Jaka podkaszarka spalinowa do trawy i zarośli? [Ranking]

podkaszarka spalinowa Fragram Petrol 54cc
podkaszarka spalinowa Fragram Petrol 54cc

Nieregularny teren stanowi poważne wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za jego pielęgnację. Trawa w takich miejscach wymaga koszenia różnymi rodzajami sprzętu – do dużej powierzchni bez krzewów i drzew swoje zadanie spełni traktorek kosiarka, w miejscach wymagających trochę manewrowania często wykorzystuje się kosiarkę spalinową lub elektryczną, a w trudno dostępnych zaroślach nie obejdzie się bez kosy lub podkaszarki. Te ostatnie ze względu na rodzaj napędu dzielą się na elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe.

Dzisiaj przybliżymy temat podkaszarek spalinowych.


[TOP10] Dobre Podkaszarki spalinowe [Ranking maj 2024]

Sprawdź, jaka spalinowa podkaszarka była najchętniej wybierana przez Internautów. Przygotowany ranking z podkaszarkami spalinowymi jest aktualny na maj 2024.


Czym się charakteryzuje podkaszarka spalinowa?

To typ podkaszarki do zadań specjalnych, ze względu na dużo większą moc efektywną w porównaniu do wersji elektrycznej jest przystosowana do koszenia zarówno tych mniejszych, jak i większych zarośli (parki, obrzeża boisk, lasy itp.), czemu sprzyja znacznie większa średnica cięcia.

Jednostka napędowa o mocy kilku koni mechanicznych musi niestety swoje ważyć, co przekłada się na znacznie większą masę. Większa moc to niestety także dużo wyższy poziom hałasu, dlatego przy pracy kilkugodzinnej warto wyposażyć się w nauszniki ochronne.

Dla większej wygody producenci często decydują się na umieszczenie silnika na samym uchwycie, co ułatwi manewrowanie podkaszarką (środek ciężkości osadzony wyżej sprawia, że wkładamy w koszenie mniej siły).

Wymienne tarcze stanowią spore udogodnienie – można w każdej chwili zdemontować głowicę żyłkową i zainstalować tarczę celem koszenia wyższej trawy, z którą żyłka może sobie nie poradzić.

W eksploatacji jest natomiast mniej uciążliwa, gdyż nie posiada ona przewodu elektrycznego – tak kłopotliwego, gdy kosimy spory teren z krzewami i zaroślami. Oczywiście musimy pamiętać, że podkaszarki spalinowe posiadają stosunkowo niewielki zbiornik na paliwo – często jest to około 1 litr lub mniejszy, co wystarczyć powinno średnio na około 1,5-2h pracy.Kryteria wyboru podkaszarki spalinowej

Do niewielkich zarośli spokojnie wystarczy nam podkaszarka o mocy 2-3 KM, w przypadku dużych połaci terenu być może lepszym rozwiązaniem będzie zakup kosy spalinowej (to sprzęt o mocy większej niż podkaszarka).

podkaszarka spalinowa Stihl FS250 1.6kW
podkaszarka spalinowa Stihl FS250 1.6kW
Jeżeli natomiast porządkowany teren jest mocno urozmaicony i posiada zarówno mniejsze, jak i większe zarośla z chwastami, wówczas warto dokładnie sprawdzić, jakiego rodzaju akcesoria oferuje nam producent w zestawie do zakupionej podkaszarki spalinowej.

Przydatne dodatki oraz akcesoria:

 • pas podtrzymujący razem z szelkami,
 • olej w zestawie wraz z pojemnikiem do mieszania plus smar,
 • głowica żyłkowa oraz kilka tarcz, przeznaczonych do różnych warunków i rodzajów zarośli,
 • nauszniki ochronne,
 • maska ochronna z siatką,
 • narzędzia w zestawie z kluczami do łatwego demontażu i wymiany głowicy lub tarczy,
 • możliwość regulacji uchwytu według własnych potrzeb.

Należy zwrócić uwagę przy porównywaniu specyfikacji podkaszarek spalinowych, z jakiego materiału wykonany jest napęd – zwykła linka jest znacznie mniej wytrzymała w porównaniu do np. stalowego pręta dodatkowo hartowanego, montowanego w lepszych i mocniejszych podkaszarkach.

Pamiętajmy również, że montując tarczę zamiast głowicy żyłkowej uzyskamy mniejszą średnicę cięcia – tarcza spełni swoje zadanie w dużej gęstwinie, lepiej wykorzystując możliwości sprzętu.

Czy zatem warto kupić podkaszarkę spalinową? Osoby, które chcą się uporać z gęsto porośniętymi chwastami w miejscach, gdzie dotarcie kosiarką jest utrudnione, wówczas jej zakup wydaje się jak najbardziej uzasadniony. W drobnych pracach na niewielkiej przestrzeni w zupełności powinna wystarczyć nam podkaszarka elektryczna. Z drugiej strony do profesjonalnych zadań częściej wybierane są kosy spalinowe.


[TOP6] Bardzo tanie Podkaszarki spalinowe [Ranking maj 2024]

Sprawdź, jaka spalinowa podkaszarka jest obecnie najtańsza (często są to oferty promocyjne i dostępne na wyprzedażach). Przygotowany budżetowy ranking z podkaszarkami spalinowymi jest aktualny na maj 2024.


Jak prawidłowo konserwować podkaszarkę spalinową?

Czyszczenie i konserwacja podkaszarki spalinowej jest czynnością wymagającą wprawy, więc jeżeli nie czujemy się na siłach, aby wykonać wszystkie czynności, to warto zlecić czyszczenie do serwisu.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należy odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej, aby uniknąć przypadkowego włączenia urządzenia.Podkaszarka spalinowa – konserwacja

 • wstępne czyszczenie – usunięcie pozostałości trawy i zabrudzeń,
 • oględziny – sprawdzenie czy nie ma uszkodzeń mechanicznych,
 • opróżnienie zbiornika paliwa, włączenie podkaszarki i wypalenie pozostałości paliwa,
 • wymiana oleju (urządzenia z silnikiem czterosuwowym),
 • sprawdzenie filtru powietrza – wyczyszczenie lub wymiana na nowy,
 • wyczyszczenie świecy zapłonowej – czyszczenie za pomocą szczotki drucianej lub wymiana na nową,
 • smarowanie przekładni – uzupełnienie smaru.

Podkaszarka spalinowa powinna odpłacić nam się długą i bezawaryjną pracą, jeżeli wszystkie czynności konserwacyjne będziemy wykonywać regularnie i sumiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Aerator Hillvert. Jaki najlepszy? [Ranking]

wt. gru 19 , 2023
Prezentujemy przygotowane przez naszą redakcję aktualizowane każdego dnia zestawienia z […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.