Młot udarowy. Do jakich prac są dedykowane jego poszczególne typy?

Młot udarowy znajduje swoje zastosowanie w mniejszych oraz większych pracach budowlanych. Tego typu urządzenia dzielimy na dwa typy: amatorskie oraz profesjonalne. Młoty udarowe dla amatorów nie sprostają wszystkim zadaniom, przede wszystkim cechuje je mniejsza moc i tym samym mniejsza wydajność.

Młoty udarowe dobrej jakości są przystosowane do wiercenia w betonie oraz kamieniu, można dzięki nim dłutować i wkręcać śruby w drewno, stal czy tworzywa sztuczne. Moc młota amatorskiego wynosi z reguły około 600 W, młoty profesjonalne cechują się mocą przekraczającą niekiedy 4000 W. Młoty rekomendowane dla majsterkowiczów posiadają m.in.:

 • blokadę udaru,
 • blokadę obrotów do funkcji kucia,
 • stopniową lub płynną regulację drgań.

Jaki młot udarowy wybrać?


Do jakich prac młoty udarowe?

Młoty profesjonalne posiadają dużą moc, można ich używać podczas różnorodnych remontów. Młot udarowy pomaga skuwać podłogi, okładziny oraz ceramikę. Młoty profesjonalne tłumią drgania odczuwalne dla użytkownika, posiadają wiertła i dłuta o większej średnicy, są znacznie większe gabarytowo i tym samym cięższe, charakteryzują się bardzo wysoką trwałością i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię.

Domowy młot udarowy posiada prędkość obrotową dochodzącą z reguły do maksymalnie 1000 obr/min. Średnica uchwytów urządzenia jest istotna, do niej dopasowuje się średnicę dłut i wierteł, wynoszącą w mocniejszych modelach zazwyczaj około 40 milimetrów (uchwyt SDS-Max). W słabszych młotach udarowych średnica wynosi tylko 25 milimetrów (typ uchwytu SDS-Plus).


Do jakich prac młot wyburzeniowy?

Podczas remontu często zdarza się konieczność zmiany betonowej konstrukcji. Ci, którzy zmierzyli się z tym problemem wiedzą, że nie jest to proste. Beton nie jest materiałem kruchym, a rozbicie jego zwartej konsystencji stanowi nie lada wyzwanie. Powodzenie gwarantuje jedynie uzbrojenie się w odpowiednie narzędzia, a jednym z nich jest profesjonalny młot wyburzeniowy.

Młot wyburzeniowy to narzędzie specjalistyczne, używane głównie podczas prac budowlano-remontowych. Jest on masywny i wyposażony w silnik o dużej mocy. Jego zakończenie to ostre dłuto, a oprócz tego posiada mechanizm udarowy oraz przekładnie.

Na rynku mamy możliwość wyboru różnych urządzeń. Modele mogą być inne pod względem gabarytów, jak i parametrów technicznych. Pamiętajmy, że młoty wyburzeniowe są ciężkie, dlatego do pracy z nimi potrzebna jest spora siła. Ważne, aby dopasować go do rodzaju pracy jaki będziemy wykonywać i własnych możliwości.

Wybór odpowiedniego młota wyburzeniowego może być ciężki. Rozróżnijmy najpierw czy potrzebne nam narzędzie do wyburzania solidnych betonowych konstrukcji, czy coś do niezbyt wymagających prac domowych. Amatorskie modele charakteryzują się mniejszą siłą i prędkością obrotową.

Jeśli potrzeba nam profesjonalnego narzędzia, wybierzmy te o najwyższych parametrach. Są one przeznaczone do długotrwałych prac, nawet w trudnych warunkach. Będą też o wiele bardziej wydajne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Młoty wyburzeniowe RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych młotów wyburzeniowych. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Warto przy wyborze danego urządzenia zdać sobie sprawę o mocy użytecznej, która wynosi mniej więcej 50-60% mocy nominalnej podawanej przez producenta specyfikacji technicznej. Nie zawsze poziom mocy użytecznej znajdziemy w opisie danego produktu, dlatego warto mieć to na uwadze.

Zdecydowana większość urządzeń posiada regulację ilości udarów, gdzie w przypadku młotów najwyższej klasy możemy dojść do poziomu nawet powyżej 4000 drgań w ciągu minuty, co wpływa bezpośrednio na skuteczność kucia.

W przypadku prędkości obrotowych dobrze znaną zasadą jest, że te dysponujące mniejszą wartością są lepiej przystosowane do kruszenia twardszego materiały. Większe prędkości obrotowe osiągają przez to młotowiertarki (sprzęt mający do około 600-700 W).


Młoty kujące RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych młotów kujących. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Podczas eksploatacji warto zaznajomić się w specyfikacji technicznej, jakiego typu oleju czy też smaru należy używać. Jest to bardzo istotne w kontekście żywotności sprzętu.


Jakie są typy młotów udarowych?

Warto rozważyć zakup młota udarowo-obrotowego. Zielona linia produktów przeznaczona jest dla osób używających młota nieprofesjonalnie, natomiast linia niebieska przyda się profesjonalistom do bardzo ciężkich prac budowlanych.

Ceny urządzeń są uzależnione od firmy produkującej urządzenie oraz od zastosowania danego urządzenia. Młot udarowy jest idealnym urządzeniem do prac budowlanych – jeśli planujemy korzystać z niego zawodowo, profesjonalnie, to kupić należy urządzenie kosztujące od ponad 1000 złotych. Urządzenie do użytku domowego można kupić już za kilkaset złotych. Młoty udarowe oprócz standardowych i wspomnianych wyżej zastosowań nadają się także do wszelkich prac wyburzeniowych. Młotami kuje się w betonie, skuwa kafelki i tynki, przebija się ściany oraz posadzki.


Młotowiertarki RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych młotowiertarek. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Podstawowe typy młotów udarowych:

 • standardowe udarowe,
 • udarowo-obrotowe wyburzeniowe,
 • młotowiertarki (urządzenia do 600-700 W),
 • młotowiertarki-wkrętarki.

Najbardziej wydajne młoty udarowe wyburzeniowe kosztują przynajmniej 10000 zł, są przystosowane do intensywnej eksploatacji. Młoty udarowe powinny być dodatkowo oferowane w trwałych i odpornych walizkach, co zwiększa dodatkowo ich żywotność. Niekiedy producenci do młota dodają gratis zapasowe wiertła, co warto mieć na uwadze wybierając konkretne urządzenie.


Młoty udarowe RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych młotów udarowych. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


11 thoughts on “Młot udarowy. Do jakich prac są dedykowane jego poszczególne typy?

 1. Jak już to należy wybierać naprawdę porządny sprzęt, o dużej mocy. W domu wydaje mi się, że wystarczy wiertarka z udarem, młot chyba jest zbyteczny ale wiadomo, co kto woli i co komu potrzebne. Osobiście nie używałem takiego młota udarowego ale do tej pory jeszcze nie miałem problemu, którego bym nie rozwiązał wiertarką z udarem.

 2. Gdy pomagałem kumplowi skuwać stara podłogę w jego domu, to taki młot był bardzo przydatny. Nie wyobrażam sobie skuwać 50 m2 czymś innym. Ale to nie był nasz sprzęt, tylko wypożyczyliśmy ze specjalnej firmy, która wypożycza na godziny taki cięższy sprzęt. Poszło sprawnie i szybko, obsługa też nie była jakaś skomplikowana.

  1. O i to jest dobra wiadomość! Mówię o wypożyczalniach tego typu sprzętu. Ogromna oszczędność pieniędzy, bo przecież po co komu sprzęt, którego użyje raz czy dwa razy. Przy okazji, może zna ktoś sprawdzoną wypożyczalnie w Poznaniu lub okolicach? Z góry dzięki za każdą wskazówkę.

 3. Dzięki wielkie za artykuł. Szef kazał wybrać mi jakiś młot do wiercenia z udarem, ale w tym sprzęcie niezbyt dużo siedzę. Kupiliśmy Makite i jest super. Porządny sprzęt jak i całe okablowanie i plastiki. Polecam serdecznie, to raczej dla osób, które pracują przy poważniejszych robotach.

 4. Wiertarka z udarem do wiercenia w betonie to mało skomplikowany sprzęt w dzisiejszych czasach, ale niektóre firmy robią sprzęt o takiej jakości, że pożal się Boże. Lepiej zainwestować w dobrego Boscha, bo to chyba jedyna pozycja warta uwagi, która nie rozleci się po chwili.

 5. Na mojej budowie mamy młot udarowy makita i powiem, że jest to najlepszy jaki do tej pory mieliśmy. Pracuje bez zarzutu, całość zrobiona porządnie i służy już jakiś czas 🙂

 6. Dla mnie, jedyny, który się dobrze spisywał był to młot udarowy bosch. Marka sama w sobie robi świetny sprzęt, dobrze wykonany, obsługa jest prosta i nie ma problemu z gwarancją, z tego co zauważyłem do tej pory. Polecam, jeżeli ktoś sobie ceni, to warto dołożyć trochę, a kupić dobrej jakości sprzęt.

 7. Kupując młoty udarowe do siebie na budowę brałem tylko pod uwagę boscha. Nie zobaczyłem większej różnicy u innych producentów, aczkolwiek bosch przekonuje od zawsze swoją trwałością i wytrzymałością. Pozdrawiam.

 8. Mam sprzęt od firmy Kawasaki i zdecydowanie polecam. Bardzo dobrej jakości, cały mechanizm działa bez zarzutu. Wykonanie podzespołów na najwyższym poziomie. Plastiki z dobrego tworzywa, nie wieje tandetą. Cenowo także w porządku, w porównaniu do innych, generalnie polecam.

 9. Nie myślałem, że cena młota udarowego bosch jest aż taka dobra. Szczerze, to myślałem, że jest to dużo większa kwota, ale jednak mogłem sobie na niego pozwolić, a bardzo przydaje się w pracach remontowych i na budowlance.

 10. Nie myślałem, że udarowy młot elektryczny będzie aż tak wydajny i szczerze to jestem pozytywnie zaskoczony. Bardzo dobra sprawność, wiadomo, że elektryczne to bezpieczniejsze i przede wszystkim tańsze w eksploatacji – mogę śmiało polecić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak wybrać dobry siewnik do trawy? Rodzaje oraz aktualny ranking propozycji

sob. maj 28 , 2022
Kiedy mamy przed sobą zadanie, jakim jest wysiew trawy, musimy […]
ręczny siewnik do trawy

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.