Tunel ogrodowy. Kiedy i w jakim celu warto postawić tunel foliowy? [Ranking]

1

Kiedy nadchodzi wiosna wielu posiadaczy większego kawałku działki zastanawia się, jak najlepiej zagospodarować wolny fragment ziemi. Dla tych. którzy myślą praktycznie bardzo dobrą opcją będzie postawienie szklarni ogrodowej. Nie ma nic lepszego od letnich warzyw uprawianych na własnym ogrodzie. Postawienie szklarni ogrodowej opłaci się, gdyż obfite plony będzie można zbierać w ciągu całego okresu wegetacyjnego i nie ponosić dodatkowych kosztów kupując warzywa w sklepie.

ogrodowy tunel foliowy
ogrodowy tunel foliowy

[TOP10] Dobre Tunele foliowe [Ranking listopad 2024]

Sprawdź, jaki tunel foliowy był najchętniej wybierany przez Kupujących. Przygotowany ranking z foliowymi tunelami jest aktualny na listopad 2024.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’dom-i-ogrod/produkt:tunel foliowy,cena:70~–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’10’ template=”szablon/tunelfol”]


Dlaczego warto postawić szklarnię ogrodową?

Wymieńmy zalety, jakie posiadają szklarnie przydomowe:

  • przyśpieszenie wzrostu wysianych nasion i okresu zbiórki warzyw. Dzięki osłonie tunelowej lub szklarniowej rośliny znajdują w pomieszczeniu o wyższej temperaturze, a także są osłonięte przed mocnym wiatrem, palącym słońcem i deszczem. Budowa szklarni zabezpieczy rośliny przed przymrozkami na początku wiosny. Taki domek będzie idealnym miejscem na ich uprawę;
  • dla miłośników roślin tropikalnych jest opcja podgrzania szklarni. W takim miejscu można zgromadzić ulubione egzotyczne kwiaty i stworzyć własny ogród botaniczny. W podgrzewanej szklarni temperatura nie spada poniżej 15 stopni, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin egzotycznych;
  • możliwość dopasowania szklarni do każdego ogródka. Istnieją szklarnie przydomowe różnych rozmiarów, dzięki temu szklarnię można postawić na mniejszym kawałku ziemi;
  • szklarnie służyć mogą do uprawy roślin różnych rodzai. Przed postawieniem szklarni trzeba ocenić, jakie potrzeby cieplne mają rośliny, które zamierzamy posadzić, a także jakiej przestrzeni będą potrzebować. Obecnie na rynku są dostępne tysiące gatunków warzyw, owoców i kwiatów, a do nich da się dobrać odpowiednią konstrukcję;
  • atrakcyjny wygląd, jaki mają nowoczesne szklarnie. Przemyślane konstrukcje, estetycznie wykonane stelaży, wyposażone w okna, drzwi i system wietrzenia szklarnie sprawiają, że uprawianie roślin staje się jeszcze bardziej przyjemniejszym zajęciem.

Czy są jakieś wady w postawieniu szklarni?

Zdecydowanie tak. Istnieje kilka istotnych wad, jakie można wymienić:

  • powstanie konieczności przestawienia szklarni w inne miejsce. Wynika to z silnego narażenia gleby wewnątrz szklarni i rozwinięcia w niej mikroorganizmów. Jednak na zmianę miejsca może nie pozwolić metraż terenu, jaki mamy do dyspozycji. Wtedy pozostaje mało skuteczne rozwiązanie – wymiana gleby w szklarni na nową;
  • mimo wszystko istnieje zagrożenie w postaci rozwoju chorób grzybowych u roślin;
  • mniejsze szklarnie, które nie są wysokie znacznie utrudniają pracę z roślinami.


Rodzaje szklarni i tuneli ogrodowych

Szklarnie można podzielić na kilka rodzajów ze względu na materiał, z jakiego wykonany stelaż i to, w jakim celu będzie wykorzystana szklarnia.

Konstrukcja szklarni ogrodowych może być wykonana z drewna, aluminium lub metalu. Mimo wszystko aluminium i metal mają przewagę nad stelażem drewnianym. Wynika to z kłopotliwych czynności, jakie powinno się wykonywać przy takiego rodzaju konstrukcji. Zmiany temperatury, panująca wilgoć wewnątrz szklarni, działanie szkodników utrudnia zachowanie dobrego stanu drewna. Najlepiej tutaj sprawdzą się metal albo aluminium. Łatwo jest złożyć taką konstrukcję metalową, wystarczy trzymać się instrukcji montażu. Części łączone są za pomocą śrubek. Wiadomo, że metal jest materiałem cięższym niż aluminium, ale ma większą stabilność. Jeżeli miejsce, na jakim ma stać szklarnia ogrodowa jest górzyste, to metal będzie dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli planowane są rośliny podwieszane na ścianach szklarni, warto wybrać stelaż wykonany z metalu. Aluminium, zatem, sprawdzi się na większości klasycznych ogrodach, jest lżejszy i łatwiejszy w montowaniu. Jest to materiał niepotrzebujący pielęgnacji.

Obecnie produkowana stal i aluminium występują w różnych kolorach, dzięki czemu można podkreślić urokliwość stelaży i nadać ładniejszy wygląd naszemu ogródkowi.

Istnieją szklarnie pojedyncze, które wykorzystuje się podczas uprawy warzyw albo kwiatów. Są również tak zwane mnożarki – szklarnie stworzone jedynie na produkcję roszad, zaopatrzone w półki ułatwiające pracę przy rozsadach.

Istnieją także szklarnie z poliwęglanu. Materiał ten jest sztucznym tworzywem charakteryzującym się wysoką przepuszczalnością światła, izolacyjnością i wytrzymałością wysokich temperatur. Wykorzystywanie płyt poliwęglanowych w budowie szklarni daje dużo możliwości, ponieważ jest to materiał giętki, łatwo go też przeciąć, wykorzystać jako płytę dachową lub w całości wypełnić nim szklarnię.

szklarnia ogrodowa z poliwęglanu
szklarnia ogrodowa z poliwęglanu

Tunele foliowe wykonuje się z odpowiedniego materiału pokryciowego, który będzie tworzył korzystne warunki dla uprawy roślin. Podczas produkcji folii uwzględniane są różne czynniki, dlatego materiał jest dostępny o różnej grubości i przepuszczalności światła słonecznego. Tunele ogrodowe najczęściej są wybierane na uprawę warzyw o krótkim czasie wegetacyjnym, ponieważ nie wymagają one mocnej szklarni z idealną izolacją termiczną. Niestety, folia ogrodnicza nie jest materiałem zbyt wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne.



Gdzie postawić szklarnię?

Nie mniej ważnym jest rozmieszczenie szklarni bądź tunelu ogrodowego. Najlepszym miejscem będzie jasne, wystarczająco nasłonecznione i wyrównane, jak najbliżej domu. Szklarnie przydomowe są wygodne wówczas, gdy przyjdzie czas na zbiórkę plonów – przenoszenie ciężkich koszów z owocami nikomu nie sprzyja.


[TOP6] Bardzo tanie Tunele foliowe [Ranking listopad 2024]

Sprawdź, jaki ogrodowy tunel foliowy jest aktualnie najtańszy i często występujący również na wyprzedażach oraz w promocjach. Przygotowany ranking z budżetowymi foliowymi tunelami jest aktualny na listopad 2024.

[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’dom-i-ogrod/produkt:tunel foliowy,cena:70~–najtansze’ classes=’big’ limit=’6′ template=”szablon/tunelfol”]


Jak zrobić tunel foliowy?

Tunel foliowy w ogrodzie czy na działce pozwala wydłużyć sezon na świeże warzywa oraz umożliwia uprawę roślin ciepłolubnych. Wykonany samodzielnie, niewielkim kosztem doskonale będzie spełniał swą funkcję.

Najprostszy tunel zrobić możemy, wykorzystując stelaż z leszczyny. Inną opcją są tunele oparte na stelażu z rurek PCV lub droższe i trudniejsze do wykonania metalowe.

Tunel z PCV

Materiały potrzebne do budowy popularnego foliaka to:

  • giętkie rurki pcv 1,5 m,
  • paliki drewniane,
  • folię perforowaną o grubości 0,1 m,
  • mocny sznurek.

Wykonanie

  1. Rurki wbijamy w ziemię w dwóch rzędach w odstępie około pół metra od siebie. Odległość między rzędami powinna wynosić mniej więcej 1,5 metra.
  2. Rurki naginamy do środka, wiążąc je, co utworzy tunel wysokości około 60 cm.
  3. Pałąki łączymy ze sobą sznurkiem i wiążemy do palików wbitych na końcu i początku tunelu.
  4. Kolejny etap to naciąganie folii na konstrukcję.
  5. Z boków, brzegi folii obsypujemy sporą warstwą ziemi.
  6. Końce folii wiążemy i mocujemy do palików.

Nasz tunel jest gotowy do użytku.

One thought on “Tunel ogrodowy. Kiedy i w jakim celu warto postawić tunel foliowy? [Ranking]

  1. Przy dobrych wiatrach folię w tunelu wymienimy po 9-10 latach, bo mniej więcej tyle ona wytrzyma (szklarnia mała raczej, na długość moja ma z 9 metrów, na szerokość koło 3,5 metra), konstrukcja metalowa wkopana w ziemię na z 10 cm i zakotwiczona – trzyma się elegancko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Namiot ogrodowy w sklepie KokiskashopPL [Ranking]. Jaki najlepszy?

czw. lut 1 , 2024
Prezentujemy nasze aktualizowane każdego dnia zestawienia z ogrodowymi namiotami w […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych