/ Ogrodzenie ogrodowe

Ogrodzenie ogrodowe

Istnieje wiele rodzajów materiałów ogrodzeniowych, które z powodzeniem można zastosować do ogródka. Na zdjęciu ogrodzenie panelowe z drutów stalowych.
Istnieje wiele rodzajów materiałów ogrodzeniowych, które z powodzeniem można zastosować do ogródka. Na zdjęciu ogrodzenie panelowe z drutów stalowych.
Pozornie prosta sprawa – przecież każdy ogradza teren swojej działki, posesji. Z drugiej jednak strony, gdy przyjrzeć się tej, teoretycznie przynajmniej, prozaicznej kwestii, widać jedno. Naprawdę ma znaczenie, jaki typ ogrodzenia wybierzemy. A że mamy całą gamę propozycji, z których możemy ostatecznie wyselekcjonować odpowiadający nam wariant, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będzie to sprawa raczej prosta, nieprzysparzająca zbyt wielu negatywnych sytuacji.


Przeznaczenie ogrodzenia

To zdecydowanie najważniejsza sprawa. Ogrodzenie ogrodzeniu nierówne – chciałoby się rzec. I rzeczywiście, taka jest prawda. Inne ogrodzenie stosuje się na przykład do wydzielenia i zabezpieczenia warzywnika w ogrodzie, inne z kolei może służyć wydzieleniu części tarasowej, wypoczynkowej.


Natura – kamień i drewno

 • Ogrodzenie drewniane
  To wciąż dość popularne i chętnie wykorzystywane rozwiązania ogrodzeniowe. W związku z tym, możemy wybierać spośród bardzo szerokiego wachlarza dostępnych opcji. A co za tym idzie, także z łatwością zapewnić sobie dostęp do takiego rozwiązania, które będzie dla nas idealnym wyborem na długie lata. Co do drewna – ważna sprawa. Jeśli stawiamy na taki wariant ogrodzenia, bezwzględnie musimy starannie zabezpieczyć ten surowiec. Mowa tu nie tylko o ochronie przed wilgocią.

  Poza warstwą solidnego, sprawdzonego impregnatu, trzeba też pamiętać o farbie. Niezależnie od formy – czy to sztachety, czy też bardziej „zaawansowany” wariant ogrodzenia – ochrona to podstawa.

  Nie tylko ochrona przed czynnikami atmosferycznymi jest istotna w przypadku ogrodzenia drewnianego. Ważne jest, aby stosować środki przeciw owadom oraz grzybom. Jakie drewno najczęściej występuje w przypadku ogrodzeń? To z reguły sosna bądź świerk, które są gatunkami drewna stosunkowo miękkiego, co znacząco ułatwia odeskowanie ogrodzenia. Twarde drewno (i jednocześnie bardziej trwałe) stosuje się na słupki ogrodzeniowe – tutaj często jest to dębina, buczyna jak również akacja.

 • Ogrodzenie kamienne
  Kamień, w porównaniu do drewna, odznacza się znacznie wyższym stopniem trwałości. Bezpośrednio wpływa to na jego cenę, bo po prostu za materiał na kamienne ogrodzenie, zapłacimy więcej. Plusem jest to, że kamienne ogrodzenia nie wymagają nakładu dodatkowych kosztów, związanych z zabezpieczaniem ich od wpływu – na przykład – czynników atmosferycznych.

  Twardość zastosowanych kamieni ma znaczenie w kontekście trwałości naszego ogrodzenia. Warto użyć do budowy lokalnych kruszców, takich jak bazalty, granity, kwarcyty czy też porfiry. Nadają się także mniej trwałe wapienie i piaskowce, w przypadku których warto zamontować finalnie daszek spadzisty.


Cegła oraz żywopłot

 • Ogrodzenie z cegły murowanej
  Wariant ogrodzenia murowanego z cegły to propozycja dla tych osób, które nader wszystko cenią sobie prywatność i chcą się odizolować od otoczenia. Przy niewielkiej powierzchni ogrodu takie ogrodzenie szybko się nagrzewa, a oddając ciepło przyczynia się do wzrostu temperatury na niewielkiej powierzchni nawet o kilka stopni. Do postawienia ogrodzenia w tym przypadku stosuje się zaprawę cementowo-wapienną albo zwykłą cementową.
 • Ogrodzenie z żywopłotu
  Doskonale komponuje się z naszym ogrodem, jest barierą trudną do przejścia dla nieproszonych osobników, a także wychwytują zanieczyszczenia, obniżają ponadto poziom hałasu z otoczenia zewnętrznego. Ponadto mogą się w nim schronić niewielkich rozmiarów zwierzęta. Jeżeli już zdecydujemy się na żywopłot, pamiętajmy o jego strzyżeniu oraz pielęgnacji.
ogrodzenie ogrodowe z żywopłotu i siatki metalowej
ogrodzenie ogrodowe z żywopłotu i siatki metalowej

Ogrodzenie betonowe, metalowe i żeliwne

 • Ogrodzenie betonowe
  Prefabrykowane betonowe segmenty, w ostatnich latach zyskują na popularności, jeśli chodzi o rozwiązanie ogrodzeniowe, stosowane w przestrzeniach ogrodowych. Dyskusyjny jest ich wymiar estetyczny, ponieważ – nie czarujmy się – nie prezentują się one nazbyt zachwycająco. Mają jednak pewną bezdyskusyjną i niemożliwą do podważenia, mocną stronę. Niezależnie od tego – mróz, śniegi, czy deszcze i wichury – dają sobie doskonale radę i nie straszne im nawet najgorsze załamania pogodowe. Rozwiązanie idealne dla tych osób, dla których pragmatyzm ma znaczenie większe i ważniejsze, niż wygląd. Płyty betonowe są jednak ciężkie, co stanowi sporą niedogodność przy montażu.
 • Ogrodzenie metalowe
  To tańszy wariant opłotowania, występujący najczęściej. Siatka w jego przypadku jest rozpięta na słupkach w postaci metalowych rurek. Można natomiast pokusić się o zamówienie całych, gotowych przęseł aluminiowych albo stalowych, mocowanych na słupkach murowanych albo prefabrykowanych. Ciekawą opcją są panele ogrodzeniowe, które wykonane są najczęściej z drutów ze stali.

  Tutaj mamy pełen przekrój możliwości – od prostych, dość surowych i nawet topornych ogrodzeń, po efektywne, zlecane do wykonania specjalistom od kowalstwa aorystycznego, ogrodzenia kute. Tak, te ostatnie to zdecydowanie najbardziej efektowny i okazały wariant ogrodzenia, gdzie owszem, mówimy o wysokiej cenie, jednak trwałość i niezwykle atrakcyjny wygląd, znajdują i tak całe rzesze zwolenników. Na szczęście, w metalowych ogrodzeniach, znajdziemy też coś i na mniej zasobną kieszeń.

 • Płoty żeliwne
  Taką alternatywą są płoty żeliwne, które odlewa się w specjalnych formach. Pokrywane innymi metalami lub farbą, zostają świetnie zabezpieczone przez działaniem korozyjnym. Pozostaje jeszcze absolutna podstawa – siatki metalowe. Tutaj może nie ma co doszukiwać się estetyki, ale prosta konstrukcja, instalacja i względnie wysoka trwałość, sprawiają, że to powszechne, wśród metalowych ogrodzeń, rozwiązanie.

Szeroki wachlarz możliwości wyboru, nie tylko pozwala trafnie zdefiniować najbardziej preferowane rozwiązanie, ale też wybrać, zakupić i wykorzystać dokładnie to, które odpowiada nam w największym stopniu.


Ogrodzenie ogrodowe RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych siatek ogrodzeniowych oraz płotów ogrodowych na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking propozycji jest aktualizowany na bieżąco.


Ogrodowe zapytania:

 • proste ogrodowe ogrodzenie
 • ogrodzenie do ogrodu

Ilość opinii: 10 o “Ogrodzenie ogrodowe

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2019 - komentarze
 1. Wydaje mi się, że jednak najrozsądniejszym wyborem jest klasyczne ogrodzenie ogrodowe z siatki stalowej. Po pierwsze wychodzi dużo taniej niż drewniane ogrodzenie, po drugie dość łatwo się je montuje (wystarczy osadzić słupki i rozciągnąć między nimi siatkę) i po trzecie jest wytrzymałe. Nie zniszczy go zła pogoda, wszelkie uszkodzenia mechaniczne też raczej mu nie straszne.

  Reply
 2. Moim zdaniem najlepszym wyborem jest ogrodzenie stalowe, ocynkowane i pomalowane proszkowo daje gwarancję na wiele, wiele lat. Nie zawsze musi kosztować to majątek, mam od firmy Ogro z Niemodlina i jestem bardzo zadowolony z ceny i z jakości

  Reply
 3. Na terenie mojego ogrodu mam płot metalowy z siatki, a bliżej drzwi wejściowych metalową bramę na zamek. Płot druciany miał być tymczasowy, żeby po prostu ogrodzić działkę, ale jak to często bywa został już na zawsze. Zarówno ze względów finansowych, jak i dlatego, że zwyczajne nam taki nie przeszkadza i spełnia swoja rolę.

  Reply
 4. Z tyłu domu, w mniej reprezentacyjnym miejscu mam zwykły siatkowy płot. Natomiast z przodu od ulicy mam drewniany płot. Nie powiem trochę kosztował. Nie dosyć, że samo drewno drogie to jeszcze wynająłem ekipę, która mi ten płot wkopała w ziemię, a później pomalowała impregnatem. Niestety jestem za leniwy, by takie roboty samemu wykonywać. Ale do rzeczy – płot wygląda rewelacyjnie!

  Reply
 5. Nie lubię takiego metalowego ogrodzenia. Według mnie najlepszy jest wysoki płot do ogrodu, wygląda naturalnie, jest praktyczny i prosty w utrzymaniu. Pasuje lepiej do ogrodu niż metalowe elementy, według mnie warto troche więcej na deski przeznaczyć i zrobić coś fajnego 😉

  Reply
 6. Metalowe, czy siatki to coś dla osób, które według mnie nie mieszkają na stałe. Jeżeli ktoś mieszka w domu i ma ogród to nie widzę innego wyboru jak mocne opłotowanie drewniane. Jest to bardzo praktyczne i przede wszystkim ładne. Dobrze zaimpregnowane wygląda super, można jakieś pnące się rośliny do tego dołożyć i będzie super.

  Reply
 7. Mam wrażenie, że drewniany płot do ogrodu to jedna z najlepszych decyzji. Nie rzuca się w oczy tak jak metalowe to prawda, które są czasami bardzo zdobione, ale jest to takie klasyczny wyjście. Podoba mi się coś takiego i zawszę jestem tego zwolennikiem.

  Reply
 8. Dla mnie to w ogóle najlepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie ogrodowe z żywopłotu, ale nie jest to do końca bezpieczne. Wygląda znakomicie, bo jeżeli mamy tuje i wyrosną nam na odpowiednią wysokość, są odpowiednio gęsto posadzone to stanowią bardzo szczelną ścianę.

  Reply
 9. Miałem wiele myśli, ale finalnie wybrałem drewniany płot do ogrodu. Jest bardzo klasyczny i przede wszystkim dobrze komponuje się z roślinami, można puścić jakiś bluszcz i będzie bardzo dobrze to wyglądało 😉 Pozdrawiam

  Reply
 10. U mnie na działce jest ogrodowa siatka ogrodzeniowa, ale zastanawiam się nad wymianą na coś solidniejszego. Kusi mnie coś metalowego, bardziej porządnego, ale są to już spore koszta. Bardzo fajnie wyglądają z drugiej strony drewniane płoty i są stosunkowo tanie, więc to chyba będzie finalny wybór. Fajny materiał.

  Reply

Twoja opinia

Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...