Parasole ogrodowe

Parasol ogrodowy ze stojakiem wykonanym z metalu. Czasza materiałowa o dużej powierzchni stanowi skuteczną ochronę przed największym słońcem. Podstawę i sam parasol można kupować osobno.
Parasol ogrodowy ze stojakiem wykonanym z metalu. Czasza materiałowa o dużej powierzchni stanowi skuteczną ochronę przed największym słońcem. Podstawę i sam parasol można kupować osobno.

Parasol ogrodowy wydaje się być dodatkiem, na którego wybór nie trzeba poświęcić większej uwagi. Ot parasol, jaki on jest każdy widzi. Jeśli jednak nie chcemy mnożyć wydatków, a przede wszystkim mieć przed domem w ogrodzie czegoś przypominającego ohydnego stracha na wróble może jednak warto poświęcić jego wyborowi nieco uwagi.

Jaki w związku z tym parasol ogrodowy powinniśmy wybrać? Najważniejszą cechą powinna być trwałość pasująca do naszej przestrzeni oraz estetyka.


Podstawowe rodzaje parasoli ogrodowych

 • Klasyczne modele parasoli ogrodowych to takie przypominające zwykłe parasole, chroniące nas przed deszczem. Materiałowa część rozpostarta jest na ruchomych szkielecie, którego zadaniem jest składanie lub rozkładanie materiału ochronnego.
 • Łamane parasole ogrodowe wyposażone zostały w dodatkowy przegub, regulujący kąt nachylenia osłony materiałowej. Są nieznacznie droższe od klasycznych modeli.
 • Najlepszym wykonaniem cechują się parasole z tzw. boczną nogą, na wysięgniku. Z jakością idzie w parze także cena – są one najdroższe w porównaniu do poprzedników.

Rola parasola ogrodowego

A to oznacza, że nie powinniśmy pokładać w nim zbyt wielu nadziei. To rzecz, która w ogrodzie czy na werandzie sprawdza się generalnie w trakcie upalnego lata, kiedy domownikom i naszym gościom może doskwierać zbyt duże nasłonecznienie. Wbrew pozorom takowy parasol nie sprawdzi się jako ochrona przed deszczem. Jedynie przed niewielką mżawką, ale przecież w ogrodzie znajdziemy przed „kapuśniaczkiem” lepsze schronienia. Parasole ogrodowe nie są stworzone po to aby wytrzymywały napór dużego słupa wody. I tu uwaga. Nawet parasole dedykowane handlarzom również takich, specjalnych właściwości nie mają. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie schronienie przed deszczem, dużo lepszym wyborem będzie zainwestowanie w altanę lub porządny namiot ogrodowy. Miejmy na uwadze również to, że nie jest to żadne schronienie przed burzą. Zwiększa się również ryzyko uderzenia pioruna. No i żaden parasol ogrodowy tego nie wytrzyma.

Cecha, na którą warto zwracać uwagę przy wyborze parasola ogrodowego, to z pewnością jego mobilność i łatwość montażu. Proces składania i rozkładania takiego parasola powinien być szybki oraz bezproblemowy, co zaoszczędzi nam czas. Z reguły tego rodzaju parasole charakteryzują się jednak mniejszą trwałością oraz wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, dlatego nadają się od czasu do czasu na wyjazdy wakacyjne. Większą stabilność mogą zapewnić podstawy, które napełniane są wodą. Do ogrodu na stałe zdecydowanie rekomendowane jest kupno modeli większych i cięższych, które charakteryzują się wysokim poziomem stabilności.

duży parasol ogrodowy ze stojakiem
duży parasol ogrodowy ze stojakiem

Wytrzymałość parasola

Parasol ogrodowy powinien być wytrzymały, gdyż na co dzień przyjdzie mu stawiać czoła zmiennym warunkom atmosferycznym. Nie powinien go zniszczyć byle wiaterek. Nie powinny go też niszczyć promienie UV. W końcu taki parasol został stworzony do ochrony nas przed słońcem i właśnie z jego promieniami będzie miał największą styczność.

Wszyscy wiedzą, że wyblakły parasol wygląda koszmarnie i nadaje się tym samym praktycznie do wyrzucenia. Ze względu więc na to warto przy zakupie zainwestować nieco większą ilość gotówki. Ale odporność na słońce to nie wszystko. Liczy się również mocna i stabilna konstrukcja. A co za tym idzie o plastiku możemy od razu zapomnieć. Do wyboru pozostaje nam parasol wykonany z drewna lub metalu. To materiały, które w przeciwieństwie do tworzywa sztucznego, nawet najlepszej jakości, na pewno sprostają wymaganiom. Zarówno drewno jak i metal powinny być odpowiednio chronione przed wilgocią, a konstrukcja, na której rozepniemy czaszę parasola niekoniecznie ażurowa. Wygląda może i pięknie, ale łatwo może ulec zniszczeniu.

Przy wyborze parasola, niezależnie czy wykonanego z metalu czy z drewna, warto zwracać uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz spasowanie elementów. Jeżeli nasz parasol wygina się na łączeniach nawet przy niewielkim wietrze, będzie to informacja, że długo się nim nie nacieszymy. Regularna impregnacja przy parasolu wykonanym z drewna jest bardzo istotna, ponadto w okresie niskich temperatur warto go trzymać w suchym miejscu. W przypadku parasoli z metalu lub tworzyw sztucznych należy zwracać uwagę jedynie na wilgoć. W czystości powinniśmy także utrzymywać czaszę parasola (usuwając plamy oraz kurz), którą w przypadku niektórych materiałów można nawet prac. Zależy to jednak indywidualnie od modelu danego producenta oraz samego materiału.

parasol ogrodowy z fotelami z wikliny w nowoczesnej aranżacji
parasol ogrodowy z fotelami z wikliny w nowoczesnej aranżacji

Akcesoria do parasola

Rozpiętość parasola powinna być dostosowana stricte do naszych potrzeb. Miniaturka na nic się nam zda, a wielki parasol nie dopasowany wielkością do przestrzeni będzie przytłaczał i zawadzał. Stabilność parasola to też jego mocowanie. Najlepiej sprawdzają się na ogół te mocowane w stole ze stojakiem na dole. To zapewnia ochronę również spożywanym przez nas posiłkom.

Jeśli nie pragniemy przemieszczać parasola, dużo lepiej wybrać stojak betonowy niż perspektywę rurki wystającej z podłoża. Po demontażu parasola zostaje ona na stałe i może stwarzać pewne niebezpieczeństwo. Nie tylko dla dzieci. Są również stojaki napełniane wodą, ale to mniej stabilne rozwiązanie. I jeszcze jedna drobnostka. Jednak może być ona istotna. Parasol nie powinien być zbyt pstrokaty. Nie chodzi tu jedynie o wyczucie estetyczne, ale przede wszystkim przyciąganie nieproszonych gości w postaci owadów. Na czaszę parasola dobrze wybierać materiały, które dobrze można zaimpregnować, a poza tym są trwałe, przykładowo nylon spadochronowy.


Parasole ogrodowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych parasoli ogrodowych. Ranking propozycji został opracowany na podstawie porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie parasoli ogrodowych w oparciu o popularność


Ogrodowe zapytania:

 • parasol ogrodowy duzy
 • parasol przeciwsłoneczny duży
 • parasole ogrodowe hera opinie

Ilość opinii: 10 o “Parasole ogrodowe

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2019 - komentarze
  1. Jak najbardziej takowy możemy polecić, pod warunkiem, że parasol ogrodowy nie jest zbyt ciężki. Przy większych konstrukcjach sugerujemy rozwiązanie w postaci podstawy wypełnianej ziemią, kamieniami lub po prostu betonowa.
   ——————–
   Pozdrawiamy
   Codoogrodu.net

   Reply
 1. Lata temu miałem na działce taki parasol z podstawą wypełnianą wodą – dla mnie rozwiązanie słabe, nigdy więcej. Wynika to z tego, że parasol ogrodowy stał w odsłoniętym terenie gdzie było w dodatku bardzo wietrznie i nieustannie były kłopoty z utrzymaniem parasola w miejscu. Aktualnie mam z betonową podstawą i jestem zachwycony, wszystko jest tak jak być powinno – stabilnie i wygodnie.

  Reply
 2. Mnie się wydaje jednak że namiot jest stabilniejszym rozwiązaniem. Posiadam obecnie parasol a zastanawiam się nad kupnem namiotu polskiej firmy – podobno to solidna firma – choć nie uwzględniona w tym rankingu. Vika.pl/produkty/namioty-ogrodowe/.
  Posiadam dwójkę małych dzieci które biegają – już kilka razy miałem taką sytuację, że namiot by przewrócili szukam czegoś bezpieczniejszego.

  Reply
 3. Ja mam parasol z polskiej firmy Vika. Stoi w ogrodzie już dwa lata i ma się świetnie, nie nadwyrężył go wiatr ani deszcz a to chyba najlepsza rekomendacja.

  Reply
 4. My z mężem w zeszłym roku kupiliśmy najzwyklejszy parasol napełniany wodą, kosztował chyba 80 zł i używamy go nadal. Nie przewraca się i spełnia swoją funkcję, chociaż gdy w telewizji przepowiadali mocniejsze wiatry, wtedy chowaliśmy go do garażu. Taki mocniejszy wiatr pewnie by go porwał, ale na razie jest ok więc jesteśmy zadowoleni.

  Reply
 5. Namiot może i ładnie wygląda, biały, elegancki. Ale znowu może trochę za weselnie? No i jego minusem jest rozstawianie. Może obecnie są modele, które można rozstawić raz, dwa, ale na pewno nie tak szybko jak można rozłożyć parasolkę. Parasol w ziemię albo na betonowym stojaku i już jest. W razie dużego wiatru chowamy i już, a namiot możemy nawet nie zdążyć schować i już go porwie.

  Reply
 6. Mnie w tym sezonie urzekł parasol ogrodowy prostokątny, bardzo mi się podoba to jak wygląda i jest taki inny niż wszystkie w markecie. Bardzo fajny artykuł, dobrze się czytało i dobrze to zestawienie robi dla tych, co mają problem z wyborem 😉

  Reply
 7. Szukałem bardzo długo, jaki parasol kupić i w końcu padł wybór, aczkolwiek to już na przyszły sezon. Znalazłem fajny parasol ogrodowy łamany, nie zajmuje tak dużo miejsca po złożeniu, a i tak daje dużo cienia 😉

  Reply

Twoja opinia

Oceń publikację lub ranking*