Na jaki nawóz do trawy się zdecydować? Który wybrać? Kalendarz nawożenia oraz ranking preparatów

11

Dla wielu osób pielęgnacja trawnika jest równoznaczna jest tożsama z jego koszeniem i podlewaniem. Jednak równie ważne jest odpowiednie nawożenie trawnika. Bez regularnego dostarczana substancji odżywczych, trawa rośnie kiepsko, a ponadto jest podatna na choroby i szkodniki.


Analiza gleby – gleby kwaśne i zasadowe

Nawóz YARA do trawników, przyspieszający wzrost. Granulat azotowy w opakowaniu, waga 1kg.
Nawóz YARA do trawników, przyspieszający wzrost. Granulat azotowy w opakowaniu, waga 1kg.
Przed przystąpieniem do nawożenia warto pamiętać o kilku czynnikach, które mają wpływ na przyswajalność składników mineralnych. Zalicza się do nich m.in. odczyn gleby oraz szybkość wypłukiwania minerałów. Im gleba jest bardziej piaszczysta, tym szybciej składniki są wypłukiwane w jej głąb. Tym samym nie są już wykorzystywane przez trawę. W takiej sytuacji nawóz do trawy należy stosować częściej lub wybierać nawozy o przedłużonym działaniu.

Bardzo ważną czynnością jest wykonanie analizy gleby pod kątem jej składu oraz określenie stopnia jej kwasowości. Dokładną analizę przeprowadzić może akredytowana stacja chemiczno-rolnicza. W przypadku dużych trawników w takie badanie warto zainwestować. W przypadku gleby kwaśnej należy zastosować wapno nawozowe np. dolomit. Dawka uzależniona jest oczywiście od stopnia kwasowości gleby. Przy glebach zasadowych stosuje się nawozy zakwaszające np. siarczan amonu. Trzeba przy tym pamiętać, że nawozów wapniowych nigdy nie miesza się z innymi nawozami. Poza tym między zastosowaniem wapna i innego nawozu powinien minąć co najmniej miesiąc. Wapnowanie najlepiej jest przeprowadzać jesienią w październiku lub wczesną wiosną – pod koniec marca.


Nawożenie młodych trawników

W przypadku młodych trawników, które założone zostały na wiosnę, pierwsze nawożenie można wykonać po około 2 miesiącach. Stosuje się wówczas nawozy wieloskładnikowe, których oferta na rynku jest spora. W sierpniu wykorzystuje się już nawozy jesienne. Dzięki nim trawnik dobrze zimuje, a trawa zostaje wzmocniona przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Trawnika zasianego jesienią się nie nawozi. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić dopiero na wiosnę. Później postępuje się już tak samo, jak w przypadku trawników wieloletnich.


Nawożenie wiosenne i jesienne

Na wiosnę stosuje się nawozy z przewagą fosforu i potasu. Pomagają one w regeneracji systemów korzeniowych po zimie. Kiedy trawa zaczyna mocniej rosnąć stosuje się nawozy o zwiększonej dawce azotu. Azot to pierwiastek  odpowiedzialny za bujny wzrost oraz intensywny, zielony kolor trawnika. Do wyboru są w tej sytuacji m.in. saletra wapniowa, saletrzak, mocznik czy saletra amonowa. Kolejne nawożenie powtarza się co około 3-4 tygodnie stosując aż do sierpnia nawozy wieloskładnikowe. Mogą one mieć działanie doglebowe lub dolistne. Na samym końcu stosuje się oczywiście nawóz jesienny, w sierpniu po upływie około 30 dni od ostatniego nawożenia. Zawierać on powinien niewiele lub nawet wcale azotu, a więcej potasu i fosforu. Te pierwiastki zwiększają odporność oraz krzewienie się trawy.

W przypadku nawozów naturalnych warto rozsypać kompost. Dobrze przerobiony rozgrabuje się na całej powierzchni trawnika. Taki zabieg wykonuje się kilka razy w ciągu sezonu bez obaw o przenawożenie gleby.


Kalendarz nawożenia

Nawóz SUMIN przeciw żółknięciu źdźbeł trawy. Waga 1kg.
Nawóz SUMIN przeciw żółknięciu źdźbeł trawy. Waga 1kg.
Kalendarz nawożenia trawnika kilkuletniego prezentuje się następująco:

  • październik – wapno nawozowe (dolomit) co 2-3 lata,
  • początek marca – nawóz na mech (siarczan żelaza),
  • początek kwietnia – saletra wapniowa (po wertykulacji),
  • maj-sierpień – co 3 tygodnie, wieloskładnikowy nawóz do trawnika lub saletra wapniowa,
  • sierpień – nawóz jesienny do trawnika.

Najwięcej pracy wymaga zwalczanie mchu pokrywającego trawnik

Poza tym warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas nawożenia trawnika. Przede wszystkim nawozu nie rozsypuje się nigdy na trawie mokrej. W takiej sytuacji nietrudno bowiem o jej uszkodzenie. Po zastosowaniu nawozu konieczne jest obfite podlanie trawnika, aby substancje mineralne dostały się wgłąb ziemi. Poza tym przed nawożeniem dobrze jest trawę skosić. No i na na końcu – należy się trzymać sugerowanych przez producentów dawek nawozów.

Wybór odpowiedniego nawozu do trawnika powinien być też uzależniony od tempa wzrostu trawy, a więc też częstotliwości jej koszenia. Częste koszenie powoduje bowiem usuwanie cennych składników pokarmowych znajdujących się w zielonej części trawy. Im częściej trawnik jest koszony, tym potrzebuje bardziej regularnego i odpowiedniego nawożenia.


Jaki nawóz do trawy wybrać?

Jak wiadomo trawa wymaga regularnego nawożenia, aby mogła się ona prawidłowo rozwijać. Co za tym idzie trzeba zakupić odpowiedni nawóz do trawy, jednak ofert pojawiających się na rynku jest naprawdę sporo i mało zorientowane osoby mogą mieć problem z tym, aby wybrać dla siebie optymalną ofertę. Dobrym wyborem będzie nawóz mineralny, który spisze się świetnie podczas nawożenia wielu trawników przydomowych. Trzeba je rozsypać równomiernie po całym trawniku, można użyć do tego specjalnego siewnika.

Kompost

Dojrzały kompost będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o nawozy z grupy niemineralnych. W ten sposób nawożenie trawnika odbędzie się bez żadnych przykrych incydentów. Kompost zawiera w sobie dość duże ilości azotu, dlatego w takich sytuacjach spisze się doskonale i trawa będzie rosła, tak jak powinna.

Nawozy specjalistyczne

Wracając jednak do nawozów mineralnych warto zdecydować się na tzw. nawozy specjalistyczne, które posiadają w sobie spore ilości:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu,
  • wapnia.

Dzięki takim nawozom trawa będzie rosła bardzo szybko, osiągnie zadowalające rozmiary i przy okazji będzie bardzo zielona. Takie efekty powinny spodobać się chyba wszystkim ogrodnikom. Dodatkowo w trawie zaaplikowane będą sole mineralne, które sprawią, że będzie ona optymalnie odżywiona i nie będą rozwijać się w niej żadne bakterie oraz szkodniki.

Zastosowanie takich nawozów specjalistycznych to rekomendowane rozwiązanie, ponieważ w ten sposób dba się o to, aby trawa była bujna i nie zabrakło jej w żadnym miejscu w ogrodzie. Poza tym trawa jest wtedy też zdecydowanie odporniejsza na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.


Jaki nawóz do trawnika z chwastami?

Najczęstszym problemem, z którym trzeba się zmierzyć w przypadku trawnika, są różnego rodzaju chwasty. To też z tego względu warto jest używać nawozu do trawy z chwastami, ponieważ posiadają one szereg cennych właściwości oraz dysponują dedykowanym do tego celu składem.

Właściwości i skład nawozu do trawy z chwastami

Przede wszystkim stosując nawóz trawa jest o wiele gęstsza oraz zdecydowanie szybciej rośnie, a to dzięki obecnemu w jej składzie azotowi. Dzięki temu ogranicza występowanie chwastów, a także kiełkowanie nasion chwastów. Bardzo ważne jest jednak to, aby nawóz ten był stosowany regularnie co 3-4 tygodnie na skoszoną trawę, ponieważ tylko wtedy uzyska się oczekiwany rezultat. Chcąc natomiast przyspieszyć rozkładanie się substancji zawartych w nawozie warto jest podlać trawnik.

Specjalne nawozy zawierające związki azotowe są szczególnie przydatne do stosowania na glebie mocno przerzedzonej, z prześwitami powstałymi na skutek jej nadmiernej eksploatacji. Wzbogacanie gleby pomaga w przywróceniu kondycji i równowagi naszemu trawnikowi.

Jeśli zatem mamy do czynienia z trawnikiem, z którego nie można się pozbyć niechcianych chwastów, to stosowanie nawozu odchwaszczającego jest najlepszym sposobem na ten problem.


Nawozy do trawy RANKING

Ranking Marzec 2024

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane nawozy do trawników. Pamiętajmy, aby przy każdym nawożeniu odpowiednio dawkować ilość zgodnie z powyższymi wskazówkami i zaleceniami producenta znajdującymi się m.in. na opakowaniach.


Ogrodowe zapytania:

  • najlepszy nawoz do trawy
  • https://codoogrodu net/nawoz-do-trawy/
  • Jaki nawóz do trawy forum
  • nawóz do trawy ranking
  • zwalczanie mchu na trawniku
  • nawoz do trawy wiosna jaki najlepszy
  • najlepszy nawoz na trawnik
  • najlepdzy nawóz na trawe
  • Jaki nawóz do trawy na wiosnę forum
  • jaki nawóz do trawnika forum

11 thoughts on “Na jaki nawóz do trawy się zdecydować? Który wybrać? Kalendarz nawożenia oraz ranking preparatów

  1. Muszę przyznać, że nawożenie dla mnie to czarna magia, tyle jest tych rodzajów nawozów, tyle firm, że aż głowa mała. Dzięki temu krótkiemu artykułowi co nie co mi się wyjaśniło, więc dziękuję.

  2. W zeszłym sezonie używałem nawozu Substral i trawnik wyglądał pięknie. Zdrowe źdźbła, świeży zielony kolor, naprawdę super. Jedynie cena była troszkę za wysoka, ale widzę, że potaniał, a więc będę się go trzymać:) Pozdrawiam wszystkich ogrodowych maniaków!

  3. Zawsze miałem problem z kupieniem nawozów. Nawóz jesienny do trawy sprawiał chyba największą trudność, po prostu ciężko mi się w tym odnaleźć, a na wsi mieszkam od niedawna. Jest ktoś w stanie coś polecić, jakiegoś konkretnego producenta?

  4. Florovit robi najlepszy nawóz do trawy. Od lat kupuję ich produkty i wszystko jest tak jak opisane na opakowaniu. Jeżeli stosuje się tak jak należy, to efekty będą, ale w ogrodzie trzeba być cierpliwym i bardzo dokładnym.

  5. Nawożenie gleby w ogródku to mega ważna sprawa i każdy kto ma ogród powinien się tym interesować. Nawozy nie są przesadnie drogie i w niedużych ilościach każdy może sobie na to pozwolić, a już małe „dawki” dla roślin będą super przydatne. Polecam serdecznie, od lat stosuję w swoim ogrodzie podstawowe nawozy nie tylko do trawy, ale np. do iglaków i jest to bardzo potrzebne dla roślinek.

  6. U siebie stosuje nawozy azotowe. Po nich ta trawa naprawdę wygląda, że żyje. Ma intensywny kolor i dobrze rośnie, jak się ją regularnie przycina wygląda mega dobrze, lepiej radzi sobie z upałami i okresami suszy – zauważyłem taką zależność.

  7. W zestawieniu brakuje nawozu trawnikowego BIOgardena. Stosuję od zeszłego roku i mogę polecić ze względu na wysoką skuteczność. Stosowałam wiele z powyższych, ale po biogardenie trawa jest nieporównywalnie gęstsza. Fajne jest też to, że nawóz ma czarny kolor i wygląda jak ziemia. Jest tez bezpieczny dla psów.

  8. Nawóz do trawy kupuję raz na rok, cały zestaw do krzewów i innych drzewek. Mieszkając poza miastem przez cały rok zdecydowanie zachęca do tego, żeby trawnik był ładny. Dbanie o ogródek to takie moje małe hobby, bardzo wciągające i pracochłonne bo człowiek cały czas by znajdował coś nowego.

  9. Taki nawóz odpowiednio trzeba dobierać do tego jaki rodzaj trawy mamy, oraz jakie warunki panują u nas w danym czasie, gdy go używamy. Tak samo jest z iglakami, że trzeba wybrać odpowiednio i dostosować się stricte do narzuconych przez producenta dawek.

  10. Ja próbowałam wielu nawozów do trawników i moim zdaniem najlepiej spisuje się Fructus. Obecnie tylko ich nawozów używam i jestem z nich zadowolona. Czy to trawnik czy tez kwiaty sprawdzają się doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Stojaki, worki i kosze na śmieci do ogrodu. Co lepsze do segregacji odpadów i jakie rozwiązania są rekomendowane? Ranking propozycji

pt. wrz 24 , 2021
Być EKO! Era, w której zsypywano śmieci do ogólnych koszów […]
kosz pojemnik do segregacji odpadów

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.