Kosiarka samojezdna. Wybieramy dobry sprzęt do koszenia trawy z napędem. Poradnik z rankingiem.

Pielęgnacja ogrodu to działania, które powinny być wykonywane z wielką dokładnością, czułością oraz cierpliwością. Poszczególne czynności wymagają od ogrodnika poświęcenia sporej ilości czasu i wysiłku.

Jednakże stale rozwijająca się technologia, umożliwia wykorzystanie bardzo pomocnych narzędzi akcesoriów. Jednym z innowacyjnych urządzeń jest kosiarka samojezdna. Na czym polega jej działanie? Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju sprzętu? Jakie zalety mechanizmu można wyróżnić?

kosiarka samojezdna typy rider, model Cub Cadet LR1 NS76
kosiarka samojezdna typy rider, model Cub Cadet LR1 NS76

Kosiarki samojezdne to dobry wybór do tych ogrodów, gdzie występują duże połacie trawnika. Na małych przestrzeniach taki sprzęt na niewiele się przyda. To doskonały sposób na oszczędność czasu oraz uniknięcie nużącej pracy. Pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy kosiarkę samojezdną.


Rodzaje kosiarek samojezdnych

Specjaliści od zarządzania ogrodami dzielą kosiarki samojezdne na trzy typy:

 • ridery ogrodowe,
 • traktorki kosiarki,
 • kosiarki charakteryzujące się zerowym promieniem skrętu, tzw. ZTH, do których należą również roboty koszące.

Jeśli chodzi o ridery, to te modele mają noże tnące umieszczone przed maszyną (z przodu). Dzięki temu znacznie łatwiej możemy kontrolować zakres i obszar efektywnej pracy urządzenia. Dodatkowo, sprzęt jest wyposażony w przegubowy układ kierowniczy, który pozwala zachować bardzo niski promień skrętu (tylne koła przy skręcie chowają się pod kosiarkę). Silnik zamontowany jest u nich z tyłu.

Traktorki operują w sposób niewidoczny dla oka, ostrza tnące schowane są pod maszyną, a silnik znajduje się z przodu. Sposób ich prowadzenia jest bardzo podobny do jazdy samochodem, co kierowców z dużym stażem z pewnością ucieszy. Niestety nie wpływa to korzystnie na skrętność pojazdu.

Kosiarki ZTH pracują bardzo podobnie do riderów, ale ich promień skrętu jest jeszcze mniejszy.


Kiedy warto używać kosiarki samojezdnej?

Aby używanie kosiarki samojezdnej miało sens, ogród powinien mieć wymiary przynajmniej 1000m2. Wtedy możemy swobodnie manewrować sprzętem i dotrzeć w zasadzie w dowolne miejsce trawnika.

Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, gdzie rośnie mało drzewek, najlepszym wyborem będzie traktorek. Są to bardzo wydajne maszyny, które pracują szybko, sprawnie i pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ogród wypełniają grządki kwiatowe lub uprawiane rośliny. Wtedy wykręcenie Traktorkiem może być problematyczne.

W ogrodach, gdzie niezbędna jest wysoka mobilność sprzętu z uwagi na rosnące gęsto drzewa, krzewy lub klomby posadzonych kwiatów, lepszym wyborem będzie kosiarka typu rider lub ZTH z uwagi na wysoką skrętność.

Napęd kosiarki samojezdnej powinien być dobrany do powierzchni, po jakiej porusza się maszyna. O ile w ogrodzie płaskim nie ma to znaczenia, o tyle tam, gdzie występują nierówności terenu, spadki lub wzniesienia, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kosiarki z napędem na cztery koła. Pamiętajmy o tym, że kosiarki samojezdne mogą być wykorzystywane w różnorodny sposób, np. do odśnieżania po zamontowaniu pługu lub do zamiatania.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki samojezdnej?

Kluczowe przy wyborze modelu kosiarki są dwie kwestie – moc silnika oraz szerokość koszenia.

Jeśli chodzi o silnik, to większość kosiarek jest wyposażona w motory jednocylindrowe, czterosuwowe, a skrzynia biegów może być manualna lub automatyczna. Oczywiście, im moc silnika jest większa, tym wyższe będzie zużycie paliwa.

Szerokość koszenia powinna być dobrana do warunków, jakie panują w ogrodzie. Na dużych, pustych przestrzeniach możemy swobodnie zdecydować się na szerokość 100 cm lub więcej. W przypadku, gdy ogród jest bogato obsadzony roślinami, lepszym wyborem będzie szerokość 60-70 cm. Dzięki temu zachowamy lepszą mobilność pojazdu.

Wybierając kosiarkę samojezdną zwróćmy także uwagę, czy posiada ona wygodne siedzisko. Przy kilkugodzinnej pracy należy zadbać o komfort. Ważny jest także kosz na ściętą trawę, który eliminuje potrzebę grabienia oraz deflektory, które ukierunkowują rozrzucaną trawę.


Zalety kosiarek samojezdnych

Wykorzystanie tego rodzaju urządzeń przynosi wiele korzyści. Głównymi zaletami mechanizmu są:

 • sprawne koszenie trawnika o dużej powierzchni,
 • szybka pielęgnacja ogrodu, ograniczenie czasu pracy,
 • dokładne przycięcie,
 • zwrotność urządzenia,
 • trwałość i długa żywotność sprzętu – długoletnie wykorzystanie,
 • dostępność wielu modeli itp.

Kosiarki samojezdne RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kosiarek samojezdnych na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Kosiarka samojezdna to bardzo rewolucyjne rozwiązanie, które wspomoże miłośników natury. Dzięki niej możliwa jest dokładna pielęgnacja trawnika, przy niewielkim wysiłku i własnym wkładzie energetycznym.

Zasadą działania urządzenia jest wyznaczenie terenu do koszenia, jak również dostosowanie odpowiedniego trybu do stanu trawy. Każdy tryb obejmuje ogólną wielkość powierzchni oraz funkcje dodatkowe w postaci wszelkich czujników deszczu, temperatury, napotkanych przeszkód czy naładowania akumulatora.

Dokonując zakupu kosiarki samojezdnej należy zwrócić uwagę zatem na takie podstawowe parametry, jak:

 • rodzaj silnika,
 • napięcie,
 • bateria,
 • wymiary kosiarki,
 • maksymalny obszar koszenia,
 • prędkość obrotowa,
 • ilość noży tnących,
 • maksymalne nachylenie terenu,
 • wysokość koszenia,
 • maksymalny czas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jaki opryskiwacz najlepiej sprawdzi się w ogrodzie? Artykuł poradnikowy z rankingiem

pon. maj 30 , 2022
Opryskiwacz pełni bardzo ważną funkcję w każdym ogrodzie. Służy on […]
opryskiwacz plecakowy Marolex Titan, pojemność 12 litrów

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.