Cena paneli fotowoltaicznych

fotowoltaika

Fotowoltaika na dobre zawitała w polskim krajobrazie zarówno na terenach wiejskich jak i w mieście. Cena fotowoltaiki zależy przede wszystkim od jej rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Również rodzaj powierzchni i stopień trudności w montażu instalacji fotowoltaicznej wpływa na ostateczną cenę fotowoltaiki.

Na rynku fotowoltaiki można zaobserwować duże rozbieżności w cenie instalacji fotowoltaicznej. Od czego w takim razie zależy ostateczna cena instalacji PV? Przede wszystkim zależy ona od liczby paneli oraz mocy inwertera. Czynnikiem, którym ma wpływ na cenę instalacji jest również jakość poszczególnych elementów oraz doświadczenie i renoma firmy instalatorskiej.


Cena, a rozmiar fotowoltaiki

Im większy rozmiar fotowoltaiki, tym całkowity koszt instalacji jest większy. Jeśli panele fotowoltaiczne będą wykorzystywane tylko na użytek domowy to rozmiar fotowoltaiki nie będzie taki duży, a więc i cena instalacji fotowoltaicznej będzie niższa. Im więcej paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych, tym droższy będzie inwerter – w myśl zasady większa moc inwertera to wyższa cena.


Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej, a doświadczenie firmy

Jak pisaliśmy wcześniej ostateczna cena fotowoltaiki zależy też od doświadczenia i renomy firmy. Im bardziej znana firma tym koszt instalacji może okazać się wyższy, ale nie należy kierować się kosztem samego montażu przy wyborze firmy instalatorskiej. Niektóre firmy specjalnie zawyżają ceny swoich usług, aby zyskać zaufanie swoich potencjalnych klientów. W związku z z powyższym najlepiej sprawdź opinie o danej firmie w internecie. Na przykład firma Solarx cieszy się dobrą opinią wśród swoich klientów.


Koszt fotowoltaiki, a podatek VAT

Cena fotowoltaiki może być różna w zależności od przeznaczenia danej instalacji. W przypadku budynku mieszkalnego podatek Vat to 8 %. W przypadku instalacji naziemnej bądź budynku gospodarczego, dolicza się podatek Vat w wysokości 23 %.

Jakość poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej tj. paneli fotokrystalicznych, inwertera, a nawet przewodów łączących wpływa na cenę fotowoltaiki. Przeważnie im wyższa jakość tym cena instalacji fotowoltaicznej jest wyższa, ale i poszczególne komponenty są trwalsze, a ich żywotność dłuższa. Im wyższa jakość, tym dłuższa gwarancja firmy instalatorskiej na poszczególne elementy fotowoltaiki. Np. firma Solarx udziela 25-letniej gwarancji na montowane przez siebie panele PV. Panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą ceną – jakość materiału półprzewodnika jest najwyższa. Ogniwa polikrystaliczne cechują się niejednolitą powierzchnią, kryształu krzemu są widoczne w strukturze, a ich sprawność kształtuje się na poziomie 14-17 % dlatego są trochę tańsze. Do wyboru mamy również ogniwa amorficzne, które cechują się najmniejszą sprawnością, dlatego ich cena jest najniższa.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu fotowoltaiki, należałoby się zastanowić, które moduły nam są potrzebne i jaka moc inwertera. Jeżeli sami nie posiadamy wystarczającej wiedzy najlepiej zgłosić się do firmy, która specjalizuje się montażem instalacji fotowoltaicznej. Pracownicy takiej firmy z pewnością doradzą jakiej wielkości instalacja fotowoltaiczna jest nam potrzebna i jakiej mocy inwerter nam jest potrzebny.Pomogą również w pozyskaniu dodatkowych źródeł finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

7 kroków jak przygotować glebę w ogrodzie – co jest potrzebne i jak to zrobić?

sob. cze 27 , 2020
Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi roślinami oraz urodzajem owoców i […]
przygotowanie ogrodu

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.