Odstraszacz ptaków. Jaka jest jego skuteczność oraz rodzaje? Rankingi na 19 września 2023

Aktualizowane dnia 10

Ptaki, choć potrafią nacieszyć oko swoim zachowaniem i wędrówką po niebie, potrafią być również uciążliwe. Niszczą elewacje budynków, wyjadają plony z pól. Część społeczeństwa przechodzi obok nich obojętnie, części niezmiernie przeszkadzają, a szczególnie tym zajmującym się uprawą. Poniżej kilka sprawdzonych metod na to, by poradzić sobie ze szkodnikami poprzez ich skuteczne odstraszanie.


Problem z ptactwem na działce

berberys jako jedna z naturalnych form odstraszania ptaków
berberys jako jedna z naturalnych form odstraszania ptaków
Dla ogrodników idealnym rozwiązaniem jest wbijanie w ziemię naokół posianego pola patyków ustawionych równolegle. Patyki trzeba jeszcze połączyć żyłką lub sznurkiem. Połączenie powinna opleść roślina odstraszająca ptaki np. berberys lub kolczasty mahoń.

Krzewy lub małe drzewka najlepiej jest chronić wywieszając na nich kawałki folii aluminiowej. Szelest folii niepokoi ptaki, a odbijane promienie słoneczne skutecznie je niepokoją.

Działkowicze mogą również walczyć z ptakami wyjadającymi owoce i warzywa umieszczając nad uprawami siatkę ogrodniczą PCV. Konstrukcja kształtem powinna przypominać tunel.


Ptactwo w mieście – kolce

Gzymsy, parapety są pełne różnego rodzaju ptaków, zwłaszcza gołębi. Ptaki te zanieczyszczają ulice i elewacje. W celu poradzenia sobie z tym problemem i odstraszenia ptaków na elementach architektury instaluje się kolce na ptaki. Panel z kolcami pełni głównie rolę odstraszacza – ptaki widząc kolce omijają je szerokim łukiem.

Obrońcy zwierząt wspólnym głosem przypominają o licznych przypadkach znajdowania martwych ptaków, pokaleczonych przez kolce. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno nisko cena i stosunkowo łatwy montaż. Należy pamiętać jednak o krzywdzie ptaków. Odstraszacz gołębi w takiej formie nie jest zbyt humanitarnym rozwiązaniem, dlatego nie rekomendujemy takiego rozwiązania.


Przygotuj miejsce pod odstraszacz

Przed zainstalowaniem odpowiednio dobranych systemów odstraszania ptaków należy pamiętać, żeby usunąć wszystkie ślady obecności ptaków: gniazda, odchody oraz martwe ptaki. Pamiętajmy, że dorosłe osobniki często powracają do swoich gniazd w celu ich ochrony. Na rynku dostępnych jest wiele produktów umożliwiających skutecznie odstraszenie ptaków.


Odstraszacze dźwiękowe

dźwiękowy odstraszacz ptaków
dźwiękowy odstraszacz ptaków
Odstraszacze dźwiękowe pozwalają skutecznie wypłoszyć ptaki z miejsc, gdzie niemożliwe jest zastosowanie systemów mechanicznych, takich jak wspomniane już kolce. Odstraszacz ptaków to rozwiązanie nowoczesne i praktyczne.

Odstraszacz gołębi symuluje krzyki atakujących ptaków, takich jak orły, sokoły czy jastrzębie.

Pamiętajmy, że odstraszacz dźwiękowe są dosyć głośne i w przypadku montażu w pobliżu ludzkich siedzib potrafią być bardzo uciążliwe. Potrafią uprzykrzyć życie zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Jednak w odpowiedniej odległości, są bezbłędne i niezastąpione podczas ochrony większych pól.

Taki elektroniczny odstraszacz to również skuteczna obrona przed mniejszymi ptakami. To skuteczny odstraszacz szpaków oraz wróbli. Należy pamiętać, aby utrzymywać urządzenie w czystości.

Chcąc maksymalnie zwiększyć efektywność urządzenia należy sporadycznie oczyścić teren z nieczystości. Czasem warto zmienić natężenie fal, miejsce montażu. Odstraszacze ultradźwiękowe pracują na zmiennej częstotliwości, nie powodują zakłóceń radioodbiorników czy tv.


Laser

Laser to stosunkowo młoda metoda odstraszania ptaków. Skutecznie odstrasza ptactwo w magazynach, halach, marketach. Lasery działają na zasadzie wiązki światła, która drażni ptaki.


Klasyka, czyli strach na wróble

odstraszacz ptaków - sztuczny kruk
odstraszacz ptaków – sztuczny kruk
Wizualne metody odstraszania ptaków również są skuteczne i nieszkodliwe dla ptactwa. Należą do nich:

 • Makiety drapieżnych ptaków,
 • odblaskowe taśmy,
 • urządzenia laserowe
 • gumowe węże
 • wypchane drapieżne ptaki

Wizualne metody skutecznie chronią rośliny oraz elewację.


Warto łączyć rozwiązania

Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność odstraszania ptaków, warto stosować systemy odstraszania symultaniczne. Połączenie wizualnych metod wraz z dźwiękowymi może przynieść niespodziewane efekty. Strach na wróble najlepiej jeśli wytwarza również huki lub odgłosy drapieżników.


Odstraszacze ptaków RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych odstraszaczy na ptaki – gołębie, wróble, wrony, kruki itp. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Indywidualna decyzja

To indywidualny wybór, czy zdecydujecie się na domowe sposoby, czy może profesjonalne rozwiązania. Na pewno domowe sposoby są tańsze i poradzą sobie z ptakami, przynajmniej przez jakiś moment. Natomiast profesjonalne odstraszacze dźwiękowe, czy nawet całe moduły odstraszające zapewnią taka ochronę na dłuższy czas i nawet na wielkich powierzchniach.


Straszak latawiec na ptaki

Ptaki potrafią być prawdziwym utrapieniem – niszczą uprawy rolne, zjadają owoce w sadach, ogrodach i na działkach, wyrządzają szkody w gospodarstwach rybackich. Powodują nie tylko szkody, ale i frustrację, dlatego warto znaleźć na nie skuteczny sposób. Straszak latawiec na ptaki to jeden z efektywnych sposobów na pozbycie się niechcianych gości.

Zalety latawca odstraszającego

Odstraszacz na ptaki w formie latawca jest łatwy w montażu, demontażu i użytkowaniu. Równocześnie jest ekonomiczny, ergonomiczny i przyjazny dla środowiska. W czasie wiatru porusza się w sposób przypominający lot drapieżnika, jest widoczny dla innych ptaków z daleka, a jego zasięg działania sięga nawet 1-2 hektarów.

Latawce dostępne na rynku najczęściej imitują orły oraz jastrzębie, a działają odstraszająco na:

 • mewy,
 • wróble,
 • gołębie,
 • szpaki i inne.

Latawiec na ptaki jest łatwo dostępny i odporny na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu może być użytkowany przez lata. Nie wymaga żadnej dodatkowej konserwacji. Za granicą jest to obecnie jedno z powszechnie stosowanych rozwiązań.

Ogrodowe zapytania:

 • sztuczne ptaki do odstraszania gołębi opinie
 • odstraszacz ptaków ranking
 • ultradźwiękowy odstraszacz gołębi opinie
 • Obiodstraszacze ptakow
 • Wrony niszcza plony forum
 • Odstraszacz gołębi OBI
 • odstraszacz czapli jaki najlepszy
 • odstraszacz solarny na ptaki opinie
 • odstraszacz szpaków opinie
 • odstraszacz ultradźwiękowy na gołębie czy działa
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Ilość opinii: 10 na temat “Odstraszacz ptaków. Jaka jest jego skuteczność oraz rodzaje?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
 1. Myślałem, że nigdy się do tego nie posunę ale musiałem to zrobić ze względu na rośliny. Dźwiękowy odstraszacz ptaków sprawdza się świetnie i nie był bardzo drogi, wybór na rynku jest spory. Można go ładnie zamaskować, więc nawet go nie widać.

 2. Musiałem zmienić swój odstraszacz na ultradźwiękowy, bo miałem problem z i tak już słabym sygnałem w mojej miejscowości, powstawały zakłócenia. Ultradźwiękowy odstraszacz na ptaki zupełnie inaczej pracuje, przez co nie wpływa na sygnał i nie zakłóca go. Pozdrawiam i dzięki za materiał.

 3. Musiałem zastosować w swoim ogrodzie odstraszacz ptaków typu dźwiękowego. Na początku nie mogłem się przyzwyczaić do tego, że tam jest, ale z czasem to zignorowałem i dodatkowo zamaskowałem. Niektórzy nawet nie wiedzą, ze coś takiego mam 😉

 4. Dla mnie istotne jest tylko, żeby kupić skuteczny odstraszacz na ptaki. Działka jest używana tylko w sezonie przez kilka tygodni, więc nie robi mi to wielkiej różnicy. Wiadomo, że trzeba kupić coś porządnego no i wyglądającego przyzwoicie, albo dającego się ładnie zamaskować.

 5. Planuję właśnie kupić jakiś odstraszacz, bo to ptactwo w ogrodzie już powoli mnie męczy. Oczywiście nie każde, ale w mojej okolicy jest to dosyć spory problem, a wszyscy sąsiedzi w pobliżu mają coś takiego i chyba też muszę się na to zdecydować.

 6. Wypróbowane u mnie były już chyba wszystkie metody odstraszania ptaków. Wydaje mi się, że zdecyduje się na zakup odstraszacza, bo nie radzę sobie już z ptactwem, a w mojej okolicy jest to już nagminny problem. Ktoś poleca jakiś konkretny produkt, ważne jest dla mnie, żeby dało się go łatwo zamaskować.

 7. Potrzebuję kupić dźwiękowy odstraszacz na ptaki na okno, jest ktoś w stanie coś polecić? Powiem szczerze, że już powoli mam tego dość. Do tej pory znosiłam to, ale w mojej okolicy jest coraz więcej ptaków. Niby nic do nich nie mam, ale to już zbyt duża liczba. Proszę o jakąkolwiek rade.

 8. Jeżeli ktoś chcę kupić skuteczny odstraszacz ptaków to tylko dźwiękowy. Mówię to z autopsji, bo wiele rzeczy już próbowałem i dopóki nie kupiłem porządnego, dźwiękowego odstraszacza, to miałem z tym poważny problem. Teraz na szczęście to minęło i mogę przestać denerwować się na ptactwo.

 9. Szczerze powiedziawszy, to nie myślałem, że będę musiał kupić kiedyś odstraszacz ptaków, ale jest to rzecz, która jest mi niezbędna przy tej ilości ptaków, które są w mojej okolicy. Zaczęły niszczyć ogród, ale odstraszacz sprawnie pomógł 😉

 10. Mi wyjątkowo przydał się odstraszacz na szpaki. W pobliskim parku jest ich od groma i przeniosły się do mnie i niszczyły drzewa i krzewy, oraz po prostu przeszkadzały tym jak dużo ich było. Fajny artykuł i dzięki za zestawienie produktów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Bruzdownica. Jaka najlepiej sprawdzi się w ogrodzie?

wt. cze 21 , 2022
Ze względu na swoją cenę bruzdownice przeznaczone są z reguły […]
bruzdownice do kabli i styropianu

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.