Jaka zamiatarka do ogrodu? Która najlepsza?

1

Tradycyjne zamiatanie chodnika, podjazdu czy też parkingu z kostki brukowej miotłą wymaga dużego nakładu czasu oraz wysiłku, zatem chcąc wykonać tą czynność szybko i sprawnie. Z pomocą przychodzą urządzenia zwane zamiatarkami. Zastępują one tradycyjne metody zamiatania, a także są o wiele szybsze i dokładniejsze.

zamiatarka spalinowa Stihl do kostki brukowej
zamiatarka spalinowa Stihl do kostki brukowej

Mama zamiatarka sprząta efektywnie na małej, prywatnej posesji, natomiast na większych powierzchniach przyda nam się mocniejszy i wydajniejszy model. Jak znaleźć odpowiedni sprzęt?


Czym jest zamiatarka?

Zamiatarka, bez względu na rodzaj, to proste urządzenie, którego głównym zadaniem jest zbieranie z ziemi nawet tych drobnych zanieczyszczeń.

Urządzenia te mają własne kosze na odpady, dzięki temu ich użytkowanie jest wygodne i nie wymaga ciągłego schylania się, by zmieść nieczystości.

W zależności od rodzaju, możemy sprzątać nimi różne powierzchnie. Przy niewielkim nakładzie siły możemy szybko i sprawnie oczyścić całkiem duże obszary.

Zamiatarki to popularne urządzenia do sprzątania bezpyłowego powierzchni płaskich, które z dużym powodzeniem zastępują klasyczną miotłę. Dzięki korzystaniu z tego rodzaju urządzeń szybko i skutecznie oczyścisz daną powierzchnię, taką jak na przykład taras, chodnik lub podjazd.


Rodzaje zamiatarek

Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje zamiatarek, który zależy od sposobu ich napędzania. Wyróżnia się:

  • zamiatarki ręczne – niewielkie urządzenia, które jednak mają ograniczone możliwości. Zamiatamy nimi niewielkie powierzchnie jak ścieżki i chodniki. Pomogą również przy utrzymaniu porządku w czasie remontu. Jej niewielki rozmiar idealnie się nada do zamiatania między wąskimi szczelinami, a także ułatwi jej przechowywanie. Zwykle mają ergonomiczne uchwyty, dzięki którym praca z nimi nie wymaga użycia siły.
  • zamiatarki spalinowe – są to bardziej zaawansowane urządzenia, które sprawdzą się na dużych przestrzeniach. Jest ona bardziej wydajna, a także posiada większą moc niż zamiatarka ręczna. Jednak jej gabaryty i szerokość robocza jest również o wiele większa. Są one często wykorzystywane do utrzymywania czystości na parkingach.

Istnieje również podział zamiatarek pod kątem ich zasilania na wersje spalinowe i elektryczne, które mogą mieć napęd ręczny.


Jaka zamiatarka elektryczna?

Jeżeli chcemy utrzymać w czystości duże powierzchnie, niezastąpioną pomocą może się okazać zamiatarka elektryczna jako alternatywa dla wersji spalinowej. Urządzenie nadaje się do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się zarówno przy zbieraniu nieczystości suchych, jak i mokrych.

Silnik elektryczny zasila szczotki o regulowanej wysokości, które obracając się odprowadzają zanieczyszczenia do dużego, 50 litrowego zbiornika. Dzięki jego pojemności nie ma potrzeby częstego opróżniania go. Specjalne filtry zatrzymują pył, zapewniając czyste powietrze, a system prowadzenia powietrza i gumowe listwy zapobiegają unoszeniu się kurzu, pozwalając na pracę w czystości.

Akumulator pozwala na około 2 godziny ciągłej pracy, co bez problemu powinno wystarczyć na posprzątanie powierzchni co najmniej 200 m2. Dzięki lekkiej konstrukcji jej użycie nie wymaga dużego nakładu sił.


Jaka zamiatarka spalinowa?

Moc urządzenia

Dobra zamiatarka spalinowa wyróżnia się dużą mocą. Pod tym względem sprzęt powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz sposobu wykorzystania. Jeśli ma on być używany do oczyszczania chodnika czy posesji, wystarczająca okaże się moc wynosząca ok. 4 KM. Do cięższych prac polecane są zamiatarki 5,5-6,5 KM.

Kryteria wyboru

Kupując zamiatarkę spalinową, trzeba też sprawdzić inne, równie ważne kwestie. Są to:

  • szerokość robocza – ona decyduje o tym, jak dużą powierzchnię może oczyścić sprzęt. W przypadku modeli spalinowych przeważnie jest to 60-80 cm.
  • uchwyt – powinien być dobrze wyprofilowany i umieszczony na odpowiedniej wysokości. Często uchwyt jest składany, co ułatwia przechowywanie sprzętu;
  • pojemność kosza – kosz musi być na tyle duży, aby nie było potrzeby jego częstego opróżniania. Zakładanie go nie może być kłopotliwe;
  • obudowa – najczęściej materiałem wykonania obudowy jest plastik lub metal. Materiał musi wykazywać odporność na uszkodzenia;
  • funkcja odśnieżania – droższe zamiatarki pozwalają na odgarnięcie śniegu. Aby wykorzystać tę funkcję, wystarczy zastosować odpowiednie akcesoria.

Zamiatarka spalinowa to praktyczny i wydajny sprzęt, który umożliwia szybkie oczyszczenie różnego rodzaju powierzchni. Dzięki niej można zadbać o porządek w ogrodzie i całej posesji, gdyż skutecznie zbiera takie zanieczyszczenia jak żwir, opadłe liście czy piasek.


Zamiatarka z napędem ręcznym – jak działa?

Zasada działania zamiatarek ręcznym jest prosta i nieskomplikowana. Urządzenie jest wyposażone w szczotki czyszczące, które wprawiane są w ruch za pomocą tylnych kół. Zazwyczaj zamiatarki składają się z głównej szczotki walcowej oraz przybocznych szczotek stożkowatych.

Korzystanie z zamiatarki ręcznej jest bardzo łatwe, a same urządzenia praktycznie nigdy nie ulegają awariom. Są one ponadto lekkie i zazwyczaj posiadają składane uchwyty, co umożliwia złożenie ich i schowanie w małym pomieszczeniu, na przykład takim jak garaż lub piwnica.


Gdzie znajdzie zastosowanie zamiatarka ręczna?

Tego rodzaju urządzenie idealnie nadaje się do małych powierzchni, takich jak tarasy, podjazdy lub chodniki. Ich ręczny napęd sprawia, że pracują w ciszy, a co za tym idzie z powodzeniem mogą być używane w miejscach, w których należy ciszę zachować. Ich bezawaryjność sprawia dodatkowo, że można używać ich przy sprzątaniu stacji benzynowych, bowiem brak elektrycznego zasilania likwiduje jakiekolwiek ryzyko potencjalnego wypadku.


[TOP10] Ranking zamiatarek

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych zamiatarek na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking TOP10 jest aktualizowany na bieżąco.


One thought on “Jaka zamiatarka do ogrodu? Która najlepsza?

  1. Ja polecam zamiatarki Hako z serii Citymaster. Drogi sprzęt ale dobry i niezawodny. Szczególnie niewyeksploatowane zamiatarki, kilkuletnie, które jeszcze nie są nafaszerowane elektroniką. Legendarny silnik wolnossący Yanmar, napęd 4×4 i wymienny osprzęt, którym można pracować w zimie przy odśnieżaniu – sprawiły że są to najpopularniejsze zamiatarki w Polsce. Najlepiej zakupić z dobrego źródła, zamiatarki serwisowane, gdyż remont zaniedbanej maszyny może kosztować krocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Skrzynki plastikowe ogrodnicze - 3 zastosowania dla ogrodników

pon. paź 25 , 2021
W okresie pomiędzy wiosną a jesienią obserwuje się znaczny wzrost […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.