MAG pozwalają niekiedy na spawanie drutem samoosłonowym, który niestety jest bardzo drogi. Podajniki mogą wbudowane w urządzenie (mniejsze spawarki) lub stosowane oddzielnie.
- Typ i średnica elektrody – zasadową wykorzystuje się przy spawaniu prądem stałym, rutylowa natomiast dedykowana jest do użytku amatorskiego; jej średnica natomiast powinna być ściśle skorelowana z grubością spawanego materiału – im grubszy, tym większa powinna być średnica.
- Amperaż spawarki – ma bezpośredni wpływ na moc urządzenia, jego poziom jest determinowany przez intensywność eksploatacji i jakość posiadanej instalacji elektrycznej. Sprzęt hobbystyczny ma niewielki amperaż, do prostych prac spawalniczych nadają się te do 250A, z kolei przemysłowe spawarki posiadają amperaż znacznie 250A i dedykowane są do spawania grubych elementów o sporych gabarytach.
- Sprzęt mobilny czy stacjonarny – wpływ na mobilność ma przede wszystkim waga spawarki, do użytku amatorskiego warto wybierać te mające kilka kg.
- Zasilanie – rozróżniamy sieć jednofazową (230V) oraz trójfazową (400V), typ posiadanej w domu czy ogrodzie sieci jest bardzo istotny w kontekście wyboru odpowiedniej spawarki; w ofertach znaleźć można również modele z możliwością przełączania faz.
Półautomat spawalniczy
Urządzenia popularnie nazywane migomatami, umożliwiające spawanie metodą MIG (łączenie metali z osłoną w postaci obojętnych gazów) oraz MAG (łączenie metali z osłoną z gazów aktywnych). Tego typu spawarki cechują się wysoką wydajnością oraz bardzo dobrą jakością spawu.
Z powodzeniem półautomaty spawalnicze można wykorzystywać w pracy domowej, w zastosowaniach półprofesjonalnych czy też w zakładach produkcyjnych.
Półautomaty spawalnicze RANKING
Ranking Listopad 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych półautomatów spawalniczych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Do spawarki TIG musimy dokupić gaz osłonowy w butli. Spawarka może się przydać na przykład do wykonania ogrodzenia okalającego dom.
Zawsze kupując akcesoria dodatkowe musimy myśleć o intensywności wykorzystania, ponieważ istnieją spore różnice cenowe. Niska jakość akcesoriów wpływa na trwałość spawarki i naraża ją na liczne uszkodzenia.
Ceny spawarek zaczynają się od nieco ponad 100 złotych, a kończą się na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Wybór przede wszystkim zależy od intensywności jej eksploatacji oraz przeznaczenia.
Osoba spawająca, nawet w domu, potrzebuje pewnych dodatkowych akcesoriów osobistych, takich jak chociażby przyłbicy spawalniczej, rękawic spawalniczych oraz skórzanego obuwia roboczego. W ten sposób zapewni sobie pełne bezpieczeństwo podczas spawania, nie zrani się, nie uszkodzi wzroku i podczas prac spawalniczych.
Kupując spawarkę zawsze warto zwrócić uwagę na pas naramienny i uchwyty, dzięki którym o wiele łatwiej można przenieść takie urządzenie.
Zastanawiam się jakiej marki spawarkę wybrać? Chodzi mi o urządzenie dobre do domowego użytku, bez jakiś specjalnych fajerwerków. Może ktoś z czytelników, lub autor miał styczność z jakimś konkretnym modelem i byłby w stanie polecić jedno z urządzeń? Chciałbym coś sprawdzonego zakupić, co posłuży mi przez lata, a nie rozleci się po miesiącu. Liczę, że uda się uzyskać jakąś podpowiedź, ktoś na pewno używał już spawarek i wie co nie co na ich temat. Pozdrawiam gorąco.
Tu taki profesjonalny sprzęt, nawet nie wiedziałbym jak tego użyć. Szczerze mówiąc, zatrzymałem się na poziomie lutownica + cyna. zazdroszczę osobom, które mają smykałkę do takich robót. Na szczęście mój ojciec i brat lubią takie zabawy i pomagają mi w razie potrzeby 🙂
Witam. Czy ktoś z czytelników lub autorów bloga może się wypowiedzieć na temat spawarek DEDRA? Chodzi mi nie tyle o suche fakty jak np. specyfikacja techniczna, a raczej informacje płynące z doświadczenia. Jak się sprawdza podczas dłuższych prac? Czy sprzęt tej marki jest wytrzymały? Co z serwisem gwarancyjnym? Będę wdzięczny za każdą informację. Pozdrawiam serdecznie.
Ja coś nie widzę tu firm popularnych z RG Narzedzi, a mimo tego, że to sklep dla profesjonalistów to mają naprawdę spoooro ciekawych i tanich modeli do zastosowania domowego.
Spawanie metalu tigiem to według mnie najlepsza opcja, a przy okazji można się w to nieźle wkręcić i jest fajna zabawa. Zabawki trochę kosztują, ale jeżeli ktoś z tym pracuje, to zdecydowanie można połączyć przyjemnie z pożytecznym 😉
Ciekawy artykuł, nawet nie wiedziałem, że są takie rodzaje spawarek. Znajomi interesuje się tym i jakiś czas temu wspominał mi o nowym sprzęcie w pracy, był to własnie wspomniany tutaj TIG. W tym momencie jest mi to nie do końca potrzebne, ale może kiedyś, kto wie.
Mi przydarzyło się tylko do tej pory spawanie migomatem. Jest to przeznaczone do znacznie grubszych powierzchni, więc nie dla każdego. Polecam się z tym zapoznać, bo czasami jest bardzo przydatne.
Od siebie mogę polecić markę Inwera, posiadam od nich sprzęt i jest z niego zadowolony. Mocna i tania spawarka inwertorowa to tyle co wystarczy o niej powiedzieć. Spisuje się bardzo dobrze, wiadomo, że sprzęt z wyższej półki byłby jeszcze lepszy, ale jest to budżetowe i dobre wyjście.
Co powiedzie na temat półautomatów spawalniczych od firmy Paton? paton.com.pl/spawarki-migmag/ jest to firma od niedawna istniejąca na polskim rynku. może warto by się im przyjrzeć i napisać jakąś recenzje? Produkt bardzo popularny w Rosji i na Ukrainie
Nie wiedziałem, że spawarka transformatorowa jest taka droga, widocznie będę musiał jeszcze trochę wstrzymać się z jej zakupem. Co do samego artykułu bardzo fajnie napisany i przede wszystkim te rankingi dużo pomagają 😉
Nie miałem w ogóle pojęcia o tym, że istnieje coś takiego jak spawarka inwertorowa. Bardzo fajny artykuł, mega mnie namówił na powrót do starego zamiłowania do spawania. Pozdro!