Jaki hydrofor i zbiornik hydroforowy wybrać do naszego ogrodu? Sprawdź ranking pomp hydroforowych

14

zestaw hydroforowy pompa zbiornik 50l
zestaw hydroforowy pompa zbiornik 50l
Hydrofor jest urządzaniem podobnym do pompy, jednak z kilkoma znaczącymi różnicami. Na hydrofor składa się pompa, zbiornik wodno-powietrzny i przekaźnik ciśnieniowy.

Głównym założeniem konstruktorów takiego urządzenia było stałe ciśnienie wody, a także fakt, aby płynęła ona zaraz po odkręceniu kurka. Jeśli chcemy w naszym ogrodzie zainstalować system automatycznego nawadniania, konieczne będzie zastosowanie hydroforu.


Zasada działania hydroforu i budowa

Ten charakterystyczny pojemnik o obłym kształcie posiada obudowę z metalu. Z hydroforem połączona jest oczywiście pompa hydroforowa, której zadaniem jest zasysanie wody i umieszczenie jej w hydroforze.

Będzie on pełnił rolę usprawniacza samej pompy. Dzięki zastopowaniu odpowiednich technologii i wmontowaniu do urządzenia czujników, pompa będzie załączała się tylko i wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka konieczność — czyli w momencie, kiedy spada ciśnienie w zbiorniku. Pompa zacznie tłoczyć wodę do takich wartości, jakie są pożądane, tzn. maksymalne. Kiedy ten pułap zostanie osiągnięty, pompa zostanie automatycznie wyłączona. Z racji tego, że zraszacze w automatycznych systemach nawadniających nasze ogródki są regulowane, pompa załączy się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zajdzie naprawdę taka potrzeba i podlanie roślin będzie koniecznie. Wprowadzenie takiego systemu zdecydowanie obniża koszta zużycia wody.


Pompy hydroforowe RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pomp hydroforowych – ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl.


Hydrofor 4000/4 Electronic Plus Classic Gardena 1481-20. Fotografia: www.narzedzia.pl.
Hydrofor 4000/4 Electronic Plus Classic Gardena 1481-20. Fotografia: www.narzedzia.pl.
Na przestrzeni lat hydrofory ulegały znaczącym zmianom. Najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie są zdecydowanie prostsze w obsłudze. Ponadto wyeliminowano dosyć natarczywy problem, a mianowicie hałas; obecne hydrofory pracują zdecydowanie ciszej niż ich starsze odpowiedniki. W miarę postępu czasu i nowych technologii nowe hydrofory zaczęto wyposażać w coraz to silniejsze i wydajniejsze pompy oraz zaawansowane funkcje.

A jaka powinna być wielkość hydroforu?

Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania. Obecnie produkowane mają objętość od kilku litrów do ponad 100 litrów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wyboru zbyt małego zbiornika zamontowana pompa będzie pracowała bez przerwy, co skróci znacząco żywotność silnika. W ciągu jednej doby pompa wykonuje z reguły 20-30 cykli swojej pracy. Zwiększenie tej wartości przyczynia się właśnie do wcześniejszego zniszczenia pompy.

W przypadku tradycyjnych hydroforów zaleca się uzupełnienie poduszki powietrznej, gdyż dochodzi w międzyczasie do ubytku tlenu rozpuszczającego się w wodzie. Przy dużych zbiornikach często dochodzi ponadto do zjawiska gnicia wody ze względu na związki humusowe w niej zawarte. W takim wypadku należy hydrofor dokładnie wyczyścić.

Poziom maksymalnego ciśnienia w zbiorniku hydroforu to 3 bary.


Zbiorniki hydroforowe

W tym przypadku mamy do wyboru model ocynkowany oraz przeponowy. To, na który się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych preferencji. Poniżej wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań.

Zbiornik hydroforowy ocynkowany
Zalety Wady
+ ze względu na brak przepony bardzo wysoka trwałość zbiornika
+ produkt nie koroduje, nie jest wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne
+ wskaźnik ilości wody i powietrza we wnętrzu zbiornika w postaci rurki
– wymagane jest co jakiś czas ze względu na brak przepony uzupełnianie powietrza we wnętrzu za pomocą kompresora
– konieczność regularniejszego kontrolowania ciśnienia powietrza we wnętrzu zbiornika
Zbiornik hydroforowy przeponowy
Zalety Wady
+ ze względu na obecność przepony nie musimy martwić się regularnym uzupełnianiem powietrza we wnętrzu zbiornika
+ znacznie tańsze i łatwiejsze podłączenie do pompy hydroforowej
+ kontrola ciśnienia powietrza ograniczona do niezbędnego miniumum (raz w ciągu roku)
– niższa trwałość zbiornika ze względu na obecność przepony (tutaj kluczową rolę w kontekście trwałości odgrywa jej grubość – im grubsza, tym trwalsza)
– konieczność zabezpieczenia zbiornika przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jeżeli ma on być zamontowany na dworze

Jak wybrać odpowiedni hydrofor?

Przy zakupie takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępne są one z różnymi pojemnościami zbiornika na wodę, a i pompy są o różnej mocy. Dobranie odpowiedniego hydroforu jest kwestią indywidualna i zależy od zapotrzebowania danego gospodarstwa.

Istnieją dwa rodzaje zbiorników: zawierające membranę gumową (m.in. nowoczesne hydrofory o kompaktowych rozmiarach) oraz takie, które jej nie posiadają. Te, które zawierają membranę są nowszymi modelami. Jej zadaniem jest oddzielanie tłoczonej wody od powietrza.

Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań w ogrodzie możemy mieć pod stałą kontrolą dopływ wody do zraszaczy. Wszystko działa automatycznie, nie musimy w to ingerować i zawracać sobie głowy podlewaniem roślin. Praca pompy jest kontrolowana, woda płynie pod jednostajnym ciśnieniem, a my możemy odpocząć i podziwiać, jak bez wysiłku rośnie nam piękny trawnik!

Wraz z postępem technologicznym nowoczesne hydrofory pracują również coraz ciszej, co dodatkowo podnosi komfort ich użytkowania.


Hydrofory oferty RANKING

Ranking Marzec 2024

Ranking uwzględnia zestawienie hydroforów, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto również zapoznać się z opiniami dotyczącymi tych produktów.


Instalacja hydroforu krok po kroku

Zamontowanie kompaktowego zestawu hydroforowego jest koniecznością, jeżeli nasz dom nie ma dostępu do sieci wodociągowej lub ciśnienie w niej jest zbyt niskie. Wykonanie połączenia hydroforu do studni i domowej instalacji jest zadaniem prostym, dlatego śmiało możemy się go podjąć samodzielnie.

Jak się za to zabrać?

Wpierw sprawdźmy, czy mamy komplet urządzeń potrzebnych, by zainstalować nasz hydrofor. Pełen zestaw składa się z następujących elementów:

  1. zbiornika ciśnieniowego, szczelnie zamkniętego i wypełnionego w części wodą, a w części powietrzem (zbiornik hydroforowy);
  2. manometru, reduktora ciśnienia oraz wodowskazu;
  3. presostatu, czyli automatycznego wyłącznika ciśnieniowego, sterowanego pneumatycznie;
  4. co najmniej jednej pompy i napędzającego ją silnika elektrycznego;
  5. zaworów: odcinającego, zwrotnych oraz zaworu bezpieczeństwa, mającego za zadanie odcięcie dostępu wody do instalacji wodociągowej;
  6. rur, złączek, sitka filtrującego nieczystości ze studni.

Przystępujemy do pracy!

Instalacja zaczyna się od wpuszczenia do studni rury zasysającej. Na jej końcu montujemy zawór zwrotny. W ten sposób powstaje tzw. smok ssawny, który umieszczamy w studni. Jeśli zamierzamy korzystać z domowego wodociągu przez cały rok, dobrze jest wkopać rurę ssącą na głębokość ok. 1 metra.

Kolejnym etapem jest zainstalowanie zaworu zwrotnego oraz filtra zabezpieczającego wirniki pomp (filtr przeciwpiaskowy, filtr wstępny).

Pompy nie mogą działać „na sucho” (suchobieg) np. jeżeli obniży się poziom wody. By temu zapobiec instalujemy na wyjściu tłocznym hydroforu urządzenie zabezpieczające – hydrostop. Następnie montujemy zawór bezpieczeństwa, który pozwala na odcięcie dopływu wody do budynku w wypadku awarii.

Kolejnym krokiem jest przykręcenie poniżej zaworu bezpieczeństwa rury dostarczającej wodę do domu oraz montaż za pomocą dodatkowej, giętkiej rury, wyżej wspomnianej rury ssawnej. Na każdym etapie pracy przykręcajmy poprawnie poszczególne elementy oraz uszczelniajmy połączenia.

Po zakończeniu montażu, a przed uruchomieniem pompy, całą instalację trzeba napełnić wodą. Dzięki temu unikamy szkodliwego suchobiegu. Pamiętajmy o doborze aparatury odpowiedniej dla naszych potrzeb, zwłaszcza jeśli chodzi o cykle pracy pompy oraz głośność pracy.


Poradnik w pigułce, czyli jaki hydrofor kupić do ogrodu?

Hydrofor jest bardzo przydatnym urządzeniem jeśli chodzi o stabilizację ciśnienia w instalacji wodnej. Z hydroforem połączona jest specjalna pompa, która doprowadza do niego wodę, oczywiście czystą. Dodatkowo w hydroforze znajduje się powietrze, które pod odpowiednim ciśnieniem wypycha wodę na zewnątrz, a osiągając określoną wartość jest w stanie samodzielnie się wyłączyć.

Jakie parametry powinien mieć dobry hydrofor?

Zbiornik hydroforowy nie powinien przede wszystkim być włączany oraz wyłączany zbyt często. Jest to istotne, gdyż tym samym można zapobiec jego szybkiemu zużywaniu. Warto więc zadbać, aby pompa hydroforowa posiadała taką właśnie funkcję.

Poza tym budowa hydroforu nie musi być zbyt obszerna, do zastosowań ogrodowych powinny wystarczyć stosunkowo małe urządzenia, dzięki którym będzie można je poprawnie zamontować i korzystać z nich w pełni swobodnie.

Hydrofory powinny mieć też odpowiedniej wielkości pojemniki – nie powinny być one zbyt małe, ponieważ wtedy doprowadzi się do sytuacji, że pompa będzie pracować praktycznie cały czas.

Jaką pompę dobrać?

Do zbiornika hydroforowego trzeba dobrać odpowiedniej jakości pompę. Może to być pompa głębinowa, dzięki której będzie można pompować wodę z dużej głębokości pod odpowiednim ciśnieniem i doprowadzać ją do hydroforu. Przyda się też pompa do brudnej wody, aby mieć pewność, że woda wypływająca na zewnątrz będzie odpowiednio oczyszczona. Nowoczesne hydrofory powinny mieć:

  • gumowe membrany,
  • wbudowane filtry,
  • zawory przeciwzwrotne.

Dzięki takim właśnie elementom urządzenie będzie optymalnie działało w każdych warunkach i z pewnością zadowoli klientów.


Ogrodowe zapytania:

  • hydrofor ogrodowy
  • jaki hydrofor do podlewania ogrodu
  • jaki hydrofor do ogrodu
  • jaki hydrofor do nawadniania ogrodu
  • pompa hydroforowa służy do podlewania ogrodu
  • jaki hydrofor do podlewania
  • jaki hydrofor do altanki
  • wszystko o hydroforach do podlewania ogrodu
  • hydrofor do wody
  • Jaki hydrofor do ogrodu forum

14 thoughts on “Jaki hydrofor i zbiornik hydroforowy wybrać do naszego ogrodu? Sprawdź ranking pomp hydroforowych

  1. Hydrofor, inaczej pompa hydroforowa, czyli urządzenie, które może się okazać niezbędne w ogrodzie. Polecam sprzęt firmy Aquasystem, miałem, sprawdziłem i jestem zadowolony. Przede wszystkim są to urządzenia wytrzymałe, niekorodujące, bardzo wydajne. Bez problemu można w oparciu o nie zbudować cały system nawadniający i nie tylko.

  2. Woda, która płynie zaraz po odkręceniu kurka, wygodna sprawa. Jeżeli ktoś ma duży ogród i musiałby co chwila przesuwać zraszacze, to faktycznie fajnym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania, co jest równoznaczne z zastosowaniem hydroforu. Natomiast do małego ogrodu to nie zda egzaminu.

  3. Mam na swoim ogrodzie zamontowany system automatycznego nawadniania (właśnie z wykorzystaniem hydroforu) i muszę powiedzieć, że to naprawdę wygodna rzecz, O nic się nie martwię, programator wie kiedy ma odpalić, a kiedy wyłączyć system – po prostu piękna sprawa! 🙂 Polecam wszystkim, którzy mają nieco większy ogród.

  4. Hydrofor to bardzo wygodna rzecz, nie wyobrażam sobie pracy w ogrodzie bez niego. Może dlatego, że już przywykłem, bo co prawda kiedyś tego nie było. Jedyne czym trzeba się przejmować, to pompą, ponieważ jak autor wspomniał im więcej cykli dziennie wykonuje, tym krócej posłuży – trzeba to dobrze rozplanować.

  5. Tak jak przedmówca, używam hydroforu do studni. Jest to bardzo wygodne narzędzie i spełnia swoje zadanie, które jakby nie patrzeć jest banalne. Warto zwrócić uwagę na ocynkowane zbiorniki bo są trwalsze i znacznie łatwiejsze w późniejszej eksploatacji.

  6. Stoję przed kupnem hydroforu i totalnie nie wiem na co się zdecydować. Możecie polecić mi jakiś niezbyt drogi, ale wydajny hydrofor do wody? Będzie on spełniał dosyć podstawowe zadania i nie potrzebuję raczej niczego z górnej półki, tylko budżetowego, sprawdzonego rozwiązania.

  7. Hydrofor ogrodowy musi być dopasowany do swojego zadania, to wszystko. Ja swój hydrofor ogrodowy kupowałem jedynie pod kątem tego, że potrzebowałem urządzenia z dużą mocą. Bardzo ciekawy i przejrzysty materiał, dla laików jak znalazł 😉

  8. Hydrofor do studni to coś, co zdecydowanie powinno być kupione po dobrym zastanowieniu się. Fajnym wyjściem są hydrofory cynkowane, o jakich wspomniał autor. Bardzo dobrze spisują się w ogrodzie i nie korodują tak szybko 😉

  9. Bardzo przydatny artykuł, rozjaśnił mi problem i pomógł w wyborze. Potrzebowałem hydrofor ogrodowy z pompą i ranking podsunął mi kilka pozycji, które mnie zainteresowały. Finalnie wybór padł na model od Gardeny – zobaczymy jak się będzie spisywał 😉

  10. Niestety, ale zbiornik hydroforowy z pompą ogrodową trochę kosztuje i trzeba się z tym pogodzić, że jak chce się kupić coś porządnego to trzeba niestety sporo wydać. Warto natomiast kupić coś solidnego bo to się przekłada na długą żywotność tego urządzenia 😉

  11. Nareszcie znalazła się dla mnie odpowiednia pompa z hydroforem. Wybrałem NAC, z uwagi na to, że mam piłę spalinową również od tego producenta i powiem szczerze, że jest to kawał porządnego sprzętu 😉 Jak najbardziej mogę polecić!

  12. Czy hydrofor poprawi mi wydajność spryskiwaczy? Ciśnienie niby mam ponad 3 bary ale chyba za mało wody leci i niektóre spryskiwacze ledwo sie wysuwają.

  13. W kwestii solidnych pomp polecam udać się do Dambat. Pro­du­kują pompy i hy­dro­fory najwyższej jakości. Służą zawsze fachowym doradztwem. Ich urządzenia zapewnią bezawaryjną pracę przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Jaka sprawdzi się najlepiej w codziennym zastosowaniu? Polecamy ranking propozycji

czw. paź 7 , 2021
W trakcie zimy rośliny i zwierzęta zapadają w letarg, wszystko […]
Odśnieżarki spalinowe to propozycja dla tych osób, które posiadają spoty teren do odśnieżania. Ze względu na brak kabla zasilającego są one bardzo wygodne w eksploatacji. Warto przy ich wyborze wzrócić uwagę na moc silnika oraz typu układu jezdnego: gąsienicowy lub kołowy,

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.