Stojaki, worki i kosze na śmieci do ogrodu

kosz pojemnik do segregacji odpadów

Być EKO!

Era, w której zsypywano śmieci do ogólnych koszów już odchodzi powoli do lamusa. Wiele miast i gmin stara się zachęcić mieszkańców do segregacji odpadów, obniżając cenę za usługi, bądź po prostu nakazują to z góry. I tutaj przychodzi pewien kłopot, ponieważ nie wszystkie zapewniają odpowiednie pojemniki na odpady segregowane, ani tym bardziej worki na śmieci. W tej sytuacji klient musi sobie poradzić sam.

Szczególnie warto zadbać o odpowiednią segregację i pojemniki na śmieci latem, kiedy jest bardzo gorąco. Wysokie temperatury sprzyjają przyśpieszonemu procesowi rozkładu, któremu towarzyszy charakterystyczny nieprzyjemny zapach (tzw. fetor). Chcąc oszczędzić przede wszystkim sobie, jak i innym kłopotu, warto zaopatrzyć się albo w stojak na worki albo pojemniki na odpady segregowane.


Jaki worek wybrać?

Bardzo ważne jest, aby worki na śmieci były przede wszystkim wykonane z substancji biodegradowalnych (na przykład takie worki są produkowane ze skrobi kukurydzianej), czyli takich, które po pewnym czasie ulegną całkowitemu rozkładowi na składniki występujące naturalnie w naturze, takich jak dwutlenek węgla i woda. Zdecydowanie powinniśmy unikać produktów z dodatkiem szkodliwego polietylenu, który będzie się rozkładał kilkaset lat. Ponadto, taki worek powinien być stworzony z wysokiej jakości materiału, który pod wpływem wkładanych do niego rzeczy nie przedziurawi, ani co gorsza, nie rozerwie.

Odpowiedni worek na śmieci powinien być trwały oraz elastyczny. Wielkość  worków na śmieci jest liczona w litrach, a preferencje, czy lepiej wybrać większy, czy mniejszy, zależy przede wszystkim od ilości osób mieszkających w gospodarstwie oraz od samej wielkości przestrzeni, na jaką jest ten worek przeznaczony. Na rynku dostępne są nawet do 120 litrów!


Worki na odpady i śmieci RANKING

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane worki do segregacji odpadów w ogrodzie. Zestawienie jest aktualizowane każdego dnia.


Kolor pojemnika a segregacja

Kosze do segregacji śmieci są produkowane w określonych kolorach i jest to bardzo ważne, co do jakiego wkładamy! Niewłaściwa segregacja grozi nawet karą. Ogólnie przyjęło się, aby kosze na śmieci zewnętrzne były w kolorze żółtym, zielonym, brązowym (czarnym) oraz niebieskim.

Kosze do segregacji śmieci, czyli co gdzie powinno się znaleźć

Niebieskie pojemniki na odpady pomieszczą:

 • papier,
 • gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki,
 • katalogi,
 • książki, zeszyty,
 • opakowania papierowe i tekturowe,
 • kartony, tekturę falistą.

Żółte kosze do segregacji:

 • zgniecione i puste butelki po napojach (bez nakrętek),
 • zgniecione i puste opakowania po art. spożywczych, kosmetykach i chemii gospodarczej (bez nakrętek),
 • plastikowe przedmioty, styropian,
 • zgniecione aluminiowe puszki po napojach,
 • metalowe puszki po konserwach i przetworach,
 • zgniecione kartony wielomateriałowe po mleku i napojach (bez nakrętek),
 • torebki, folie z tworzyw sztucznych,
 • worki, reklamówki,
 • koszyczki po owocach,
 • drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych.

Zielone pojemniki na śmieci zbiorą:

 • butelki ze szkła barwionego i bezbarwnego po napojach (bez nakrętek),
 • słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego (bez nakrętek, zacisków, a także gumowych uszczelek),
 • szklane opakowania po kosmetykach.

Brązowe kosze do segregacji śmieci przydadzą się do:

 • resztek warzyw i owoców,
 • fusów od kawy i herbaty,
 • skorupek jaj,
 • skoszonej trawy, liści gałęzi, kory drzew, chwastów
 • zawartości worków z odkurzaczy,
 • popiołu z kominka,
 • resztek jedzenia,
 • papieru śniadaniowy,
 • ogryzków

W domu jak najbardziej sprawdzą się kolorowe kubły na śmieci, które z łatwością można umieścić na przykład pod zlewem lub w pomieszczeniu porządkowym.


Stojaki na worki na odpady i śmieci RANKING

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane stojaki na worki do segregacji odpadów w ogrodzie. Zestawienie jest aktualizowane każdego dnia.


Podwórko i ogród: lepszy stojak na worki na śmieci czy kosze na śmieci zewnętrzne?

Ta decyzja zależy od preferencji właścicieli i ceny, jaką chcą przeznaczyć na dany cel. Stojak do segregacji śmieci powinien być stabilny, więc ta opcja odpada przy bardzo dużych pochyleniach terenu, gdzie chcemy go ustawić, a także na terenach o bardzo porywistym wietrze, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że worek może zostać zerwany. 

Ceny stojaków do segregacji śmieci zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Kosze do segregacji śmieci wyglądają na pewno estetyczniej i nie ma obawy, że coś prześwituje z worków. Również można zamówić dowolną objętość takiego pojemnika na odpady segregowane, w zależności  od potrzeb konsumenta.

Cena koszy do segregacji śmieci jest nieco większa od ceny stojaków, ale jako zaletę koszy do segregacji odpadów należy wskazać możliwość umycia ich i dogłębnej dezynfekcji.


Kosze na odpady i śmieci RANKING

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane kosze i pojemniki do segregacji odpadów w ogrodzie. Zestawienie jest aktualizowane każdego dnia.

Decyzję, czy lepszy będzie stojak czy kosz na śmieci powinniśmy też uzależnić od tego, ile miejsca możemy przeznaczyć w ogrodzie na segregację odpadów i na tej podstawie dokonać wyboru.

8 opinie o “Stojaki, worki i kosze na śmieci do ogrodu

 1. Nam gmina co jakiś czas przysyła kolorowe worki na śmieci z opisem co, gdzie i jak. A stojak na worki zrobiłem sam z paru listewek, wyszło całkiem ładnie. Śmieci stoją w garażu. Ale najbardziej problematyczne jest segregowanie śmieci “brązowych”. Automatycznie wyrzucało się takie odpadki po prostu do śmieci, teraz jest kolejna rzecz , o której trzeba pamiętać.

  Reply
 2. Nie segreguję śmieci. Według mnie to strata czasu i pieniędzy. Tysiąc różnych worków, kilka kubłów na śmieci, szkoda czasu. I tak na samym końcu wszystko jest wrzucane do jednej śmieciarki! Warto zwrócić na to uwagę, jak przyjadą następnym razem odebrać Wasze śmieci, wszystko idzie do tego samego kontenera, więc jaki w tym sens?

  Reply
 3. Warto zainwestować w zewnętrzne kosze na śmieci, a jak ktoś mieszka poza miastem to nie wyobrażam sobie innego rozwiązania tej sytuacji. W mojej miejscowości każdy ma taki, przynajmniej jeden, jeżeli nie wypożyczony od firmy świadczącej usługi to kupiony na wyłączność.

  Reply
 4. A ja mam tylko stojak na worki na śmieci. Nie potrzebuje kosza, a przynajmniej nie uważam, że jest niezbędny. Prawda, kosz lepiej wygląda, może w przyszłości zdecyduje się na zmianę stojaka na kosze, kto wie.

  Reply
 5. Każdy powinien mieć teraz kosze do segregacji odpadów, to jest bardzo istotne. Dbamy przy tym o środowisko w dużym stopniu, a nie jest to bardzo kosztowne i nie wymaga dużo czasu i poświęcenia. Wystarczy odpowiedni pojemnik i mamy z głowy 😉

  Reply
 6. W tym wszystkim najistotniejsze są kolory worków na odpady, bo trzeba wiedzieć gdzie co wkładać, a jeszcze nie każdy do tego dojrzał jak widać w dzisiejszych czasach. Sam segreguję już od dłuższego czasu, po prostu z przyzwyczajenia osobno plastiki osobno chociażby szkło. W jakimś stopniu na pewno to pomaga, ale są też tacy co tego nie robią.

  Reply
 7. Koszy jest tak dużo, że nie ma problemu z ich wyborem. Samo segregowanie odpadów w koszach jest istotne, bo to ułatwia cały proces i wspomaga środowisko. Poza tym, praktycznie wszędzie jest to wymagane 😉

  Reply
 8. Dzięki za artykuł, bo kupiłem to co potrzebowałem. Musiałem kupić nowy stojak na kosze do segregacji. W mojej okolicy bardzo duży nacisk kładzony jest na segregację, ale na szczęście każdy się tego trzyma, więc póki co jest wszystko ok.

  Reply

Twoja opinia