Wiertarka. Jakie rodzaje wyróżniamy? Czym się kierować przy wyborze dobrej wiertarki? Rankingi na 20 września 2023

Aktualizowane dnia 18

Pokaźna oferta na rynku wiertarek powoduje, że każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zarówno majsterkowicz-amator do prac domowych i ogrodowych, jak i osoba wykorzystująca tego rodzaju sprzęt do profesjonalnych zastosowań.


Jaką wiertarkę wybrać?

Jaka wiertarka do domu?W zależności od preferencji mamy do wyboru wiertarki:

 • ręczne,
 • bezudarowe,
 • wiertarko-wkrętarki akumulatorowe,
 • udarowe,
 • wiertarko-mieszarki,
 • wiertarki stołowe i pionowe,
 • młotowiertarki.

Tego rodzaju sprzęt używany jest przeważnie do wiercenia otworów w drewnie lub tworzywach sztucznych, a także w ścianach wykonanych z cegły lub innego materiału budulcowego.

Do wiertarki ręcznej dostępne są wiertła o różnej średnicy. Do sporadycznego użytku wystarczająca będzie taka o mocy do 500 W. Tego rodzaju wiertarki cechują się zazwyczaj niską odpornością na obciążenia, najtańsze modele kosztują poniżej 100 zł. Na potrzeby profesjonalnego wykorzystania wymagane będą takie dysponujące znacznie większą mocą – najdroższe modele kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.


Charakterystyka wiertarki udarowej

Wiertarki udarowa to jedno z tych urządzeń, które znajdą zastosowanie zarówno w tych większych jak i mniejszych pracach remontowych. Korzystać z nich mogą zarówno profesjonalne ekipy jak i początkujący amatorzy. Czym są i jak działają wiertarki udarowe?

Jak działa i czym jest wiertarka udarowa?

Definicja jest zasadniczo bardzo prosta – to wiertarka ręczna z napędem udarowym, ze specjalnym uwzględnieniem pracy z materiałami twardymi. Obraca się wokół własnej osi, a także oddziałuje z dużą siłą na powierzchnie roboczą. Najmniejsze modele osiągają moc do 48 udarów na minutę.

Wykorzystuje się wiertła z końcówkami węglikowymi, które są znacznie bardziej odporne na działanie dużych obciążeń niż inne wiertła. Dzięki temu możemy z powodzeniem pracować na powierzchniach betonowych, kamiennych czy ceglanych.

Techniczne parametry wiertarek udarowych

Przy zakupie danego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne parametry techniczne, które świadczą o jakości i efektywności urządzenia. Oto niektóre z nich:

 • moc nominalna i moc użyteczna – oznaczana literą W;
 • napięcie zasilania – często masywne urządzenia mogą wymagać większego poboru prądu;
 • moment obrotowy – do którego oznaczeń używa się liter Nm;
 • prędkość obrotowa– to parametr informujący jak szybko nasza wiertarka będzie pracować w przypadku minuty użytkowania;
 • częstotliwość udarów;
 • ciężar urządzenia – tak, by było ono dopasowane do naszych fizycznych możliwości.

Wiertarki udarowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wiertarek udarowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Oferowane wiertarki sprzedaje się najczęściej w funkcjonalnych walizkach, warto ponadto zwrócić uwagę, czy analizowany sprzęt posiada takie funkcjonalności jak:

 • dodatkowy uchwyt,
 • regulację prędkości i momentu obrotowego,
 • blokadę włącznika,
 • zmianę kierunku obrotów,
 • ogranicznik głębokości wiercenia,
 • udar mechaniczny.

Jaka wiertarka kątowa?Wiertarki mające moc 700 W swobodnie wywiercą w betonie dziurę o średnicy nawet do 16 milimetrów, modele amatorskie z przeznaczeniem do użytku domowego są najczęściej uniwersalne, potrafią wywiercić dziurę w drewnie, metalu, betonie, cegle, kamieniu. Są lekkie, ważą zazwyczaj od 1 do 2 kilogramów. Jeśli posiadają kołnierz, to można je zamocować w tzw. stojaku wiertarskim.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe mają ograniczony zakres i czas zastosowania. Ich czas pracy uzależniony jest od mocy baterii, który mierzy się w amperogodzinach. Najsłabsza wiertarka wywierci około 200 otworów. Napięcie akumulatora wynosi natomiast od 9 do 24V. Im wyższe napięcie, tym większe możliwości posada dany sprzęt.

Wiertarki akumulatorowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wiertarek akumulatorowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Co mogą posiadać dodatkowo wiertarki?

Wiertarki mogą być wyposażone w:

 • antypoślizgowy uchwyt,
 • laserową poziomicę, która pozwala zachować poziomą linię wiercenia,
 • lampkę,
 • uchwyty wiertarskie.

Najtańsze wiertarki są z reguły wykonane z materiałów bardzo niskiej jakości, cechuje je również większa awaryjność.


Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Zanim kupimy wiertarkę, powinniśmy sprawdzić oferowane przez nią funkcje i parametry. Na pewno istotne są:

 • moc,
 • moment obrotowy,
 • napięcie (najczęściej obsługiwane to 230V),
 • maksymalna prędkość obrotowa,
 • funkcja udaru (udar oznacza rytmiczność uderzeń) – szczególnie przydatna podczas wiercenia w betonie, kamieniu albo cegle,
 • maksymalna średnica wiercenia.

Im większa moc silnika wiertarki, tym większa będzie średnica wiercenia. Wiertarki posiadają najczęściej jeden lub dwa biegi, gdzie pierwszy z nich jest słabszy, a drugi mocniejszy.


Wiertarki kolumnowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wiertarek kolumnowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Sporą mocą natomiast cechują się młotowiertarki posiadające udar pneumatyczny, dzięki któremu wiercić można efektywniej otwory w betonie. Siła samego udaru mierzona jest w dżulach (J) – najmocniejsze są urządzenia o sile udaru do 5 dżuli. Młotowiertarki akumulatorowe mają jedynie 2 dżule.

Wiertarki stołowe i pionowe nazywane są młotami pneumatycznymi. Ważą sporo, bo ok. 10 kg. Można nimi wyburzać beton, kruszyć asfalt, stosować je w zakładach przemysłowych oraz warsztatach ślusarskich.

Wiertarki stołowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wiertarek stołowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Celem zwiększenia funkcjonalności wiertarki warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, dzięki czemu nasz sprzęt będzie bardziej uniwersalny, który z powodzeniem można wykorzystać do cięcia, szlifowania, gwintowania, mieszania lakierów oraz farb, polerowania.

Uważne przestudiowanie parametrów pozwoli wybrać najlepszej jakości wiertarkę do wybranych zastosowań.

Najpopularniejsi i cenieni producenci wiertarek to m.in. Bosch. Makita, Metabo, DeWalt, Hitachi, Bernardo, Black&Decker, Einhell, Graphite, AEG.


Wiertarki kątowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych wiertarek kątowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Wiertarka do domu i ogrodu

Najlepszym rozwiązaniem na potrzeby zastosowań domowych i przydomowych będzie zakup wiertarki z udarem. Dzięki temu mamy możliwość wiercenia zarówno z drewnie i metalach, jak i samym betonie. To urządzenie bardzo wszechstronne i poręczne, przy wyborze zwracajmy szczególną uwagę na parametry sprzętu.


Ogrodowe zapytania:

 • jaka wiertarka do 600zl 2016
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen. Średnia ocena: 5,00 z 5)
Loading...

Ilość opinii: 18 na temat “Wiertarka. Jakie rodzaje wyróżniamy? Czym się kierować przy wyborze dobrej wiertarki?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
 1. Makita albo Bosch i nic więcej. Porządne firmy oferujące naprawdę dobre produkty. Wiertarka to często używany sprzęt więc nie bójmy się wydać nieco więcej, tak by bez kłopotów z nią pracować. Sam używam Makity ale miałem kiedyś Boscha i obie marki sprawdziły się świetnie. Na co trzeba zwrócić uwagę to zakres obrotów, wiertarka koniecznie musi mieć też udar i długi kabel (często o tym nie pamiętamy, a potem może to naprawdę utrudnić życie). Oczywiście trzeba pamiętać też, że dobre wiertła to podstawa, nawet najlepsza wiertarka nie sprawdzi się, jeśli wyposażymy ją w marnej jakości wiertła.

 2. Ja mam dwie wiertarki Boscha, z udarem i bez (z głupoty kupiłem bez udaru, nie znałem się wtedy na sprzęcie) Mogę je szczerze polecić, mam w domu betonowe ściany i wiertarki dały radę. Co do kabla to dobrze by było gdyby był obrotowy. Same wiertła i kołki też powinny być solidne.

 3. Gdy ma się kiepskie wiertła to nawet najlepsza wiertarka świata nie pomoże! Jak się zaczyna robotę, to trzeba mieć porządny sprzęt i wszystko odpowiednio przygotowane. A nie, że w trakcie łamie się wiertło, bo chcieliśmy zaoszczędzić 20 złotych albo kabel od przedłużacza jest za krótki. Robota wtedy stoi w miejscu, a my się wkurzamy.

 4. Zgadzam się z przedmówcą, wiertła są kluczem do sukcesu. Jednak wiertarka też jest potrzebna. Ostatnio w moje ręce wpadła nowa wiertarka udarowa do betonu, bo potrzebowałem do pracy. Kupiłem sprzęt Makity i jestem pod wrażeniem. Solidnie wykonana, żadne części nie ruszają się nic nie skrzypi. Wszystko super.

 5. Używam najczęściej wiertarki stołowej i muszę powiedzieć, że ten sprzęt należy wybrać bardzo dokładnie. Stabilna wiertarka stołowa musi być dobrana zdecydowanie do miejsca pracy ze względu na gabaryty nie zawsze można sobie na wszystko pozwolić.

 6. Wiertarka w domu to coś, co po prostu trzeba mieć, bo nie wiadomo kiedy się przyda 😀 ja co prawda nie używam jej jakoś często i głównie leży w pudełku w szafie, ale sprzęt bosha mogę polecić całkowicie – solidny i bardzo dobrej jakości.

 7. Mam na wsi wiertarkę makity i przyznam, że to sprzęt godny polecenia. Od lat nie ma problemów z nią, działa dobrze pomimo wieku. Jedynym mankamentem jest fakt, że plastiki mogłyby być wykonane z czegoś bardziej trwałego, bo jest to dosyć słabej jakości plastik.

 8. Jeżeli wkrętarko wiertarka udarowa to tylko makita. Jestem wielki fanem tego producenta i jeżeli jest tylko taka możliwość, to zawsze kupuję od nich. Dlaczego? Mają w sobie po prostu to coś, od nich wiem, że zawsze kupuję pewny sprzęt 😉

 9. Dzięki Wam u mnie znalazła się wiertarka stołowa bosch – super sprawa. Trochę bałem się kupować takiego sprzętu przez internet, bo zawsze robiłem to stacjonarnie w przypadku narzędzi, ale bez obaw. Wszystko sprawnie i sprzęt jest bardzo fajny.

 10. Do remontu potrzebna mi była mocna wiertarka z udarem. Nie wiedziałem co wybrać, bo do tej pory miałem małe, albo bardzo negatywne doświadczenia z tego typu sprzętem ze względu na to, że zawsze w markecie kupowałem tani sprzęt, co kończyło się szybkim jego zepsuciem. Teraz wybrałem boscha, mam nadzieje, że się spisze.

 11. Nic nie służyło mi lepiej w kwestii tego typu sprzętu, niż wiertarko wkrętarka makita. Jestem naprawdę zadowolony w stu procentach z mojej obecnej wiertarki. Służy głównie do drobnych prac, mieszkam na wsi a jak wiadomo tutaj zawsze znajdzie się coś do zrobienia i sprawdza się genialnie.

 12. Uważam, że do poza Makitą i Boshem warto zainteresować się co oferuje Metabo, bo ja mam od nich trochę sprzętu i z czystym sumieniem jeśli mam coś doradzać, to właśnie tę markę. Warunki gwarancyjne i serwisowe też są dużo lepsze niż u niektórych.

 13. Metabo ma bardzo fajne narzędzia – kupiłem już od nich wiertarkę, szlifierkę i pilarkę i wszystko super działa, fajnie że akumulatory są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami

 14. Dokładnie takich informacji szukałem! Jest tutaj wszystko, co każdy kto nie kupował nigdy wiertarki powinien wiedzieć 🙂 Upatrzyłem sobie kilka wiertarek na sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-wiertarki-i-mloty, ale nie wiedziałem, na którą się zdecydować. Teraz będzie mi znacznie łatwiej podjąć decyzję 🙂

 15. Dzięki, postanowiłem wybrać Boscha i myślę, że znalazłem najniższą cenę na sklepie domitech – Wiertarka-udarowa-Bosch-GSB-550.

 16. Dzięki, postanowiłem wybrać Boscha i myślę, że znalazłem najniższą cenę na sklepie domitech, podrzucam propozycję – Wiertarka udarowa Bosch GSB 550.

 17. Dzięki za artykuł postawiłem wybrać Boscha, znalazłem chyba najniższą cenę na sklepie z narzędziami domitech;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Tokarka. Jakie typy wyróżniamy i czym się charakteryzują?

czw. cze 9 , 2022
Do obrabiania skrawaniem mniejszych i większych przedmiotów świetnie nadaje się […]
tokarki

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.