Altany z roku na rok zyskują na popularności, dlatego też coraz bardziej widoczne są na polskich podwórkach i w ogródkach. Przede wszystkim traktujemy je jako miejsce do wypoczynku i rodzinnych biesiad, ale mogą one służyć również innym celom, przykładowo przechowywaniu rzeczy. To również doskonałe miejsce do „posprzątania” w sposób szybki i skuteczny wszystkich dziecięcych gadżetów. Altana to generalnie godny rozważenia pomysł, ale…

Forma altanki ogrodowej
Na pewno na samym początku musimy się ostatecznie zdecydować, jaką formę architektoniczną chcemy postawić. Może być to bowiem typowa altana ogrodowa, a może to być jedynie pawilon zadaszony, ale pozbawiony ścian i podłogi. Jeśli jednak chcemy w pełni korzystać z funkcji altanki warto wybrać tą pierwszą wersję, może nawet w wersji deluxe z grillem. Do wyboru pozostaje także materiał.
Altana drewniana
Drewno to najbardziej klasyczne rozwiązanie dla altany. W naszych polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdza się drewno z drzew iglastych. Możemy jednak zdecydować się na bardziej rustykalne lub do szpiku kości nowoczesne rozwiązania. I tak do rozważenia pozostaje jeszcze zawsze: kamień, metal, szkło. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Ważne aby całość pasowała do charakteru przestrzeni w jakiej powstanie.
Altana drewniana lepiej komponuje się z architekturą ogrodową, jest naturalna i daje się łatwo modyfikować, jeżeli najdzie nas ochota obróbki drewna. Możemy w tym przypadku zdecydować się na wariant lżejszej konstrukcji kupując lub stawiając altanę z drewna jodłowego lub świerkowego, jednak musimy liczyć się z mniejszą trwałością oraz wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, również te mechaniczne.
Zawsze można zdecydować się również na sezonowy namiot ogrodowy. Spełni on swoje najważniejsze funkcje, a mianowicie ochroni nas przed wiatrem, słońcem i deszczem, a na zimę można go będzie rozebrać by spoczął w bezpiecznym miejscu. Co ważne, dzisiejsze namioty ogrodowe mają naprawdę liczne walory estetyczne.
Jeśli jednak wolimy coś trwalszego. Pora podjąć decyzję o kształcie i designie. Zakładamy, że wybór materiału mamy już za sobą. Kształt altany daje duże pole do popisu. Może być:
- prostokątny,
- kwadratowy,
- sześciokątny,
- ośmiokątny,
- dziesięciokątny,
- dwunastokątny.
A może nawet i więcej. Ważne, aby do konstrukcji dobrać odpowiednio mocne fundamenty. Ciężkie altany powinny spocząć na klasycznych powierzchniach fundamentowych, które będą wznosić się nad ziemię na ok. 10 cm (aby chronić drewno przed zalegającą na ziemi lub trawniku wodą), natomiast te lżejsze mogą spocząć tylko na stopach fundamentowych osadzonych w ziemi na głębokości 70-80 cm. Przydadzą się kształtowniki albo kotwy, gdyż drewno nie powinno stykać się betonową podłogą lub stopami. Przy ciężkich konstrukcjach należy użyć płyt betonowych, które mają grubość 15-20 cm.

Altana a pawilon ogrodowy
Jeżeli potrzebujemy czegoś bardziej mobilnego, możemy się zdecydować na pawilon ogrodowy, który w porównaniu z altaną nie posiada ścian bocznych, a także w wielu przypadkach nie posiada podłogi. Możemy go w ten sposób ruszyć z miejsca i przenieść w inne miejsce, jeżeli najdzie nas ochota. Oczywiście nawet takie konstrukcje są ciężki i bez specjalistycznego sprzętu trudno będzie ruszyć je z miejsca.
Zdecydowanie częściej niż altany, pawilony ogrodowe wykonane są z części metalowych. Są one dzięki temu bardziej wytrzymałe. Rzadko spotykane są za to konstrukcje wykonane z cegły, kamienia, betonu czy też szkła. Oczywiście w przypadku szklanej architektury sam szkielet wykonany jest np. z cegły, drewna lub kamienia, w który wkomponowane są elementy przeszklone.
Czy wiesz, że …
Prawo budowlane przewiduje, że konstrukcje o powierzchni do 25 metrów kwadratowych nie wymagają pozwolenia na budowę.

Dekoracja altany ogrodowej
Do wyposażenia altany może wchodzić także barek, a przede wszystkim grille i piece chlebowe. Na rynku bez problemu można spotkać altany przeznaczone do montażu właśnie z takimi gotowymi rozwiązaniami. Daje nam to doskonałe miejsce do wieczornych letnich biesiad, ale wtedy może się nam przydać również oświetlenie.
Pamiętajmy, aby wybierać takie, które mają wysoki współczynnik IP, czyli zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią. Zwróćmy uwagę, aby wartość IP wyniosła przynajmniej 43.
Z rzeczy ważnych, o których po prostu nie możemy zapomnieć jest też właściwa impregnacja drewnianej altany (oleją, farbą lub bejcą), a także jej właściwa izolacja przed wilgocią. Te szczegóły mają znaczenie, zwłaszcza jeśli chcemy się cieszyć funkcjonalnością i pięknem altany na lata. Będzie ona wymagać od nas sporo pracy, ale też da nam sporo radości. Tak naszym oczom jak i ciału. Zwłaszcza żołądkowi jeśli będzie w niej duży grill.
Przy wariancie altany z dachem warto brać pod uwagę wysokość altany celem swobodnego poruszania się. Powinno wystarczyć nam przynajmniej 230 cm. Oczywiście montując powierzchnię dachową pamiętajmy, aby była ona szczelna. Możemy wybrać pomiędzy popularną dachówką bitumiczną (gont bitumiczny), która mocowana jest na deskowaniu (alternatywnie może to być np. płyta OSB) przy pomocy papiaków lub spinek. Jest jeszcze dach wykonany z gontu drewnianego, wiór drewnianych, dachówki ceramicznej, blachodachówki lub samej papy.
Do naszej altany ogrodowej warto pokusić się o wstawienie mebli ogrodowych – stołu, komody, krzeseł oraz ławy. Warto wybierać meble drewniane, gdyż świetnie komponują się one z drewnianą konstrukcją altanki oraz samym ogrodem. Celem podniesienia wygody, bezpieczeństwa oraz estetyki często spotyka się płoty oraz poręcze. Spotyka się również, celem zwiększenia stabilności oraz podnoszące wytrzymałość, zastrzały przeznaczone do słupów drewnianych.
Altany i domki ogrodowe RANKING
Ranking Maj 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych altan oraz domków ogrodowych. Ranking pochodzi z porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.



*zestawienie altan, domków i pawilonów ogrodowych w oparciu o cenę zakupu i popularność
Jak dbać o altankę ogrodową?
Altanka ogrodowa może wyglądać efektownie, mimo upływu lat. Należy jednak pamiętać o jej regularnej konserwacji i pielęgnacji. Dzięki temu zwiększa się odporność drewna na zmienne warunki atmosferyczne, a tym samym jego trwałość.
Pielęgnacja altany
Odpowiednia pielęgnacja altan ogrodowych pozwala cieszyć się pięknym wyglądem drewna przez długie lata. Konserwacja altanek nie jest trudna, jednak wymaga systematyczności i poświęcenia wolnego czasu. Warto wiedzieć, w jaki sposób dokonać odpowiedniej pielęgnacji.
- Impregnacja – każda altanka powinna zostać zaimpregnowana specjalnym olejem, impregnatem do drewna lub lakierobejcą. Dzięki temu można zabezpieczyć ją przed wilgocią, zmiennymi temperaturami czy owadami.
- Oczyszczanie z roślin – przed zimą altankę zawsze należy oczyścić z roślin, szczególnie jeśli oplotły one ścianki. Dzięki temu drewno nie będzie się odbarwiało i niszczyło.
- Zabezpieczenie drewnianych elementów – jeśli tylko mamy taką możliwość, należy zabezpieczyć na zimę jak najwięcej drewnianych części altanki – stół, ławy czy inne elementy. Dzięki temu przedłużymy ich żywotność.
Ogrodowe zapytania:
- altana ogrodowa 200x200
- altana w ogrodzie
- altanka ogrodowa
- altany ogrodowe zabudowane
- jak zrobić altankę
Altana to wyjątkowy element malej architektury wzbogacający każdy ogród. Jest namiastka wnętrza przeniesionego do ogrodu. Dla każdego w zależności od potrzeb altana ogrodowa będzie spełniać różne funkcje.
Przepiękne są niektóre altany! Można teraz kupić w stylu angielskim albo prowansalskim, naprawdę małe architektoniczne cudeńka. Poza tym są niezwykle wygodne i jeżeli tylko mamy miejsce i pieniądze to postawienie altany w ogrodzie jest świetnym pomysłem. Taka altana ogrodowa naprawdę dodaje uroku i potrafi zmienić z pozoru zwykły przydomowy ogródek w bajkowy krajobraz.
My mamy średniej wielości altanę, o sześciokątnym kształcie. Co roku malujemy ją impregnatem o ciemniejszej barwie, dzięki czemu idealnie pasuje nam do płotu. W środku mamy stół i cztery krzesła. Wiosną i latem przesiadujemy w niej cały czas. Nie była tania, ale myślę, że będzie nam służyć kolejne lata.
Altana ładnie wygląda w ogrodzie, to fakt. Ale z drugiej strony po co stawiać kolejny budynek do ogrodu? Gdybym chciał siedzieć w czyś przypominającym dom to bym do niego wszedł;p Kawałek dachu, cztery drewniane ściany, a tyle pieniędzy to kosztuje. Według mnie lepiej przedłużyć dach nad tarasem, albo postawić ładny parasol z zestawem mebli wypoczynkowych, na to samo wyjdzie.
Jak ktoś ma na tyle miejsca, to czemu nie 😉 cały czas się do tego przymierzam. Taka drewniana, duża altanka do ogródka to świetna sprawa. Można ze znajomymi spędzić czas, lub też z rodziną. Jak wieje wiatr to fajnie tam posiedzieć, zawsze jest przyjemniej 😉
Bardzo ciekawe zestawienie, w pigułce i dosyć dużo tego. Ważna jest solidna konstrukcja altany, żeby nam się to wszystko trzymało kupy. Drewniane są bardzo ładne, ale myślę, że przydałoby się to jeszcze czymś wzmocnić dodatkowo. Ktoś ma drewnianą i powie, czy wzmacniał ją dodatkowo? Pozdrawiam
Rzuciła mi się w oczy jakiś czas temu nowoczesna altanka ogrodowa z drewna i przymierzam się do niej właśnie na ten sezon. Jest to większa inwestycja i trzeba ją dobrze przemyśleć, więc jeszcze chwile się wstrzymam.
Zastanawiam się jak zrobić tanią altanę do ogrodu? Mój budżet jest nieco ograniczony, więc nie mogę sobie pozwolić na kupno tego, co przedstawione jest w artykule. Jeżeli ktoś miał do czynienia z budową altany, niech da znać 😉
Altanki działkowe to znakomite rozwiązanie kiedy chcemy stworzyć miejsce do biesiadowania z przyjaciółmi
Ja ostatnio kupiłem taką prostą. Jestem mega zadowolony 🙂 drewno.slask.pl/sklep/ogrod/altana-3×4
Pozdrawiam
Altana w ogrodzie to świetne miejsce! Sam mam drewnianą i takie polecam najbardziej 🙂