
Kosiarka to niezbędne narzędzie do pielęgnacji trawnika. Trawa rośnie szybko, więc jeśli zależy nam na zachowaniu estetyki ogrodu, powinniśmy rozważyć zakup kosiarki automatycznej.
Każdy z nas chce, by jego ogród był jak najpiękniejszy i najbardziej zadbany. Nie jest jednak tajemnicą, że wymaga to ogromnego nakładu pracy i sporej ilości wolnego czasu. Sprawia to, że czynności takie jak koszenie trawy, stają się uciążliwe. Zwyczajnie nie mamy na to czasu, a gdy chwila się już znajdzie, to często nie chce nam się tego robić. To co wcześniej było przyjemnością, staje się udręką. Co można z tym zrobić? Na szczęście istnieją roboty koszące, które sporą ilość pracy wezmą na siebie.
[TOP10] Dobre Roboty koszące [Ranking listopad 2024]
Sprawdź, jaka kosiarka automatyczna jest najchętniej wybierana przez Kupujących. Przygotowany ranking z automatycznymi kosiarkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’narzedzia-ogrodnicze/produkt:robot-koszący,cena:500.00~–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’10’ template=”szablon/robkosz”]
Dlaczego warto kupić robota koszącego?
Odpowiednio dobrane urządzenie zastąpi ręczne koszenie, a nawet usługi ogrodnika. Jeśli zazwyczaj sami kosiliśmy trawę, zdajemy sobie sprawę, ile czasu to zajmuje. Dzięki robotowi możemy go poświęcić na mnóstwo innych rzeczy. Zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, kiedy moglibyśmy leżeć na słońcu lub kąpać się w jeziorze. Jeśli natomiast ogrodem zajmował się ogrodnik, zakup kosiarki pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na jego zatrudnienie.
Automatyczna kosiarka zajmuje też mniej miejsca – jest zamontowana przy trawniku i nie trzeba jej magazynować. Nawet w trakcie deszczu. Wyjątkiem są mrozy, jednak niektóre firmy oferują zimowy serwis urządzenia, co odciąża nas z obowiązku przechowywania sprzętu.
Miłą dla ucha odmianą jest cicha praca robota koszącego. Odpoczynek w ogrodzie nie powinien być zakłócany żadnym hałasem. Mimo to, technologie zastosowanie w kosiarkach pozwalają na skuteczne obcinanie trawy. Sensory wychwytują zbliżające się przeszkody. Ostrza chowają się przy zetknięciu z przedmiotem i podczas podniesienia urządzenia. Dzięki temu praca kosiarki bez nadzoru pozostaje całkowicie bezpieczna.
Jaki robot koszący, czyli czym się kierować?
Decydujemy się zatem na zakup robota koszącego. Trzeba jednak zastanowić się, który rodzaj i jaki model wybrać.
Ukształtowanie terenu obszaru koszenia
Kosiarek automatycznych jest sporo na rynku, jednak ważne, by przy wyborze uwzględnić także charakterystykę naszego ogrodu.
- Jeśli teren jest jednolity i płaski, to nie musimy specjalnie główkować. W takim otoczeniu poradzi sobie niemal każdy robot koszący. Od naszego budżetu zależy, który model wybierzemy, ale nawet decydując się na w miarę tani model i tak będziemy zadowoleni.
- Sytuacja zmienia się trochę, gdy ogród ma dużą powierzchnię, a na drodze robota koszącego pojawią się drzewa, krzewy czy inne obiekty. Wtedy najlepiej będzie jeśli kupimy model posiadający czujniki zbliżeniowe. Dzięki takim czujnikom, urządzenie ominie wszelkie przeszkody, a trawa będzie skoszona i zadbana.
- Może się też zdarzyć tak, że nasz ogród posiada liczne wzniesienia. W takiej sytuacji dobrze sprawdzić przed zakupem, czy sprzęt który chcemy nabyć poradzi sobie z takim rodzajem pagórków, które występują w naszym ogrodzie. Bez problemu dadzą sobie z tym radę modele z wyższej półki cenowej, jednak jeśli nie chcemy wydawać aż tyle, to najlepiej będzie zapoznać się z charakterystyką danego modelu.
- Część modeli robotów koszących posiada funkcję, która pozwala na wyznaczenie danego terenu do koszenia. Jest to bardzo wygodna opcja. Po prostu określamy teren, który ma być wykoszony, a robot nie wyjeżdża poza tę strefę. Do wyznaczania najczęściej używa się małych nadajników, rozmieszczanych na trawie lub specjalnych przewodów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Jeśli możemy wydać trochę więcej, to bardzo ciekawą opcją jest możliwość sterowania robotem za pomocą smartfona. W takim przypadku bez problemu ustawimy odpowiedni tryb pracy w urządzeniu. Możemy wyznaczyć strefy koszenia, istnieje funkcja zdalnego sterowania, opracujemy dokładny harmonogram pracy sprzętu. Tego typu ustawień jest naprawdę wiele.
- A co, gdyby robot sam powrócił do stacji dokującej w momencie niskiego poziomu naładowania baterii? Niektóre modele mają taką funkcję. Takie urządzenie jest właściwie bezobsługowe.
- Po skoszeniu trawnika trzeba coś zrobić ze ścięta trawą. Jeśli robot posiada funkcję mulczowania, to wtedy sam rozdrabnia i rozrzuca ściętą trawę , dzięki czemu nie trzeba jej zbierać a trawa staje się naturalnym nawozem.
- Pomocne może też się okazać to, że wiele modeli posiada czujnik deszczu. Jeśli w trakcie koszenia zacznie padać, to robot sam przerwie koszenie i wróci do bazy dokującej.
Zalety kosiarek automatycznych w skrócie
- oszczędność czasu,
- oszczędność miejsca,
- minimalizacja hałasu,
- profesjonalnie zadbany ogród bez zatrudniania ogrodnika,
- bezpieczeństwo,
- łatwość użytkowania.
[TOP6] Tanie Roboty kosiarki [Ranking listopad 2024]
Sprawdź, jaki robot koszący jest obecnie najtańszy (często są to oferty promocyjne i dostępne na wyprzedażach). Przygotowany budżetowy ranking z automatycznymi kosiarkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’narzedzia-ogrodnicze/produkt:robot-koszący,cena:500.00~–najtansze’ classes=’big’ limit=’6′ template=”szablon/robkosz”]
Podsumowanie
Roboty koszące to bardzo użyteczne urządzenia. Dzięki ich pracy oszczędzamy czas i możemy po prostu cieszyć się walorami naszego ogrodu. Ważne, by przy wyborze nie kierować się tylko ceną, ale także charakterystyką ogrodu i naszymi potrzebami. Bardzo możliwe, że po zakupie takiego urządzenia będziemy się zastanawiać, jak mogliśmy dbać o ogród bez robota koszącego.
Jeżeli ktoś umieszcza w rankingach NAC RLM800NG, to nie ma pojęcia o robotach koszących. Ten bubel i ta firma nie powinna istnieć na rynku. Jak można zestawiać NAC z Bosch. Równie dobrze Syrena do Mercedesa. Tyle tylko, że w samochodach do jakości adekwatna jest cena, a w robotach NAC jest nie wiele tańszy od Boscha.