Świder do ziemi glebowy. Jaka wiertnica do ogrodu będzie najlepsza? Poradnik wraz z rankingiem propozycji

10

Świdry (wiertnice) ręczne glebowe idealnie nadają się do mniej zaawansowanych prac w ogrodzie. Fotografia: Świder ręczny (Wiertnica ręczna) do ziemi marki Fiskars, rolmarket.pl.
Świdry (wiertnice) ręczne glebowe idealnie nadają się do mniej zaawansowanych prac w ogrodzie. Fotografia: Świder ręczny do ziemi marki Fiskars, rolmarket.pl.
Często zdarza się, że podczas sadzenia roślin mamy kłopoty z przygotowaniem otworu odpowiedniej wielkości. Przyczyny mogą być różne — twarda gleba czy korzenie tkwiące głęboko pod powierzchnią ziemi. W takich przypadkach może okazać się, że będziemy musieli sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Mowa oczywiście o świdrach glebowych.

Nie każdy wie, że kłopoty z wykopaniem otworu w ziemi można tak łatwo zażegnać. Wbrew pozorom nie są to wysoce specjalistyczne narzędzia, chociaż na ogół rzadko spotykane. Niemniej jednak każdy, kto dba o swój ogród z pewnością spotkał się z koniecznością użycia takich narzędzi.


Przeznaczenie świdra do ziemi

Zastosowanie świdrów glebowych nie musi się ograniczać tylko i wyłącznie do pomagania sobie podczas sadzenia kwiatów. Będą nieocenioną pomocą przy każdej pracy, która wymaga ingerencji w glebę i wywiercenia w niej otworu. Świetnie sprawdzą się podczas sadzenia krzewów i drze, kiedy otwór wykopany otwór musi mieć odpowiednią głębokość i szerokość.

Jednak nie tylko w takich wypadkach świetnie się sprawdzają. Kiedy musimy wykopać dziury na słupki pod ogrodzenie, wkopać podpórki do winorośli czy zamocować mały płotek odgradzający rośliny. W każdym z tych przypadków, używając świdra glebowego znacząco przyspieszymy swoją pracę, dzięki czemu zaoszczędzimy swój czas.


Jak wybrać świder glebowy?

Z racji tego, że zastosowanie świdrów glebowych jest naprawdę bardzo wszechstronne, zostały one odpowiednio sklasyfikowane i przystosowane do konkretnych prac ogrodowych. Na potrzeby gospodarstwa domowego powinny wystarczyć modele, do obsługi których wystarcz tylko jedna osoba. Nie są nazbyt ciężkie i dosyć poręczne, przez co powinniśmy bezproblemowo obsłużyć się nimi w pojedynkę. Średnica otworu waha się w granicach od 8 cm do 20 cm. Możemy je podzielić na świdry ręczne i świdry spalinowe (te są najpopularniejsze i nie powinno być problemu ze znalezieniem ich w sklepach).

Wiertnica glebowa ręczna

Świdry ręczne są z pewnością dużo bardziej ekologiczne, gdyż nie wymagają dodatkowych źródeł mocy — podstawową siłą napędzająca jesteśmy my sami i siła naszych rąk. Ponadto ich użytkowanie jest z pewnością tańsze, wydatki związane z takim świdrem ograniczają się do samego zakupu. Świdry ręczne znajdują swoje zastosowanie podczas robienia dołków pod słupki ogrodzeniowe. Jest to jednak katorżnicze zajęcie, jeżeli mamy do czynienia z twardą ubitą glebą o typie gliniastym.

Wiertnica glebowa spalinowa

Wiertnica spalinowa glebowa to propozycja dla osób posiadających większe powierzchnie ogrodowe. Świdry spalinowe dysponują z reguły wystarczającą mocą do cięższych prac. Na zdjęciu model dysponujący silnikiem 5,6KM.
Wiertnica spalinowa glebowa to propozycja dla osób posiadających większe powierzchnie ogrodowe. Świdry spalinowe dysponują z reguły wystarczającą mocą do cięższych prac. Na zdjęciu model dysponujący silnikiem 5,6KM.
Jeśli chodzi o świdry spalinowe (dołowniki spalinowe), to pozwalają z pewnością na dużo szybszą i efektywniejszą pracę, ale wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych, gdyż trzeba uzupełniać w nich paliwo i olej. Przy bardziej zaawansowanych pracach istnieje jeszcze możliwość wynajęcia mocniejszej wiertnicy spalinowej. Usługa ta z reguły kosztuje przynajmniej 120 zł za dobę, jednak jest to wariant wart rozważenia dla kogoś, kto nie chce inwestować w nową maszynę.

Istnieją oczywiście bardziej specjalistyczne maszyny, które wiercą otwory o bardzo dużej średnicy, jednak na ogół nie znajdują zastosowania w gospodarstwie domowych. Jeśli chcemy ograniczyć się tylko i wyłącznie do naszego podwórka, to nie ma potrzeby kupowania tak specjalistycznych wiertnic.

Mimo wszystko decydując się na zakup, powinniśmy go dobrze przemyśleć. Konieczność sięgnięcia po takie narzędzie pracy nie zdarza się często, ale jeśli ktoś jest zapalony ogrodnikiem, z pewnością będzie mu pomocne.

Świder elektryczny

Przygotowując grunt pod zamontowanie nowego ogrodzenia konieczne jest wkopanie otworów pod mocowanie słupków podtrzymujących całe ogrodzenie. Używając do tego zwykłej łopaty lub ręcznego świdra do gruntu może okazać się to bardzo trudnym oraz czasochłonnym zadaniem, szczególnie gdy podłoże jest twarde oraz kamieniste. Niezwykle pomocnym narzędziem do wykonania tego zadania okaże się właśnie elektryczny świder do gleby.

Z tym narzędziem bez trudu uda się wykonać otwór w ziemi o odpowiedniej średnicy, nawet w przypadku wyjątkowo twardego podłoża zadanie te nie zajmie nam całego dnia. Świder do gleby może okazać się również bardzo pomocny do przesadzania drzew lub krzewów.

Należy brać pod uwagę oczywiście, że wersje elektryczne są słabszymi urządzeniami w porównaniu do modeli spalinowych (moc poniżej 2 kW) oraz wymagają zasilania sieciowego. To znacząco obniża ich mobilność oraz przede wszystkim uniwersalność, dlatego ich przeznaczeniem są głównie prace przydomowe oraz ogrodowe.

Kryteria wyboru świdra glebowego

 • podstawa to materiał – tutaj kluczową rolę odgrywa jego odpowiednia twardość oraz odporność na czynniki mechaniczne; w przypadku dołownika spalinowego moc urządzenia powinna być wprost proporcjonalna do jego trwałości;
 • uchwyt wiertnicy – powinien być odpowiednio dłuższy, dzięki czemu musimy przykładać mniejszą siłę podczas robienia dołków; ponadto zminimalizuje to uporczywy i dokuczliwy efekt odcisków; w dołowniku spalinowym uchwyt powinien być pewny i tak skonstruowany, aby odczuwalne było tłumienie drgań podczas pracy;
 • warstwa malarska na świdrze – nie przywiązujmy do tego wagi, podczas eksploatacji i tak szybko się jej pozbędziemy (nanosi się ją ze względu na właściwości antykorozyjne);
 • skręty świdra – tutaj w dużej mierze należy dopasować odpowiedni świder do naszych preferencji oraz głębokości dziur, jakie będziemy robić wiertnicą; większa ilość skrętów przyda się, gdy dół będzie spory, gdyż pozwoli to na skuteczniejsze odprowadzanie gleby;
 • średnica wiertnicy – warto brać nieco zapasu, co przydaje się chociażby przy robieniu otworów na słupki i ich późniejszym osadzeniu.

Świdry glebowe RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej wybieranych świdrów glebowych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl.


Podsumowanie

Podczas prac ogrodowych często występuje potrzeba wykonania otworu w ziemi. Można użyć do tego specjalnie zaprojektowany świder glebowy. Powinien on być wytrzymały i odporny, aby mógł być używany przez wiele lat.

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup takiego świdra? Najpierw należy określić, do czego nam takie narzędzie będzie potrzebne. Jeżeli tylko sporadycznie to powinien nam wystarczyć model ręczny. W przypadku dużej częstotliwości prac można rozważy zakup wiertnicy wyposażonej w silnik spalinowy. Przyspieszy to wiercenie otworów oraz zwiększy ich liczbę wykonaną podczas dnia pracy.

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy będzie to wiertnica glebowa zasilana silnikiem lub model napędzany siłą mięśni najważniejszą rolę w takiej konstrukcji pełni materiał, z jakiego jest wykonana. Stal musi mieć odpowiedni stopień twardości, aby wytrzymała obciążenie mechaniczne oraz ścieranie o kamienie i piasek.

Za precyzje prac odpowiadają krawędzie tnące i to one poddawane są największym uszkodzeniom. Dobrze dobrane stopy metalu pozwolą na długą eksploatację bez konieczności prac serwisowych. Z racji sposobu działania wiertnicy powinna mieć ona dobraną odpowiednią ilość zwojów. Musi być ona uniwersalna zarówno do gliny, jak i bardziej sypkich podłoży. Pozwala to na szybsze wyjmowanie urobku z wierconego otworu.

Jakie powłoki ochronne?

Narzędzia tego będziemy używać na zewnątrz stąd ciągły kontakt z wodą i opadami atmosferycznymi. Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni metalu będzie zapobiegać powstawaniu ognisk korozji. Malowanie musi być odporne na uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas pracy świdra.

Tak dobrane podzespoły pozwolą na długą i bezawaryjną pracę wiertnicy.

10 thoughts on “Świder do ziemi glebowy. Jaka wiertnica do ogrodu będzie najlepsza? Poradnik wraz z rankingiem propozycji

 1. Ja mam wiertnicę z Wamet. Solidna firma, specjaliści jeśli chodzi o narzędzia i maszyny wiertnicze. Sprzęty od nich są dobrej jakości, sprawdziłem w życiu kilka innych i te są najtrwalsze.

 2. Muszę powiedzieć, że nigdy nie korzystałem z czegoś takiego. Jakoś zawsze gdy trzeba było coś wykopać to po prostu brałem łopatę i kopałem. Nie w głowie mi były jakieś świdry glebowe. Naprawdę to, aż tak wygodne? Może warto zakupić taki wynalazek szczególnie przed wiosną, bo planuje sporo nowych nasadzeń. Jaka jest Wasza opinia?

 3. Już takie wynalazki wymyślają, że koniec świata. Świder do ziemi? Może gdybym musiał zasadzić 100 drzew na twardą glebę, ale na użytek domowy? Jak dla mnie nie potrzebny gadżet, jeszcze gdyby kosztował grosze to jeszcze może bym pomyślał, tak żeby sobie sprawdzić, ale to jest całkiem drogie. Więc świdrom do ziemi, mówię nie.

 4. Jeżeli ktoś ma sad i co jakiś czas dosadza nowe drzewka, albo musi je wymieniać to jak najbardziej! Ja może nie mam dużo drzewek owocowych, bo już nie mam miejsca. Ale sąsiad ma kawał ziemi i co jakiś czas dokupuje nowe gatunki. Zakupił taki świder, jeden z tańszych i sobie chwali. W sadownictwie liczy się czas, jak on to mawia. Więc jeżeli świder ułatwia mu pracę i przyspiesza to czemu nie?

 5. Bardzo cenię sobie świder. Przy sadzeniu drzewek, czy kwiatów jest to najlepszy pomocnik. Użytkuje ręczny świder glebowy od długiego czasu i swoją prostotą wygrywa nad wszystkimi innymi narzędziami tego typu, bardzo wygodny i prosty w obsłudze 😉

 6. Przymierzam się do kupna świdra spalinowego do gleby. Mam dosyć dużą powierzchnię pracy, więc decyduje się na wariant spalinowy. Chcę aby był on jak najbardziej wydajny i nie był przesadnie drogi. Ktoś używa takiego i jest mi w stanie coś polecić? Artykuł już i tak dużo mi pomógł, bo rozjaśnił mi całą sprawę, ale potrzebuje jeszcze jakiejś rekomendacji.

 7. Dobre świdry glebowe mają to do siebie, że jednak trzeba wydać trochę pieniędzy i niestety nie opłaca się kupować tanich rzeczy. Duża powierzchnia pracy wymaga czegoś takiego, manualnie by człowiek nie wyrobił. Fajny materiał, dobrze może naprowadzić na odpowiedni produkt.

 8. Jak ktoś ma dużą powierzchnie, na której musi wykonać pracę, to zdecydowanie takie świdry to super sprawa. Niestety, nie jest to tanie i też wymaga odpowiedniego użytkowania, chociażby, żeby dobrze posadzić kwiaty 😉

 9. Czy ktos uzywał takiego swidra Bass wiertnica spalinowa 4x wiertlo przedłużka? Może się cokolwiek wiecej wypowiedziec poniewaz zastanawiam sie nad zakupem i chcialbym zaczerpnac jakiejkolwiek porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wybieramy traktorek kosiarkę ogrodową. Jaki wybrać sprzęt samojezdny do koszenia trawy? Aktualizowany ranking traktorków

pon. paź 11 , 2021
Właściciele ogromnych trawników często są zmuszeni do wielogodzinnej pracy i […]
Traktorek kosiarka do koszenia trawy w ogrodzie - idealny pomysł na koszenie trawnika w przypadku dużych powierzchni. Mnogość akcesoriów, które można dokupić, powoduje ich uniwersalność.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.