Opalarka to swego rodzaju pistolet z dyszą, przez którą nadmuchiwane jest gorące powietrze. Model elektryczny może być używany do roztapiania starej farby z powierzchni drewnianych (tutaj ważne jest, czy opalarka może być używana do opalania drewna – warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną) przed nałożeniem nowej warstwy. Za pomocą opalarki stara farba bardzo szybko usuwana jest z powierzchni ścian czy urządzeń.
Dzięki temu urządzeniu można również zgrzewać lub formować elementy z tworzyw sztucznych, suszyć pomalowane lub lakierowane powierzchnie, odmrażać instalacje wodociągowe, możliwe jest też luzowanie mocno zakręconych lub zardzewiałych śrub np. na drewnianych elementach. Opalarką lutuje się też połączenia instalacji w wodociągach, czasami stosuje się je również do rozpalania grilla w lecie.
[TOP12] Dobre opalarki [Ranking listopad 2024]
Sprawdź, jaka opalarka jest najchętniej wybierana przez Kupujących. Przygotowany ranking z opalarkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’opalarki/cena:45~–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’12’ template=”szablon/opalarka”]
Co powinna posiadać opalarka?
Im wyższa moc opalarki, tym wydajniej pracuje. Pożądaną funkcją tego urządzenia jest płynna regulacja temperatury nadmuchu, podobnie zresztą jak zakresu i przedziału temperatury.
Opalarki można ustawiać dyszą do góry. Nakładki na dyszę modelują strumień ciepłego powietrza, a dysze połączone ze skrobakiem pozwalają usuwać roztopioną farbę. Droższe modele posiadają ciekłokrystaliczne wyświetlacze, na których pojawiają się m.in. informacje o zmianach temperatury wydmuchiwanego powietrza. Opalarką można także odnowić samochód, usuwając zbędne elementy i nadając pojazdowi nowy styl.
Najtańsze modele można kupić już za nieco ponad 50 złotych, natomiast najdroższe kosztują znacznie powyżej 1000 złotych.
Podstawowe funkcje opalarki:
- temperatura gorącego powietrza od 80 do 600°C,
- trzystopniowa regulację nadmuchu,
- ochrona przed przegrzaniem.
W zestawie natomiast powinny znajdować się:
- dysza robocza,
- szpachelka,
- rączka skrobaka,
- końcówka skrobaka (co najmniej trzy sztuki).
Droższe modele posiadają ponadto:
- pokrętło do regulowania temperatury,
- regulację powietrza za pomocą dżojstika,
- pokazują temperaturę powietrza na wyświetlaczu LCD,
- diodę sygnalizującą nagrzanie urządzenia,
- zabezpieczenia grzałki,
- bezpiecznik termiczny,
- przewód zasilający o długości co najmniej 3 metrów.
Na rynku oferowane są również bezprzewodowe opalarki gazowe, wygodniejsze w eksploatacji ze względu na brak przewodu elektrycznego. Zazwyczaj rura wylotowa ma średnicę wynoszącą 34 milimetry. Ze względu na niewielkie gabaryty oraz małą wagę (najczęściej w granicach 1 kg) sprzęt ten jest wygodny w eksploatacji i bardzo mobilny.

Popularne są również zestawy naprawcze z opalarką do spawania plastików, pozwalające naprawić szybko np. uszkodzony zderzak. Realizuje się to metodą zatapiania siatki ze stali nierdzewnej, bez ryzyka niepowodzenia, zranienia czy uszkodzenia ciała.
Opalarka elektryczna – zalety i wady
Zalety opalarek elektrycznych:
-
sprawniejsze usuwanie starych warstw lakierniczych oraz farby,
sprawna obróbka termiczna materiałów o charakterystyce termoplastycznej,
odmrażanie instalacji wodnych,
lutowanie metali,
zgrzewanie oklein na meblach drewnianych,
umożliwiają szybsze rozpalenie grilla,
różnorodność nasadek, dzięki czemu możemy regulować strumień gorącego powietrza w zależności od aktualnych potrzeb.
Wady opalarek elektrycznych:
-
stosunkowo łatwo możemy ulec poparzeniu podczas pracy, istnieje również spore ryzyko pożaru przy nieprawidłowym i nieumiejętnym użytkowaniu,
stara farba oraz elementy lutownicze w efekcie działania na nie wysokich temperatur uwalniają szkodliwe lotne związki chemiczne (koniecznie używajmy maski z filtrem węglowym),
obróbki termiczne z wykorzystaniem należy wykonywać w budynkach do tego przeznaczonych, z dobrą wentylacją, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa,
wymagają źródła zasilania.
Charakterystyka opalarek gazowych jako urządzeń grzewczych
Często poszukiwane jest wydajne źródło ciepła, które pozwoli bez większego wysiłku oraz dużych kosztów zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jednym z dostępnych tego typu rozwiązań jest opalarka gazowa (urządzenie grzewcze), która powinna sprostać tym wymaganiom.
Opalarki gazowe – zastosowanie
- szklarnie,
- warsztaty,
- hale produkcyjne,
- powierzchnie wymagające osuszenia,
- pomieszczenia wymagającego uzyskania w krótkim czasie żądanej temperatury.
Rodzaje opalarek gazowych
Pierwszy rodzaj opalarek gazowych to urządzenia, w których że strumień powietrza ogrzewające pomieszczenie zawiera w sobie spaliny paliwa jakim jest zasilana (produkty spalania gazu). Dlatego stosowanie tego typu opalarek gazowych wymaga sprawnej wentylacji pomieszczenia (przepływ świeżego powietrza).
Drugim rodzajem opalarek gazowych są urządzenia, w których powstałe spaliny odprowadzane są przy pomocy rury na zewnątrz pomieszczenia, tym samym ogrzane powietrze w pełni jest pozbawione szkodliwych substancji. Wynika to z konstrukcji rządzenia gdzie komora spalania została odseparowania od strumienia powietrza.
Główną zaletą tego typu opalarek gazowych jest posiadanie wbudowanego termostatu, który kontroluje panującą temperaturę wewnątrz pomieszczenia, tym samym wyłącza i załącza urządzenie.
[TOP7] Bardzo tanie Opalarki [Ranking listopad 2024]
Zobacz, jaka opalarka jest aktualnie najtańsza i często występująca również w promocji oraz na wyprzedaży. Przygotowany ranking z budżetowymi opalarkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’opalarki/cena:32~–najtansze’ classes=’big’ limit=’7′ template=”szablon/opalarka”]
Trochę taki gadżet ale nawet przydatny. Sam używałem przez krótki okres opalarki marki Skil i muszę powiedzieć, że w domowych pracach sprawdzała się znakomicie. Znajomy nadal jej używa, już chyba drugi rok i z tego co wiem to nadal spisuje się bez zarzutu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji sprzętu!
Znam jeszcze jeden sposób na użytkowanie takiego sprzętu – podpiekanie tostów czy pieczenie kiełbasek 😉 Serio, gdy pracowałem na budowie, często zimą w ten sposób podgrzewaliśmy jedzenie. Jak ktoś pracował na budowie to wie jak na budowie jest;p Trzeba sobie radzić, nie zawsze była dostępna mikrofala.
Opalarka to obowiązkowe urządzenie podczas każdego większego malowania. Nie wyobrażam sobie zrywania dziesiątek metrów kwadratowych starej farby bez pomocy opalarki. Przy jej udziale chwila-moment i sprawa załatwiona. Szczególnie polecam firmę Bosch – niezawodny sprzęt!
Dobra opalarka powinna przede wszystkim posiadać zabezpieczenia, bo słyszałem już jakie wypadki zdarzały się z nieodpowiedniego używania taniego sprzętu i nie były to miłe zdarzenia. Bosch i Lund to super marki jeżeli chodzi o tego rodzaju sprzęt, mogę z czystym sumieniem polecić.
Przy remontach, czasami się mega przydaje. W swojej firmie mam dwa takie cacka. Pistolet z dyszą do opalania dobrej jakości potrafi trochę kosztować i wydaje mi się, że warto, ale tylko, jeżeli często się będzie tego używać. pozdrawiam.
Zastanawiam się, czy taka opalarka elektryczna do drewna przydaje się przy różnego pracach w domu? Cena jest dosyć kusząca, a kiedyś podejrzewam, że może się przydać. W jakiego producenta najlepiej iść?
Kupiłem dzięki Wam właśnie taki sprzęt i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony, nie spodziewałem się takiej jakości i funkcjonalności tego sprzętu. Opalarka gazowa do farby bardzo dobrze ją usuwa i mogę całkowicie polecić ten typ tego sprzętu 😉
U mnie opalarka Steinel sprawdza się bardzo dobrze. Dobrej jakości materiały, działa jak należy, a przede wszystkim nie była jakaś droga, więc myślę, że każdy może sobie na nią pozwolić, jezeli ma taką potrzebę. Fajny materiał, pomaga w wyborze odpowiedniego sprzętu.
Mam opalarkę marki dexter. Od półtora roku służy mi niezawodnie, bardzo dobrze się spisuje. Początkowo wahałem się nad jej zakupem, ale niestety potrzebna mi była w pracy i musiałem to zrobić. Nie żałuję, bo było warto. W domowych pracach także sprawdza się okej.
W ogrodzie często się przydaje elektryczna opalarka do drewna. Kiedyś pożyczałem od sąsiada, ale zdecydowałem się na zakup takiej marki Makita i powiem szczerze, że jest to bardzo przydatne i użyteczne narzędzie, nie tylko do opalania drewna.
Potrzebna mi była opalarka gazowa steinel do farby i na szczęście znalazła się fajna w waszym zestawieniu taka, której poszukiwałem od dawna, tyle, że w przystępnej cenie. Polecam produkty tej marki, solidna i warta zakupu.