Sposób na utrzymywanie porządku w ogrodzie: domki narzędziowe

3

domki narzędzioweCodzienna pielęgnacja ogrodu wymaga od nas używania sprzętu ogrodniczego oraz nawozów i akcesoriów ogrodniczych. Z biegiem lat obrastamy też we wszystkie te przedmioty, dzięki którym wypoczynek na świeżym powietrzu jest relaksujący: leżaki, stoły, koce, poduszki, lampiony, zabawki dla dzieci. Szczęśliwi są posiadacze takiego garażu, w którym zmieszczą się wszystkie te przedmioty. Praktyka jednak pokazuje, że w garażu, poza samochodem, nie mieści się już zbyt wiele rzeczy. Problem jest jeszcze większy, gdy na naszej działce nie ma żadnego pomieszczenia gospodarczego, a wszystkie rzeczy chowamy przed deszczem do skrzyni ogrodowej.

Rozwiązaniem sytuacji może być zorganizowanie niewielkiego domku ogrodowego: drewnianego, blaszanego lub plastikowego. Wyposażony w podłogę, zamykany na klucz, ze szczelnym dachem i półkami w środku będzie doskonałym miejscem do bezpiecznego i przede wszystkim wygodnego przechowywania naszych ogrodowych akcesoriów.

Niedrogie, gotowe domki ogrodowe to dobry sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania sprzętów ogrodowych na działce. Fot. Ogrodosfera.
Niedrogie, gotowe domki ogrodowe to dobry sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania sprzętów ogrodowych na działce. Fot. Ogrodosfera.

Domki ogrodowe drewniane

Szczególnie popularne są domki ogrodowe z drewna. Drewno bardzo dobrze wygląda w ogrodzie, jest plastyczne (czyli drewniany domek można z łatwością przebudowywać). W dzisiejszych czasach zabezpieczenie drewno przed wilgocią i wypaczaniem nie jest problemem: mamy doskonały dostęp do nowoczesnych i bardzo efektywnych substancji impregnujących, które chronią surowiec również przed rozwojem grzybów w ich strukturze. Dlatego domek drewniany, o ile został zbudowany na dobrze przygotowanym podłożu (zapewniającym mu przewiew i izolację przed wilgocią). Najpopularniejsze gatunki drewna używane do konstrukcji domków to sosna  i świerk. Są łatwo dostępne, względnie tanie i zachowują dobre parametry techniczne.

Najpopularniejszym materiałem budulcowym dla domków ogrodowych jest drewno. Na zdjęciu: efektowny domek drewniany narzędziowy, sklep Ogrodosfera.
Najpopularniejszym materiałem budulcowym dla domków ogrodowych jest drewno. Na zdjęciu: efektowny domek drewniany narzędziowy, sklep Ogrodosfera.

Domki drewniane można zamówić u miejscowego stolarza lub kupić w gotowej postaci w sklepie. Szczególną popularnością cieszą się sklepy internetowe, które oferują szerokie możliwości dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb klienta. Domki dostarczane przez takich dostawców docierają do klientów kurierem w postaci desek, które następnie trzeba, kierując się instrukcją, połączyć ze sobą metodą pióro-wpust.


Domki ogrodowe z tworzyw sztucznych

Jeśli jednak drewno nas nie przekonuje, warto zwrócić uwagę na domki blaszane oraz plastikowe. Domki tego typu można kupić w częściach przeznaczonych do samodzielnego montażu. Są szeroko dostępne w sklepach ze sprzętem ogrodniczym. Najtańsze i w pełni funkcjonalne modele można dostać już za kilkaset złotych. Domki tego typu są, podobnie jak domki drewniane, wyposażone w okna zapewniające wnętrzu dostęp do światła. Na cenę zwykle ma wpływ rodzaj zastosowanego materiału konstrukcyjnego, a także materiału, z którego zrobione są ścianki i podłoga. Im większa izolacyjność takiego surowca i im większa odporność na zniekształcenia, tym cena będzie zwykle wyższa.

Blaszany domek o powierzchni ok. 2,5 m2. W konstrukcji przewidziano niski prób, zwiększający wygodę przemieszczania się, a także wytrzymałą na ścieranie podłogę. Na ścianach znajdują się odporne na podmuchy wiatru panele poliwęglanowe. Fot. Ogrodosfera.
Blaszany domek o powierzchni ok. 2,5 m2. W konstrukcji przewidziano niski prób, zwiększający wygodę przemieszczania się, a także wytrzymałą na ścieranie podłogę. Na ścianach znajdują się odporne na podmuchy wiatru panele poliwęglanowe. Fot. Ogrodosfera.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonany domek na narzędzia, który nas interesuje, podczas jego zakupu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak rozwiązano kwestię wentylacji wnętrza domku. Zostawiając domek na kilka tygodni naszej  nieobecności na działce powinniśmy mieć pewność, że jego wnętrze ma zapewniony przewiew. Dzięki temu koce, poduszki, meble nie zbutwieją w tym czasie, a na powierzchni pozostałych przedmiotów nie zacznie tworzyć się pleśń.

Popularny domek blaszany Yardmaster. Powierzchnia: 3,85 m2, wysokość: 1,9 m. Cena: niecałe 1500 zł.
Popularny domek blaszany Yardmaster. Powierzchnia: 3,85 m2, wysokość: 1,9 m. Cena: niecałe 1500 zł.

Drzwi w domkach na narzędzia

Kolejną istotną kwestią przy wyborze domku narzędziowego powinna być wielkość drzwi. Jeśli w domu będziemy przechowywali kosiarkę, wózek ogrodowy lub meble, wówczas powinniśmy wybierać wśród tych modeli, które mają szerokie – najlepiej dwuskrzydłowe – drzwi. Ważne jest także to, aby sprawdzić, jak wygląda próg domku: powinien być maksymalnie obniżony.


Wyposażenie domku ogrodowego

W niektórych modelach domków gotowych dostępne jest wyposażenie wewnętrzne w postaci regałów lub półek mocowanych na ściankach. Takie elementy znacząco zwiększają wygodę użytkowania domku: dzięki nim łatwiej nam będzie zorganizować przestrzeń i utrzymać porządek wśród drobnych przedmiotów. Poza tym, obecność półek w domku narzędziowym zwiększa powierzchnię użytkową.  Pomocne w organizacji przestrzeni będą również haki, zawieszki oraz organizery dostępne w marketach budowlanych. Instalując tego typu akcesoria na ściankach, warto wcześniej upewnić się, czy ścianka jest na tyle wytrzymała, aby utrzymać nadany jej ciężar.

Półki, wieszaki i haczyki to bardzo przydatne akcesoria wyposażenia wewnętrznego każdego domku.
Półki, wieszaki i haczyki to bardzo przydatne akcesoria wyposażenia wewnętrznego każdego domku.

Zabezpieczenie przed włamaniem

Równie istotną kwestią jest sposób, w jaki zabezpieczono drzwi przed włamaniem. Niektóre domki ogrodowe mają mocne, metalowe zasuwy obejmujące całą powierzchnię drzwi. Praktyka pokazuje, że nie jest to konieczne dla domków średniej klasy, wykonanych z blachy lub takich, które mają okna z pleksi. Złodzieje świetnie radzą sobie z uzyskiwaniem dostępu do takich domków poprzez sforsowanie okna lub przez wycięcie dziury w blaszanej ściance. Dlatego zasuwki do domków letniskowych

Jak widać, możliwości na stworzenie funkcjonalnego miejsca do przechowywania przedmiotów w ogrodzie jest wiele. Warto podejść do zakupu po rozeznaniu się w naszych potrzebach: należy w tym celu zrobić rekonesans rzeczy, które posiadamy w ogrodzie i które zechcemy kupić w przyszłości. Warto także dostosować rodzaju kupowanego domku do tego, jak wygląda nasza działka. Życzymy powodzenia w zakupach.

3 thoughts on “Sposób na utrzymywanie porządku w ogrodzie: domki narzędziowe

  1. Mój ojciec ma taki domek i muszę powiedzieć, że jest bardzo zadowolony. Wygląda naprawdę ładnie, wykonany z drewna, ciekawie wpisuje się w ogród. Tata pomalował swój na zielony kolor ale to już oczywiście kwestia gustu. Minus taki, że raz na dwa – trzy lata trzeba dokładnie pokryć całą konstrukcję odpowiednim impregnatem. Wymaga to trochę czasu ale dzięki temu drewno przez lata wygląda naprawdę ładnie. Z pozoru taki domek wydaje się mały, jednak tak naprawdę pomieścimy tam naprawdę sporo rzeczy łącznie na przykład z drewnem do kominka. Fajna sprawa.

  2. Muszę przyznać, że te drewniane domki narzędziowe są przepiękne. Mogłabym w takim zamieszkać 😉 Mój teściu ma podobny, ale sam go zbudował i też ładnie wygląda. Dodatkowo kłódka na drzwi i schowek gotowy, na zimę chowamy w nim również rowery.

  3. Wraz z moim synem zbudowaliśmy taki domek i do dzisiaj stoi i służy (a budowaliśmy go z 15 lat temu). Jeśli macie większy ogród to tego typu rozwiązanie będzie idealne. Można też kupić gotowe domki w różnych marketach, jednak samemu zbudowany cieszy bardziej;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak wybrać ławkę parkową?

śr. gru 14 , 2016
Aby ogród lub park był miejscem relaksu, koniecznie trzeba go […]
elegancka ławka parkowa

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.